Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Selamlar  (Okunma sayısı 4947 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 14, 2010, 01:54:08 öö
  • Ziyaretçi

Herkese Merhaba!

Az önce davet emailimi aldım ve şimdi buradayım. Forumun kurallarını okuyacam ama öncelikle siz sık karşılaşılan kural hatalarını benimle paylaşırsanız ben de o tip hatalara düşmemiş olurum. Örneğin, Özgür Masonlar hakkında konuşmak serbest mi? Bu forumu takip eden özgür masonlar var mı? Bildiğim kadarıyla bu forum Hür ve Kabul edilmiş masonlar tarafından kurulmuş ve yönetilen bir forum. Ben bir araştırma yaptım ve kendimi özgür masonlara daha yakın hissediyorum.

Bu söylediklerim arasında yanlışlarım varsa beni düzeltin lütfen. Beni sanal olarak da olsa aranıza kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederim, çok mutluyum..

Saygılarımla.

Ekim 14, 2010, 03:28:55 öö
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Bay Cin Ruhi,

Öncelikle hoşgeldiniz, umarım Sizden öğreneceğimiz çok şey olur, olacaktır.

Evet.
Özgür Masonlar hakkında konuşmak serbest mi?

Vardır.
Bu forumu takip eden özgür masonlar var mı?

Özgür Masonlardan kastınız Ö.M.B.L. üyeleri olduğunu düşünüyorum ve sizden ricam onlara daha yakın hissetmenize etken olan şeyleri belirtebilirseniz ben de istifade edebilirim. Ama şuna dikkat buyurmanızı rica ediyorum mesela; Ö.M.B.L. Tanrı inancı olmayanları da kabul ediyor, bundan dolayı ben daha yakın hissediyorum yerine Ö.M.B.L. kendi düşüncesi ve bu düşünce etrafında yaptığı çalışmalarda Tanrı inancına şu şu şu nedenlerden dolayı gerek duymuyor ayrıca Tanrı inancı olmadan Masonluğun şu şu şu öğretilerini gerçekleştirilebileceğinden dolayı ben Özgür Masonlara kendimi daha yakın olduğunu düşünüyorum gibi bir açıklamada bulunursanız, HKMB ile ÖMBL sanki birer futbol takımıymış da o siyah bu beyaz gibi düz şekilde kalmaz. Özetin özeti konuyu irdeleyerek anlatmanızı rica ediyorum.

Bildiğim kadarıyla bu forum Hür ve Kabul edilmiş masonlar tarafından kurulmuş ve yönetilen bir forum. Ben bir araştırma yaptım ve kendimi özgür masonlara daha yakın hissediyorum.

Ekim 14, 2010, 08:46:20 öö
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Hoşgediniz.

Ekim 14, 2010, 01:17:25 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Anladığım kadarıyla şunu söyleyebilirim; hissettiğim yakınlıkta tabii ki Tanrı inancının zorunluluk olmaması çok önemli bir faktör. İnsanları inançları doğrultusunda kabul etmek ya da etmemek doğru bir davranış değil diye düşünüyorum. Ayrıca dünyaya eleştirel bakan bir insanın tanrı inancını sorgulaması kadar doğal bir şey olamaz.
  Ben buraya ÖMBL'sını özetleyebilecek kadar bilgiyle gelmedim açıkçası. Tam tersine localar ve masonluk hakkında daha çok fikir sahibi olmak için buraya üye oldum. Kısaca anladığım kadarıyla HKMBL daha gelenekçi ÖMBL ise daha özgürlükçü ve liberal bir yapıya sahip.
  Aynı şekilde ben de size bu farklı locaların temelde ayrıldığı noktaları sorabilir miyim? Gerçi konu http://www.mason-mahfili.org.tr adresindeki SSS kısmında çok güzel açıklanmış.

Ekim 14, 2010, 11:09:23 ös
Yanıtla #4
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Merhaba Sayin Cin Ruhi. Hosgeldiniz.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Ekim 15, 2010, 12:31:30 öö
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

Bay Cin Ruhi,

Belirttiğiniz gibi Tanrı inancı zorunluluk olmayabilir, belki de kabul edilmiş masonlar için gereksinimdir bir de bu yönden bakabilirsiniz. Örnek verecek olursam; Bir üniversiteye başvurdunuz ama ilgili üniversite sadece Latince bilenleri alıyor, nedeni de eğitim dilinin Latince olması. Latince bilmeyenler, yahu dil ayrımı mı yapıyorsunuz demesi, garip olur değil mi.

Diğer bir husus ise yine belirttiğiniz gibi Masonlar dünyaya eleştirel mi bakıyorlar yoksa sorgulayıcı ve merak edici mi, belki de farklı bir bakış açıları var ama kanımca eleştirel değildir.

Sevgiyle Kalınız.

Anladığım kadarıyla şunu söyleyebilirim; hissettiğim yakınlıkta tabii ki Tanrı inancının zorunluluk olmaması çok önemli bir faktör. İnsanları inançları doğrultusunda kabul etmek ya da etmemek doğru bir davranış değil diye düşünüyorum. Ayrıca dünyaya eleştirel bakan bir insanın tanrı inancını sorgulaması kadar doğal bir şey olamaz.
  Ben buraya ÖMBL'sını özetleyebilecek kadar bilgiyle gelmedim açıkçası. Tam tersine localar ve masonluk hakkında daha çok fikir sahibi olmak için buraya üye oldum. Kısaca anladığım kadarıyla HKMBL daha gelenekçi ÖMBL ise daha özgürlükçü ve liberal bir yapıya sahip.
  Aynı şekilde ben de size bu farklı locaların temelde ayrıldığı noktaları sorabilir miyim? Gerçi konu http://www.mason-mahfili.org.tr adresindeki SSS kısmında çok güzel açıklanmış.

Ekim 15, 2010, 03:13:28 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Masonluğun en sevdiğim yanı uluslararası bir kardeşlik olması. Bir mason olsaydım heralde en çok bu özelliği hoşuma giderdi.