Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bilge - Bilgelik  (Okunma sayısı 12998 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 21, 2012, 07:50:54 öö
Yanıtla #20
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Konunun bu kadarcık bölümüne bile katkı gelmesi ne kadar hoşnutlu...

Daha da gelir belki ama ben sonrasına geçmeden önce Sayın asimov'un iki sorusunu yanıtlamalıyım.

1- Mason kişinin bilge kişi olduğunu söylemek zordur. Bilge kişi olmak mason kişi için Masonluktaki ereklerden biri, özüne ilişkin bireysel erek sayılabilir.  (Masonlukta başka erekler de bulunduğundan bunu böyle belirtmek gerekti.) Ancak Masonlukta ben masonları masonlar ve "masonlar" olarak tanımlıyorum. Bunu da bence masonların bakış açısı ile yapıyorum; aslında masonlar hiç de öyle yapmakta olmasa bile…. Bir mason locasının her üyesi mason olarak anılsa da "mason" olamıyor. Bilgelik ise bir erek olduğuna göre, "mason" olan kişi ona yöneliyor. (Hani başka konu başlıklarından bir türlü mason olduğunu dile getiremediğini biliyoruz ya…)

Burada bir ayırıma dikkat etmek gerekebilir. Üstün bir niteliği büyük ölçüde taşıyan kişi ile o üstün nitelikle baştan sona donanmış kişi... Önceki, içinde olan, sonuna yönelen kişidir. Pratik olan budur. Sonraki ise ülküdür. Ülkü teoriktir, mutlaktır, ona tam ve kesin olarak ulaşılamaz. İşte bu nedenle aslında bir kişiye bilge diyorsak, aslında onun yüksek oranda bilge (örneğin %90 bilge) olduğunu söylüyoruz demektir. Nitekim Masonluktaki tutum ile çoğu gizemci kuruluşlar arasındaki farklardan biri de budur.     

2- Masonluk bilgelik değildir. Bilgelik, Masonlukta kişilerin (masonların) çalışmalarına yön veren (daha doğrusu yön vermesi öngörülen) niteliklerden/öğelerden biridir. Bir masonik çalışma yapılırken, o çalışmaya katılan masonların hepsi tam anlamıyla birer bilge olmasa bile (zaten pratikte buna olanak yok) her birinin bu çalışma boyunca bilgece bir tutum takınması ve öyle düşünüp öyle davranması beklenir.

« Son Düzenleme: Mart 21, 2012, 07:58:03 öö Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 21, 2012, 12:05:35 ös
Yanıtla #21
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn Adam'ın bilgelik  üzerine  ayrıntılı ifadelerini irdeleyerek okuduğumda doğru buldum. Ama bir şeyi de göz ardı etmemek gerekir diye düşünüyorum. Bilgeliğe ilk adımlar bilgiden ve önce Yaratıcıyı, evreni yani bütünü algılamaktan geçer;sonrası bunu kendine nüfus ettirebilme çabası ile devam eder. Bu şekilde çabalama süresin de üzerinde ilk uyulması gereken kavramlar, tüm varlıklara ve doğaya karşı saygı ve sevgidir. Aslında  bunun ilki yada sonrası diye bir sıralaması yoktur; bu birlikte gelişir.

Fakat içsel tekamülün şart olduğundan kişi önce kendi iç odalarını dolaşabilmesi şartı vardır diye düşünüyorum; düşünüyorum çünkü bu konuda inzivaya çekilmiş  Tibet' li rahiplerin yazdıklarını takip ediyorum. Onların yaptığı  insanlara yani dışa dönük olmaları belki zaman zaman yadırganabilir. Aslında çok az sayıda olan bu varlıkların, insanlar üzerinde en zor öğretileri adına dışa kapanıp  içlerine döndüklerini , az yeyip az uyuduklarını düşünürsek, doğanın en zor görevinden birini üstlendiklerini anlayabiliriz; hatta ihtiyaçlarını karşılayan köylüleri boş elle çevirmedikleri ve onlara şifalı bitkilerle hazırlanmış çok nadir bitki ve ilaçlarla geri gönderdikleri bilinir. Bilgi ve bilgeliğin  birbiri içinde tam olgunlaştığının örneğidir bu.

Ama bilgide tüme  yardım olmaz ise ortaya sadece çıplak bir bilgi kalır;giydirilmemiş bir bilgi nin ise; oda sn Adam ın dediği gibi ne işe yarar.
İşte benim de acizane fikrim bu. Ama bu konuyu sevdim ve açılmış olmasından memnun oldum.
Sevgi ile kalın

Mart 21, 2012, 08:30:02 ös
Yanıtla #22
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Bilge, "kâmil insan" olandır, "gnothi seauton"u düstur edinip "kendini bilme" yetisine ulaşmış olandır. Yaratıcıyı özümseme meselesi düşünsel akımlara göre değişebilir, cüzi iradeden külli iradeye geçen, yani müstefâd akıl mertebesine ulaşmış kişiye insan-ı kâmil diyen akımlar da vardır, öz benliğini sıfırlayarak nirvanaya ulaşmak vasıtasıyla insan-ı kâmil olunacağını öğütleyen akımlar da vardır, vesaire diye gider uzatırsak.

Bütün hepsine topluca baktığımızda görebiliriz ki neredeyse her düşünce sisteminde bilgelik yolu insanın kendi ham taşını yontmasından geçiyor...

Sevgi ve saygılarımla.
"Dilimin sınırları, dünyamın sınırlarıdır."
Ludwig Wittgenstein

Nisan 08, 2012, 04:50:14 ös
Yanıtla #23
  • Ziyaretçi

Kadimden aldigi bilgiyle yolu genisleten, nesneye hic girmedigi /olmadigi sekli/ imaji veren . Tekamule uygun adimlarla ilerleyen. Hiclikten gelen sesleri en iyi duyan ve varlikta tezahurlerin sekillenmesinde rol ustlenen.Bilge ....benim tanimlarim bunlar ve daha ekleyebilirim.