Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluktan Ayrılanlar ve geride kalanlar..  (Okunma sayısı 17572 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 27, 2012, 09:44:05 öö
  • Ziyaretçi

Merak ediyorum,belirli aşamalara ayrılmış bir üyelik süreci,muhteşem bir tören,toplumun yetiştirdiği müstesna insanların oluşturduğu bir topluluk,kendini geliştirme imkanı..kendini kendin yapma imkanı ya da. Ölene dek seveceğin kardeşlerin -tabi bu tartışılır-...

Bütün bu pozitif etkilere rağmen gayrımuntazam ve istifa oranındaki artışları neye bağlıyorsunuz?Buna mukabil tekrisler oluyor bu bilinen birşey..Ama bu üye kazanma yarışı değil ki..Sizce bu insanlar aradığını mı bulamıyor?Eğer öyleyse üyelik aşamasında rehber kardeşin veya diğer görevlilerin mülakat ve bilgilendirme kademesinde yeteri kadar bilgilenmiyorlar mı?Veya anlatılanlar pek ilgi çekmiyor "ben üye olayım yeter" mi deniyor?
Veya sırlar konusuna gelince aslında sırrın beklediklerinin aksine birşey olduğunu öğrenince yani Çırak derecesine ait sırlar kendisine verildiğinde yıllardır beklediğinin bu olmadığını mı düşünüyorlar?Veya kendilerine anlatma denilen şeyin aslında herkes tarafından bilindiği,hatta kamera vasıtasıyla kayıt altına alındığı bu şekilde "tekris şoku"nun bir anlamda gerçekleşmediğini varsayabilir miyiz?

Hepsini bıraktım,mabedin yerinin güzel olmadığını iddia edenler,otoparkı bahane edenler,vakit bulamayanlar..vs vs.vs.Bu konuda 70'li yılların sonuna doğru Nail Güreli'nin Matrikül hareketleriyle ilgili Mimar Sinan Dergisinde iki sayı çıkmış yazı dizisini okumuştum.."bir yardım derneği sananlar" diyor....

Peki ya kalanlar...Bilimsel Gerçeğin Işığına gerçekten ulaştılar ve inandılarda mı ilerleyen yaşlarına rağmen ilk günkü heyecanla derecesindeki celseye koşuyorlar?Onlar aslında mason olmanın siyah takım elbise ve önlükten daha öte birşey olduğunu "daha doğrusu kamil insan" olduğunu çözenler mi?Yoksa bir şekilde susmuş ve susmayı tercih edenler mi..?

Saygılarımla
BeyazKale

Kasım 27, 2012, 12:47:35 ös
Yanıtla #1
  • Mason
  • Yeni Katilimci
  • *

Enteresan konu...

Güzel paylaşımlar çıkacaktır...
Nacizane düşüncemi paylaşmak isterim.

Öncelikle tekris töreninin "gizemi" evet eskisi kadar güçlü değil. Biraz internet kullanan bir kişi, ki Mason olmak isteyen bir kimsenin araştırmacı bir kimse olması, hakikatı merak etmesi beklendiği düşünülürse, tekris töreni hakkında bir çok önbilgiye ulaşabilir.

Belki Mason olmadan önce gizem, sırlar ve benzeri unsurlar bir motivasyon aracı olabilir ama bana göre tekris töreni ardından sizi oraya bağlayan şey bunlar değil. Burada maharet ne istediğini bilen namzetlerin doğru tespit edilmesi ve bu kimselere tekliflerin yapılmasıdır kanımca. Elbette sizin yazdığınız gibi Çıraklık sürecinde verilecek rehberlik de doğru ve yerinde olursa, bu çırak masonun gelişimi hızlanabilir... Ya da kopmalar öğrenebilir.

Geride kalanlar için yazılabilecek çok şey var. Ne buluyor bu insanlar, ne öğreniyor... Sırlar, gizemler olmadığı kesin...
Ben ne buldum diye sorsam kendime, cevabımı kalbimle hissederken ifade etmekte inanın zorlanıyorum.
Bir kaç somut kelime ile anlatınca sanki çok basitleşiyor kavramlar, tam olarak anlatamıyor benim hislerimi.

Merakla bekliyorum dostların paylaşımlarını. Bakalım kendi hislerimi bulabilecek miyim.

Saygı ve muhabbetle...

dostluk, keşfedilmesi gereken büyük bir erdemdir...

Kasım 27, 2012, 08:08:03 ös
Yanıtla #2
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Öncelikle tekris töreninin "gizemi" evet eskisi kadar güçlü değil.

Ben ne buldum diye sorsam kendime, cevabımı kalbimle hissederken ifade etmekte inanın zorlanıyorum.
Bir kaç somut kelime ile anlatınca sanki çok basitleşiyor kavramlar, tam olarak anlatamıyor benim hislerimi.

Sayin Rimor,

Alinti yapmis oldugum anlatimlarinizi okudugumda,mason oldugunuz kanisina variyorum.Dogru mudur?

Saygilarimla.
Memento Mori

Kasım 27, 2012, 09:26:03 ös
Yanıtla #3
  • Mason
  • Yeni Katilimci
  • *

Alıntı
Sayin Rimor,

Alinti yapmis oldugum anlatimlarinizi okudugumda,mason oldugunuz kanisina variyorum.Dogru mudur?

Saygilarimla.

Doğrudur Sayın Erim.

Kasım 27, 2012, 11:20:26 ös
Yanıtla #4
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Rimor,

Cevabiniz icin tesekkur ederim.Masonlugun icinde sirlarin ve gizemlerin olmadigini belirtmissiniz bu sirlarin niteligi kamil insan olma yolunda verilen sirlarsa eger ve bu sirlar ezoterik ogretilerden kasigi kadar nasibini alabilmeyi ogretmekse yine de sir yoktur diyebilir miyiz?Hani su"Gece ustadima sordum kac kez,dunyanin sirri nedir soyle tez,ustadim guldu ve cevap verdi bu sir bilinir ancak soylenmez"dizelerindeki sir masonik ogretideki sirla benzesmez mi?

Sorumda hatalar olabilir harici olmam sebebiyle simdiden kusura bakmayiniz.

Saygilarimla.
Memento Mori

Kasım 28, 2012, 02:24:47 öö
Yanıtla #5
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın BeyazKale'nin sorusuna cevap değil belki ancak, ufak bir katkı denebilirse; günümüz teknolojik imkanları insanları daha meraksız kılıyor diye düşünüyorum. Bizim de dahil olduğumuz yeni neslin kitapla bilgiyle pek işi yok üzücü de olsa. Bu nedenle ne kadar iyi ve düzgün insanlar arasından dikkatli seçimler yapılsa da herkes burada aradığını bulamıyor, ya da mesleğin gerektirdiği entelektüel alakayı gösteremiyor ve kopuş yaşıyor. Gözlemleyebildiğim bu.
"Dilimin sınırları, dünyamın sınırlarıdır."
Ludwig Wittgenstein

Kasım 28, 2012, 03:35:44 öö
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Belki insanlar masonluk hakkında yeterince bilgi sahibi olmadan, farklı beklentiler içinde olduğundan topluluğa girince bu beklentilerinin gerçekleşmediğini görüp ayrılıyordur. Tekris töreninden önce, bir 'premason', masonluk hakkında ne derece bilgilendiriliyor acaba?

Kasım 28, 2012, 09:34:15 öö
Yanıtla #7
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Yeteri kadar, sayın frekans :)

Ayrıca gerçekten bu platformda da görülüyor, ritüeller ve birbirimizi tanıyabilme yöntemlerinden başka masonluk hakkında söylenemeyecek ve söylenmemiş hiçbir şey yok, bilgilenmek isteyen bir kişinin bilgiye ulaşmak için hiçbir engeli yok, yanılıyor muyum?
"Dilimin sınırları, dünyamın sınırlarıdır."
Ludwig Wittgenstein

Kasım 28, 2012, 10:59:20 öö
Yanıtla #8
  • Uzman Uye

Sayın Rimor ; Avatarınızda niçin Mason ibaresi kullanmadınız ?
Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Kasım 28, 2012, 11:24:20 öö
Yanıtla #9
  • Mason
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayin Rimor,

Cevabiniz icin tesekkur ederim.Masonlugun icinde sirlarin ve gizemlerin olmadigini belirtmissiniz bu sirlarin niteligi kamil insan olma yolunda verilen sirlarsa eger ve bu sirlar ezoterik ogretilerden kasigi kadar nasibini alabilmeyi ogretmekse yine de sir yoktur diyebilir miyiz?Hani su"Gece ustadima sordum kac kez,dunyanin sirri nedir soyle tez,ustadim guldu ve cevap verdi bu sir bilinir ancak soylenmez"dizelerindeki sir masonik ogretideki sirla benzesmez mi?

Sorumda hatalar olabilir harici olmam sebebiyle simdiden kusura bakmayiniz.

Saygilarimla.

Değerli dostum,

Aslında ben Masonluk içerisinde "sır ve gizemler" yoktur demedim.
Eğer yazdığım cümleden butür bir çıkarım anlaşıyorsa da sizin sayenizde düzeltme fırsatı bulduğum için size teşekkür ederim.
Anlatmak istediğim husus şu idi: Masonlar, içeride buldukları sır ve gizemler nedeni ile oarada kalmıyorlar.
Aynen sizin de yazdığınız gibi ezoterik simgeler, allegoriler ve öğretiler arasında her derece, her oturum, her konferans size yeni bir şey öğretiyor.
Tabiki bunun için tek şart sizin her an yeni bir şey öğrenme isteğiniz... Şöyle ki, belki Tekris töreninizden beri her toplantıda duyduğunuz bir cümle, size yıllar sonra bambaşka bir anlam ifade edebiliyor. Yeterki düşünelim...

Yukarıda ki cevapta belirttiğim "sırlar, gizemler olmadığı kesin" ifadesinden kasıt, Mason olmayı, ulaşacakları muhteşem sırlara ulaşmak amacı ile isteyen kişilerin ayrılmalarından sonra, Masonluğu benimseyen kimselerin bu tür sırlara vakıf olmaları nedeni ile bu benimsemeyi yaşamadıklarıdır.

Bu düzeltmeye teşvik eden cevabınız için tekrar teşekkür ederim.

Sayın NOSAM33,

Gönderi sayımdan anlayabileceğiniz üzere forumda yeni yazmaya başladım.
Zaten yoğun ve stresli iş dünyası arasında, bu tür konulara, araştırma ve okumaya çok kısıtlı zaman ayırabiliyorum.
Bu zamanı da avatar, profil düzenlemeyi keşfetmek yerine bu güzel forumda daha önce açılan konuları okumaya ayırıyorum.
Ama nasıl yapıldığını bulup değiştirmeye çalışacağım :)

Saygı ve muhabbetle...