Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Benim Anladığım  (Okunma sayısı 40664 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 22, 2011, 12:24:55 öö
Yanıtla #10
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Hacamat-

Masonlukta, esitlik en onemli ilkelerden biridir. Bizler aramizda din, dil, irk, sosyal statu vs. gozetmeyiz. Tuzuklerimizde yazan da budur. Hele ki sizin dini inanciniz, bu dini ne boyutta yasadiginiz bizleri hic mi hic ilgilendirmez. Bizim icin sadece bir yuce yaradana inanmaniz esastir. Benim bu ilkeden yola cikarak yaptigim kendi yorumumu, tuzukmus gibi algilamamanizi rica ederim. Masonlukta esitlik ile ilgili daha once bu forumda bir cok yazi yazildi. Bunlari burada tekrarlamayacagim.

Konunun ikili tartismaya donusmemesi icin simdilik bu baslik altindan cekiliyorum.

Saygilar,

-Potentate
In Thy name we have assembled!

Nisan 22, 2011, 12:36:35 öö
Yanıtla #11

bende anladığımı yazayım,
o kadar nur lu , o kadar ışıklı ve eğitici bir site ki ; iki gün içerisinde  tüm kişilere ismi ile hitap ederken, önüne  sayın eklemeyi  öğretiyor insana .
çok büyük bir gelişim, devamını da göreceğiz. Hep iyiye, daha iyiye.
sevgiler...saygılar...
yenilmek te iyidir, mühim olan her seferinde yenilsende , daha iyi olarak yenildiğini bilmektir

Nisan 22, 2011, 12:37:18 öö
Yanıtla #12
  • Aktif Uye

Sn. skullG; ''Bir Musluman ne kadar Masonsa Musevi de o kadar Masondur'' Bu gerekçe bana ait değil gerekçeyi sunan Sn.potantane benim dediğim Türk kimliği olan kişinin gerçek Mason olamadığı zaten. bu sorunun yanıtı olarak sizin tüzük de''Bir Musluman ne kadar Masonsa Musevi de o kadar Masondur'' denmesi üzerine mevzu oraya kaydı. Elbet iddanın sahibi olarak ben Türk kimliğini kastetmiştim.
Zengin olma mevzusuna gelince o da sizin sitede bugükü ''Hür Köşede''  yazıyor. Bu sizin sitede Mason olma kuralları arasında yazıyor.
 Saygılarımla
« Son Düzenleme: Nisan 22, 2011, 12:44:16 öö Gönderen: Hacamat »
Saygılarımla

Nisan 22, 2011, 12:41:28 öö
Yanıtla #13
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin uyeler,

Herhangi bir yanlis anlasilmayi engellemek maksadiyla bir konuya isaret etmek istiyorum. Potentate Kardesimin soyledigi "Bir Musluman ne kadar Masonsa bir Musevi de o kadar Masondur" tamamen kendisine ait bir yorumdur. Tuzugumuzde oyle bir maddenin olmadigi asikardir. Kendisinin yaptigi yorumu tuzugun bir maddesi gibi algilamamanizi rica ediyorum.

Saygilarimla
Behold! How good and how pleasant it is for brethren to dwell together in unity.

Nisan 22, 2011, 01:01:26 öö
Yanıtla #14
  • Aktif Uye

Benden Teorimle ilgili kaynak istediniz ben size gerekçesiyle sundum. Peki bu teorinin doğru olmadığını siz kaynağıyla ispatlayın diyorum. ''Ben bu başlıktan çekiliyorum'' diyorsunuz.

Saygılarımla
Hacamat

Saygılarımla

Nisan 22, 2011, 01:25:10 öö
Yanıtla #15
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Hacamat-

Tekrarliyorum: Masonlar.org ikili tartisma yeri degildir. Size son kez cevap yaziyorum ve bu sefer yazdigim cevabi okumanizi rica ediyorum.

1) Benim mantigim ve gorduklerim teorilerimin kaynagidir demek bir kaynak degildir. Akademik makale yazarken veya bir teori ortaya koyarken, referans aldiginiz kitabin, birakin sayfasini, basim evinin bulundugu ulkeye kadar belirtirsiniz. Elbette ki burada sizden beklentim bu sekilde bir kaynak sunmaniz degil. Zaten burasi da akademik makale yayinlayan bir kurum degil. Ancak eger siz bana, ben dedim oldu derseniz ben de size duzgun bir kaynak belirtmeniz talebinde bulunurum.

"Bu teoriler tabiki de  Meydan Larousse da, vikipedi de olmayacak. Bu teoriler bazen basit mantık yürüterek bazen de belki iki gözle olacak." ibaresinin inandiriciligi ciddi olcude suphelidir.

2) Ben size Buyuk Loca tuzugunu kaynak olarak gosterdim ama anlasilan siz tatmin olmadiniz. Masonlugun esitlik ilkesini anlattim ama yine tatmin olmadiniz. Yetmedi, SkullG Kardesim size izah etti ama yine tatmin olmadiniz. Napalim Sayin Hacamat, siz anlasilan burada tatmin olamayacaksiniz.

3) Teorinizin dogru olmadigini ispatlamak icin gosterebilecegim cok fazla kaynak var elimde ancak ben cok ugrasmayacagim, size en guzel ve sizin de cabuk ulasabileceginiz kaynagi vereyim; www.Masonlar.org. Cok degerli Kardeslerim ve kiymetli uyeler ciddi paylasimlar ile Masonluktaki bu cesit yanlisliklari duzeltmek icin ellerinden geleni yapiyorlar. Forumun veritabani da bunun en acik ispati.

Bu yorumum bu basliktaki sonuncu yorumumdur, yonetimsel bir yorum yapmam gerekmedigi takdirde buradaki tartismalara dahil olmayacagim.

Saygilar

-Potentate
In Thy name we have assembled!

Nisan 22, 2011, 02:04:32 öö
Yanıtla #16
  • Aktif Uye

Hiç kimseyi ikili tartışmaya çekme peşinde değilim. Ben bir soru soruyorum siz hür iradenizle cevap veriyorsunuz ve cevaplar yeni sorular getiriyor. Yapacak bir şey yok. Ortaya soruyorum Tüzüğü bizim görme şansımız var mı? Kaynak denildiğin de ''tüzük''deniyor.  Tüzük dediğiniz Türkiye de başka Londıra da başka olan Tüzük sanırım.

Fakirlerin Mason olamadığı www.Masonlar.org da nasıl Mason olunur? başlığında

2- Fakirler Mason olamaz. (Fakir kisilerin, yardimseverlik, erdemlik, iyi kisileri daha iyi kisiler haline getirmek vb. ideallerden once daha buyuk sorunlari ve ugrasmakta oldugu durumlari vardir. Bir fakir Mason olabilirse, ne toplulugumuza, ne insanliga, nede kendisine beklenen faydayi saglayamaz. Masonluk herkese gore degildir. Mason olmak icin oncelikle kalbinizde bir Mason olmus olmaniz gerekir.)

Saygılarımla
Hacamat
Saygılarımla

Nisan 22, 2011, 05:59:25 öö
Yanıtla #17
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın hacamata biraz bende katılıyorum. Masonlar.orgda daha önce fakirlerin mason olamadıkları söylendi. Ama nedenleride açıklandı ki bu nedenler benim bile aklıma yattı. Yani şöyle diyim bir fakir milletvekili olabilir mi? hayır. Bir Cumhurbaşkanı olabilirmi? hayır. Çünkü para gerektiren işlerdir ve eğitimlerdir... Fakirin ona ayıracak parası yoktur. O yüzden nasıl meclisin kapısını çalarak ben fakirim milletvekili olmak istiyorum diyemiyorsa Masonlarada giderek bunu diyemez.

Tüzük olarak anlatılan şeyi burada yayınlamalarını bende isterim ama muhtemelen yayınlamazlar. Fakat Türk hukukunda yasalarında sanıyorum derneklerde kişilere inanç farkları olmasından dolayı farklı davranılamayacagı gibi bir madde vardır. Yani yahudiler daha mason müslümanlar az mason demek sacma bence. Mason Masondur işte. Dini ve Din-i olmayan bir toplulugun müslümanlar ile yahudilere farklı davrandığını idda etmek gereksizdir. Heleki karşınızda 10 tane o topluluğun üyesi kişi varken ve bunların hepsi size "böyle birşey yok. bu doğru değil" diyorsa hala bunun üzerine idda etmeniz hem sizi hem onları yorar. Ki bak birini yormuşsunuz bile. Son yazısını yazmış bu konuda.

Sonuç şuna geliyor ki: Ya Masonlardan duyduğun Masonluğa inanacaksın yada Mason olup kendin göreceksin. Çünkü delilsiz ve ispatsız iddayla alay edilir.
Sevgilerimle
Kimse almasin seni, Yine bana kalasin

Nisan 22, 2011, 09:33:33 öö
Yanıtla #18
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu başlık altında damdan çardaktan tartışmalar yapıldı.

Yapılsın. Bir diyeceğim yok. Burası bir forum elbeitte tartışma yapılacak ve kimi zaman bunlar damdan çardaktan olacak; zaten oluyor. Sonra belki biri çıkar bunları toparlar; toparlanmasa da olur, her katılımcı ve izleyici kendi toparlamasını yapar.

Dolayısıyla benim de niyetim toparlamak değil, başa dönmek.

Sayın Hacamat diyor ki:

1- Tarihin bir döneminde, Mısır'da, antik Mısır gizemlerini öğrenmiş olup Musa'nın peşine takılarak Kenan ülkesine yönelenler yani Museviler asıl masonlardır ve Masonluğu onlar oluşturmuştur.

2- Oluşturdukları bu sistemi yüzyıllar boyunca dünya yüzünde farklı isimler altında ve farklı örgütsel kalyıplarda yaşatmışlardır.

3- Orta Çağ sonrdasında bunu tek bir örgüt çerçevesinde topqlayıp organize tmeye girişmişlerdir.

4- Bu örgüte aldıkları kişilere asıl gizleri hiçbir zaman vermemişler, onları sınırlı bir bilgi ile donatarak, keandilerini çok bilmiş sanmalarını sağlamışlardır.

5- Kendi amaçlarını inanse edebilmek için bu örgüte zenginleri almış ama sadece onlarla yetinmeyerek ötekileri de piyon gibi kullanmış ve kullanmaktadırlar.

6- Böylece bir mason örgütüne alınan herhangi bir kişi, kendisine "mason" sıfatı verilmekle kendisini sahiden de mason sanmakta am aslında perde arkasından asıl masonların oyunları uğruna kullanılmaktadır.

Sayın Hacamat'ın ortaya koymuş olduğu tez ya da günümüzdeki Masonluğun bir tezi varsa antitez, fark etmez, özetle böyle mi? Eksikleri olabilir. Onları Sayın Hacamat tamamlayabilir. Fazla şeyler yazmış olabilirim, o zaman Sayın Hacamat o fazlalıkları çıkarır.

Şimdi ben derim ki:

Şayet Sayın Hacamat da uygun görürse, bu tezi (ya da antitezi) şöyle belirgin bir şekilde ve açık seçik bir biçimde ortaya koyalım. Şimdilik dahasını yapmayalım. Önce bunu açıkça, iyi anlaşılır bir biçimde ortaya koyalım da sonrasına sonra gelelim.

Uygun mu?

Uygunsa, söz Sayın Hacamat'da.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Nisan 22, 2011, 09:50:49 öö
Yanıtla #19
  • Mason
  • Yeni Katilimci
  • *

Alıntı
Mason Masondur işte. Dini ve Din-i olmayan bir toplulugun müslümanlar ile yahudilere farklı davrandığını idda etmek gereksizdir.

Sn.Asli,
Hür Masonluğun, dinlere bakış açısını yanlış bir şekilde ifade ettiğinizi düşünmekteyim. Genel ifadenizde bu kısım alındığında, gerçektende yanlış anlaşılmalara sebebiyet verebilir.

Saygılarımla,
sphinx 
sphinx