Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Hariciler için Masonluk - 2  (Okunma sayısı 29236 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 25, 2019, 12:25:23 ös
Yanıtla #10
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Genel olarak cevap vermek gerekirse hariciler mevcut olan bir çok masonluk tip ve uygulamalarından,bir birinden bağımsız ve farklı bir çok erkan çalışmaları içerisinden doğru seçimi yaptığını nasıl bilebilecektir?

Görünen tip masonluğu sadece 3 e indirgesek ve (skoç riti masonluğu,hkmbl ve ömbl gibi)bunların bile birbirindeen bağımsız çalışma şekillerini farkli içtihadlerini nasıl belirleyipte şu masonluk tipi tam bana göre diyebilecek yahutta bunları bilipte bu masonluk tipi tam bana göre deyip seçim yapan mason varmıdır?

Bu soru ve cevap arama şekli biraz beyhude bir çaba gibi.

Aslında bu soruya mason olmuş masonların cevapları haricilere yön vermek için daha hayırlı olur gibi.

Sn.Calıper siz seçiminizi harici iken farklı tip masonluklarda nasıl yaptınız?
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 26, 2019, 09:25:25 öö
Yanıtla #11
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Farklı Masonluk anlayışının sorduğum sorularla ilgisini anlayamadım. Hatta sorumu sorduktan sonra önemli bir not yazdım. Spesifik değil genel cevaplar verirseniz sevinirim diye.

Üç başlıkta üç soru sordum, hepsi de genel mana da sorulardı.
Soruları sorarken de sadece forum üyelerinin görüşlerini sordum, forumu okumayan bir haricinin nasıl gördüğünü sormadım. Zira ben forumu okumaya başladıktan sonra Masonlukla ilgili epeyce bilgi edindim. Diğer forum üyelerinin de benim gibi düşünüp düşünmediğini merak ettim.

Farklı Masonluk anlayışlarının sorularımla bir ilgisi yoktur.
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Ağustos 26, 2019, 03:42:00 ös
Yanıtla #12
  • Seyirci
  • Uzman Uye

ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ekim 04, 2019, 04:16:22 öö
Yanıtla #13
  • Aktif Uye

İnisiye olup kendimden kendime yolculuğa çıkmak. Ama illa ki mason olmak da gerekmiyor.
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Ekim 04, 2019, 04:35:24 ös
Yanıtla #14
  • Orta Dereceli Uye
  • **

MERHABALAR
Ben masonluktan faydalanacağım şey dunyevi zevklerden uzaklaşma ve bilim, felsefi konular hakkında bilgi sahibi olmak
SAYGILARIMLA VE SEVGİLERİMLE

Ekim 07, 2019, 10:16:43 öö
Yanıtla #15
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Gerçeği aramak, ararken kendini tanımak, tanıdıkça yenmek.

İnsanın içinde bazen tanımlayamadığı bir manevi boşluk olur bunu doldurmak. Yaratan değil ama onun gibi olmak için.

Yaşadığımız dünyaya farklı gözle bakmak,

Kendimizi yontmak ve buna gönüllü olmak için
İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil prensipleri ve inançlarıdır.   A. Einstein

Kasım 16, 2019, 02:20:43 öö
Yanıtla #16
  • Yeni Katilimci
  • *

Sonsuz bilgelik  ışığından ilerleyebilmek..
çç

Aralık 30, 2019, 08:32:29 ös
Yanıtla #17
  • Orta Dereceli Uye
  • **

dunyevi zevklerden uzaklaşma v

Bunun için Tarikate

Bilim, felsefi konular hakkında bilgi sahibi olmak

Bunun için de Üniversite ya da fikir kulüplerine gidebilirsiniz.

MERHABALAR sn ANARCOSA 2 kabul ederim fakat 1 fikriniz bana göre biraz ters çünkü eski dönemde ve şimdi ki deönmde çoğu (genel konuşmayayım) tarikatlar insanları soyup soğana çevirmesini bilirlerdi dünyevi zevklerden uzaklaştırmazlardı hedefleri şunlardı kendilerine biat edilmesiydi ki yapıyorlardı da.

Not:eğer dini tarikatlardan kast ediyorsanız :)

SAYGILARIMLA VE SEVGİLERİMLE

Aralık 30, 2019, 09:20:33 ös
Yanıtla #18

İlim, akıl ve hikmet rehberliğinde taassup, hurafe ve dogmalar ile mücadele etmek. Masonluğa dair birikimi, ritüelleri ve cemiyet hayatını bu bakış açısı ile irdelemek. Benim beklentim budur. Ancak problem şu ki, Masonlar arasında ilmin, aklın ve hikmetin yerine tabuları, dogmaları ve masalları rehber edinmiş çokça kimseler bulunmaktadır. Ben de hep merak etmişimdir. Acaba onların Masonluktan beklentileri neydi, ne buldular? İşte, bu soru ve cevabı çok daha önemli.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Aralık 31, 2019, 09:55:28 öö
Yanıtla #19
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Ancak problem şu ki, Masonlar arasında ilmin, aklın ve hikmetin yerine tabuları, dogmaları ve masalları rehber edinmiş çokça kimseler bulunmaktadır. Ben de hep merak etmişimdir. Acaba onların Masonluktan beklentileri neydi, ne buldular? İşte, bu soru ve cevabı çok daha önemli.

Masonların büyük çoğunluğu, bilimselliği ve ahlakı rehber edinir, zira dogma ve tabular Masonluğun doğasına aykırıdır. Böyle bir genellemeyi neye dayanarak yaptığınızı merak etmekteyim.

Sevgilerimle ve saygılarımla
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.