Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ulu Mimarın En Güzel Eseri  (Okunma sayısı 4294 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 14, 2015, 02:27:43 öö
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Merhabalar. Bu başlık altında ulu mimarın en güzel eseri hakkında konuşmak istiyorum. Öncelikle belirtmeliyim ki Ulu Mimarın, 'Çirkin' bir şey yarattığına inanmıyorum. Eser sahibi, yaptığı her eseri güzel yapmıştır. Çünkü ulu mimarın kendisinde tezahür eden ilk şey aşk ve güzelliktir. Var olan her şey, benim görüşümce bu aşk ve güzellikten var olmuştur. Bu yüzden aslında her şey güzeldir. Çirkin diye ifade ettiğimiz şeyler belkide daha az güzeldir ancak güzeldir.

Peki en güzel eser nedir? Bu soruya belki biraz bencil belki de düşünmeden cevap verecek olsaydım, en güzel eser 'insan'dır diyebilirdim. Peki insan nedir? İnsan, iradedir. Hayattır. O halde en güzel eser iradedir diyebilir miyiz? Belkide diyebiliriz. Çünkü var olan en değerli şey, yaşamdır. Hayvanlar, bitkiler, insanlar ve her çeşit canlıda, anlam katan en güzel şey hayattır.

Peki hayat nedir? Hayat ne zaman anlamlıdır? Ne zaman güzeldir? Elbette güzel şeyler yapıldığı zaman anlamlıdır. Aşk ve sevgiyle atılan adımlar, insanlık için, çevremiz için, canlılık adına yapılan eylemlerdir belkide hayatı güzel kılan.

Bu noktada görüşümün başına dönüyor olabilir miyiz? O halde Evrenin Ulu Mimarı'nın en güzel eseri aşktır diyebilir miyiz? Neden demeyelim? Aşkla, sevgiyle, coşkuyla alınmadan nefes, nefes midir? Aşkla yaşanmayan hayat, hayat mıdır? Aşkla yapılmayan yardım, yardım mıdır? Bence değildir. Aşk, gönüllerin güneşidir. Hayat dediğimiz bu yolculuğa anlam katan, yaşanılır kılan ve belkide güzel her şeyi kalıcı yapan eserdir aşk.

Aşkla yaptığımız eserlerdir belkide asıl ölümsüzlük. Aşkla yapılan güzellikler, aşkla yapılan yenilikler, aşkla yapılan yardımlar... Belkide bunlardır insanı ölümsüz kılan? O halde Hermes'in meşhur sözünü diyebilir miyiz?

İnsanlar, ölümlü tanrılardır.
Tanrılar, ölümsüz insanlardır.

Sevgi ve ışıkla...

- Risus
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Ocak 22, 2017, 10:16:53 ös
Yanıtla #1
  • Yeni Katilimci
  • *

Gözlerin ışığa daha çok açılması dileğimle...

Yazı muhteşem idi, su gibi içtim okurken.

Ellerinize sağlık Sayın RİSUS

En derin Sevgi ve Saygılarımla
Δ

Ocak 23, 2017, 02:04:59 öö
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Şu sözcüğü gerçekten çok beğeniyorum.
      "İnsanlar, ölümlü tanrılardır.
       Tanrılar, ölümsüz insanlardır".
       Güzel bir yazı zevkle okudum. Teşekkür ederim.
       Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Ocak 23, 2017, 10:18:42 öö
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn.Risus,

çok güzel bir yazı olmuş, kaleminize sağlık.

Saygılarımla,
“Gerçek her zaman hakimdir ve üstündür; Kim onu sahiplenme cesaretini gösterirse, o üstün gelir… Çünkü zaman gerçekten yanadır…”

Ocak 26, 2017, 10:01:02 ös
Yanıtla #4

Sayın Risus;

Kütüphanemde gözden kaçmış bir şaheserin yansıya bileceği tat ile karışık; bir zarrafın işleyip yonttuğu elmas'ın,yakışan elleri bulamamasından dolayı satamadığı "O" cevherin kalitesinde bir yazı olmuş; ruhunuza sağlık.

En Derin Sevgi ve Saygılarımla.
Sen Özelsin

Ocak 26, 2017, 10:07:09 ös
Yanıtla #5
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Sayın Risus;

Kütüphanemde gözden kaçmış bir şaheserin yansıya bileceği tat ile karışık; bir zarrafın işleyip yonttuğu elmas'ın,yakışan elleri bulamamasından dolayı satamadığı "O" cevherin kalitesinde bir yazı olmuş; ruhunuza sağlık.

En Derin Sevgi ve Saygılarımla.

Yazıdan daha kıymetli yorumunuz için teşekkür ederim sevgili Tik-Tak.

Sevgi ve saygılarımla
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe