Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Var Olan Her Şeyi Tanrı mı? Yarattı.  (Okunma sayısı 22868 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 24, 2010, 05:28:53 ös
Yanıtla #10
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn. Shagrot
- Tanrı biz insanlara beyin vermiştir düşünür icatlar yaparız evrenin en akıllı varlıklarıyız ama Tanrı bize kendisini düşünme gücünü vermemiştir O nun büyüklüğünden sual sorulmamalıdır, zaten ne kadar düşünürsek düşünelim bir cevapta bulamayız sonuç olarak insana tanrının büyüklüğünü düşünme yetkisi verilmemiştir.

Üstteki yazınızdan alıntı yapqığım size ait olan düşünceniz için size benim burada okuduğum ve araştırıp edindiğim tecrübe aktaracağım izninizle.

Sorduğunuz sorunun tamamen tersini düşünün ve olabilirliğine bir bakın ne kadar başarabilirsin.
Tam tersi Rabbim bize o yetiyi vermiş ama biz onu kullanmayı bilmiyoruz.O bizim içimizde aramasını bilmiyoruz,o heran bizimle ama bakacağımız yeri bilmiyoruz.Allah  kendi ilminde yarattığı insanı hayata salıp tekrar kendine dönebilecek donanımla yarattı,tek eksiğimiz ise farkındalık.

Allahın yarattıklarından tek isteği yarattığı varlığın noksansız kendisine ulaşabilmesi,eğer sizin dediğiniz gibi olsa biz insanlar bu yolculuğu tamamlayamayız rabbim kendine ulaşmamız için onu düşünmemizide tasavvur edebilmemizide yasak etmemiştir biz sadece yetilerimizi kullanamadığımız için yeterli idraka ulaşamadığımız için algılayamıyoruz.

Bir mevlana bir şems bu olayı o kadar güzel aşmışlarki Mevlananı Şemsi tanıdıktan sonra ettiği bir söz vardır derki mevlana ben şemsi tanıdıktan sonra mana alemini buldum.

İşte biz insanlar bu mana alemini kavrayamadığımız için allahı ulaşılmazsanıyoruz.

Saygılar
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Kasım 24, 2010, 05:36:16 ös
Yanıtla #11
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Yaklaşık sizin dediklerinize katılmıyorum değil aslında düşünüldüğünde doğru söylüyorsunuz hatta benim yaptığım yorumu toparlayıp bir sonuca ulaştırdınız diyebilirim sayın Karahan, güzel oldu ;)
להאיר את הפריבילגיה

Temmuz 19, 2011, 09:59:03 ös
Yanıtla #12
  • Ziyaretçi

Albert :) yine numarasını yapmış :)

Temmuz 19, 2011, 10:54:54 ös
Yanıtla #13
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Sn. Shagrot
- Tanrı biz insanlara beyin vermiştir düşünür icatlar yaparız evrenin en akıllı varlıklarıyız ama Tanrı bize kendisini düşünme gücünü vermemiştir O nun büyüklüğünden sual sorulmamalıdır, zaten ne kadar düşünürsek düşünelim bir cevapta bulamayız sonuç olarak insana tanrının büyüklüğünü düşünme yetkisi verilmemiştir.

Üstteki yazınızdan alıntı yapqığım size ait olan düşünceniz için size benim burada okuduğum ve araştırıp edindiğim tecrübe aktaracağım izninizle.

Sorduğunuz sorunun tamamen tersini düşünün ve olabilirliğine bir bakın ne kadar başarabilirsin.
Tam tersi Rabbim bize o yetiyi vermiş ama biz onu kullanmayı bilmiyoruz.O bizim içimizde aramasını bilmiyoruz,o heran bizimle ama bakacağımız yeri bilmiyoruz.Allah  kendi ilminde yarattığı insanı hayata salıp tekrar kendine dönebilecek donanımla yarattı,tek eksiğimiz ise farkındalık.

Allahın yarattıklarından tek isteği yarattığı varlığın noksansız kendisine ulaşabilmesi,eğer sizin dediğiniz gibi olsa biz insanlar bu yolculuğu tamamlayamayız rabbim kendine ulaşmamız için onu düşünmemizide tasavvur edebilmemizide yasak etmemiştir biz sadece yetilerimizi kullanamadığımız için yeterli idraka ulaşamadığımız için algılayamıyoruz.

Bir mevlana bir şems bu olayı o kadar güzel aşmışlarki Mevlananı Şemsi tanıdıktan sonra ettiği bir söz vardır derki mevlana ben şemsi tanıdıktan sonra mana alemini buldum.

İşte biz insanlar bu mana alemini kavrayamadığımız için allahı ulaşılmazsanıyoruz.

Saygılar

Resmen şok oldum. Yazacak hiçbir şey bulamıyorum.
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Temmuz 19, 2011, 11:58:55 ös
Yanıtla #14
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Biraz oturup düşündüm ve yazmam gerektiğine inandım.
Biliyorum ki, güzel insanı en zayıf noktası onu bezdirmektir. Çirkin insan bezmez, açlığı hiç bitmez, günlerce uğraşır, hırsı çok büyüktür. Bazen kin öyle taşar ki çocuğunu bile benzin döküp yakar. Yada chp ye oy verdiği için kardeşine silah sıkar.
Bu onların haklı olmasının sonucu değildir. Onların inadıdır. Bilirler ki iyi insanları böyle bıktırırlar. Zaten kötü insanı bıktıramazsınız, size direk zarar verir. O uğraşmaz, o vazgeçip gitmez, onun kalıpları vardır. Direk şiddet uygular. Yok etme duygusunu anlamlı bulur ve yok edince sorunun biteceğine inanır. Bu yüzden şiddet gösteren herkes kalıpları olan, koyu bir dincidir. Camiye gitmese bile dinine laf söyletmez. Sokakta karıya kıza laf atmayı marifet sayarken evdekine sadece 3 dk için dayağı basar.
Bu yüzden Kötü insan hırsları olan, değişmez kalıpları olan, sorgulanamaz inançları olan insanlardır.

Bizi bıktırdınız. Tebrik ediyorum, hayatı zehir ettiniz. Kocaman bir yaşama ateşini küçük bir kıvılcıma dönüştürüp yarınlara bıraktınız.
Sevinin diyeceğim ama, siz onu da bilmiyorsunuz. Sevinmenin ne demek olduğunu sorsak zaferdir sizin için, elde etmektir, yayılmaktır, çoğalmaktır. İmralıda ki zatın "Ya silaha sarılın yada yatakta karınıza" demesiyle, tayyip'in en az 3 çocuk demesi arasında ne fark vardır?
Hiç bir fark yoktur, ikisi de aynı zihniyet.
Zafer diye kucakladığınız ısırgan otları birazdan canınızı acıtmaya başlayınca, bizide oraya çektiğinizi görmeyecek kadar boşsunuz.
Sizler inanılmaz cahilsizin. Çok okumakla gitmeyecek bir cehalet bu, o yüzden cahilsiniz demeyi kendimde bulabiliyorum. Ben aklınıza gelebilecek her konuda okudum, hepsini derinlemesine araştırdım ve hep sorguladım. Ama bu yüzden bilgiliyim, sizler cahilsiniz demiyorum. Sizin cehaletiniz okumayla gitmez. Bende cahilim, ama bu bilginin sonsuzluğundan ve bunun karşısında benim açlığımdan dolayı söylediğim bir şeydir. Sizinkine benzer bir cehaletim yok. Olamaz da.

Ayrıca iddia ediyorum. Bu hikaye başlı başına uydurmadır.
Din pazarlayıcıları işlerini çok iyi bilirler ve yalan söylemekten hiç çekinmezler.
Dünyamızı karartan, mucize gibi bir yaşamı cehenneme çeviren bunlardır. Bu hikayelere inanan saflara diyecek bir sözüm yok, keşke hiç yaşamasalardı.

Nasıl olur da kirletilir evren?
Nasıl olur da korku üzerine oturtulur tanrı?
Nasıl olur da bırakın insanı yaratılmış her hangi bir varlığı bu kadar aciz ve pislikmiş gibi gösterebilirler?

Ne diyeceğimi artık bilmiyorum.
Artık hangi tepkinin işe yarayacağını da kestiremiyorum. Bu kadar bezdim...

Nasıl da hikaye uydurabiliyorlar?
Nasıl da kolayca ve ağızlarından salyalar akarak her yerde anlatabiliyorlar?
Ve nasıl da içten inanabiliyorlar.

Daha önce Neil Armstron ve jack Custou içinde hikayeler uydurmuşlar ve yıllarca keyifle kulaktan kulağa yaymışlardı.
Sonra her iki kişide internet sitelerinde ve basın beyanatlarında ne Ay'da ezan duyduk, nede denizlerin karışmadığını görünce iman ettik diye belirtince kimse kalkıpta özür dilemedi.
Kimse utanmadı...

Sarılın yalanlarınıza, sarılın korkularınıza. Beni üzüyorsunuz ama kendinizi zehirliyorsunuz.

Düşünmeden inanmanız, sorgulamadan korkmanız benim sorunum değil. Onlarla siz yaşayacaksınız. Ancak Güzelim evreni ve hayatı bu şekilde kirletiyorsunuz. Beni veya iyi niyetli bir çok insanı kahrediyorsunuz.

Bizi aciz yarattıysa bu benim sorunum değil, sizin tanrınızın sorunu. Bozamayacağım bir gelecek yazdıysa, hesabı bana değil yazana, yani kendisine sormalı. Cehennemi yaratacak kadar kin ve nefret doluysa, bu da onun sorunu. "İhtiyacım yok ama bana tapın diye yarattım sizi" diyorsa. Buda onun egosuyla hala sorunu olduğunun sonucu.
Ebu Leheb'e "Elleri kırılsın" diyecekse, bu onun ve Ebu Leheb'in sorunu.

Yazık ki bu konu içinde Tebrizli Şems'in, Mevlanın adları da geçiyor.

İnançlarına alet edecekler ya, herkese saldırırlar bunlar.

Ama Yunusa dokunamazlar. Yunus onların hiç bir işine yaramaz. Çünkü o hop oturup hop kalkmamıştır. O "Aha evrimi bitirdim" demez. O iddiasızlıktır. O felsefe yapmaz. Her satırında içsel bir yolculuğunu anlarsınız. Kızgın değildir, sevinçli değildir, satıcı pazarlayıcı değildir. O gerçek bir araştırmacıdır. Bana seni gerek seni derken, aslında aradığını yani araştırdığını söyler. Araştırması onun ibadetidir. O ondan tad alır.

Neyse lafı çok uzattım.
Bezdirdiniz ya, bravo size. Başardınız.

Tatmin olmanız dileğiyle...
« Son Düzenleme: Temmuz 20, 2011, 12:05:40 öö Gönderen: Prometheus »
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Temmuz 20, 2011, 12:12:46 öö
Yanıtla #15
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Albert yine numarasını yapmış demek de ne oluyor şimdi?
Albert ateistti, komünizm i savundu. Ne kolay sahipleniyorsunuz?

Temmuz 20, 2011, 12:23:35 öö
Yanıtla #16
  • Orta Dereceli Uye
  • **

ahhhh ahhhh sayın Prometheus;,

işte böyle bir ülkedeyiz... hiç okumayan.... sınırlı sayıda okuduğunu ise doğru kabul eden...

çelişkiler bundan değil mi???
bekle, izle, gör, hisset, anla...

Temmuz 20, 2011, 02:09:33 öö
Yanıtla #17
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Çelişki diyebilecek hal, anlayış kalmadı bende. Bu gün adı sadece "acı".

Temmuz 20, 2011, 02:52:13 ös
Yanıtla #18
  • Ziyaretçi

ahhhh ahhhh sayın Prometheus;,

işte böyle bir ülkedeyiz... hiç okumayan.... sınırlı sayıda okuduğunu ise doğru kabul eden...

çelişkiler bundan değil mi???
Sayın Papoose, ben ders kitapları haricinde okumamış ve okumayı sevmeyen bir insanım ve kitap okumuyorum. Eğer amerikan dizileri olmasaydı altyazı okumamış olsaydım okumayı unuturdum. Fakat çok okuyan kitap kurdu çok insanla oturup konuşmuşluğum tartışmışlığım vardır. Kitap okumayarak fazla bir kaybım olmadığını görebiliyorum. Çünkü Allah zeka ve akıl diye bir kaabiliyet vermiş her insana. En baştan çocukken ve gençken felsefi akımların beyin çelici buhranlarından etkilenmemişim. Çok ciddi dogmalarım yok. Bu da bende tarafsız bakış açısını yaratmış. Hiç bir kaybım olmadığını söyleyemem tabi ki bilgi okuyarak elde edilebilir. Fakat akıl için okumaya gerek yoktur. Allah Türk insanını akıllı yaratmışsa ve cahil addettiğniz insanların beynini şekillendirmeye gücünüz yetmiyor diye hayıflanmak bana komik geliyor.

Saygılarımla.

Temmuz 20, 2011, 10:30:39 ös
Yanıtla #19
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Cehaletin kültürüne kitap gerekmez. G.Santayana

Cahilin cahilliğini kanıtlamak kolaydır fakat ona itiraf ettirmek güçtür. Hz.Ali

Kim ben bilginim derse, odur cahilin ta kendisi. Hz.Muhammed

Cahillerle yaptığım bütün tartışmaları kaybettim. İmam-ı Azam