Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk teklifi alan kişi herhangi bir tereddüt yaşar mı ?  (Okunma sayısı 23384 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 06, 2008, 06:47:13 ös
Yanıtla #10
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Dogudanesen,

Sordugunuz soruya biraz gec cevap yaziyor oldugum icin kusura bakmayin lutfen, islerim bayagi bir yogun bu aralar.

Sevgili Aramis Kardesim, kendi dunyasini anlatmisti size, kisiye ozgu farklar oldugu icin, ben de birkac kelam edebilirim.

Dediginiz gibi, hayatimin belli bir kismini bir harici olarak gecirdim ama aklimin birseylere erdigi gunden beri, ailemin de katkilari ile "duzgun" bir adam olmaya calistim. Ailem iyi okullarda okuttu, gerekli tum destekleri sagladi. Universiteyi bitirdikten sonra da profesyonel olarak calisma hayatina basladim. Ust duzey yoneticilik hayatimda da "duzgun adam" olmaya devam ettim. Cevremde bulunan ve Mason oldugunu bildigim arkadaslar/is iliskim olan kisilerden bazlari, tamamen tesadufi olarak ayni zaman dilimi icinde bana konuyu acarak dusuncelerimi sordular. O gunlere dek zaten kendimce Barbara Cartland yerine felsefi, mistik, sosyolojik kitaplar okuyan birisi olarak Masonluk konusunda da bir fikre sahiptim. Ama yine de bana onerecekleri kitaplar olup olmadigini sorarak bilgimi daha da genisleterek girecegim toplulugun "oz"unu anlamaya calistim. Anladim ki, ben Masonluk'a, Masonluk da bana uygun. Onerme onerilerine olumlu yanit vererek surecin baslamasini sagladim ve tam 1,5 sene sonra tabiri caiz ise Yeniden Dogdum. Ve dogduktan sonra zaman icinde net olarak anladim ki, ben simdiye kadar sanki Barbara Cartland okumusum. Genel anlamda bilgilerimin eksik oldugunu, cok daha fazla okumam ve dusunmem gerektigini gordum ve halen bunu yapiyorum.

Yeniden dogduktan sonra; cok daha makul, cok daha insancil, cok daha yardimsever, cok daha sevecen, cok daha Allah'ini seven birisi oldum. Bu arada taasuba, yobazliga, bagnazliga cok daha karsi oldum.

Simdi, ne okuyacagini bilen, okudugundan anlamlar cikartan, cikarttigi anlamlari yorumlayan, ustune dusunen ve cesitli yargilara varan birisiyim. Insanlik icin elimden geleni yapan, toplumuma faydali olmaya calisan birisiyim. Bu ve bundan otesi benimle buyuyecek bir olgu ve ben tum yaptiklarimi fazlasiyla yapmaya devam edecegim. Cunku ben Allah'ini, Vatan'ini, Millet'ini seven bir Mason'um ve bundan gurur duymaya devam edecegim.

Umarim merakinizi giderebilmisimdir.

Sevgi ve Saygilarimla,
Bakmak yetmez, gormek gerek...

Kasım 06, 2008, 10:24:30 ös
Yanıtla #11

teşekkürler sn. Dino .
siz de sn. aramis gibi örtülü ve masalsı bir anlatımı tercih ediyorsunuz . masonluğun bir gereği olmalı ...
Bilgi , en kutsal güçtür !

Kasım 08, 2008, 11:36:39 öö
Yanıtla #12
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Dogudanesen,

Sizi memnun edemedigim icin uzgunum. Ne Sevgili Aramis Kardesim'in ne de benim ortulu ve masalsi anlatim yaptigimizi dusunmuyorum, hatta olabildigince acik ve yalin birseyler yazdik. Ketumiyet, Mason'lugun bir geregi olsa bile ikimiz de gayet acik ve duygusal anlattik hayatimizi. Bilemiyorum, beklentiniz veya duymak istediginiz neydi, ama bizim de mensubu bulundugumuz bu topluluk icinde farkli bir anlatim ile karsilasmaniz mumkun degildir. Ayrica sunu bilin istiyorum, bizler ne uzayliyiz, ne mucidiz, ne olaganustu gucleri olan kisileriz, sizinle aramizda hic bir fark yok, sadece bizler kendimiz, ailemiz, toplumumuz, ulkemiz, dinimiz ve dolayisi ile insanlik icin neler yapabilecegimizi okuyor, dusunuyor, konusuyor, tartisiyor ve "kisisel" olarak uygulamaya calisiyoruz, cunku dogru herzaman tektir.

Her ne kadar sizden, "SEVGI" subjectif bir kavram olsa bile internet dunyasinda yazismalarin geregi olan "SAYGI" ibarelerini goremesek bile,
Sevgi ve Saygilarimla,

Kasım 09, 2008, 01:02:18 ös
Yanıtla #13

Sayin Dogudanesen,

Sizi memnun edemedigim icin uzgunum. Ne Sevgili Aramis Kardesim'in ne de benim ortulu ve masalsi anlatim yaptigimizi dusunmuyorum, hatta olabildigince acik ve yalin birseyler yazdik. Ketumiyet, Mason'lugun bir geregi olsa bile ikimiz de gayet acik ve duygusal anlattik hayatimizi. Bilemiyorum, beklentiniz veya duymak istediginiz neydi, ama bizim de mensubu bulundugumuz bu topluluk icinde farkli bir anlatim ile karsilasmaniz mumkun degildir. Ayrica sunu bilin istiyorum, bizler ne uzayliyiz, ne mucidiz, ne olaganustu gucleri olan kisileriz, sizinle aramizda hic bir fark yok, sadece bizler kendimiz, ailemiz, toplumumuz, ulkemiz, dinimiz ve dolayisi ile insanlik icin neler yapabilecegimizi okuyor, dusunuyor, konusuyor, tartisiyor ve "kisisel" olarak uygulamaya calisiyoruz, cunku dogru herzaman tektir.

Her ne kadar sizden, "SEVGI" subjectif bir kavram olsa bile internet dunyasinda yazismalarin geregi olan "SAYGI" ibarelerini goremesek bile,
Sevgi ve Saygilarimla,

sn. Dino ,
İfadelerimi tamamı ile yanlış anladınız . Size olan "saygım" internette yazışmanın gereği olan "sayın" sözcüğü ile sınırlı değil ,bunun önemle altını çiziyorum .Bu forumdan kimsenin yüzünü görmedim ,sesini duymadım ancak burada bilgilerini ve görüşlerini paylaşan herkesin kişiliğine gerçek anlamda saygı duyuyorum .Ayrıca yaşınız ,yurt dışında yaşamanız ve "mason" olmanız sizden çok fazla şey öğrenebileceğim fikrine sahip olmama neden oldu ;bu sebeplerden sizin fikirleriniz ve anlatımınız son derece önemli benim için . sn. aramis'in de sizin de soruma olan cevaplarınıza eleştirimi yaptım sadece ;eleştiri toplumumuzca hep "olumsuz" bir şeymiş gibi algılanır hep ancak eleştiri olumlu da olabilir .Benim eleştirim ise tamamen nötr bir eleştiriydi .Okuduklarımı tasvir ettim sadece ...
Bu bağlamda saygı ve sevgimden şüphe duymayınız lütfen . sn. aramis de siz de kendinize ait çok özel şeyleri paylaştınız çok teşekkürler .
Yanlış anlaşılmaya ben sebep olduysam afedersiniz .
Saygılarımla ( ve sn. dino'ya sevgiyle )

Kasım 09, 2008, 03:16:14 ös
Yanıtla #14
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Dogudanesen,

Olumlu yaklasiminiz ve seviyeniz icin ben de size tesekkur ederim. Bizler yani insanoglu ancak birbiri ile sohbet edip dertlesebilir, agacla, duvarla ya da bocekle konusanini gormuyoruz. Dolayisi ile elbette ki biribirimizi anlamali, goruslerimize saygi duymali ve kendi goruslerimizi de karsi tarafla paylasmaliyiz. Benimki sadece bir sitemdi, affedilecek birsey gormuyorum, seviyeniz ve yaklasiminiz herseyi izah ediyor zaten.

Dedigim gibi, bizler Mason'uz ve bundan gurur duyuyoruz ve bu cercevede harici olan sizin gibi dostlarimiza da elimizden geldigince aciklayici olmaya calisiyoruz, saklayacak ayip hicbirseyimiz yok, yine dedigim gibi, bizlerin sizlerden en ufak bir farki yok, inanin buna.

Her zaman sorulariniza ve meraklariniza olabildigince acik olmaya calisacagim, diger Kardeslerim gibi.

Sevgi ve Saygilarimla,

Kasım 10, 2008, 09:48:25 ös
Yanıtla #15

sn. Dino ,
Sizin gibi bir insanı ve buradan da olsa tanımak ,gerçekten benim için bir şans oldu gerçekten . Bir "insan" tanıdım ve o insan "mason olmakla" gurur duyuyor ;genellemeler yapmak çoğu zaman yanlıştır ama tanıdığım masonlar hep "insanlıkları" ile aklımda kalıyor ...

Saygılar ...

Kasım 11, 2008, 05:03:42 ös
Yanıtla #16
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Dogudanesen,

Iltifatiniz ve samimiyetiniz icin tekrar tesekkur ederim. O sans bizlere ait.

Masonlarin cogu (tamami demek maalesef mumkun olamiyor) Masonluklari ile gurur duyarlar, cunku bu bir gururdur bizler icin. Yaptiklarimiz, yapacaklarimiz, degerlerimiz, bakis acilarimiz, insanlar ve insanliga yaklasimimiz bize bu onuru ve gururu veriyor.

Bu arada, Masonlari dogru yorumlayip tanidiginiz icin, tum Kardeslerim adina tesekkur ederim, yanilmadiginiza emin olabilirsiniz.

Sevgi ve Saygilarimla, 

Aralık 16, 2008, 07:24:01 ös
Yanıtla #17
  • Ziyaretçi

sayin Dino,

peki biz haricilere okumamiz icin bir kac kitap tavsiye edebilirmisiniz.

Simdiden tesekkürler

Saygilarimla.

Aralık 16, 2008, 07:42:23 ös
Yanıtla #18
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Zebex,

Kitap tavsiye etmek biraz abes bence. Piyasada bir cok masonik ya da antimasonik kitaplar var. Antimasonikleri okursaniz yanlis bilgileneceginizi, masonik olanlari okuyunca da pek birsey anlamayacaginizi biliyorum. Sakin yanlis anlamayin, sizin anlayisiniz ile ilgili bir problemden kaynaklanmayacak bu, masonlarin ketum olmalarindan kaynaklanacaktir. Okuyacaginiz masonik kitaplarda sadece isin felsefesini ogrenmeniz mumkun olabilecektir. Masonluk ile ilgili gorunmemekle beraber aslen masonik felsefeyi anlatan bir dortleme tavsiye edebilirim size. Christian JACQ'in ISI TASI serisi. Mutlaka okuyun, memnun kalacaginiza eminim. Ayrica Mason Kardeslerim tarafindanyazilmis bircok eser mevcuttur, ulke disinda yasadigim ve kitapligimin buyuk bir bolumu Turkiye'de oldugu icin isim veremeyecegim size ama bunlari temin edip okumaniz masonlugu dogru anlamaniza neden olacaktir.

Cok fazla yardimci olamadim, kusura bakmayin, belki diger Kardeslerim birseyler onerebilirler.

Sevgi ve Saygilarimla,

Aralık 16, 2008, 09:14:50 ös
Yanıtla #19

Mustafa Besimzade - Sorularla Masonluk ve Helmut Reinalter - Masonluk bir harici olarak benim tavsiye edebilceklerim .