Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Diğer Konular  (Okunma sayısı 6901 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 02, 2020, 03:57:55 ös
  • Yeni Katilimci
  • *

Merhaba Saygıdeğer Üyeler,
Bir konuyu iyi öğrenmek ve akıl da kalmasını sağlamak için sadece okumak yeterli olmuyor.
Bunun için ben forumdan kendime bir konu seçip kendim araştırma yapabilir miyim diye düşündüm ancak içinden çıkamayacağım bir konu olmasını da istemiyorum. Bu sebepten dolayı başlangıç için önerebileceğiniz bir ya da birkaç araştırma konusu olabilir mi?
Sevgilerimle ve Saygılarımla

Nisan 02, 2020, 07:39:03 ös
Yanıtla #1
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Merhaba Sayın NEV.AY,

Aslında sorduğunuz sorunun cevabı kanımca sizdedir. İnsan, kendini tanımalıdır önce. Çünkü bir insan kendini ne kadar biliyorsa, o kadar şey bilmediğini anlayabilir.
Zannediyorum ki, aklınızda belli başlı soru işaretleriyle buraya üye oldunuz. Önce kendinize sorduğunuz soruları araştırmaya başlayabilirsiniz.
Genellikle bir çok kişi ilk olarak, "Masonluk nedir?" sorusunu sorar. Basit gibi görünse de, cevabı bir o kadar zor olan bir sorudur.

Yukarıda da yazdığım gibi, burası masonik anlamda bilgi deryasıdır. Bu deryaya nereden dalacağınız size kalmış. Nereden dalarsanız dalın, elbet devamı kendiliğinden gelecektir.
Siz yeter ki sorgulayın. Sorguladıkça yeni sorulara kavuşacaksınız. 

Nisan 02, 2020, 08:22:56 ös
Yanıtla #2
  • Yeni Katilimci
  • *

Merhaba Sayın Mars,
İlginiz için çok teşekkür ederim.
Sevgilerimle ve Saygılarımla

Nisan 03, 2020, 10:11:58 öö
Yanıtla #3
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Sayın NEV.AY

Hoşgeldiniz keyifli forumlar dilerim.

Saygılarımla
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Eylül 20, 2020, 10:32:56 öö
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Yazmakta/paylasmakta tereddut ettim, yanlis anlasilir diye, ama yine de paylastim. Feedback (geri donusum?) daima makbule gecer.

Bu forumda bazen sorular soruyoruz bazen de hazirlikli bazende hazirliksiz konular aciyoruz ve bazen de bilgi paylasiyoruz. Sahsi fikrim, actigimiz konularda sorulan sorularin coklugu ve duzeltmeler konuyu daha iyi irdelememize ve farkli acilardan bakmamiza yol acacaktir. Yalniz sunu da bilelim ki tek dogru yoktur, benim dogrum sizin dogrunuz olmak zorunda degildir.

Sayin Mars, sorunuzu cok guzel cevaplamis. Sorunuza ben de bir cevap vermek istiyorum, ilgi cekiciligi elbette ki size kalmis.

Bu hafta sayin Anarchosa’nin yeni acmis oldugu youtube kanalinin bir videosunda bir sandik uzerindeki yuvarlak ekmekler (12 adet(?)) ilgimi cekti. Bununla alakali bir duzine suru buldum, eger istiyorsaniz bu konu uzerinde istediginiz acida, istediginiz derinlikte durabilirsiniz.

A
Kral Melkisedek Hz Ibrahime’ e ne sundu? ( Avram-Ibrahim-Abraham- Bram)
Kral Suleyman’ nin hanedanligina ne deniyordu?  (Beth-lehem)
Kral Hiram Kral Suleyman’ a altin gonderirken Kral Suleyman O’na ne gonderiyordu?
Hz Isa vucudunun ilahiligi ile neyi karsilastirdi?

B
Felsefe tasi ne ile karsilastirilir?
Hermetik simya’ nin temel amaci nedir?
Saba Kralicesi Kral Suleyman’ a ne getirdi? (yaklasik 4,1 ton)
Kral Suleyman bolca neye sahip idi?
Newton’ un Manna baslikli makalesinin konusu ne idi? ( cesitli Universitelerin websitelerinde ve ulusal Kutuphanelerde bulunulabilinir, ornegin, Indiana University Bloomington)   
EKEIR’ inde, bir ulkedeki yuksek konsey ( suprem konsey/ yuksek sura) tuzukleri, kararlari, protokol ve diger calisma kurallari ile 33. derecedeki  uyelerinin kimlik bilgilerinin toplandigi defterin sifati nedir?

Eylül 21, 2020, 09:10:38 öö
Yanıtla #5
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın @midyad
Önerileriniz için teşekkür ederim.
Ancak bu tarz öğretilerin devamlılığı yanı sıra kılavuz eşliğinde yapılması gerekliliği düşüncesi bende oturmuş bulunmaktadır.
Yönümüzü bilemedikten sonra bilgi okyanusunda yüzmüş olmanın bir anlamı kalmıyor gibi.
Evet tabi ki de arayan bulur. Ama çok farklı şeyler bulur.
Saygılarımla.

Eylül 21, 2020, 01:37:07 ös
Yanıtla #6
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Bu tarz sorularla çok karşılaşıyorum. Genellikle verdiğim cevap ise: sistematik okuma/ araştırma.

Öncelikle tarih, Tapınak Efsanesi, Haçlı Seferleri, Ortaçağ tarihi. Sonra ezoterizm, Operatif ve Spekülatif Masonluğa ait kitaplar/ dokümanlar, sonra Masonluğun etkilendiği yapılar; Tapınak Şövalyeleri, Gül-Haç Kardeşliği vs. Sonra Masonik akımlar, Liberal Masonluğun oluşumu, anayasalar. Sonra Türk Masonluğu ve sonra Masonik yapılanma, ülkemizde ve dünyada.

Bunlar kendi düşüncelerim. Okurken konuların ne kadar iç içe geçmiş olduğunu göreceksiniz. Aynı konulara birkaç yerde rastlayacaksınız. Tapınak Şövalyeleri mesela, hem Ortaçağ tarihinde hem Haçlı seferlerinde hem de ezoterizmde karşınıza çıkacaktır.

Bu konuları araştırmak, okumak zevk veriyorsa ve vaktiniz de varsa ne ala.

Baştan uyarmalıyım, bu konular virüs gibidir, araştırdıkça bilinmeyen artar, merak artar.

* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.