Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İNSAN MAYMUNDAN DEĞİLDİR  (Okunma sayısı 90324 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 21, 2013, 01:47:43 ös
Yanıtla #70
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Ne dediğinizi anlamadım,aslında anladığpım yönleride var bir önceki konu devam ediyor sizde masonlar.org'a bu açtığınız konunun katkısını sorduğum için sizde burada aynını bana yapıyorsunuz.
Bakınız kaynak soran siz gösteren benim.Talep sizden geldi yani siz merak ettiniz kaynak hakkında herhangi bir şey demek yerine işi basitleştiriyorsunuz.

Madem kaynağı merak etti,niz benim yolladıklarım bir kısmı aslında ben sizden daha fazla hatta ölesiye merak ediyorum yahudiler  bizim hakkımızda böylemi düşünüyor diye talmudda yazılanlar eğrimi doğrumu bilginiz var ise siz söyleyin ben bilmiyorum.Hala benimle didişip kısır çekişmeyi sürdürmeyi yeğliyorsunuz bırakın bu işleri.

Hile yapmayın yazarken kelimelerin ardına fikir saklamayın cahil insan yok karşınızda.Böylemidir değilmidir istedniz yolladım ona cevap verin konu ile alakasını araştırmadan sorduğunuzdada yoktu zaten konu ile alakası ozaman.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ocak 21, 2013, 02:00:15 ös
Yanıtla #71
  • Seyirci
  • Uzman Uye

''Şunu unutmayın ki allah'ın nazarında en değerli, en üstün olanınız, takvâda [allah'ı sayıp haramlardan sakınmada] en ileri olandır''. (hucurat, 13)

Yaratılanların içinde tek üstünlük bu ayettedir.
Üstteki ayetteki anlamı biraz farklıdır,herkesin anladığı yahudileri yaşayan tüm halklara yada insanlara karşı üstün kıldık değildir bu ayete inanmak aziz yıldırımın şike yaptığına inanmak gibidir.
işin esprisi bir yana hakikaten allah takvayı önde tutarken bir kavmi yok ben sizi önde tutuyorum demez dese ne olur peki o allaha kim inanaır kim hesap verir kim mutlu olur.Düşünsenize her şey yahudiler için yaratılmış biz aşağılık sınıftanız olacak şeymi.O ayetin açıklaması o değildir .Kast edilen şey bakara 34.ayettekidurumdur
Hani meleklere, Âdem'e secde edin demiştik de İblisten başka bütün melekler secde etmişlerdi. O, secde etmekten çekinmiş, ululanmak istemişti de kafirlerden olmuştu.
bakara 34.
burada üstün kılınan ve ayet 47 dede israiloğuıllarına bahsettiği üstünlük budur işte.Allahın söylediği üstünlük 34.ayette ademoğlu yani insan karşısında secde edin emridir.

saygılarımla

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ocak 21, 2013, 03:10:29 ös
Yanıtla #72
  • Aktif Uye

Talmud'a göre Yahudi ırkının imtiyaz sahibi olduklarına bakılırsa, evrim teorisine göre Anti-Yahudilerin maymundan oldukları şaşılacaak bir durum olmasa gerek Sayın 418, öyle değil mi ?

Tabi bu şahsi düşüncem, size göre doğru olmak zorunda değil.
Adequatio intellectus et rei

Ocak 21, 2013, 03:14:32 ös
Yanıtla #73
  • Ziyaretçi

Sn. Melina

varsayım olarak bakıyorsanız duruma varsayımların hepsi doğru olacak değil tabiki , ilginç bir idda o yüzden merak ettim

Saygılarımla,
418

Ocak 21, 2013, 03:24:04 ös
Yanıtla #74
  • Aktif Uye

Dilediğiniz gibi düşünmekte hürsünüz. Lakin bazen varsayım yapmak gerekiyor; Her konu, her yerde gün yüzü gibi açık olacak değil :)
Adequatio intellectus et rei

Ocak 21, 2013, 03:57:29 ös
Yanıtla #75
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

kendi inancından olmayanı hor görme yahudilere has bir durum değil, tüm dinlerde yaygın olan bir anlayıştır. mesela kur'an'da "müşrikler yalnızca birer necistirler" buyuruyor. necis arapça pislik demektir. çok afedersiniz dışkıya, sidiğe, sümüğe denk gelir anlamı.

tabi müslümanlarda böyle bir algı yok. sen müşriksin, dinsizsin, pisliğin tekisin iğrenç adam kafasında yaşamıyor müslümanlar. elbette ki yahudiler de böyle bakmıyor insanlığa. eskiler zamanında bu tür şeyler yazmışlar, fazla umursamamak lazım. içinde bulunduğumuz dünya sosyal hayatıyla, iş hayatıyla kolektif bir süreç. yahudi müslüman evliliği var, hristiyan müslüman evlilikleri var..

yani 5 bin yıl önce kutsal metinlerde yazılanların çoğunu insanlar artık çöpe attı. modern dünyayı karşılamıyor bu ayetler.

talmud'da yazılanlar hoş değil. yahudileri binlerce yıl önce yazılmış şeyler üzerinden suçlamak da hoş değil. kaldı ki talmud ibraniceden başka dilde yayınlanmıyor bildiğim kadarıyla.

Ocak 21, 2013, 04:19:57 ös
Yanıtla #76
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Hayır kuran öyle demez öylede demiyor öyle anlamak işe gelindiği için bu manayı veriyorsunuz bakınız aslında ne diyor necis için kuran.

Küfrün ve Kâfirin Necâseti:

Küfür necâsettir, pisliktir, murdarlıktır.

Küfür karanlıktır, zulümdür, şiddettir.

Küfür üzüntüdür, sıkıntıdır, perişanlıktır.

Allah-u Teâlâ Âyet-i kerime'lerinde buyurur ki:

"Ey iman edenler! Müşrikler ancak bir necis (pislik)tir." (Tevbe: 28)

Çünkü abdest almaz, gusül etmez.

"Onlar murdardır." (Tevbe: 95)

Murdardır; murdar yer, haram yer, domuz yer.

"Artık onlardan yüz çevirin. Çünkü onlar murdardır." (Tevbe: 95)

Onlardan kaçınmak, uzak durmak ve onlarla olan dostluğu kaldırmak gerekir.

Tıpkı kendisinden kaçınılması gereken pis koku gibidir.

"O murdarlığı aklını kullanmayanlara verir." (Yunus: 100)

Niçin pis, niçin necis, niçin murdardırlar?

Onlar Allah-u Teâlâ'nın nazargâhı olan kalplerini şirk, küfür ve isyan murdarlığıyla kirletmişlerdir. Rabb'lerinden tertemiz gelen ruhlarını küfür karanlığına itip tanınmaz bir hâle sokmuşlardır.

Şirk mânevi pisliklerin en fenâsıdır. Onlarda mânevî murdarlık vardır. İçleri pis olduğu için onlar pisliğin bizzat kendisidirler. Gözle görülen cismani pisliklerden nasıl sakınmak gerekiyorsa, buluşması daha çabuk, zararı daha fazla olan ruhânî ve ahlâkî pisliklerden de daha öncelikli olarak sakınmak ve uzak durmak gerekir. Dışarıdan görünmese bile içleri kesinlikle pistir, niyetleri ve ruhları habistir.

Allah-u Teâlâ onların necis olduklarını bildirdi ki küfürde inad eden kâfirleri ıslaha çalışmak beyhudedir. Hiçbir öğüdün onlara faydası yoktur, hiçbir şey onları ıslah etmez. Çünkü onlar tıynetlerinde bulunan habâset ve necâset sebebiyle temizlenmeleri mümkün olmayan pisliklerdir.

"Kâfirlere gelince, onları ikaz etsen de etmesen de onlar için birdir, onlar iman etmezler.

Allah onların kalplerini ve kulaklarını mühürlemiştir. Gözlerinin üzerine perde inmiştir. Onlar için büyük bir azap vardır." (Bakara: 6-7)

Onlar tıpkı kendisinden kaçılması gereken pis koku gibi ruhları ve amelleriyle murdardırlar. Daima pislik içinde olan kimsenin her tarafı pislikle mülevves olduğu gibi, kâfirler de daima şirk içinde bulunmaları sebebiyle necistirler. Allah-u Teâlâ onlardan aslâ hoşnut değildir.

İnsanlar arasına atılan kokmuş bir ceset nasıl ki insanları rahatsız ederse, bunlar da inanmış insanları öyle rahatsız ederler. Bütün varlıkları ve bütün hakikatleriyle pistirler. Temiz insanlar onlardan temizlenmek ihtiyacı hissederler.

Aklını doğru yol ve doğru işler için kullanmayanlar için söyleniyor bu söz.Sanırım sizde aklını doğru yolda kullanmayana üstelik insan olarak iyi gözle bakmazssınız.

EDMUND BURKE

Ocak 21, 2013, 04:32:15 ös
Yanıtla #77
  • Ziyaretçi

karahan,

konu iyice dağılmakta darwinden buralara geldi konu , Turan dursun kitapları okumuş biri olarak bir çok ilginç konuyu açılabilirim eminim bir çok kişide altından kalkamaz çoğundan , kendisi müftü zaten bu işin ilmini bilen birisi atheist o ayrı konu,
bu tarz tartışmaya girmek istemiyorum , darwin belkide yahudi din adamları yada bazı kabala öğretilerinden ilham almış olabilir eğer Sn. Melina 'nın dediğine göre , fakat kendisine göre yazdığı kendi varsayımı ,tahmini
beni bu konuda düşündüren farklı , talmud yahudi din adamları tarafından yazılmıştır teorik kısmı vardır , babil talmud'u babil döneminden kalmadır ve hahamların yazdığı yorum kitabıdır , bir çok yorum kitabı var farklı dinlere has ,  bu konulardan hoşlanıyorsanız Turan dursun'nun kitaplarını öneririm , kendisi kitaplarında arap milliyetçiliğinden çokça bahseder ve birçok bölüm örnek verir...

Ocak 21, 2013, 04:40:10 ös
Yanıtla #78
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Ençok haklı olduğun yere cevap vereyim kendi görüşüm tabiki.

İnsan maymundan evrilmemiştir.Eğer inanç sisteminin içinde bir allah varsa ve biz onu hatasız olarak ve herşeyi bilen olarak kabul ediyor isek ozaman şöyle bir emopati yapılabilir.

İnandığın allah yarattığı hemen her şeyi evrile evrilemi yarattı yada bir mantıklada deneme yanılma yolu ile yarattıklarına son şeklini vermiş.
Önce maymun sonra dur şunu güzelleştireyim içine birazda akıl koyayım,biraz sinir biraz aşk böylece biz olduk.

Beceriksiz tanrı demezlermi ilahlık kavramı ile bir alakası kalırmı alimlerin labaratuar çalışması gibi mübarek einstein gibi ne labaratuardan çıkıyoır ne deney yapmaktan vazgeçiyor insan gibi herşeyi deneyleyerek (evrimleyerek)öğreniyor yapıyor ve uyguuyor.

Evrim var diyoresan bana göre bu iş böyledir herhalde o zaman problem büyük yani.

EDMUND BURKE

Ocak 21, 2013, 05:43:24 ös
Yanıtla #79
  • Ziyaretçi

Dini kaynaklardan çıkarım yapmak zordur. Örneğin tartışmada geçen insanları hayvanlara benzetmeyi tasavvufçular da yapıyorlar. Nefsin özelliğine göre hayvani sıfatlara büründüğüne, eskiden insanların fiziksel olarak da hayvana dönüştüğüne sonradan bir peygamberin duası sonrası bunun durduğuna inanıyorlardı. Yani tasavvufçulara göre fiziksel olarak insan görünseler de her kez insan yerine konmuyor.

Yani demek istediğim Talmud'da geçen mümin olmayanların fiziksel olarak  insani görüntüleri olsada insan sayılamayacağı filan belirtilmiş olabilir. Malum Yahudilik o dönemin hak diniydi. Fakat yahudiliğin anneden gelen bir kan bağı ile bir millet kavramına dönüşmesi nedeniyle bu yaklaşımı faşizmle eş tutmak da günümüzde mümkündür ve mantıklıdır.

Saygılarımla.