Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: HSYK’daki krizin perde arkası...  (Okunma sayısı 2697 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 24, 2010, 01:47:35 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

HSYK’daki krizin perde arkası

Hükümet’in anayasa değişikliğinde öncelik, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) yapısının değiştirilmesi. Siyasi irade elbette anayasayı ve yasaları değiştirebilir. Buna kimsenin diyeceği yok ve olmamalı...

Belli ki Hükümet HSYK’dan memnun değil. Memnuniyetsizlik HSYK’nın yanlış uygulamalarından kaynaklanıyorsa doğru, yok “her istediğimi yapacaksınız” deniliyor ve HSYK da buna direniyorsa yanlıştır.

Bugün anayasa değişikliğinde siyasi partilerin tutumu üzerine yazmaya karar vermiştim ki HSYK’nın yazılı açıklaması sonucu kararımı değiştirdim ve HSYK’da dün yaşanan olayın perde arkasını okurlarımla paylaşmaya karar verdim.

Dün, HSYK’nın haftalık olağan toplantısı vardı. Bakan Sadullah Ergin, anayasa değişiklik paketini siyasi partiler ile sivil toplum örgütlerine götüren heyette olduğu için haklı olarak Kurul toplantısına katılmadı. Bakan katılmadığı için yasa gereği yedek üyelerden biri katıldı ve Kurul üye tam sayısı olan 7 kişi ile toplandı.

Müsteşar toplantıyı terk etti

Toplantının başında Kurul Üyesi Ali Suat Ertosun sözlü önerge vererek “kararnamede yer alan hâkim ve savcılar için boşalan ve yeri değiştirilen Başsavcılık ve mahkemelere yetkilendirme” yapılmasının gündeme alınmasını önerdi. Bunun üzerine HSYK üyesi olarak toplantıya katılan Adalet Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Kahraman, bu konuyu görüşürseniz ben toplantıyı terk ederim dedi. Önerge sahibi Kurul Üyesi Ali Suat Ertosun önerisinde diretince, Müsteşar Kahraman Kurul toplantısını terk etti. Bunun anlamı şudur: Müsteşar toplantıya katılmadığında yerine sadece kendisinin görevlendireceği Müsteşar Yardımcısı katılır. Müsteşar terk ettiğine göre, yardımcısı da girmeyecek, üye sayısı eksik kalan Kurul da böylece toplanamayacak ve yetkilendirme yapamayacak.

Ertosun ne istedi?

Peki Kurul Üyesi Ali Suat Ertosun’un gündeme alınmak üzere önerge vermesinin sebebi neydi, onu biraz açalım. HSYK’nın Yargıtay’dan gelen üyesi Ali Suat Ertosun diyor ki; “Başta Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı olmak üzere birkaç başsavcı ve mahkeme başkanlığı, atama kararnamesi dolayısıyla boşaldı. Aylardır bu makamlara atama yapamıyoruz. Bakanlık bir türlü taslak hazırlayıp Kurul gündemine getirmedi. Kurul Başkanvekili Bakanlık’tan taslağı yazılı olarak istemesine rağmen gönderilmediği için ben Kurul Üyesi olarak yetkimi kullanıp konunun gündeme alınmasını istiyorum ki, bu makamlara atamaları yapalım.”

Müsteşar terk edince ne olur?

Şimdi diyorsunuz ki bunda ne var, Adalet Bakanı Müsteşarı neden toplantıyı terk ediyor? Bunun da perde arkasını anlatayım.

Atama ve yer değiştirme kararnamesiyle ilgili Bakanlığın yetkilendirme için taslak hazırlayıp Kurul’un gündemine getirmesi gerekiyordu. Bakanlık bunu yapmadı. Neden yapmadı? Kulislere yansıyan bilgilere göre Adalet Bakanı ve Kurul Üyesi olan Müsteşarı biliyor ki Kurul’da azınlıktalar. Kurul’un yüksek yargıdan gelen 5 üyesi Bakanlığın önerdiği isimleri bu makamlara atamayabilir. Kurul’a diyorlar ki; Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı bizim için çok önemli, buraya bizimle uyumlu çalışabilecek bir isim atayalım. Bu atamadan sonra biz öbür yetkiler için taslak hazırlayıp getiririz. Kurul da diyor ki, “Yetkilendirme yapacaksak siz Bakanlık olarak taslağınızı hazırlayıp Kurul’un gündemine getireceksiniz. Biz de isimleri teker teker görüşüp ve yetkilendirmeyi yapacağız.” Bakanlık da biliyor ki, Kurul’daki oy sayıları arzu ettikleri kişileri bu makamlara getirmeye yetmiyor. Onun için bu konuyu gündeme getirmiyorlar. Kurul Üyesi Ali Suat Ertosun da hazır Kurul’u üye tam sayısı ile toplanmış vaziyette bulmuşken yasanın kendisine tanıdığı yetkiyi kullanarak bu konuyu gündeme almak için önerge veriyor.

Kurul Üyesi Adalet Bakanı Müsteşarı Kahraman da, Kurul’un bu konuda karar almasını engellemek için toplantıyı terk ederek Kurul’un üye tam sayısı ile toplanmasını engelliyor.

Önemli makamlar yetkilendirme bekliyor

Adalet Bakanı Müsteşarı Kahraman’ın asli görevi, boşalan yerlere yetkilendirilecek isimlerin taslağını hazırlayıp Kurul’un gündemine getirmek ve Kurul Üyesi şapkası ile de bu yetkilendirmelere katılmak. Peki Müsteşar Kahraman ne yapıyor dersiniz? Toplantıya katılmıyor ki başta Ankara Cumhuriyet Başsavcısı olmak üzere boş bulunan diğer bazı cumhuriyet başsavcılıkları, ağır ceza mahkemesi başkanlıkları, adalet komisyonu başkanlıkları, asliye ticaret mahkemesi başkanlıkları ve diğer mercilere yetkilendirme yapılmasın, oralarda işler yürümesin..

Müsteşar Kahraman, terk kararını elbette kendisi vermedi. Toplantıyı Sayın Bakan’dan aldığı talimat üzerine terk etti.

Bu manzara karşısında Hükümet’in neden bu kadar acil bir anayasa değişikliğiyle HSYK’nın yapısını değiştirmek istediği anlaşılmıyor mu? Hükümet demeye getiriyor ki ya benim dediklerimi atayacaksınız ya da ben sizi değiştirip, dediklerimi yapacak bir yapıyı oluşturacağım.

Bu durumda ne kadar haklı, onu okurlarımın takdirine bırakıyorum...(AYDIN AYAYDIN Vatan Gazetesi)

IŞIK ve SEVGİ İLE KALIN.......

Işık, sadece ışık ama daha fazla ışık.......

Mart 24, 2010, 02:44:33 ös
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Güç cahilinde akıllınında elinde herzaman tehlikeli bir silah olmuştur.Güç kullanımı isteği her makam ve mevkide öncelikle önündeki engelleri kaldırmakla mümkündür.Sistemimizde o kadar çok karmaşa varki hem herkes haklı hem herkes mağdur.

Güçler dengesi maalesef bence sistemi kontrol etme derdindedir,burada işe hangi pencere ve boyuttan bakabildiğiniz ve bu işlerin dünya standartını tam idrak edip edemediğimizle alakalı bir konu aslında.Değişime ayak uyduramayan kurumların bir sancısı olarakta görüyorum ben.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo