Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Ezoterizm Nedir?  (Okunma sayısı 72674 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 31, 2006, 01:09:13 ös
 • Administrator
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 9560
 • Cinsiyet: Bay
  • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Ezoterizm Nedir?

Yazan Erhan Altunay


Hepimiz eski bir metni okuduğumuzda ya da bir efsaneden söz edildiğini duyduğumuzda sembolik anlamının ötesinde bir şeylerin daha varlığını düşünürüz. Bize öyle gelir ki bu metinlerin ya da mitlerin anlatmak istedikleri daha derin gerçeklikler vardır ve bunu ancak bu sırları çözmesini bilenler anlayabilir. Aslında bu düşünce hiç de yanlış değildir.


Özellikle Avrupa’da ve Amerika’da son zamanlarda çok sıkça kullanılmaya başlanan Türkçe’de “içrek” sözcüğü ile karşılanan ezoterik sözcüğü içinde saklı olan anlamı sadece seçilmiş kişilere açıklanan öğretileri tanımlamak için kullanılır.


Ezoterizm sözcük olarak Yunanca eswterikoV (içe ait, içrek, sadece müritlerin bildiği anlamında, Arıkdal Gizli Öğreticilik olarak kullanıyor) sözcüğünden gelir. Bu sözcüğün kökü ise esw- ( iç, içerisi) dir .


Sözcük anlamı olarak ise ezoterizm “sadece belli sayıda müritlere açıklanan halkın düzeyine inmeyen ya da inmemesi gereken doktrine“ denir. Ezoterik doktrin “müritlere sözlü olarak aktarılan tüm bilgi ve öğretilere“ denir (Petit Robert)


Meydan Larousse Ansiklopedisi ise Türkçe eşanlamlısı İÇREK başlığı altında daha geniş bilgi vermektedir :


“Yalnız vakıf olanlara öğretilen || Vakıf olmayanlarca anlaşılmayan bilgi ve ya eserler için kullanılır. ...

ANSİKL. Fels. İçrek kelimesi dışrakın karşıtıdır. Pythagoras’ın çömezlerini dışrak ve içrek diye ikiye ayırdığı söylenir ; birinciler sadece adaylardı; ikinciler ise üstadın öğretisini bütün incelikleri ve sırları ile bilenlerdi.....Dışrak eserlerde yalnız en açık kanıtlar ileri sürülür , daha karanlık ve kesin olan kanıtlar ise içrek eserlerde yer alır. Sırra ve gizli bilgiye ermiş olanlardan başkasının kavrayamayacağı esrarlı bir öğreti fikri bir çok kimseye hoş görünmüş ve her devirde az ve ya çok içrek topluluklar ( msl. Mason Dernekleri ) kurulmuştur.

- Giz. ilm. Herhangi bir dinin , sadece sırra ve gizli bilgiye ermiş olanlara açıklanan yönüne içrek bilim adı verilir. Kabala’cıların içrek elyazmaları ,” açkı “ ve ya “anahtar “ adıyla anılır. İçrek öğreti , oyun kağıdı falı , simyacıların sırları, sihir , büyü , kabala gelenekleri gizli dini törenleri vb. kapsıyordu. Apokalipsis’in açıklanması , Hezeikel’in gördüğü hayallerin yorumlanması da içrek konular arasında yer alır.”


Bu tanımda dikkat edilmesi gereken nokta eski Yunan’da içrek ve dışrak kavramlarının kullanıldığıdır , - dışrak ( exwterikoV ) ifadesini ilk kullanan Aritoteles’tir - yalnız bunların genelde felsefe okullarına atıf yaptığı görülür . Eski Yunan’daki ezoterik okulları ileride yayınlanacak yazılarımızda göreceğiz. Ayrıca ezoterik topluluklar yıllar boyu “ esrarlı bir öğreti “ fikri hoş geldiği için değil , belli bir amaç için kurulmuşlardır.


Daha geniş kapsamlı bir tanım yapacak olursak , ezoterizm , sadece seçilmiş belli bir topluluğa verilen ( bunlara inisye < fr. initié denir ) , semboller ve şifreler aracılığı ile aktarılan , erginlemeye ( fr. initiation ) dayanan, metafizik öğretilere denir. Bu öğretilerin içeriği ve erginlenmenin aşamaları çeşitli kültürlerde yeri geldikçe ayrıntılı biçimde incelenecektir.


Bu arada ezoterizmi küçümsemek isteyenler ezoterizmin bir çok alan için geçerli olduğunu söylerler. Örneğin kimya , matematik fizik bile sadece bunu öğrenmek isteyenlere semboller vasıtası ile aktarılır. Bu her şey için geçerlidir, bir koçun takımına verdiği taktikler bile semboller vasıtası iledir , maçtan önce bir ritüel uygulanır gibi . Bu örnekler ancak ezoterizmi anlatmak için örnek olarak verilebilir. Ancak ezoterizm günümüzde kullanılan anlamı ile ezoterik öğretileri belirtir.


Ezoterik öğretiler , çağlar boyunca ,sadece bu öğretileri almaya hazır kimselere gerektiği gibi verildiğinden ve çağın getirdiği değişikliklere gerek semboloji gerekse de açıklama yönünden uyum sağlayabildiği için günümüze kadar gelmiştir. Bu öğretiler geniş kitlelerde yayılmamış , yayıldığı yerde de bozulmaya uğrayıp yok olmuştur . Bu sayede saflığını koruyan öğretiler bu yüzyılın son yarısındaki “ bilgilenme “ ye paralel olarak kısmen gün ışığına çıkmıştır. Bunun doğal sonucu olarak da yanlış anlamalar ya da yanlı yayınlar da ortaya çıkmaktadır.


Ezoterizm hakkında dikkat edilmesi gereken bir husus da dinlerin ezoterik ve egzoterik yanları olmakla birlikte , ezoterizm sadece dinlerin ezoterik yanı demek değildir . Bunu yanında ezoterizm sadece belli topluluklara ait bir din de değildir. Kutsal olan sadece dinin tekelinde bulunmaz , daha farklı bir deyişle kutsal ile ilgilenen her öğreti bir din olmak zorunda değildir . Ezoterizm kutsal olana daha derin bir bakıştır.


Ezoterizmi genel olarak bir inanç olarak değil de , insanlığın tarihinin başlangıcından günümüze kadar gelen bir gelenek , öğreti olarak algılamak daha doğru olur. Bu bilgi sayesinde tarih içindeki bir çok sanatçı ve düşünürün eserlerini anlamak da daha kolay olur.


Ülkemizde de ezoterizm hakkında birkaç kitap çıkmıştır .


Buna en iyi örnek ülkemizde Haziran 1994’de Gece Yayınlarından çıkan Cihangir Gener’in Ezoterik-Batıni Doktrinler Tarihi isimli kitabıdır. Kendi alanında ilk olduğu için saygıyı hak eden bu çalışma bir takım yanlışlıklar ve yanlı ifadelerle doludur. Bunlardan en önemlisi ezoterizmin ulaştığı son noktanın masonluk olarak gösterilmesi çabasıdır. Ezoterizm masonluk içinde de var olmakla birlikte , masonluğun dışında da varolan bir öğretidir.


Ezoterizm hakkında ülkemizde çıkan bir önemli kitap ise , yakın zamanda kaybettiğimiz Ergun Arıkdal tarafından yazılan Gizli Öğreticilik adlı eserdir. Bu konuda araştırma yapmak isteyen okuyucular Ruh ve Madde Yayınları tarafından 1997’de yayınlanan bu kitapta, dikkatli okumaları kaydı ile, çok ilginç bilgiler bulacaklardır.


Ezoterizm hakkında bir önemli kitap da Ergun Candan’ın yazdığı Gizli Sırlar Öğretisi adlı eserdir. İçinde çok spekülatif fikirler de bulunsa bu konuda araştıranlar için önemli bir başvuru kitabıdır.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.


Aralık 04, 2007, 12:18:23 öö
Yanıtla #1
 • Yeni Katilimci
 • *
 • İleti: 20

verdiginiz  bilgi için tşk...lerimi sunarım....

          saygılarımla..


Aralık 04, 2007, 12:19:14 öö
Yanıtla #2
 • Ziyaretçi

Hos geldiniz Byrain.


Temmuz 24, 2008, 10:30:20 ös
Yanıtla #3
 • Ziyaretçi

Evet katılıyorum ben ezoterizm'i araştıran biri olarak kesinlikle ezoterizmin masonlukla bir tutulup bir parçasıymış gibi görülmesini yanlış buluyorum çünkü ezoterizm daha geniş kapsamlı ve dünyanın var oluşundan bu yana var olan bir olgudur her şeyi kapsayabilir.Masonluk veya başka bir örgüt şekli bunu bünyesinde barındırabilir benimseyebilir


Temmuz 25, 2008, 12:52:01 öö
Yanıtla #4
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 181

Alıntı
Buna en iyi örnek ülkemizde Haziran 1994’de Gece Yayınlarından çıkan Cihangir Gener’in Ezoterik-Batıni Doktrinler Tarihi isimli kitabıdır. Kendi alanında ilk olduğu için saygıyı hak eden bu çalışma bir takım yanlışlıklar ve yanlı ifadelerle doludur. Bunlardan en önemlisi ezoterizmin ulaştığı son noktanın masonluk olarak gösterilmesi çabasıdır. Ezoterizm masonluk içinde de var olmakla birlikte , masonluğun dışında da varolan bir öğretidir.

Bahsedilen kitabı okudum ama sonunda ezoterizm de son nokta masonluktur gibi bir sonuca ulaşmamakta yazar.
Baskılarda da mı farklılıklar var acaba ...
...Söyleceklerimi yukarda söyledim zaten...


Ağustos 28, 2008, 06:28:04 ös
Yanıtla #5
 • Ziyaretçi

EZOTERİZM i çok ıyı acıklamıssınınz baska kaynaklardan da arastırdım sızın yazınızdan sonra tesekkurler sn mason


Eylül 14, 2008, 02:53:56 ös
Yanıtla #6
 • Ziyaretçi

Sayın:Mason, son bölümde İçrek(ezoterizm) Öğretiler'in en üst makamının Masonluk olduğu belirtiliyor, evet burada belirtilen kaynak daha çok, zannımca, ilginç bir sıralamadan kaynaklanıyor. Bu sıralamanın en altında, hiç bir öğretiye bağlı olmayan kişiler oyer alıyor. Sıralama Sionist hayranlığıyla başlıyor. Sonra devam ediyor, en üstte Masonlar ve onların kolları diye adlandırılabilecek, yazarca adlandırılan bir süreçle devam ediyor, asıl ilgi çekici olan bu bilgilerin hatalı olabileceğini küçük bir araştırmayla öğrenebilecek olan biri de katılıyor. Syn:Mahir Kaynak, bu beni üzdü, paylaşmak istedim, saygılarımla.


Kasım 20, 2008, 07:00:04 ös
Yanıtla #7
 • Ziyaretçi

      Ezoterizm üzerine internette yaptığım araştırmalarda yararlandığım siteleri burda paylaşmak istiyorum;

http://www.hermetics.org/anasayfa.html

http://www.bilgicik.com/yazi/samanizm-genel-bilgiler-1/

      özellikle ikinci linkdeki yazı çok ilgimi çekti. faydalı olması dileğiyle...

      saygılarımla


Ocak 11, 2009, 01:15:01 ös
Yanıtla #8
 • Ziyaretçi

güzel açıklama.teşekürler


Şubat 06, 2009, 06:45:57 öö
Yanıtla #9
 • Ziyaretçi

güzel açıklama çok teşekkürler..


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
Alevilik ve Ezoterizm

Başlatan semih_tatar « 1 2 3 4 5 » Ezoterizm

41 Yanıt
44490 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 23, 2016, 09:58:53 öö
Gönderen: ANARCHOSA
0 Yanıt
3663 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 08, 2009, 08:41:09 öö
Gönderen: popperist
0 Yanıt
2899 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 10, 2010, 12:33:05 ös
Gönderen: Halsond
3 Yanıt
7466 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 22, 2010, 10:42:13 öö
Gönderen: ceycet
4 Yanıt
9041 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 03, 2011, 02:35:13 öö
Gönderen: abezethibou
2 Yanıt
7731 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 29, 2012, 04:42:58 ös
Gönderen: NOSAM33
2 Yanıt
6622 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 24, 2010, 10:57:54 ös
Gönderen: ozak1977
2 Yanıt
3558 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 28, 2016, 12:59:14 öö
Gönderen: Tık-Tik-Tak
3 Yanıt
8292 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 21, 2016, 09:24:06 öö
Gönderen: Birisi
0 Yanıt
3298 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 02, 2013, 01:34:43 öö
Gönderen: sad