Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Dünyada Olmak Ama Dünyaya Ait Olmamak  (Okunma sayısı 36726 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 10, 2008, 12:31:56 öö
Yanıtla #20
  • Ziyaretçi

"Çoğunluğunun düşündüğü doğrudur"  tezini asla savunamayız. Hayata realite bakış açısı dışında, felsefi bakış açısıda vardır ve bence bunlar yetişkin olan her bireyde mevcuttur. Uzaylı olduğunu düşünen insandan hareketle, "bence" bu tip insanların felsefik bakış açıları çalışırken mantıkları pekte sağlıklı değildir...

Sevgilerimle

Ocak 10, 2008, 12:39:29 öö
Yanıtla #21
  • Uzman Uye

"Çoğunluğunun düşündüğü doğrudur"  tezini asla savunamayız. Hayata realite bakış açısı dışında, felsefi bakış açısıda vardır ve bence bunlar yetişkin olan her bireyde mevcuttur. Uzaylı olduğunu düşünen insandan hareketle, "bence" bu tip insanların felsefik bakış açıları çalışırken mantıkları pekte sağlıklı değildir...

Sevgilerimle

Mantik ile felsefe zaten ortusmez. Cunku felsefe mantik demek degildir bilirsiniz. Felsefe tek bir bilim dali da degildir.Yani her bilimin veya teorinin kendine has felsefesi vardir. Aristo bilimlerin formulleyicisi olarak felsefeyi gosterir. Diyorum ya, ona bakarsaniz ben Felsede'ki bir cok seye inanmiyor olabilirim kendi mantigima gore. Ama inanmamam reddetmem anlamina gelmez, yeri gelir okur, yeri gelir cesitli yerlerde referans olarak gosteririm.

muhabbetle
« Son Düzenleme: Ocak 10, 2008, 12:45:07 öö Gönderen: Kirlangic »

Ocak 10, 2008, 12:44:45 öö
Yanıtla #22
  • Ziyaretçi

Felsefi düşünce ile lisede iken çok ilgilenmiştim. Felsefe hocam ve yakın arkadaşlarım ile saatlerce konuşur, tartışırdık... Felsefik düşünce yapılarını tartıştığımız kadar kendimizde fikirler atardık ortaya. Zamanında kurulmuş fikir yapıları olduğuna inanıyorum ve saygı duyuyorum. İnanmak "mantık" ile, imkansız görünüyor zaten...
Sevgilerimle,

Ocak 10, 2008, 01:03:00 öö
Yanıtla #23
  • Uzman Uye

Felsefi düşünce ile lisede iken çok ilgilenmiştim. Felsefe hocam ve yakın arkadaşlarım ile saatlerce konuşur, tartışırdık... Felsefik düşünce yapılarını tartıştığımız kadar kendimizde fikirler atardık ortaya. Zamanında kurulmuş fikir yapıları olduğuna inanıyorum ve saygı duyuyorum. İnanmak "mantık" ile, imkansız görünüyor zaten...
Sevgilerimle,

Sizin de ifade ettiginiz gibi zamaninda kurulmus fikir yapilarina ornekler vermek gerekirse, mesela renkler, cisimlerin isimleri, dillerin olusmasi. Kiyafetlerin her millete ozel olarak  nasil hasredildigi ...Simdi herksin bildigi ve soyledigi genel bir konsensus veya genel anlayis dedigimiz mavi rengine neden ben de mavi diyorum veya demek zorundayim? Maviyi mavi diye adlandiran kisi neye gore mavi demis? Veya dini kiyafetler haricindeki geleneksel kiyafetler nasil ve neye gore hasredilmis, su millet bunu giysin mi denmis? vs...

muhabbetle

Ocak 10, 2008, 01:07:24 öö
Yanıtla #24
  • Ziyaretçi

Lise zamanıma döndüm Sevgili Kırlangıç... Geç bir saat olması hasabiyle uykuya geçeceğim fakat bu konuşmaya kaldığımız yerden devam etmek arzusu içerisindeyim. Sizede uyarsa tabii...
Sevgilerimle,

Ocak 10, 2008, 11:08:59 öö
Yanıtla #25

Sn. Üyeler,

Değerli katılımlarınız ve konuya olan ilginiz için teşekkür ederim.Forumumuzda felsefe tartışabilecek nitelikte ve zihin yapısında üyelere sahip olmak ve felsefi konuların bukadar ilgi görmesi mutluluk verici.Zaten bu nitelikler forumumuzu diğer forumlardan sizleride diğer forumlardaki üyelerden farklı  kılıyor.Felsefe ile ilgilenen kişileri hep derin deniz dalgıçlarına benzetirim.Derin denizlere dalabilmek cesaret işidir.Ödülü ise kimsenin göremediklerini görebilmek ,kimsenin keşfetmediği şeyleri keşfedebilmektir.Zihin gözünüzün ufkunun sonsuz olmasını dilerim.Yazılarınızı büyük bir keyifle takip ediyorum.

Saygılarımla,
Omnia mors aequat

Ocak 10, 2008, 11:13:56 öö
Yanıtla #26
  • Uzman Uye

Sn. Üyeler,
.Felsefe ile ilgilenen kişileri hep derin deniz dalgıçlarına benzetirim.Derin denizlere dalabilmek cesaret işidir.Ödülü ise kimsenin göremediklerini görebilmek ,kimsenin keşfetmediği şeyleri keşfedebilmektir.
Saygılarımla,
sevgili MYSTICPROVOCATEUR derinlere inmek güzelde birde bunun sonunda vurgun yemek var yada köpek balıklarına yem olmak :)

Ocak 10, 2008, 11:15:37 öö
Yanıtla #27
  • Uzman Uye

malesef ben şu ana kadar yargılayacak birini bulamadım ;)

Ocak 10, 2008, 12:36:21 ös
Yanıtla #28

Alıntı
sevgili MYSTICPROVOCATEUR derinlere inmek güzelde birde bunun sonunda vurgun yemek var yada köpek balıklarına yem olmak

Sevgili Shemuel,

Dalmayı bilmeyenler yada bilipte tedbirsizlik yapan dalgıçlar vurgun yer.Bu durumada felsefik açıdan bakılacak olursa vurgun yiyen tedbirsizlğin sonuçlarını realite olarak görür ve akıllanır.Yani sonuç olarak hiç birşey yapmayan insana göre bir kazanım elde etmiştir.Derini merak etmiş,görmek için eylemde bulunmuş fakat eylemi iyi planlamadığı için başarılı olamamıştır ancak dikkatli planlama yapması gerekliliğini öğrenmiştir.Yani hiçbirşey yapmayana göre 1 adım öndedir. ;)

saygılarımla,
Omnia mors aequat

Ocak 10, 2008, 12:40:07 ös
Yanıtla #29
  • Aktif Uye

Sayın Mysticprovocateur; söyledikleriniz benim aklıma bu konu üzerine epey uzun düşünmüş Gnostikler'in düşüncelerini getiriyor. Bugün Gnostikler hakkında karşıma ilginç bir şekilde bir kaç kez konuşma fırsatı çıktı.

Derler ki yolcu  yanmakla yol yanmaz. Sözlerinize tasavvufi bir bakış açısıyla yaklaşmak gerekirse ben insanın içerisinde bir kor halinde yanan bir ateş olduğuna inanıyorum. Mansur'u Ene'l Hakk dedirten işte bu kordur. İçimizde bir yerlerde bir Tanrısal öz olmalı. Hiç müziğin varlığını düşündünüz mü? Bana bazen Tanrı muhteşem bir besteymiş gibi gelir, kendiliğinden oluşmuş. Neden müzikten bahsediyorum, dünya üzerinde her canlı ses çıkarabilmekte her canlı bir şekilde insanın yaptığına benzer, ilkel şeyler yapabilmektedir. Fakat yaratıcılık, hesap yeteneği korkunç bir şekilde insana mahsus. Bu bence şüphesiz bir şekilde ilahi bir armağan. İçindeki Tanrı'yı uyandırma çabası.

Sık sık dünyaya ait olmadığımı düşünüyorum fakat bu Radiohead'in "i don't belong here" tadındaki depresif sözlerinin ifade ettiğinden farklı bir düşünce. İnsanın içerisinde uyanmayı bekleyen bir öz var gibi. Bir süre sonra Tanrı'yı anlamaya başladığınızı hissettiğiniz olmuştur ya da ona korkuyla kölelik hissi haricinde bir bağ hissettiğiniz zamanlar. Bir laf vardır; bu dünyada ölüp dirilmeyen, öteki dünyada nasıl dirilecek. İşte bu laf, dünyada yaşayan ama Dünya'ya ait olmadığını hisseden bir kişinin; maddi yüklerinden kurtulup içindeki Tanrısal özü uyandırmasına işaret eder bana kalırsa. Yine benzer bir söz; bu dünyada yanan (burada ki yanmak tasavvufta geçen aşk ile yanma hali) öbür dünyada yanmaz.

Konu aslında benim açımdan çok geniş, tarihi, dini ve dille alakalı bir konu bu sebepten fikirlerimi özetlemekte güçlük çekiyorum fakat size şunu söyleyebilirim ki söylediğiniz duruma inanıyorum.
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo