Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mason Locası Törenleri  (Okunma sayısı 1942 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 16, 2017, 02:49:38 ös

Mason Locası Torenleri Halka açılabilir mı?Halka açılmamasının sebepleri  nelerdir?Soruma dileyen cevap verebilir.Saygilarla.
« Son Düzenleme: Nisan 16, 2017, 02:58:25 ös Gönderen: Fatma »
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Nisan 16, 2017, 07:53:57 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Locada yapılan törenler, türüne göre halka açılıp açılmadığı olmaktadır. Örneğin ritüeller halka açık yapılmaz. Ancak yeri gelir, büyük loca bunu bazı yurt dışı ülkelerinde olduğu gibi halka açık yapabilir. Bu durum tamamen büyük locanın kararına bağlı ancak genel yapıda ritüeller haricilere açık yapılmaz. Açık yapılmamasının sebebi ise masonluğun ezoterik bir kurum olması.

Saygılarımla
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Nisan 16, 2017, 08:10:47 ös
Yanıtla #2

Sayın Risus, Teşekür ederim..Yurt dışındaki Masonlar Locası online açıldığı günleri bildiriyormu?Belirli bir gün gezmek ,görmek için gittiğimizde oturup konuşup fikir edinme imkanımız olurmu?.
     Saygılarimla.
« Son Düzenleme: Nisan 16, 2017, 08:14:39 ös Gönderen: Fatma »
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Nisan 16, 2017, 08:39:49 ös
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Amerikada birçok mason kuruluşunun halka açık olarak düzenlediği toplantıları izlemek olanağı var.
Ancak o toplantılar, ezoterik yapının içeride kalması gereken öğelerini açığa sermez.
Eh, bırakın da öyle olsun.
Öyle olmazsa inisiyenin hariciden farkı nerede kalır?
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Nisan 17, 2017, 09:33:48 öö
Yanıtla #4

Adam,Mason Locası törenlerinde ezoterik yapınin gün ışığına yani haricilere aks etmemesinin ne gibi bir etkisi var.Herzaman bu soruyu sorgulamak bilmek istemişimdir?Sebebi,sosyal medyada yazılan Masonlar töreni ile ilgili kafa karıştırıcı paylaşımlar.Saygilarimla.

Nisan 17, 2017, 06:48:48 ös
Yanıtla #5

Görsekte anlayamıyacağımız şeyler vardır.Her birimizin varlığının kökleri olan ve sadece anlayabildiğimiz hakikatlar kadarı ile ayrı ayrı yorumlanan, lakin ayni özden doğan bir gercek vardır...

Su ilk kaynağından cıktığı andan itibaren, zaman ile,bir cok kola ayrılıp farklı farklı noktalara akar.İnsanlar o kaynağın oluşturduğu kolların farklı farklı kıyılarında yaşaya bilirler,suyun nimetlerinden faydalana bilirler,suyun kaynağı hakkında hayaller kurabilirler; lakin,akıntının tersine yelken açarak kaynağa ulaşmak başka bir meziyet,cesaret ve azim gerektirir.

Kaynağa ulaşmak bile bazen gerceği görmek için yeterli değildir; dalarak suyun kaynadığı noktayı görmek de gerekir.Kaynağı merak ederek bu uzun yola cıkmışlar ile, o kaynağın bir kolunda mesken tutmuş insanlar arasında bir cok farklar vardır.

Akan suyun kollarında yaşayanlar kaynağı görmüşleri anlayamazlar, hatta yadırgarlar; zira İnsanlar kavrayamadıkları şeylere her zaman ön yargı ile yaklaşırlar.Tersine akan bir suda, bin bir meşakat ile ulaşılabilen bir kaynağı, o suyu, sadece kullananlara anlatmaya calışmak,hiç bilinmeyen bir ülke'nin bayrağının manevi/sembolik değerini anlatmaktan da daha zordur.

Birde su kaynağında akıntıya doğru,kısaca suyun döküldüğü yere doğru yelken açanlar vardır.

Suyun döküldüğü yere/derya'ya yolculuk edenler...
Suyun kaynağının tersine; doğuş noktasına yelken açanlar...
Suyun kaynağının bir kolunda mesken tutup,nimetlerinden faydalananlar...

Suyun kaynağını görenler,suyun döküldüğü deryayı anlatamazlar; Suyun döküldüğü yeri görenler,bu seferde suyun kaynağını anlayamazlar.Sadece suyun kaynağının bir kolunda mesken tutup,suyun nimetlerinden sonuna kadar faydalanıp,o suyun ne başını ne sonunu merak etmiyenler/edemiyenler suyun başı ve sonu hakkında masallar ve hikayeler uydurup sonra o hikayelere inanırlar; çünkü gerceği görenleri asla cesaret ile kabüllenip anlayamazlar ve anlamaya asla çalışmazlar.

Çünkü,su kıyısındakiler için  hayal gücü bilgiden daha güçlüdür. Efsaneleri tarihlerinden daha etkilidir. Rüyaları gerçeklerden daha ağırdır. Umutları her zaman deneyimlerine galip gelir. Kederlerinin tedavisi sadece safi itaat ve inançtır.

Bu 3'üde o sudan içer,faydalanır ve o su sayesinde yaşar.Bu su 3'ünüde görünmez bir bağ ile birbirine bağlar.
O su bu 3'lüyü ayıran,birleştiren ve yaşatan bağlarında ta kendisidir.
Sen Özelsin

Nisan 19, 2017, 12:33:28 öö
Yanıtla #6
  • Yeni Katilimci
  • *

Sorunuzun en basit cevabı, ezoterizmin bilgi ve görgülerin kapalı bir topluluk içinde ve aşamalı olarak verildiği bir çalışma ve öğreti sistemi olmasıdır.

Amacınız bir masonik binayı gezmek, ritüellerin yapıldığı mabedleri görmekse, İngiltere Büyük Locası'nın düzenlediği Freemason's Hall turlarına katılabilirsiniz.

Bunun dışında, ezoterik ritüelleri haricilere açmanın bir anlamı yoktur. Bu ritüeller tekris olmuş kişi için, uygulanması gereken yerde/zamanda uygulandığında anlamlıdır. Bir harici tarafından anlaşılması, bir hariciye bir şey katması beklenmez.

Tekris edilmiş üyelerine bile bilgilerin aşamalar ve dereceler halinde verildiği bir toplulukta, bu bilgilerin haricilerle paylaşması uygun değildir.
Non omnis moriar!

Nisan 19, 2017, 08:10:14 öö
Yanıtla #7

Halka acik olduğu bir gün harici olarak ziyaret edip,izlenim edinmeyi düşünüyorum.Saygilarla.

Nisan 19, 2017, 08:05:26 ös
Yanıtla #8
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Binalar halka her zaman açıktır ama ziyaret etmesini de bilmek gerek.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.