Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Illuminati "Kaostan Düzen"  (Okunma sayısı 24421 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 13, 2012, 01:33:56 ös
Yanıtla #30

Kaos sözcüğü derin bir sözdür. Çeşitli yerlerde çeşitli şekiller ve anlamlarla ifade edilmiştir.

Köklerini mitolojiye kadar götürebiliriz. Öyle ya, Yunan mitolojisine göre her şey KAOS'dan doğmuştur.

" Hesiodos'a göre, gelen KHAOS karışık ve hiçbir şekil almamış olan uçsuz bucaksız boşluğu ve karanlığı ihtiva ediyordu. KHAOS'dan geniş göğüslü olan her şeyin dayanağı olan Gaia (Yer) çıktı. Sonra sevginin temeli, bütün varlıkları, her şeyi birbirine doğru çeken, birleştiren, hayatı kuran, çoğalma sembolü olan Eros (Aşk) doğdu.

KHAOS'dan Erebos (Gece) doğdu. Onlar da birleşerek yerin üst tabakasının ışığı olan Aither ve yeryüzünün ışığı olan Hemera'yı doğurdular. Işık meydana geldikten sonra yaratılış durmadan devam etti.

Khaos bunları doğurduktan sonra Gaia da Ölmezlerin yeri olan ve yıldızlarla bezeli bulunan göğü Uranus'u doğurdu. Ona, yani göğe kendi büyüklüğünü berdi ki tamamiyle kendini kaplasın, içine alsın. Ondan sonra Gaia yüksek dağları, âhenki dalgaları bulunan Pontus'u (Deniz) meydana getirdi..."

Şefik Can, Klasik Yunan Mitolojisi, syf.5-6

Görüldüğü üzere Yunan Mitolojisinde KHAOS karmaşanın/karışıklığın yanı sıra hiçliktir. Üstelik yeri, göğü, denizleri kısacası hayatı var eden de KHAOS'dur. Ve kaostan gelen bir düzen vardır.

Bir de "Kaos Kuramı" vardır. Düzenin düzensizlikten doğduğunu ve yine düzenin düzensizlik yaratacağını iddia eder. Konuyla ilgili ilgi çekici araştırmalar yapılmıştır. Edward N. Lorenz şöyle der:

"Amazon Ormanları'nda bir kelebeğin kanat çırpması, ABD'de fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, Dünyanın yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir."

Tabi Kaos Kuramı'da başlı başına bir dünya. Haliyle tek başına ayrı bir başlık olmaya değer.

Kaos'un kelime köken olarak "esneyen boşluk" anlamına geldiği de iddia edilir. Buna göre Khaos, Yunancada khasko fiilinden türemiştir. Açıklık, boşluk, esnemek ve yarılmak gibi anlamlar verir.

Khaos'un HİÇLİK mi yoksa TANRILARIN TANRISI mı olduğu da başlı başına bir tartışma konusudur. Yani KHAOS bir tanrı olarak mı yoksa bir hiçlik olarak mı görülmüştür?

Gelelim asıl konumuza; İlluminatiye. Tabi ortada bir söz var, kimin söylediği de belli. Ama gel gör ki kanıtı yok. Haliyle güvenilirliği tartışılır. Fakat önce kaostan ne çıkardıklarını bilmek lazım. Kime ve neye göre kaos? Ve hangi düzen? Fikirlerin kaousu mu? Kainatın mı? Dünyanın mı? Dinlerin mi? Belli değil. Neredeyse her türlü yoruma açık. Üstelik sayın ADAM'ın dediği gibi, kendi içlerindeki düzenden de bahsediyor olabilir. Ne yapacağız? Yapacak pek bir şey yok.

Bunlar dışında Kaos, bir Çin tanrısı, bir matematik dalı, jeolojide bir terim. (http://tr.wikipedia.org/wiki/Kaos) Ve Türkiye'de faaliyet gösteren bir LGBT topluluğu.

Kaos sözcüğünün Yunan mitolojisindeki kullanımı hakkındaki kaynağımız Heseidos'un Theogonia'sıdır.

Sonra farkettim ki ortada İlluminati'nin kaos ile ilgili söylemiş olduğu bir söz yok. O halde kaostan düzeni İlluminati'ye atfetmek kimin fikriydi?

Saygılarımla.

« Son Düzenleme: Haziran 13, 2012, 01:45:30 ös Gönderen: peacewings »
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Şubat 22, 2017, 02:19:58 ös
Yanıtla #31

İlluminati ye cevaben:Diyorlar ya: Korkar mısın ölmekten ? İnsan hiç  korkar mı  ? Yalan bir ömürün ardından tadacaği  tek gerçekten.
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Nisan 12, 2017, 08:10:40 ös
Yanıtla #32

İlumunati bir düşünce biçimimi? Dünyaya Tek din Deizm ve dünyayı Tek devlet sistemi olarak yönetme biçimi olarak mi fikir çıktı?Bop projesinin İlumunati ile bağlantısı?Soruyu soruyorum ama Paylaşan arkadaşımız dışardan üye. Cevaplayabilecekmi bilmiyorum? Paylaşımdan uzun zamanlar geçmiş.Saygilarla.
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Nisan 12, 2017, 09:14:55 ös
Yanıtla #33

İlumunati bir düşünce biçimimi? Dünyaya Tek din Deizm ve dünyayı Tek devlet sistemi olarak yönetme biçimi olarak mi fikir çıktı?Bop projesinin İlumunati ile bağlantısı?Soruyu soruyorum ama Paylaşan arkadaşımız dışardan üye. Cevaplayabilecekmi bilmiyorum? Paylaşımdan uzun zamanlar geçmiş.Saygilarla.

İnsanları birbirlerine terbiye ettirirler. Sizi nasıl ve kim terbiye etti; anlamazsınız bile...
Sen Özelsin

Temmuz 26, 2017, 11:16:06 öö
Yanıtla #34
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İluminatinin mottosu ,tek din tek dil tek insan...şimdi bunu yapabilmek için istemediğini öldürüp istediğin insanların yaşaması lazım...Bunu yapmaya güçleri yeter mi? Bence yetmez...Bu yüzden kaostan hesapladıkları nasıl bir planları varsa buna ilahi güçlerin dur diyeceğine inanıyorum.Belki pek çok insan bu uğurda ölecektir,geçmişte öldüğü gibi...Her zaman dediğim gibi eğer ölemiyorsak mutlak bir sebebi vardır...
MAY THE FATHER OF UNDERSTANDING GUIDE US...