Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: MİTHRAİZM VE MASONLUK  (Okunma sayısı 3691 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 31, 2014, 06:46:23 ös
  • Aktif Uye

Öncelikle bir süredir izleyici statüsünde bulunduğumdan dolayı ( kendi kendimi aldığım bir statüdür ) tekrardan forumdaki Sayın mason ve harici arkadaşlarıma merhabalar ;

Ele almak istediğim konu Mithraizm ( Işık ile bağdaştırılan eski çağlarda ( M.Ö 4YY.) Hristiyanlığa rakip hatta hristiyanlıktan daha yaygın olan, yaygın şekilde perslerin ışık ve gerçek tanrısı olarak bilinir ) ve masonluk arasında bir bağ olup olmadığı ve eğer böyle bir bağ mevcut ise forumdaki konu hakkında bilgi sahibi mason ve harici üyelerinde katılımıyla konuyu biraz irdeleme amacı taşıyorum. Umarım katkılarınız olacak ve konu zevk verecektir.

Şu şekilde başlamak istiyorum Barb KARG ve John YOUNG ortak çalışması ile ortaya çıkan bir kitapta rastladığım bir kısımda şöyle bir iddia ortaya atılmış ;

Masonluk ile geçmiş ve günümüz olmak üzere farklı zaman dilimlerinde farklı oluşumlarla bağ kurulmuş ve çeşitli iddialar ortaya atılmıştır bunlar, Hmermetisizm, gnostisizim, paganizm ve kabalizm olarak öne çıkanlar.

Fakat kardeşlik ile ilgili gizemler arasında en çok merak uyandıranlardan birisi MİTHRAİZM'dir. Diye bir iddia gözüme çarptı.

Mithraizm efsanelere göre MİTHRAS kendisini izleyen topluluklardan bir ordu kurmak için yeryüzüne iner, bir mağarada tüm şeytani ruhları temsil eden kızgın bir boğa ile mücadele eder galip gelir ve gökyüzüne geri döner. Geri dönme sebebi de ölenleri yargılamak ve yaşayanlara da rehberlik etmek ve doğru yolu göstermektir. Bu olay kendisi elinde bir bıçak ile bir boğa üstüne oturmuş şekilde resmedilmiştir.

Gelelim neden masonluk ile bağdaştırıldığına ;

Mithraizm; Semboller ile dolu çeşitli törenleri olan astronomik dünya ile sık bağlantıları olan bir dindi. Hristiyanların şeytan tarafından ruhları yoldan çıkarmak için var ettiği bir din olarak kabul ettiği mithraizm bu sebebden hristiyanların büyük tepkisini çekmiş ve hristiyanlar mitraistlerden o denli nefret etmişler ki mithraizm'e dair bütün yazıtları ve tapınakları ortadan kaldırarak izlerini silmek istemişlerdir. Birkaç yer altı mabedi dışında..

Benim şahsen masonlar ile bağdaştırdığım kısımları ;

Sembolizm mithraistlerde büyük önem taşıyordu ve hiçbir sır ve törenler kayıt altınada tutulmazdı, bunun yanı sıra güneş, ay, yıldızlar, küreler ve tıpkı masonluktaki bir kısım törenlerde adayların yüksek derecelere çıkışını anlattığı gibi yeri basamaklaı merdiven mithraistlerin kullandığı 'eşya' lardan bazıları.

Masonluk ve Mithraizm arasındaki diğer bir benzerlik de kendi törenlerinden ikiside 'ölüm' ü sembolik olarak kullanır.

Buna örnek vermek gerekirse ;

Mithraistler kendi törenlerinde Mithras'ın boğayı öldürme efsanesi ile ölüm ve dirilişi temsil eder ;

Masonluğunda bir derecesinde Hiram Abif efsanesinden yararlanılır. ( Ayrıntıya girmekten açıkcası kural ihlali yaparım diye biraz çekiniyorum.)

Masonluk ve Mithraizm arasındaki bağ hakkında mevcut zaman diliminde mithraizm'e ait tarihin büyük kısmı yok edildiği için kesin birşey zannediyorum söylenemez. Yani Masonluğun Mithraizm kökenli olduğu söylenebilir mi ? Hayır. Bana göre söylenemez. Ama konu hakkında bilgisi olan üyeleri konu hakkında yazmaya davet ediyorum.

Son olarak ;

Her ne kadar benzerlik görünsede ideolojik olarak birbirinden çok farklı iki oluşum. Ben kitap yazarlarının görüşünü savunaraktan aralarında bağ kurulamaz kuramını kabul ediyorum.

Şimdi ;

Konu hakkında Sayın Mason üyeler ne der ?

Saçmalıyor muyum ? Yoksa Ele alınır yanları olan bir konu mu ?

Bahsettiğim benzerlikler sadece birer tesadüf müdür ? Yoksa bir esinlenme durumu söz konusu olabilir mi ? Eğer ki bu sorunun cevabı evet ise o zaman sayın Mason üyelerin konu ile ilgili bilgileri var demektir ?

İkisi arasındaki bağ hakkında söylenebilecek başka herhangi bir konu veya benzerlik iddiası hakkında bilgi sahibi üyelerimizden konuya katkı taleb ediyorum.

Herkese saygılar, sevgiler.

Konu içeriğinde sınırları aştığım yerler olduysa şimdiden özür dilerim, fakat gayret ettim.
« Son Düzenleme: Ekim 31, 2014, 06:48:48 ös Gönderen: BULGARIA »
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Kasım 01, 2014, 12:39:22 öö
Yanıtla #1
  • Aktif Uye

İyi ama masonluk bir din değil ki? Bu tarafından bağdaştırmak olmaz.

Kasım 01, 2014, 09:51:24 öö
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Yok hayır, burda ele alının konu zaten esinlenme olup olmadığı. Yoksa yazının sonunda farklı ideolojilerde olduğunu ve kesinlikle bağdaşamayacağını belirttim.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Şubat 06, 2017, 10:41:56 öö
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Başlığın yeri doğru mu, anlamadım  :)
no one