Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Türkiyede neden sadece iskoc riti var?  (Okunma sayısı 18427 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 23, 2007, 10:26:29 ös
Yanıtla #10
  • Uzman Uye

çok şükür birazcık kıt olsada benim var.
bu günlerde tamamlamayı düşünüyorum
uçmasam iyidir.

Mart 24, 2007, 07:17:34 öö
Yanıtla #11
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

sayýn  hamlet dereceler  hakkýnda bilginiz  olmadýðýndan  dolayý  sadece  nette  yazanlara  dayanarak   yani  dýþarýdan  bakmaya  bu iþ  olmaz  :)
ayrýca  düzenli  bir  loca  olmak  sadece  büyük  locanýn  o  locayý  kabulüne  baðlýdýr.Ayrýca  "tanrý  inancý"  konusunda  da  Türkiyede  mason  localarý açýlýþý tanzýmat öncesine   dayandýðý  için  tanrý  inancý  hususunda  esnek  olan  york  ve diðer  fransýz  riüellerinin  türkiyede  kabulü  imkansýzdýr.Bu  bakýmdan  bakýldýðýnda    mýsýr büyük locasý  da  iskoç  ritine  mensuptur."tanrý  inancý" bu  bakýmdan  önemlidir.

York Ritini Tanri inanclari esnek olarak tanimlamaniz yanlis olur. Sanirim o konuda cok arastirma yapmamissiniz yanliz York Ritinin en ust kismi olan Tapinak Sovalyeleri Tanri inancini kati suretle gerektirdigi gibi, tamamen Hiristiyan kaynakli ve dinlerine genellikle cok bagli Kardeslerimizden olusur. Fransiz Rituelleri ve genellikle Fransiz Masonlugunda gorulen Gayrimuntazamlik konusunda, haklisiniz. Zaten Dunyada Gayrimuntazam Mason Localarinin en cok bulundugu ulke gene Fransadir. York Riti nin bunlarla yada Gayrimuntazamlikla ilgisi yoktur. York Riti, Iskoc Ritinden sonra gelen en buyuk ve onemli Rittir. Avrupa ve Amerikadaki en buyuk kollardandir. Tanri inanci konusunda asla esnek degillerdir. Olamazlarda. Cunku sadece ilk 3 Dereceyi gecmis olan Duzenli bir Ustat bu Ritlere girebilir.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Mart 24, 2007, 12:00:40 ös
Yanıtla #12

Türkiye de bu rite bağlı locaların kuruluş  nedeni İtalyan Fransız ve Alman Büyük Doğusunun Selanikte ki faaliyetleri ve bu locaların genellikle İskoç Riti ne bağlı olması denilebilir.Özetle Osmanlı devletine Masonluk kurumları Selanik çevresinden yayılmış buradaki inisiyeler kendi Mason localarını inisiye edildikleri Mason locaları yönlendirmiştir bu sebeple İskoç Riti genel kabul edilmiş derecelendirme sistemidir.Türkiye deki Mason Locaları ki genel olarak iki tane ancak Hür ve Kabul Edilmiş Mason Locası diğer ülkelerdeki Localar tarafından tanınmaktadır.Bu sebeple ortak inisiyasyon yöntemini kabul etmiştir. Tabi bunlar benim kitap ve makalelerden okuduklarım , en iyi Masonların kendileri bilir ben bildiğim kadarını toparlamaya çalıştım saygılarımla...

Mart 24, 2007, 12:20:02 ös
Yanıtla #13
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Verdiginiz bilgiler cok dogru. Tesekkur ederim.Arastirmalariniz sonucunda, bircok bilgi elde etmissiniz.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Mart 24, 2007, 04:35:55 ös
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

sayın  hamlet dereceler  hakkında bilginiz  olmadığından  dolayı  sadece  nette  yazanlara  dayanarak   yani  dışarıdan  bakmaya  bu iş  olmaz  :)
Iceri alin benide o zaman :D

Mart 25, 2007, 06:56:38 ös
Yanıtla #15
  • Uzman Uye

hamletin dereceler hakkında bilgisi olmaması gayet normaldir
bu insanın pıratik yapabilmesi için şartların uygun olması gerekiyor
o şartlarıda siz sağlayacaksınızki dereceleri daha iyi öğrensin.

Mart 26, 2007, 08:24:54 öö
Yanıtla #16
  • Ziyaretçi

Sizde beni iyice bilgisiz yaptiniz. disardan ne kadar ogreniliyorsa bizde o kadar ogreniyoz iste.

Mart 27, 2007, 12:45:45 öö
Yanıtla #17
  • Seyirci
  • Aktif Uye

BU MASON UN ILK SAYFADA DEDIGI GIBI BEN ARKADASIMIZIN SORUSUNA EGILMEK ISTIYORUM TANRI MUHAKKAK GEREKIYORMU CEVABIM SU SEKIL OLMALI DIYE  DUSUNUYORUM;
TANRI,NURDUR,RUHDUR,HAKIKATTIR,ADALETTIR,ÇALIŞMADIR VE AŞKTIR.TANRI ÖNSUZ VE SONSUZDUR.HAKIKATIN MERKEZIDIR(hakıkatı arayan bır kurum merkezıne yonelır degılmı?)VE KENDISINDEN CIKMIS OLAN TUM RUHLARIN CEKIM KAYNAGIDIR....BU KADARI YETER HERHALDE .....
« Son Düzenleme: Nisan 15, 2007, 10:12:34 ös Gönderen: La_Merica »
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..

Nisan 01, 2007, 07:12:38 ös
Yanıtla #18
  • Uzman Uye

Sizde beni iyice bilgisiz yaptiniz. disardan ne kadar ogreniliyorsa bizde o kadar ogreniyoz iste.
bende dışardan alınan bilginin eksik bilgi olacağını söylemek istemiştim
ayrıca sana bilgisiz demiyorum herkesin kendine göre bilgi seviyesi vardır

Mart 04, 2008, 08:42:35 ös
Yanıtla #19

TANRI,NURDUR,RUHDUR,HAKIKATTIR,ADALETTIR,ÇALIŞMADIR VE AŞKTIR.TANRI ÖNSUZ VE SONSUZDUR.HAKIKATIN MERKEZIDIR(hakıkatı arayan bır kurum merkezıne yonelır degılmı?)VE KENDISINDEN CIKMIS OLAN TUM RUHLARIN CEKIM KAYNAGIDIR....

Şüphesiz :)
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.