Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Kabala Nedir  (Okunma sayısı 66464 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 03, 2006, 01:24:02 öö
 • Ziyaretçi

KABALA NEDİR?

Kabala, insanın evrendeki pozisyonunu incelemek ve araştırmak için gerekli olan doğru bir yöntemdir. Kabala Hikmeti, bize, insanın neden var olduğunu, neden doğduğunu, neden yaşadığını, yaşamının amacının ne olduğunu, nereden geldiğini ve bu dünyadaki yaşamını tamamladıktan sonra nereye gideceğini açıklar.

Kabala manevi dünyaya erişmenin bir yöntemidir. Kabala bize manevi dünya hakkında bilgi verir ve onu çalışarak bizler başka bir anlayış geliştirebiliriz. Bu anlayışın yardımı vasıtasıyla üst-dünyalar ile iletişim içinde olabiliriz.

Kabala teorik bir çalışma olmayıp pratik bir çalışmadır. İnsan kendisini, kim olduğunu, neye benzediğini öğrenir. Kendini aşama aşama, adım adım değiştirmek için neye ihtiyacı olduğunu öğrenir. Araştırmasını kendi iç ben’i aracılığı ile yönetir.

Bütün deneyleri kendisi üzerinde, kendisi içinde yürütür. Bu nedenledir ki Kabala’ya “Gizli Hikmet” denir. Kişi, Kabala vasıtası ile meydana gelen, sadece kendisinin hissettiği ve bildiği içsel değişimlere uğrar. Bu değişim, bir kişi içinde meydana gelir; sadece o kişiye özgüdür ve sadece o kişi bunun farkındadır.

Kabala kelimesi, İbranice olan “Lekabbel” kelimesin’den (almak) gelir. Kabala, eylemlerin nedenlerini “alma arzusu” olarak tanımlar. Bu arzu, çeşitli türden hazların alınması ile alakalıdır. Hazzı almak için, kişi genelde büyük bir gayret sarf etmeye isteklidir. Sorun şudur ki, kişi minimum bedel öderken, maksimum oranda hazzı nasıl alabilir? Herkes bu soruyu kendince cevaplamaya çalışmaktadır.

Alma arzusunun gelişmesini ve büyümesini sağlayan yöntemde belli bir düzen vardır. İlk aşamada, insan fiziki hazzı şiddetle arzular. Sonra, para, onur, şan ve şöhret arar. Hatta daha kuvvetli bir arzu kişiyi güç için şevklendirir. Sonra maneviyat için bir arzu, istek geliştirebilir, ki bu nokta piramidin tepesidir. Maneviyat arzusunun ne kadar büyük olduğunu farkeden kişi bu arzusunu tatmin etmenin yollarını arar.

Alma arzusunun aşamaları arasındaki geçiş kişinin yetenekleri ve sınırlamalarının farkında olmasını sağlar.

Kabala, üst-dünyalar ile duygu ve düşüncelerimizin kökenleri ile ilgilenir ki biz bunu anlamalıyız. Dünyalar üzerinde herhangi bir kontrolümüz olmadığı için duygu ve düşüncelerimizin neden ve nasıl yaratıldıklarını bilmeyiz. Tatlı, acı, hoş, kaba vs. şeklindeki deneyimlerimize şaşırırız. Psikoloji, psikiyatri ve öteki sosyal disiplinler alanı açısından bile, duygularımızı incelemek için bilimsel aletler geliştirmede başarısızdır. Davranışsal etmenler, anlama yetimizden gizli kalırlar.

Kabala, duyularımızı bilimsel olarak incelemek için geliştirilmiş olan bir sistemdir. Duygu ve arzularımızın hepsini alır ve her biri için, her bir fenomen için, her seviyede ki her bir anlayış ve duygu çeşidi için tam bir bilimsel formül sağlar.

Bu, zeka ile birleştirilmiş duyguları inceleme işidir. Başlangıç seviyesindeki öğrenciler için, geometri, matrix ve diagramlardan yararlanır. Kabala çalışırken, öğrenciler kendi duygularının her birini tanımlar ve bunları anlamaya başlarlar. Gücüne, yönüne ve karakterine göre ona hangi adın verilmesi gerektiğini bilirler.

Kabala Hikmeti antik ve kanıtlanmış bir yöntemdir. Kabala vasıtası ile kişi yüksek bir farkındalık (olayların farkında olma) alır ve maneviyat kazanır. Bu, gerçekten onun bu dünyada ki amacıdır. Kişi, maneviyat için bir arzu hissettiği zaman, bu maneviyat için bir hasret-özlem hissetmeye başlar ve sonrada Yaratan tarafından sağlanan Kabala Hikmeti vasıtası ile bu arzuyu geliştirebilir.

Kabala, Kabalist’in hedefini açıklayan bir kelimedir. Bu hedef insanın düşünen bir varlık olarak, bütün yaratılanların en yücesi olarak, ehil olduğu her şeyi elde etmesidir.


Mart 27, 2007, 06:53:10 ös
Yanıtla #1

Elinize sağlık çok güzel aktarmışsınız.

Bir şey merak ediyorum Kabala nın uygulanırlığı ne şekilde bunu kendi hayatınızda uyguladınız mı? yahut uygulayan bir tanıdığınız var mı?

Saygılarımla.


Mart 27, 2007, 07:00:10 ös
Yanıtla #2
 • Administrator
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 9560
 • Cinsiyet: Bay
  • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Kabala bazi kisilere gore bir dini inanctir. Hayatin ve Isigin felsefi yonlerini arastiran, bu felsefi ogretilere gore yasamayi amaclayan bir ezoterik sistemdir. Bircok dinde ve ezoterik olusumlarda, Kabaladan alintilar gorebilirsiniz. Kabala Yahudilik kaynakli ama Yahudilikten ayrilmis bir olgudur. Ogretileri, en erdem filozoflarin bile anlamasini zorlastiran derinlik derecesine kadar iner. Ogrendiginiz kadar hayatiniza Kabala felsefesini uygulayabilirsiniz. Kabalist kisiler, hayattan, dogadan, insanlardan ve esitlikten en cok haz alan kisilerdendir. Kaynagi insan sevgisidir. Doga ve insanin birlikteliginin dengesini ve felsefesini inceler. Buldugu sonuclari kisinin kendi hayatina yansitir. Islam dahil her dinde, kabalist ogretileri bulmak mumkundur.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.


Nisan 09, 2007, 08:24:20 ös
Yanıtla #3
 • Seyirci
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 922
 • Cinsiyet: Bay

KABALA KABUL ETMEKTİR....
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..


Haziran 02, 2007, 12:56:37 ös
Yanıtla #4
 • Ziyaretçi

Yahudi mistisizminin şeytani öğretilerle harmanlanmasının adıdır Kabala..


Haziran 02, 2007, 01:14:38 ös
Yanıtla #5
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 788
 • Cinsiyet: Bay


Eski Mısır'dan Yahudiliğe devrolunan öğreti, Kabala'dır. Kabala da, aynı Mısır rahiplerinin sistemi gibi, ezoterik bir öğreti olarak yayılmış ve yine Mısır rahipleri gibi temelde büyü ile ilgilenmiştir. Kabala'nın dikkat çekici bir yönü ise, Tevrat'taki yaratılış anlatımından çok farklı bir anlatım içermesi, Eski Mısır'ın maddenin sürekliliğine dayalı materyalist görüşünü korumasıdır. Türk masonlarından Murat Özgen Ayfer bu konuda şunları yazmaktadır:

    Tevrat'ın ortaya çıkışından çok daha eski bir tarihte oluşturulmuş bulunduğunu göstermektedir. Kabala'nın en önemli bölümü, evrenin oluşturulmasına ilişkin kuramıdır. Bu kuram, teist dinlerde benimsenen yaratılış öyküsünden pek farklıdır. Kabala'ya göre, yaratılışın başlangıcında, "daireler" ya da "yörüngeler" anlamına gelen ve SEFİROT olarak anılan, hem özdeksel (maddi) hem de tinsel (manevi) nitelikli oluşumlar doğmuştur. Bunların toplam sayısı 32'dir; ilk onu Güneş Sistemi'ni, diğerleri ise uzaydaki öteki yıldız kümelerini temsil ederler. Kabala'nın bu özelliği, eski astrolojik inanç sistemleriyle yakın bir bağlantısının bulunduğunu ortaya koyar... Böylece Kabala, Yahudi dininden bir haylice uzaklaşır; Doğu'nun eski gizemci inanç sistemleriyle... çok daha bağdaşır.

Eski Mısır'ın materyalist, büyüye dayalı ezoterik öğretilerini devralan Yahudiler, Tevrat'ın bu konudaki yasaklamalarını tamamen göz ardı ederek, diğer putperest kavimlerin büyü ritüellerini de benimsemişler ve böylece Kabala Yahudiliğin içinde ama Tevrat'a muhalif bir mistik öğreti olarak gelişmiştir. İngiliz yazar Nesta H. Webster "Ancient Secret Tradition" (Antik Gizli Gelenek) adlı makalesinde, bu konuyu şöyle açıklar:

    Büyücülük, bildiğimiz kadarıyla, Filistin'in İsrailoğulları tarafından işgal edilmesinden önce, Kenanlılar tarafından uygulanıyordu. Mısır, Hindistan ve Yunanistan da kendi kahinlerine ve büyücülerine sahipti. Musa Yasası'nda (Tevrat'ta) büyücülük aleyhinde yapılmış lanetlemelere karşı, Yahudiler, bu uyarıları göz ardı ederek, bu öğretiye kendilerini bulaştırdılar ve sahip oldukları kutsal geleneği, diğer ırklardan aldıkları büyüsel düşüncelerle karıştırdılar. Aynı zamanda Yahudi Kabalası'nın spekülatif yönü, Perslerin büyücülüğünden, neo-Platonizm'den ve yeni Pisagorculuk'tan etkilendi. Dolayısıyla, Kabala karşıtlarının, Kabala'nın saf bir Yahudi kökenden gelmediği şeklindeki itirazlarının haklı temeli vardır.
Vostede é vostede. . Nunca perder o caducidade. .


Haziran 04, 2007, 01:21:15 ös
Yanıtla #6
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 341

kabala  neden bu tarz iğneleyici sözcüklerin arasına yerleştirilebilinir.ilgilenenler zaten kabala'nın özel olarak hiçbir ırka soya ya da din e mensup bir inanç olmadığını özünde bilir anlamak isteyen.anlamak istemeyense sadece inandıklarının gerçeği bile hapsetmesine izin verir.
saygılar..


Haziran 04, 2007, 01:22:47 ös
Yanıtla #7
 • Ziyaretçi

Kabalanın bir tek olumlu yönünü söyleyebilirmisiniz.İğneleyici olmak son derece doğal bana göre.


Haziran 04, 2007, 01:27:58 ös
Yanıtla #8
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 341

evet bilmeyene doğal olması kaçınılmazdır.kabala besleyici,ucu açık ve bilinmeyendir ki siz nasıl bilebildiğinzii düşünüp bi de üstüne yorumlar yapabiliosunuz karşı.eğer amacınız yermekse bi çok site var bunu yapabileceğiniz.eğer bugün bu site varsa bu kabalanın da sayesindedir ve siz eğer ki karşıt görüşlerinzi de yazabiliyosanız bu tarz konularda bi düşünün bakalım siz sadece ondan faydalanıp yok mu saymaya çalışmaktasınız.ben de sizin sözünüze karşılık şunu yazmak isterim;'birileri ne kadar yükselirse kendine ait fikir akımları oluşturmaaynlar elektrksel alan çerçevesinde onları bi o kadar küçülmüş görür.bahsi geçen küçük sandıklarınız bunlar olsa gerek:))
sevgiler,saygılar..


Haziran 04, 2007, 01:34:25 ös
Yanıtla #9
 • Ziyaretçi

Siz nasıl benim bilmediğimiğimi düşünüp bilmediğimi ileri sürebiliyorsunuz? Bu olayı forumla nasıl ilişkilendiriyorsunuz Kabalistik felsefeyi ve nasıl kullanıldığını, kullananların gayelerini biliyorsunuz ve buna rağmen besleyici olarak nitelendiririyorsunuz öylemi gayet şaşırtıcı!!!


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
63 Yanıt
32568 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 05, 2009, 12:22:05 ös
Gönderen: Genius Loci
14 Yanıt
17457 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 02, 2009, 05:05:22 ös
Gönderen: TETRAX
9 Yanıt
8113 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 10, 2009, 12:47:02 ös
Gönderen: ADAM
3 Yanıt
10208 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 28, 2010, 12:44:03 öö
Gönderen: Eagle35
1 Yanıt
8060 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 01, 2017, 12:47:17 ös
Gönderen: Achilles
16 Yanıt
21995 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 27, 2018, 02:07:52 öö
Gönderen: Venus
10 Yanıt
12908 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 25, 2015, 03:12:53 ös
Gönderen: hypatia
6 Yanıt
6690 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 24, 2018, 02:27:44 öö
Gönderen: Venus
3 Yanıt
8292 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 21, 2016, 09:24:06 öö
Gönderen: Birisi
0 Yanıt
3661 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 13, 2014, 02:02:07 ös
Gönderen: Kajmeran