Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluğu yaşamak ne demektir?  (Okunma sayısı 21281 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 17, 2012, 01:01:21 ös
Yanıtla #10
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın ADAM haklı. Düşünülerimi yazmanın verdiği hazla ( evet bu forumda düşüncelerimi paylaşıyor olmak bana haz veriyor), kendisinin önerdiği sıralamayı atlamışım. Özür.

Sıralama bence iyidir ve yeterlidir. Bir masonun hem  Masonik hem de dış dünyada bulunacağı ortamları kapsamaktadır.

Şu halde madde 1; Locanın mabetteki toplantısı sırasında:

Evet bu bir masonun Masonluğu en derin yaşadığı yerlerden biri olmalıdır. Öyleki buna birebir Masonluğun içinde olmak bile denilebilir. Çünkü dış dünyaya kapalı olan herşeyi ile ( öğretisi,sembolleri, ritüelleri vs.) Masonluk oradadır ve kişi olarak mason da o bütünü oluşturan bir parçadır.

Burada mason'a düşen o dünyayı iyi anlayıp, özümseyip, içselleştirmesidir. Bu kuşkusus bir öğrenme arzusunu, bir devamlılığı  zorunlu kılar. Bir mason hem öğrenmeye aç ve açık hem de bu öğretiyi alacağı yer olan locasının toplantılarına düzenli katılmalıdır.

Masonluğu yaşamaya oradan başlayacaktır kuşkusuz.
enelsır

Ocak 17, 2012, 01:08:34 ös
Yanıtla #11
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın enelsır çok iyi gidiyor. Ancak hâlâ yetersiz.

Forumun önceki başlıklarının bir yerlerinde bir mason locasının toplantılarında neler yapıldığını, masonların orada neler yaptığını irdelemiştik.

Evet, masonlar orada bir şeyler yapıyor ama bu yaptıkları sadece Masonluks ile bağlantılı konuları öğrenmek ile sınırlı değil. Öğrenmek, orada Masonluğu yaşamak için yetersiz. Birtakım başka şeyler de yapıyorlar bu bağlamda. Ne?

Sayın enelsır'ın yanı sıra katılacak kimse yok mu?
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 17, 2012, 02:14:20 ös
Yanıtla #12
  • Aktif Uye

Ama ben şurada biraz takıldım.Söylemeden geçmeyeyim dedim.Shriner olmak için masonluk basamak olarak kullanılır tabirine ben karşıyım.Sonuçta shriner ların yaşı ilerlemiş yaşlardır değilmi genellikle ? Neden masonluktan yıllarca bir birikim bir bilgi bir aktarım bir kardeşlik bir yardımseverlik konuları yoğun bir şekilde işlenmiştir ki shriner olmak için masonluk üst mertebelerine ulaşmak gereklidir.Burda masonluk bir basamaktan çok aslında olayın esası masonluktur.Temeli masonluktur.Yıllarca sadece bir basamak olarak görerek orada bulunmaz shrinerlar.Ayrıca shrinerların asıl amacının shriner olmak için masonluğu basamak olarak kullandıklarını sanmıyorum kesinlikle ben.

Buna forumdaki shriner üye veya üyelerimiz açıklık getirebilirse memnuniyetim had safhaya ulaşmaz diyemem.

Saygılar.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Ocak 17, 2012, 02:52:18 ös
Yanıtla #13
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu konunun Shriner Örgütü ile hiçbir ilgisi yoktur.

Dolayısıyla Sayın Bulgaria'ya verilmesi gereken yanıtın yeri de burası değildir.

Sayın Bulgaria Shrinerler konusunu ve Masonluk ile bağlantısını gündeme getirmek istiyorsa, forumda bu konuda daha önce yazılmış olanları esas alarak, o başlıklara katkırdda bulunabilir  ya da ilgili bölümde yeni bir başlık açabilir.

Buradaki konunun başlığı "Masonluğu yaşamak"tır.

Bu, çok önemli bir konudur.

Katkıları bekliyoruz elbette ama konunun başka bir yere yöneltilmemesini önemle rica ediyorum.

Ocak 17, 2012, 05:05:34 ös
Yanıtla #14
  • Aktif Uye

Sayın Bulgaria’nın dediği doğru. Bir kişi Masonluğun yaşamak için değil, üye olmak için Masonluğa giriyorsa, bu boşuna vakit ve nakit harcamaktır. Ancak bunun böyle olmadığı yerler vardır. örneğin ABD’nde asıl amacının Shriner olmaktır ama bu yüzden Masonluktan geçmek, onu bir basamak olarak kullanmak zorundasınızdır. Daha sonra loca kapısından içeri adım atmazsanız da olur.

Shriner ları konuya ilk dahil eden ben değilim sayın ADAM.Konuda shriner lar geçti ve bende cevap vermem gerektiğini düşündüm.Konunun içinde geçen her farklı kelime için farklı konulara mı yorum yapmam gerekiyor.? Eğer ki konuda geçen bir duruma yorum yapmakla hata yaptıysam özür diliyorum.

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Ocak 17, 2012, 05:10:43 ös Gönderen: BULGARIA »
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Ocak 17, 2012, 05:24:10 ös
Yanıtla #15
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Shrinerler konusunda bir sert çıkış yapmışsam ve bu çıkışım gereksiz idiyse, asıl ben özür dilerim.

İsterseniz o konuyu şöyle bir yöne çekelim:

Masonluk, mason olmak, yakaya mason rozeti takmak, dünyanın her yerinde, her ülkede (Türkiye dahil) kimlerince kötüye kullanılmıştır. Birçok kişi Masonluğa, Masonluğu yaşamak için değil, bambaşka bir amaçla, Masonluğu kendisine bir atlama taşı olarak kullanmak amacıyla girmiştir. Şayet amacı bambaşka da olsa bu arada üyelerine böyle bir çıkar da sağlayabilen bir başka kurum, kendisine üye olunması için önce Masonluğu gerekli görüyorsa işte o zaman Masonluk çerçevesinde yozlaşma çok ileri bir düzeye çıkar. Bunun o ülkede Masonluğun adının aklanmasına yararı olur; artık Masonluktan bir kötü kurum olarak söz edilmez ama bu kurumun üyelerinin masonluğu ne ölçüde yaşayabildiği kuşku ile karşılanabilir.

Bu bağlamda ne şiş yansın ne kebap düşüncesiyle ortaya, her biri Masonluğun adını taşımakla birlikte nitelikleri farklı mason kuruluşları çıkar. Bir diğer deyişle farklı Masonluklar oluşur. Nitekim böyle olmuştur işte. ABD'de Masonluk ayrı, Fransa'da ayrı, Türkiye'de ayrı niteliktedir. Her biri ayrı nitelikte olunca, Masonluğu yaşama olgusu da her birinde farklıdır.

Biz burada öncelikle Türkiye'deki Masonluktan söz etmekteyiz. Keşke bunu daha önce, başta belirlemiş olsaydık. Ancak geç kalmış sayılmayız. Çünkü bu başlık altında daha irdeleyecek çok şey var. Yeni başlıyoruz. Bakın, bir karşı çııkış olmadığına göre şayet benim önerdiğim şu kategoriler uygun ise, bir masonun loca toplantısında Masonluğu yaşamasına ilişkin yapıp etmeleri üzerinde duracağız. Buna Sayın enelsır başladı. Ben dediklerinin yetmediğini belirttim. Bakalım başka kim katılacak?

« Son Düzenleme: Ocak 17, 2012, 05:27:04 ös Gönderen: ADAM »

Ocak 18, 2012, 12:31:04 öö
Yanıtla #16
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Konudaki tartışmayı biraz gerilere taşıyacağımın farkındayım fakat kendimi ifadede sorunlar yaşadığımı farkettim.

Alıntı
Benim görüşüme göre ["Masonluğu Yaşamak" nedir ?]  gibi bir soruyu  yalnızca "Mason"lar daha da genellersek "Masonluğu yaşayanlar" cevaplandırabilir.

Bu yazdığımı sanırım üstü kapalı geçtiğimden Sn.Adam, ve diğer üye kimseler yanlış anlamış veya "ben kendimi ifade etmekte zorlanmışım".
2. kısım daha ağır basıyor çünkü yurtdışında yaşadığımdan, türkçe ile ilgili bazı ifade sıkıntıları yaşamaktayım lütfen mazur görünüz.

Demek istediğimi hemen Sn.Adam'ın yaklaşık 1 yıl önce bir konuya vermiş olduğu cevaptan bir alıntı yapmak istiyorum :

Alıntı
Ritüeller bir masonu mason yapmaz. nlar da zaten masonların ürünüdür. Masonlara bir şey öğretmez. Kapsamında aşılamalar (telkinler) vardır, doğru. Ancak bunlar bir masonun yararlanması içindir. Masonluğun ritüelik çalışmalarında öğretim yoktur; buna karşılık öğrenim olduğu söylenebilir. Mason olan kişi ritüelden bir şeyler kapar; esinlenir. Sonrda onu kendince yorumlar, yoğurur, genişletir.

Şimdi diyeceksinizki ritüeller ile Masonluğu yaşamanın arasındaki anlam bağı nedir, gene ifade etmekte zorlanacağımı biliyorum fakat, söylemek istediğim, bir insan Mason gibi yaşamayı "Mason" olmadan kendi hayatına  entegre edebilir lakin, bunu tam anlamıyla yapabilecek olan kişi yalnız ve yalnızca Mason olmuş kişiler olarak görmekteyim.Masonluğu yaşamak ayrı, Mason gibi yaşamak ayrıdır. Bu konuyu ileriki zamanda Sn.Adam'ın yüce bilgi birikimi ışığında yeni açılan bir konuda tartışmak isterim.

Saygılarımla
« Son Düzenleme: Ocak 18, 2012, 12:33:13 öö Gönderen: hailstorm »
Omnia in numeris sita sunt/her şey sayılarda gizlidir

Ocak 18, 2012, 05:25:13 öö
Yanıtla #17
  • Ziyaretçi

Bence masonluk oyle herkezin yaşayacağı birşey değil. Bunun iyi insan olma ile alakası da yok. Sadece masonluk ideal insan olmak hususunda yönlendirici bir kurum olarak görebilir. Sayın baylar masonluk direkt loca üyesi olmak ve mabede girmek ile ilgili bir durumdur. Kendi içerlek yapısının parçası olmayı gerektirir yani tekris denen törenden geçmeniz gerekir. Dikstürü de toplumun bekası için önce kendini geliştir şeklinde özetlenebilir. Masonluğu yaşamak yerine masonca yaşamak demek sanırım daha doğru. Masonluk yaşanmaz kurumdur zira, masonca yaşanabilir.  Burada iki haftalık çalışmalara katılmanın mason yapmadığı belirtilmiş. Doğrudur ama ön koşullardan biri iki haftada bir olmasa da senede iki bilemedin üç kere de olsa o toplantıya katılmayı gerektirir. Zira masonluk tezini anlatırken pisikodrama kullanır ve buna da rutuel der. İstediğiniz kadar kitap okuyun, iyi insan olun sonuçta mason olamazsınız çünkü rutuel ile bünyeniz beslenmemiş olur. Bu saksıdaki çiçek olmak gibi birşey. Yaprakların çok güzel olabilir. Sürekli su veriliyor olabilir ama güneş görmezsen çürürsün. O nedenle masonca yaşamak mason locasına kayıtlı ve düzenli olmak artı kendini geliştirmek artı iyi birey olmak artı kardeşlik şeklinde formullenebilir. Görüldüğü gibi hepsini aynı anda tek bünyede burundurmak bir hayli zordur.

Ocak 18, 2012, 08:48:44 öö
Yanıtla #18
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın hailstorm'un dediği doğru. Masonca yaşamak ve Masonluğu yaşamak birbirinden farklı.

Öylesine farklı ki, masonca yaşayabilmek için aslında mason olmak bile gerekmiyor. Fakat Masonluğu yaşamak için mason olmak yetmiyor.

Çünkü mason olmak, Sayın abezethibou'nun belirttiği gibi tekristen geçmiş olmaktır. Artık ezoterik kurumlar, bu arada Masonluk eskisi gibi değil; herkes kolayca geçebilir araştırma-soruşturma filtrelerinden ve sonra tekristen. Zor olan ondan sonrası yani "mason" olma yolunu tutmak.

Dahası, Masonluğun yaşamak için "mason" olma yolunu tutmak da yetmiyor. Bir başka şey Masonluğu yaşamak. Buraya bu başlığı yerleştirdik ama Sayın abezethibou Masonluk yaşanmaz, çünkü o bir kurumdur diyor.

Elbette öyle. Sözlük anlamında alırsanız, Masonluk yaşanmaz. Burada bir mecaz kullanılmaktadır. Bunu bu forum üyelerinin hepsinin anlayabileceğini sanıyorum. Örneğin üniversiteyi yaşamak diye bir şey vardır. Bunu ülkemizde birçok kimse bilemez çünkü onların gittiği üniversitede (örneğin İTÜ'de) öyle bir yaşam yoktur. (Pardın, şimdiki durum için bir şey diyemem, bilmiyorum, yeni kampüsüne hiç gitmedim ama eskiden İTÜ'de üniversite yaşamı diye bir şey yoktu.) Buna karşılık, kuruluşundan yani 1956 yılından beri ODTÜ'de üniversite yaşamı vardır ve üniversite yaşanır. Bu yaşam ODTÜ'nün bir kampüsü olmadan bile vardı. Buna karşılık, kimi öğrenciler sadece üniversitenin kendi dersliğinin bulunduğu binasına gelir, derse girer, desler bitince gider; bir de sıınavlarına girmek ya da ödevlerini teslim etmek için gelip giderdi. Onlar sadece öğrenciydi; diğerleri ise öğrenci olmanın ötesinde üniversiteyi yaşardı.

Bilmem, bu örnek ile bir şey anlatabildim mi?

Kimse karşı çıkmamış olduğuna göre bu başlık amtındaki anonim çalışmanın birinci aşaması, bir masonun loca toplantısı sırasında Masonluğu yaşamasıdır. Bu yaşamın öğeler nelerdir? Nasıl bir masonun bu bakımdan Masonluğu yaşadığı söylenebilir? Bir diğer deyişle, bir mason loca toplantısı sırasında Masonluğu yaşamak istiyorsa neler yapar, neler yapmalıdır? 

Ocak 18, 2012, 07:44:30 ös
Yanıtla #19
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Masonluğu yaşamak ne demek?
şimdi bu  soruya nasıl cevap verilir soran acaba neyi duymayı umar,aslında cevap çok basit herşey =insan herşey = hiçlik işte neyi yaşarsan yaşa herşey hiçlikle biter.
İnsan neyi umarki yada neden umasr ne beklenirki masonluktan yada diğer ezoterik öğretilerden.İslamda aynı yolun karşıtlığı nerede ise tarikat yapısında var bir mürşidin oluyor seni eğitiyor ve derece derece yükseltiyor sabırla.Masonlukta ise kişisel inşaatını sen yaparken sana yardımcı olan yine üstadlar var yani her kurumda aşağı yukarı temel öğreti budur.Bir şeyin ya içindesin ya dışında ne kadar anlarsan.

sen kendini ne kadar eğitmek istersen ne kadar hevesin ve arzun var ise insan olmaya adam olmaya sana o kadar yol gösterirler o yolda.
Masonluğu yaşamak bir insanın öğreneceği ilk şeylerden değildir bir mason için geçerli olabilir o kurumun mayasından faydalanıyor lakin yunusun ve mevlananın dediği ne kadar doğru ne varsa içinde ,içindeki hazineyi ancak sen bulup kavuşur ve yaşarsın o hazineyi bulmana masonluk yardımcı oluyor ve yetiyor ise aradığında mason olarak devam edersin yoluna yada bir yola girter derviş olursun amma illaki ararsın.Beyazıdı bestami ne güzel demiş aramakla bulunmaz lakin bulanlarda hep arayanlardır.

Bu yolda yolcu varsa herkesin yolu aydınlık ve nurlu olsun.

saygılar
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo