Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: ROZİKRUSYENLİK  (Okunma sayısı 2716 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 19, 2017, 04:09:37 ös
  • Uzman Uye

Sitemizde uzun zamandır değişik konularda başlık açılmadığını düşünüyorum. Bu nedenle hem bilgilenmek ve hem de biraz olsun konu değişimi için soruyorum .
     Rozikrusyenlik ile Masonluk arasında bir ilişki var mıdır?
     Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Kasım 19, 2017, 09:01:14 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Bu topluluk 16. yüzyılda Almanya'da ortaya çıkmıştır. Kurucusu, gerçekten yaşayıp yaşamadığı bilinemeyen Christian Rozenkreutz isimli bir kişidir. Bu örgüt 17. yüzyılda Fransa ve İngiltere'yi de kapsayan geniş bir alana yayılmayı başarmıştır. İlk bakışta hem localar, hem de dereceler açısından masonlukla büyük benzerlikler göstermektedir. Gül-Haç örgütü özünde gizemci bir topluluktur. Evrenin ve yaşamın gizlerini tümüyle gizemci bir yaklaşımla, hermetizm ve kabala gibi uygulamalarla tanımaya çalışmaktadırlar.

Masonluğun hemen her ritinde bulunan "Gül-Haç Şövalyesi" derecesi nedeniyle, düşünsel masonluğun Gül-Haçlardan kaynaklandığı sıkça ileri sürülmüştür. Öyle ki, İngiltere'deki ilk düşünsel masonlar arasından bazılarının aynı zamanda Gül-Haç örgütüne üye olduklarının bilinmesi, doğrudan bir bağlantının kanıtı olarak sunulmuştur. Bazı savlar masonluğun, Gül-Haç'ların İngiltere'deki şubesi olduğu noktasına kadar vardırılmıştır.

https://www.frmtr.com/images/misc/v_frmtr2.png
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Kasım 20, 2017, 09:37:30 öö
Yanıtla #2

« Son Düzenleme: Kasım 20, 2017, 09:41:07 öö Gönderen: Farmakoloji »
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!