Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İnsanın Evrimi-1  (Okunma sayısı 10033 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 13, 2012, 12:33:50 ös
Yanıtla #20
  • Aktif Uye

Merhaba,

Kesinlikle katılıyorum.

Evet İnsanın evrimsel sürecine ve Dünya üzerindeki dağılışına geçmeden önce bir süre daha bekleyelim bakalım.

Açık ve net sorular sıralansın, nedir mantık hataları?

Bilebildiğimiz, elimizden geldiği kadar yanıtlayalım.

Kaynak ve bilimsel makale örnek gösterelim.

Hodri meydan.

Saygılarımla...
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Ağustos 13, 2012, 01:51:35 ös
Yanıtla #21
  • Aktif Uye

Üniversitede felsefe hocamız hayata basitinden bakmamızı, zorundan bakmanın sakıncalarından bahsederdi.

Bu başlıkta sorularım oldu ve konuya çok basit yoldan değerlendirdim. Ama kelime anlamıyla alaya aldığım şekliyle değil.
   Alay etmek haddim değil ''kinaye'' diyelim isterseniz.

Evrim konusuna basit bir yaklaşımımız olsun ve konuyu zorlaştırmadan bir bakalım.

Evrim Teorisine Sorular

1- Evrimin Tanımını yaparmısınız
   2- Tüm canlılar evrimleşme sürecinde doğaya uyumlu evrim gösterirken, neden insan tersi bir evrim göstermiş

Şimdilik sorular bukadar olsun,yoksa mevzu dağılacak.
   Ben bu mevzuya din olarak bakmıyorum,yaklaşımım tamamen insani. Varsayım olarak öne sürülen bu teori neden bukadar öne çıkarılıp, bilimsel gerçekmiş gibi insanlara sunuluyor.
   Nedenini de sorguluyorum.
   İnsan olarak nedenini sorguladığımda şu sonuç çıkıyor. Dincilerle belki bu noktada birleşirim.
   Birilerinin insan öldürmesi kolaylaşıyor sanki. '' He İnsan mı? o zaten karafatmadan evrimleşti, hadi bombalayalım''.
   Sonuçta ortaya böyle bir önerme çıkıyor. Düşüncemi net ortaya sereyim ki samimi bir ilerleme kaydedelim.
Saygılarımla

Ağustos 13, 2012, 03:08:57 ös
Yanıtla #22

Sayın Hacamat, sormuş olduğunuz her iki sorunun cevabı bu başlıkta zaten mevcut. İkincisi ise tarafımca cevaplanmıştı.

Saygılarımla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Ağustos 13, 2012, 03:12:42 ös
Yanıtla #23
  • Aktif Uye

Merhaba,

Sn Hacamat, üniversite de Felsefe eğitimi aldığınızı ifade etmişsiniz ancak bir soru nasıl sorulacak?

1. Sorunuzu yanıtladım, ama isterseniz birkaç farkı tanım daha yaparız. Ancak 2. sorunuz bir soru nudur?

ZATEN SİZ ÖNYARGILI OLARAK SORUYU SORUYORSUNUZ. KESİNLEŞMİŞ BİR İFADE/YARGI VAR SORUDA. VERİLECEK BİR YANITIN ANLAMI YOKKİ. NEDEN SORUYU SORUYORSUNUZ?

LÜTFEN SORU SORACAKSINIZ ÖĞRENMEK AMACIYLA, KESİN YARGI İÇERMEYEN SORULAR SORUNUZ.

BÜTÜN CANLILARIN ÇEVREYE UYUMLU OLDUĞUNU HANGİ BİLMSEL KAYNAĞA GÖRE YAZIYORSUNUZ. BU SİZİN KENDİ ÇIKARIMINIZ MI?

SORUNUN DOĞRU ŞEKLİ ŞUDUR:

1- Evrime göre  bütün canlılar doğa ile uyumlu bir şekilde mi evrimleşmişlerdir?

YANIT: Hayır doğaya uyumlu olmak çok genel bir ifade uyumlu olduğunuz çevre şartları değişebilir, İklimsel değişmeler, yerkabuğu hareketi gibi nedenlerle çevresel şartlar değişebilir. Canlı ( türler) bu yeni duruma ya uyum sağlama gayretinde olacaklardır, ya da soyları tükenecektir.

Geçmiş jeolojik dönemlerde 2 büyük soy tükenişi olmuştur. Bu soy tükenişlerinde canlıların yaklaşık % 90'nının soyu tükendiği düşünülmektedir. Bunlardan birincisi Permiyen döneminde yaşanmıştır.( 300-250 milyon yıl öncesini kapsar), ikincisi kratese döneminde yaşanmıştır.(165-65 milyon yıl öncesini kapsar). Ani gelişen olaylar canlıların çevreye uyum şarlarının çok üzerinde olmuştur. Ancak bu olaylardan sonra bile canlılık tekrar çeşitlenmiştir.

Ayrıca çevresel şartların değişmesi ile birlikte çevre ile uyumsuz canlı türlerine en fazla bitkilerde rastlanılır. Bu bitki türlerin relikt adı verilir.

Gingko biloba / Mamut Ağacı

Karadeniz'de Kızlçam ağacı( Pinus Brutia)

2. İnsan'da doğal şartlara uygun olarak mı evrimleşmiştir?

Bu konuya giriş yapacaktım ancak henüz başlayamadık.
Kısa olarak neler söyleyebiliriz?
İnsan türleri ve dağılışı konuya ışık tutuyor.
Ayrıca insan beynindeki gelişim diğer canlılardan İnsan'ı farklı kılıyor. Alet kullanabilme ve üretme becerisi insanın doğa karşısındaki çabalarını kendi lehine çeviriyor. Yani insan zekası bir nevi evrimi alt etmişitir. Ancak bu modern insana kadar ki evrimsel süreci inkar edilmesi anlamına gelmiyor.

Çünkü İnsan kemikleri geçmiş çağlara göre %10_30 zayıflamıştır.

Çiğneme ve beslenme alışkanlıklarına göre azı dişleri küçülmüş, iskelet hafiflemiştir.

Beyin hacmi artmıştır.

Deri renlerinin farklılaşması, D vitamini sentezlenmesi sorununu doğurmuştur. Beslenme alışkanlıklarının değişmesi bu sorunu ortadan kaldırmıştır.
(Bkz:Prof. Farnsworth Loomis) 

Parmak yapıları farklılaşmıştır.

Alın ve çene çıkıntıları farklılaşmıştır.

Ayak ve kol kemiği uzunluklarının oranları değişmiştir.

Sonuç olarak, insan zekası bilimsel ve teknolojik gelişmeler İnsan'ı bu anlamda diğer canlılardan farklı kılıyor. Artık çevresel şartların değişimi geçmişte olduğu kadar insan üzerinde etkili olamıyor.

Diğer canlılarda benzer bir gelişme olsaydı acaba nasıl olurdu. Bu da ayrı bir soru.

(NOT: Benim bu forumda olmamın tek sebebi masonluk hakkında olabildiğince fazla şey öğrenmek. Dolayısıyla enerjimi bu yönde harcamak istiyorum. Açılmış olan bir konu insan-maymun eksenine dönüşünce ben de katkı yapmak gereğini hisettim. Ancak bilimsel ciddiyet ve öğrenme çabası maalesef her insanda aynı olmuyor. Ben polemikten hoşlanmayan, çabuk sıkılan bir kişiyim. Ben öğrenmişim, çaba harcamışım yıllarca.Başkasının öğrenip öğrenmemesi beni ilgilendirmiyor. Kısa hayatta bunlara ayıracak zaman yok. Konunun bu nokta da geldiği yer yürüme bandında koşmaya benziyor.Soru sormayı becerebilmek bile bir öğrenme sürecidir.)

Dolayısıyla bu konu benim için burada bitmiştir.

Saygılarımla.

« Son Düzenleme: Ağustos 13, 2012, 03:23:36 ös Gönderen: asimov »
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Ağustos 13, 2012, 03:30:29 ös
Yanıtla #24
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Her ne kadar araya Sayın Peacewings girmişse de, soruların yanıtlarınin yeni baştan verilmesi gerektiğini ortaya koymuştuk. O sorunun yanıtı verilmişti demek yetmiyor; yeniden yanıt verilmesi gerekiyor.

Benim dikkatimi ise başka şeyler çekiyor.

Sayın Hacamat'ın yazısında soru yok.

Benim deyişim bu kadar ama Sayın Asimov uzun uzun söylemiş.

Soru tümcesinin sonuna soru işareti konur. Soru işareti yoksa soru yok demektir. Soru işareti olmadan soru sormanın yöntemi de vardır ama öylesi burada söz konusu değil. Sayın Hacamat soru işaretlerini yerleştirmeyi unutmuş olabilir. (İyimser düşünce) Soru işaretini kullanmamak, işi basitleştirmek değildir.

İkinci soru ise soru değil. Neden diye soruyor Sayın Hacamat ama burada bir ön kabul var. Onu da ben sorayım.

Herhangi bir bilimsel araştırma belgesinde tüm canlıların doğaya uyumlu bir evrim gösterdiği, buna karşın insanın tersine bir süreç sergilediği gibi bir şey mi söyleniyor?

Bunun üzerine Sayın Asimov, konuyu bambaşka bir yönden değerlendrerek uzun uzun açıklamalar getirmiş. Teşekkür etmemiz gerek.

Bütün bunların üzerine ben bir başka soru sorayım:

Sayın Hacamat bu Forumda niçin uygar ve eğitimli bir insana yakışır tarzda doğru dürüst davranmıyor? Niçin ille de terslik çıkarma çabası gösteriyor? Niçin ciddi olmuyor da hep dalga geçmeye çalışıyor? Niçin güzel bir paylaşımın içine sirke döküyor? Niçin Forumu bu kadar hafife alma gayreti gösteriyor? Yoksa burasını bir eğlence alanı mı sayıyor?

Bu soruların sonrası da var ama şimdilik bunların yanıtını alalım.

Her ne kadar tüm bunlar bu başlığın konusunu saptırmaktan başka bir şey değilse de, bu başlığın konusunu kurtarma pahasına buna gereksinmemiz var bence... Kurtarabilirsek!

« Son Düzenleme: Ağustos 13, 2012, 04:05:53 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 13, 2012, 04:12:06 ös
Yanıtla #25
  • Aktif Uye

Ortaya bir başlık açılıyor. Adı sözde bilimsel. Mevzuya iştirak ediyorum. Bilimsel veriler konuyor. Bu verilere basit mantıkla yaklaşıyorum. Diyorumki İnsan dünyada neden tersi evrim geçirmiş. Soru işaretini unutarak. Diyorumki, insan yürümek için neden düm düz yola ihtiyacı var, oysa dünya koşulları engebeli. Neden asfalta gereksinim duyarak evrim geçirdik.Yürümemiz için düm düz yola ihtiyaç duyuyoruz. Doğal arazi şartlarında yürümek için ortapedik ayakkabı kullanıyoruz. Diyorum,diyorum.

Ben bunu diyorum, bana deniyorki peki senin kaynağın ne, sen bunu nerden söylüyorsun. PES, böyle bir şeyin ne kaynağı olacak. Herkezin gördüğü gerçekler bunlar. Sonra ben kaynak gösteremiyince komik bir şekilde hafife alınıyorum.

Bu noktadan sonra ne düşünürseniz düşünün. Forumu hafife aldığım yok,öyle düşünülüyorsa,öyle düşünülmek istendiği için öyle düşünülüyordur.
  Başlığı açan kişi ''ben bu başlığı açtım, yapacak daha önemli işlerim var. Ben Masonluğu araştıracaktım''. Demesi forumu hafife almaktır. ''O halde forumu neden oyaladınız'' derim. Forum da bir şey tartışmaya açıldıysa onu enine boyuna inceliyoruz diye suçlu ben mi oluyorum.  Bu nasıl bir yaklaşım.
  Evrim geçirdiysek neden doğalgaz parası ödüyoruz ısınmak için? sorusu dalga geçmek gibi algılanmaz. Tam tersi bu soru Evrimin dediğiniz gibi olmadığının ispatı olarak karşınızda durur ve siz buna yanıt bulamadığınızda.'' benim zaten işim vardı'', veya ''foruma sirke sıkıuyor'' dersiniz.
  Kimseye yaranmak gibi bir derdim yok.

Saygılarımla

Ağustos 13, 2012, 04:23:54 ös
Yanıtla #26
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu konu burada benim için de bitmiştir.

Hacamat adını kullanmakta olan kişi, bundan böyle bizim ilgi alanımıza girmezse iyi eder. Eğelenmek için gidip kendisine bir başka yer bulmalıdır.

Bu tutumuna devam edecek olursa, canı acıtılcaktır, bunu bilmelidir.

Burası ciddi bir Forum alanıdır. Bu saçmalıklarla zaman harcayamayız. Bizim zamanımızın ve emeğimizin değeri vardır.

Kendisine bir fırsat tanımıştım. Kullanmasını bilemedi. Yazık!

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 13, 2012, 05:16:10 ös
Yanıtla #27

Darwin kuramı, evrene altı bin yıllık bir yaş biçen, gökle yer arasındaki bütün varlıkların altı gün içinde yaratıldığını bildiren Kutsal Kitapları kökünden çürütmektedir. Ondokuzuncu yüzyılın bütün dincileri, bu yüzden, Darwin’e geniş çapta tepki göstermişlerdir. Oxford Piskoposu Wilberforce, Darwin’i savunan Th. Huxley’e, kendisinin baba yönünden mi, yoksa ana yönünden mi maymundan geldiğini sormaktadır. Huxley, bu kabalığa şu karşılığı veriyor: Bilimsel gerçekleri baltalamak için diller döken bir adamın soyundan gelmektense, alçakgönüllü ve haddini bilen bir maymunun soyundan gelmeyi tercih ederim (A. Adıvar, Tarih Boyunca İlim ve Din, c. II, s. 109)

Sayın Hacamat, sorularınızın tümü Orhan Hançerlioğlu'nun Düşünce Tarihi'nde bile mevcut. Öylesine derin evrim kitaplarına bile dalmanıza gerek yok. Orada insanın neden doğa dışıymışçasına evrimleştiği anlatılıyor. Farklı evrimsel görüşlere de yer verilmiş. O değerli eser, benim kütüphanemde bulunuyor. Ama internette de paylaşılmış. Tavsiyem o eseri, internette bulup, okuyunuz. İlk yirmi sayfası konumuzla bağlantılı. Aradığınız soruların cevabı işte orada. Okuyunuz, evrim teorisine karşıt daha güzel sorular bulabilirsiniz belki.

Saygılarımla.

« Son Düzenleme: Ağustos 13, 2012, 05:41:44 ös Gönderen: peacewings »
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus