Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Konuşan Yaratıklar ve İnsanlar.  (Okunma sayısı 8593 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 03, 2013, 11:44:07 öö
  • Orta Dereceli Uye
  • **

SİYONİZMİN en büyük savunucularından Ahad Ha'am; Hayvanları, KONUŞANLAR ve KONUŞAMAYANLAR olarak ikiye AYIRIYORMUŞ.
KONUŞAN HAYVANLAR, Dünya üstünde FİZİKSEL benzerlikleri nedeniyle İNSAN kategosinde değerlendirilen ama YAHUDİLERİN TÜRÜNDEN olmayan İNSANSAL HAYVANLARMIŞ.

SİYONİZMİN en büyük savunucularından Ahad Ha'am, YAHUDİLERİ diğer KONUŞAN HAYVANLAR statüsünde tuttuğu İNSANLARDAN, ırk, soy olarak değil, TÜR olarak ayrı tutuyormuş. İNSAN olan YAHUDİLER ve KONUŞAN HAYVANLAR....

"Feth ettiğiniz yerlerde Ağaçları kesmeyin çünkü onlar İNSAN değildir" türünden kutsal kitap manifestoları, YAHUDİLERİN dışında kesilen ve kesilecek olan tüm İNSANLARIN MEZBAHANE işlemine tutulmuş HAYVANLAR SINIFINDA kabullerinin temelini oluşturuyor. Mezbahane hayvanları olarak gördükleri KONUŞAN HAYVANLARIN, kutsal kitaplarına görede katlinede karar verecek olanlarda elbette İNSAN OLAN SEÇİLMİŞ YAHUDİLER.

-------------------------------------------------------

Alıntı yaptığım bu yazıların gerçeği, ya da hangi gerçeği demek daha doğru olucaktır ne kadar yansıttığı konusuna  açıklama gelmesi  için bir paylaşımda bulunmak istedim.
Paylaşımlar biraz bıçak sırtında dolaşır gibi olacaktır ama aynı zamanda yorumlarımızla da zekamızın , farkındalığımızın  ve dürüstlüğümüzün de bir ölçütü olacakdır.

İsterseniz, küçük  ve önemsiz bir yorumla ben başlayayım.
Bu düşüncem belki yadırganacaktır ama yıllardır benimsediğim fikrim şudur: İnsanları iki katagoriye ayırırım hep; konuşan yaratıklar ve insanlar.
Sevgi ile kalın

Ağustos 03, 2013, 12:08:07 ös
Yanıtla #1
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Şu yazacaklarım espri ya da nükte değildir. Biraz simgesel düşünmeyi gerektirir.

İnsanların bir genel familyası var. Equidae familyasına pek benzer.

Kimileri Equus Ferus Caballus türündendir yani At. Bunun alt türlerinin kapsamında Midilli ve Katana ağırlıklı bir yer tutar.

Kimileri Equus Africanus Asinus türündendir yani Eşek. Pek bir alt türü yoktur; eşek her zaman her yerde eşektir.

Kimileri Zebradır ki bunların Equus Zebra, Equus Quagga ve Equs Hippotiligris gibi alt türleri vardır. Yeryüzünün en geniş ve en yaygın, en büyük nüfusa sahip Equus türü budur.

Bir de Katır var elbette; at ile eşek karışımı. Aslında bilim adamlarının pek bir ad koyamamış olduğu, sonradan çaresiz Equus Mulus demiş oldukları bir tür.

Şimdi bana soran olacak, "Sen bunların hangisisin?" diye... Yanıt, Eşek elbette.

« Son Düzenleme: Ağustos 03, 2013, 12:27:33 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 03, 2013, 01:21:35 ös
Yanıtla #2
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Şu yazacaklarım espri ya da nükte değildir. Biraz simgesel düşünmeyi gerektirir.

İnsanların bir genel familyası var. Equidae familyasına pek benzer.

Kimileri Equus Ferus Caballus türündendir yani At. Bunun alt türlerinin kapsamında Midilli ve Katana ağırlıklı bir yer tutar.

Kimileri Equus Africanus Asinus türündendir yani Eşek. Pek bir alt türü yoktur; eşek her zaman her yerde eşektir.

Kimileri Zebradır ki bunların Equus Zebra, Equus Quagga ve Equs Hippotiligris gibi alt türleri vardır. Yeryüzünün en geniş ve en yaygın, en büyük nüfusa sahip Equus türü budur.

Bir de Katır var elbette; at ile eşek karışımı. Aslında bilim adamlarının pek bir ad koyamamış olduğu, sonradan çaresiz Equus Mulus demiş oldukları bir tür.

Şimdi bana soran olacak, "Sen bunların hangisisin?" diye... Yanıt, Eşek elbette.

Bu yazıdan sonra dahada bir ekleme pek yapılamaz bence,bir ufak ekleme yapayım ama dün akşam bir bilgi yarışmasında ülkemizde en fazla yetirştirilen hayvan sıralaması soruldu sonuç eşek çıktı.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 03, 2013, 05:06:09 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Rica ederim sayın Adam.

Sayın Karahan bu sıralamadaki eşeklerin kaçı altın semerlidir acaba :)
Sevgi ile kalın

Ağustos 03, 2013, 05:12:23 ös
Yanıtla #4
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Rica ederim sayın Adam.

Sayın Karahan bu sıralamadaki eşeklerin kaçı altın semerlidir acaba :)

Sn.Hypatia

Eşeğin altın semeride olsa sonunda yine anırır ben eşşeğim diye pek farketmez yani.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 03, 2013, 05:21:32 ös
Yanıtla #5
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Konuyu anlayamayanlar var.

Sanırım anlamayanların George Orwell'in "Hayvanlar Çiftliği" adlı yapıtını okumaları gerek. Biraz simgecilik çalışsalar da olur.

Ben eşek olduğumu söyledim. Semerin cinsi niteliğimi değiştirmez.

Aslında benden daha eşek olduğu halde eşekliği kabul etmeyen ne olduğunu söyleyecek? At mı? Hangi türü? Yoksa Zebra mı? Hangi türü? Yoksa Katır mı?

Başka seçenek yok. Kişinin kimliği bunlardan biridir.

Ancak kişi kendisine yanlış bir kimlik biçmekte olabilir. Çünkü aslını yadsıyıp olmak istediğini olduğunu söyler. Örneğin biri at olduğunu ileri sürer ama aslında katırdır o.

« Son Düzenleme: Ağustos 03, 2013, 05:23:44 ös Gönderen: ADAM »

Ağustos 03, 2013, 05:29:39 ös
Yanıtla #6
  • Aktif Uye

Kişinin ne olduğunu kişi kendi mi belirler yoksa çevresindeki mi ne olduğunu belirler. Kişinin ne olduğunu belirleyen otorite kimdir ?

Ben x'im denildiği zaman hayır sen y sin demek ne kadar doğrudur. Bu konu aslında tam bir paradox.

Ben atım (kendi değer yargılarına göre kişi at olduğu söyleminde)

Hayır sen eşeksin (o kişide kendi değer yargıları üzerine o'nun eşek olduğunu söyler)

Peki kimin değer yargıları doğrudur? Evrensel doğruluk olamayacağına göre kimin ne dediği pek de önemli değildir aslında.

Kimi kendini at görür, kimi eşek kimi de başka tür nitelendirir kendini.

En iyisimi biz herkesi kendi haline bırakalım.

Saygılar.

Ağustos 03, 2013, 05:43:40 ös
Yanıtla #7
  • Aktif Uye

Şimdi bu konu bana Pink Floyd'un 1977 tarihli "Animals" albümünü hatırlattı.

Albümde insanlar;Köpekler, domuzlar ve koyunlar olarak 3 gruba ayrılmıştır.

Domuzlar: Yönetici sınıfı.
Köpekler: Kanun adamlarını.
Koyunlar: Yönetilenleri temsil eder. ve elbette daha fazlasını.

Albümde ciddi bir kapitalizm eleştirisi vardır.

Hayvan çiftliği ile birleştirirsek,

Acaba ben hangisi olabilirim?
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Ağustos 03, 2013, 06:23:12 ös
Yanıtla #8
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu simgesel yaklaşımı belki bir türlü anlayamayan, aslında düpedüz benim gibi eşek olmasına karşın kendisini at sanan fakat o bağlamda olsa olsa beygir olabilecek kşiler elbette bulunacaktır. Zebralar bile atlık savında olabilir. Ancak at hepsinden gerçekten de üstün ve imrenilecek olanı mıdır?

Shakespeare'in Hamlet adlı yapıtındaki ünlü deyişi şöyle Türkçeleştirmem acaba doğru olur mu: "Kimileri büyük doğar, kimileri büyüklüğe erişir, kimilerinin ise üzerinde büyüklük baskısı vardır."

Konu işte budur.

Ağustos 03, 2013, 10:20:11 ös
Yanıtla #9
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın ADAM'ın bilimsel açıklaması doğrultusunda;

Ben de bir eşeğim hatta eşek oğlu eşeğim .
Her şeye rağmen bir nura doğru yürüyoruz...