Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Masonluga karsi olan tepkilerin azalmasi icin yapilmasi gereken nedir?

Butun sirlarin acilanmasi
Localarda politika ve din konusulmasina izin verilmesi
Masonlarin tepkiye tepki ile cevap vermesi
Masonlar.org benzeri sitelerin artmasi
Masonluk sistemi ve tarihinin universitelerde bolum olarak secilebilmesi
Halkin egitim duzeyinin arttirilmasi
Masonlarin yaptiyi iyi faaliyetlerin reklamlarinin yapilmasi
Masonlarin butun suclamalari kabul etmesi
Masonlarin bazi musluman tarikatlar ile ortak iliskilere girmesi ve bunu duyurmasi
Masonlara karsi olan tepkiler, ne olursa olsun bitmez.

Gönderen Konu: Yapilmasi Gereken Sizce Nedir?  (Okunma sayısı 29660 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 11, 2012, 08:38:30 ös
Yanıtla #20
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

ben en çok "Masonluk sistemi ve tarihinin universitelerde bolum olarak secilebilmesi" şıkkına takıldım. açıkcası anormal mantıksız bir şık ve 30 kişi ciddi ciddi bu şıkkı işaretlemiş :)

Bilmiyorum belki yanılıyorumdur ama üniversitelerde masonluk diye bölüm olması çok tuhaf geldi.. Masonluk bir din olursa belki diyelim.. Tabi bunun için bir peygamber ve kutsal kitap gerekiyor. Morals and dogma kutsal kitap, albert pike peygamber olabilir  ::)

Masonluğun halka açılması, rahatlıkla öğrenebildiğimiz bir dernek olması hiç hoşuma gitmezdi. Neticede ben de dahil olmak üzere çoğu kişi masonluğun o mistik, gizemli, karanlık, gotik, luciferian havasını seviyor! Masonluk bu kadar gizemli bir örgüt olmasaydı inanın mason olabilmek aklımın ucundan dahi geçmezdi. Neticede binlerce dernek var ve ben hiçbirisine üye olmayı düşünmedim.

Nur-u ziya sokağa girdiğimde sokağın havasından zevk alıyorum.. Eski yapılı o mistik bina her defasında beni mest ediyor.. Bazen rüyalarımda nur-u ziya'da dolaşıyorum. öylesine etkilenmişim ki ömür boyu hayatımı o sokağın içinde geçirebilirim..

işte beni etkileyen masonluktaki bu esrarengiz hava.. Ben masonların içinde şeytana tapan adamlar olduğunu düşünüyorum. Kabalacıların, büyücülerin, ezoterik sırlarla donanmış Cia ajanı gibi adamların olduğuna inanıyorum. Ve masonları bu yüzden seviyorum.. Orta sınıf vatandaşta gördüğüm basitliği ve sıradanlığı onlarda göremediğim için. Daha doğrusu öyle tasavvur ettiğim için.. Yoksa fethullahçılar vardır mesela, bunların ışık evleri abileri falan vardır ama nefret ederim.. namaz kılan, oruç tutan, risale-i nur okuyan adamların nasıl bir çekiciliği olabilir..? insan nur-u ziya içinse canını bile verebilir. Norveç'in o büyülü şatolarının havasını ancak nur-u ziyada alabiliyorsun.. Masonluğa olan ilgim gothic kültürüne, batı sanatına, ezoterizmine, kabalaya olan ilgim aslında.. Yani bir arkadaşınıza baktığınızda eski bir tanıdığınızı hatırlarsınız ya, çok benziyordur.. İşte masonluğun büyüsü de, masonlara bakıldığı vakit shakespeare'in, mozart'ın, kiliselerin, şatoların, hahamların görülebilmesidir..

Bunları göremediğim masonlukla zaten işim olmaz.. ve olmayacaktır benim gibi düşünenlerin!
Her emir özgürlüğün suratında patlayan bir tokattır!
Michail Bakunin

Mayıs 11, 2012, 08:48:46 ös
Yanıtla #21
  • Seyirci
  • Uzman Uye

ben en çok "Masonluk sistemi ve tarihinin universitelerde bolum olarak secilebilmesi" şıkkına takıldım. açıkcası anormal mantıksız bir şık ve 30 kişi ciddi ciddi bu şıkkı işaretlemiş :)

Bilmiyorum belki yanılıyorumdur ama üniversitelerde masonluk diye bölüm olması çok tuhaf geldi.. Masonluk bir din olursa belki diyelim.. Tabi bunun için bir peygamber ve kutsal kitap gerekiyor. Morals and dogma kutsal kitap, albert pike peygamber olabilir  ::)

Masonluğun halka açılması, rahatlıkla öğrenebildiğimiz bir dernek olması hiç hoşuma gitmezdi. Neticede ben de dahil olmak üzere çoğu kişi masonluğun o mistik, gizemli, karanlık, gotik, luciferian havasını seviyor! Masonluk bu kadar gizemli bir örgüt olmasaydı inanın mason olabilmek aklımın ucundan dahi geçmezdi. Neticede binlerce dernek var ve ben hiçbirisine üye olmayı düşünmedim.

Nur-u ziya sokağa girdiğimde sokağın havasından zevk alıyorum.. Eski yapılı o mistik bina her defasında beni mest ediyor.. Bazen rüyalarımda nur-u ziya'da dolaşıyorum. öylesine etkilenmişim ki ömür boyu hayatımı o sokağın içinde geçirebilirim..

işte beni etkileyen masonluktaki bu esrarengiz hava.. Ben masonların içinde şeytana tapan adamlar olduğunu düşünüyorum. Kabalacıların, büyücülerin, ezoterik sırlarla donanmış Cia ajanı gibi adamların olduğuna inanıyorum. Ve masonları bu yüzden seviyorum.. Orta sınıf vatandaşta gördüğüm basitliği ve sıradanlığı onlarda göremediğim için. Daha doğrusu öyle tasavvur ettiğim için.. Yoksa fethullahçılar vardır mesela, bunların ışık evleri abileri falan vardır ama nefret ederim.. namaz kılan, oruç tutan, risale-i nur okuyan adamların nasıl bir çekiciliği olabilir..? insan nur-u ziya içinse canını bile verebilir. Norveç'in o büyülü şatolarının havasını ancak nur-u ziyada alabiliyorsun.. Masonluğa olan ilgim gothic kültürüne, batı sanatına, ezoterizmine, kabalaya olan ilgim aslında.. Yani bir arkadaşınıza baktığınızda eski bir tanıdığınızı hatırlarsınız ya, çok benziyordur.. İşte masonluğun büyüsü de, masonlara bakıldığı vakit shakespeare'in, mozart'ın, kiliselerin, şatoların, hahamların görülebilmesidir..

Bunları göremediğim masonlukla zaten işim olmaz.. ve olmayacaktır benim gibi düşünenlerin!

sn. b12

Yazdıklarınızı bir daha okusanız iyi edersiniz,çünkü anlam itibarı ile çok korkunçlar çoğu ibare maksadını aşmış ve bilgiden yoksun görünüyor.Masonları överken luciferyanlık ile yanyana koyuyorsunuzki masonlukla uzak yakın alakası yok.Masonluk ile satanizmi nasıl biraraya getirdiniz.Masonlara şirin yazayım derken fetullahçıları risalei nur okuyan ve inanan insanları batırdınız.Bir inancı savunurken diğerinie vuruyorsunuz haddinden fazla abartı ve bilgi eksikliği ile yazılmış bir yazı.

Fikir özgürlüğüdür şahsi fi,krinizdir saygı duyarım ama bu söylem size herhangi bir mesafe aldırmaz.Yazınızı bir daha okuyun lütfen masonları överken bile onları birçok konuda batırmışsınız o yazdıklarınızın çoğu masonlar değil.ş

En kötüsüde sınıfsal olarak değindiğiniz konuki masonların sınıfı kimlikleri hakkında ne biliyorsunuzki sadece ünlü masonlar albümünemi baktınız başka bir kaynaktanmı insanları sınıflandırmak çok hoş olmamış.

Bu yazımıda okurken lütfen sadece yazınızı eleştirdiğimi düşünerek okuyun başka maksat aramayın.

saygılar
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mayıs 11, 2012, 08:56:14 ös
Yanıtla #22
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

gördüğümü yazdım dostum senin ne düşündüğün umrumda değil.. yönetim abartılı buluyorsa siler yazdıklarımı. ama burdaki küçük burjuvaların yazdığım her yazıdan sonra ağızları bir karış açık tepki vermesini umursamıyorum. 2007'den beri buralardayım ve insanlar kendilerini resmi devlet balosunda sanarak konuşuyor. yapmacıklık, samimiyetsizlik diz boyu.. ayrıca ben masonları övmeye çalışmadım. Kendi düşüncelerimi ve gördüklerimi anlattım..
Her emir özgürlüğün suratında patlayan bir tokattır!
Michail Bakunin

Mayıs 11, 2012, 09:02:51 ös
Yanıtla #23
  • Seyirci
  • Uzman Uye

sn.b12

Size hoşgeldiniz dedimmi bilmiyorum ama şimdi diyeyim hoşgeldiniz.Yazdığına yaptığım eleştiriyi sanırım anlamadığın gibi kendi dozajınıda ayarlama gereği bile duymuyorsun.Bu siteder bunca senedir yazarım ama aramızdaki heleki ağzı bir karış açık kalmış burjuvalar kim bende merak ettim.Hatta bu kadar kısa sürede nasıl keşfettin onuda merak ettim.Özellikle yazdım eleştirim yazınadır diye lakişn umursamadığını söylüyorsun.Yapmacıklık bu sitede var ise ve rahatsız isen sanırım sen kendi yolunu daha iyi çizersin ne yapman gerektiğini biliyorsun.Biz burada polemik yapma hastası değiliz önüne gelene ağız dolusu cevap vermeyiz lakin size ısrarla okuyunuz bir daha dediğim yazınızı ben olsa idim okur ve silerdim.

Hatta abartayım insanlık suçu işliyorsunuz farkında değilsiniz.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mayıs 11, 2012, 09:20:07 ös
Yanıtla #24

Sayın b12'in dediklerinin çoğuna katılmamakla beraber, masonluğun üniversitelerde okutulması fikri bana biraz absürd geldi. Belki de o şıktan çıkartmamız gereken "masonluğun temel amacını ders olarak öğretmek" olmalı.

Şeytana tapmak gibi absürd fikirlere gelince. Tabi buna gülmek mi gerekir ağlamak mı; kararsızım. Ama masonluğa dair yapılan saldırıların en basiti ama bir o kadar etkileyici olanı da şeytana tapmak olsa gerek. Ama önce hangi şeytan diye sormak gerekir diye düşünüyorum. Kime göre, neye göre, hangi inanışa göre? Desem ki dinleri aslında şeytan getirmiştir. Ve inananlar şeytandır. Eee? Alın çoğunuz şeytan oldunuz. Kimin şeytana, kimin tanrıya, kimin de başka bir şeye taptığını izin verin de inandığınız tanrı karar versin. Ben bunu biraz tanrının işine karışmak gibi buluyorum. Ne dersiniz?

Saygılarımla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Mayıs 11, 2012, 09:57:07 ös
Yanıtla #25
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin b12,

Foruma uyelik sureniz haddinizi asmaniz yada dilediginiz uslupta yazabilmeniz hakkini size tanimamaktadir. Sklikla forumdan, uyeler, uzaklastirilmakta ve/veya seyirci statusune alinmakta oldugunun bilincinde olmalisiniz. Harici forumdaki uyelik sureniz size bu forumun yapisi ve duzeni hakkinda yeteri tecrube ile gozlemi saglamis olmali. Masonlar.org dahilinde ozgurce dusunebilir, dusuncelerinizi ifade edebilirsiniz. Istediginiz kisi, kurum yada dusunceyi elestirebilirsiniz. Bu elestirilerinize biz Masonlarida, (sahsimda dahil olmak uzere) ilave edebilirsiniz. Ancak ifade uslubunuz saygili, ozenli ve seckin olmalidir. Burada sokak agzi ile, mahalle aralarinda, kahvehanelerde muhabbet ettiginiz gibi konusmaniza tolerans gosterilmeyecektir.

Sayin karahan,

Kisilerin sahsiniza yada dusuncelerinize karsi sert tepkileri, sizede ayni derecede tepki verme hakki sunmaz. Kurallara uyulmamasi durumunda, sizi o duruma iten nedenler goz onunde bulundurulmayacaktir. Konusma uslubunuz, sabriniz ve olgunlugunuz size duyulan saygiyi belirleyecektir. Masonlar.org dahilinde karsilikli gorusme, tartisma, atisma dahi olsa bu yine saygi cercevesinde olmalidir ve bu duzen korunmalidir.

Sayin Uyeler,

Gormus oldugunuz uzucu durum butun uyelere emsal teskil etmelidir. Ihtarin, yonetimin yada yaptirimin araya girmedigi, saygi cercevesinde ozgurce fikirlerin sunuldugu duzen korunacaktir.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Mayıs 11, 2012, 10:13:58 ös
Yanıtla #26
  • Ziyaretçi

Halkın eğitim düzeyi , Masonlar.org benzeri sitelerinin çoğaltılması daha mantıklı geldi bana. Son olarak da reklam konusunda ilerleme olabilir.

Saygılarımla.

Mayıs 11, 2012, 10:42:09 ös
Yanıtla #27
  • Aktif Uye

Mason TV açılsın . Nacizane
Saygılarımla

Temmuz 30, 2012, 12:30:38 öö
Yanıtla #28
  • Ziyaretçi

Bir çözüm olarak Masonların yaptıkları olumlu faaliyetlerin halkın duyması sağlanması etkili olabilir. Ancak bu gerçekten çözüm olarak görülseydi daha önce uygulanabilrdi diye düşünüyorum, zaten masonluğun, masonlar tarafından yapılan, iyi ve yararlı şeylerin insanlar tarafından öğrenilmesinin sağlanması ve bu sayede taktir edilmek gibi bir beklentisinin olduğunu sanmıyorum. Bence amaç her kitlenin masonluğa sempati duyması ve böyle bir oluşumdan haberdar olması değil. Masonluk gücünü biraz da gizemli kalması sayesinde koruyor. Göz önünde olan herşey bir gün yıpranır bugün olmasa da yarın.. Masonluğa olan tepkilerin azaltılmasının bir başka yolu da eğitim düzeyini arttırmak olabilir. Ama eğitim malesef her insanda aynı etkiyi yaratmıyor kişilerin büyüdüğü yaşadığı çevre ve ailesinin dünya görüşü çok önemli. Masonluk hakkında söylenen çoğu eleştiri din odaklı olduğu için insanlar ne kadar eğitilirse eğitilsin örf adet inanç ve binlerce yıllık alışkanlıklar nedeniyle eğitimin de çok net bir sonuç verebileceğini düşünmüyorum. Bu seçeneklerden en mantıklısı masonlar.org gibi sitelerin çoğalması, forum üye sayısının arttırılması ya da siteden daha çok insanın haberdar olmasının sağlanması. Soran dinleyen ve araştıran insanlardan zarar gelmeyeceğini düşünüyorum. Masonluk hakkında bilgi edinmek için foruma kayıt olan ama masonluğa sempati duymayan bir çok insan vardır aramızda. Burda anahtar kelime dinleyen. Karşıt görüşte olsa insanlar birbirilerini dinlediği ve anlamaya çalıştığı sürece etkileşimde bulunabilir. Bu gibi forumlara da daha çok dinlemeye ve anlamaya çalışan insanlar kayıt olma isteği duyuyordur kanımca. Dinlemeyip anlamaya çalışmayacak olanlara da ısrarla bir konuyu anlatma girişiminde bulunmanın yararlı olmayacağı kanaatindeyim.

Masonluğun herkes tarafından bilinmesi mevcut tepkilerin sayısal ve niteliksel olarak çoğalmasına neden olabilir. Bu nedenle bu tarz forum ya da benzer farklı oluşumlar üzerinden anlatmaya çalışmak daha sonuca yönelik olur diye düşünüyorum.

Ankette, yukarıda açıkladığım konuları da işaretlemiştim ama mantıklı düşününce içlerinden bazılarının yeterli yararı sağlamayacağını farkettim. Bir kez daha iyice düşünmeden hareket edilmemesi gerektiğini hatırladım.

Saygılarımla.

Temmuz 30, 2012, 11:40:01 öö
Yanıtla #29
  • Orta Dereceli Uye
  • **

1. masonların dogmalardan kurtarılması

2. haricilerin dogmalardan kurtarılması

3. koltuğa uzanma ve mutlu sonu izleme.

not: din dogmadır.