Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Işık hızı  (Okunma sayısı 13186 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 31, 2016, 07:12:12 ös
Yanıtla #20

Sayın Perseus, hiç bir şeyi merak etmedim de "bu işi başaran 2 şahsiyeti " gerçekten merak ettim. Paylaşırsan sevinirim.
       Saygılar-sevgiler.

Sayın @Alşah;
Sanırım Sayın @Perseus,rezonans ile alakalı bir eylem ile, geleceğe projeksiyon yapmaktan söz ediyor.
Hz hızır, Hz Süleyman ve bir kaç kişinin daha bu yöntemle, geleceğe göz attığı var sayılabilir.Hatta Atatürk'ün Mu kıtasına takıntılığı olduğu zaman dilimlerin de; Gramofon ile, denemelerinin olduğunu tahmin ediyorum.

Sevgiler
Sen Özelsin

Nisan 02, 2016, 10:41:30 öö
Yanıtla #21
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Merhabalar;
Sayın @Alşah,Sayın @Zig-Zag nokta atışı yapmış.Bu konu ile ilgili en yakın mitler Hızır (a.s) ve Zülkarneyn (a.s) işaret eder burada yazmak isterdim fakat  o kadar uzun ki,ayrı bir konu açılabilir bunun ile ilgili.

Sır Bekcisi

Nisan 02, 2016, 12:02:13 ös
Yanıtla #22
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Başlık ışık hızı, başlığın açıldığı yer en kadim müspet bilimlerden Astronomi-Gökbilim olunca sayın @Perseus 'un bahsettiği mevzular pek uygun düşmüyor zannımca.
Nosce te Ipsum

Nisan 02, 2016, 12:07:32 ös
Yanıtla #23
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İşte tam olarak da bu yüzden bu ayrı bir konu diye not düştüm sayın @propulsion
Sır Bekcisi

Nisan 02, 2016, 09:45:52 ös
Yanıtla #24

Kütlenin sonsuz daralması; Yada sonsuz büyümesi ışık hızının kurallarını değiştire biliyor. Merak ettiğim:Bilgi kaybolmadan ve ya karışmadan bu hız kontrol edilebilirmi?
Rölativistik evren anlayışı, bizi daha ne kadar tatmin edebilir?

Sen Özelsin

Temmuz 07, 2017, 05:32:10 ös
Yanıtla #25
  • Yeni Katilimci
  • *

Insanın sadece fiziki bir varlık olarak kabullenilmesi hayal gücümüze sınırlar çizer ve sınırlara dayalı bir yaşam döngüsünün doğamızla ters düştüğü aşikardır. Bilimin asli amacı doğanın matematikle yorumlanması olsada geçmişten günümüze gelişimi incelendiğinde kanun hükmü verilen kuralların silbaştan yazıldığı doğru bilinenlerin yanlışlandığı çok defa görülmüştür. Bilim ilhamının en güzel noktası budur ve birbirlerini yalanlayan insanlığa sunulan en büyük adalet terazisidir. Basamaklarla ilerleyen bilimin sonraki basamağının bilinmeyen oluşu hem heyecan vericidir hem de öngörülerle saptanamaz. Şahsi fikrim bu basamakların birer akvaryum oluşu ve bir diğerine geçişimiz gerçekleşmeden kendi doğamıza ve bilgi birikimimize sınır koyulamayacağıdır. Saygılarımla...

Temmuz 07, 2017, 09:38:21 ös
Yanıtla #26

Sayin Perseus,Bu konuyla ilgili başlığı ayri bir baslik altinda toplayip bilgilerinizi bizimle paylasirsaniz mutlu olacağım.İlgili konuyu  bende ilgi alanima girdigi icin araştırıyorum.Saygilarimla.
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Temmuz 08, 2017, 02:17:12 öö
Yanıtla #27
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın Oğuz, "Bilimin asli amacı matematikle yorumlanması" demişsiniz ama ben burada size katılmadığımı belirtmek isterim. Matematik bilimin asli amacı değil asli aracıdır. Bilimin amacı özünde sadece bilmektir. Bu yolda insan tabii ki belirttiğiniz üzere şimdiki yanlışları doğru olarak kabul etmiş olabilir, ve zamanla bilimsel olarak ilerledikçe yanlışlarını görüp daha doğrusunu (mutlak doğru/gerçeklik olmadığının bilincinde, ileride yine yanlışlanabileceği ihtimaliyle) keşfedibilir. Burada ben değerli üyelere basit bir soru sormak isterim. Matematik bir bilim midir? Belki konu başlığıyla alakalı değil ama yine de yorumumu kapsaması bağlamında sormak istedim.
Olmamak, olmak..

Temmuz 08, 2017, 11:50:42 ös
Yanıtla #28

Sayın Oğuz, "Bilimin asli amacı matematikle yorumlanması" demişsiniz ama ben burada size katılmadığımı belirtmek isterim. Matematik bilimin asli amacı değil asli aracıdır. Bilimin amacı özünde sadece bilmektir. Bu yolda insan tabii ki belirttiğiniz üzere şimdiki yanlışları doğru olarak kabul etmiş olabilir, ve zamanla bilimsel olarak ilerledikçe yanlışlarını görüp daha doğrusunu (mutlak doğru/gerçeklik olmadığının bilincinde, ileride yine yanlışlanabileceği ihtimaliyle) keşfedibilir. Burada ben değerli üyelere basit bir soru sormak isterim. Matematik bir bilim midir? Belki konu başlığıyla alakalı değil ama yine de yorumumu kapsaması bağlamında sormak istedim.

Sayın .ason,cok güzel bir noktaya değindiniz.

Matematik dendiğinde değişmezmiş gibi gözüken değerleri tabulaştırıyoruz. Benim kanım, bu durum problemin değil, zihnimizin ihtiyacı.

Matematik ile bulunan bir denklem evrensel bir cevabı çözer ise buna bilimsel gerçeklik diyoruz ardından sonuç fizik ile ilintili bir hal alıyor.Lakin,matematik soyut; ve somut bilimlerde bu şekilde bir kabul yoktur.hemen hemen tüm aksiyomların somut bilimde kabul görmesi imkansızdır.

Matematik bir dil olarak tanımlanamaz; yanlız, somut ve değişmez ilkeler üzerine inşa edilmediği için olguları sayılar ile acıklayabildiği için, dil özellikleride taşır.Eski deterministik basit anlayış, şimdiki stokastik anlayışa geçtiğinde, matematik bilim ve ya dil olma sorgularından ziyade, sadece yetersizliğini sorgulayacak kavramları açık hale getirdi.

En baştaki yazımı yeniden tekrarlıyorum:

"Matematik dendiğinde değişmezmiş gibi gözüken değerleri tabulaştırıyoruz. Benim kanım, bu durum problemin değil, zihnimizin ihtiyacı."

Sevgiler
« Son Düzenleme: Temmuz 08, 2017, 11:55:38 ös Gönderen: Tık-Tik-Tak »
Sen Özelsin

Temmuz 11, 2017, 10:02:35 öö
Yanıtla #29
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Matematiğin amacı bilginin sayılarla yorumlanabilmesidir.  Bir saniye ve Üç yüz bin kilometre , ışığın hızının sayısal yorumudur.
Atom altı tanecikler; Atomlar ve Moleküllerden oluşan bir boyutta ancak bu şekilde yorumlanabilir.
« Son Düzenleme: Temmuz 11, 2017, 10:06:22 öö Gönderen: Gezdirici »
Bir noktadan sonsuz doğru geçer. İki noktadan ise bir doğru geçer. Senin koordinatlarını diğer noktalarla çizdiğin doğrular belirler.