Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Dün ya neden yasanilmaz bir yer haline geldi?  (Okunma sayısı 962 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 03, 2017, 07:16:37 ös

12. Şeytan’ın baskıcı yönetimi ne zaman ve nasıl başladı?
12 Bu sorunun cevabı, Âden bahçesindeki olayla bağlantılıdır. İnsanlık tarihinin başlangıcında, bencil ve kibirli bir tutum edinmiş ruhi bir varlık, bir dünya hükümdarı olmak için plan yaptı ve bu planı uygulamaya başladı. Bu varlık, kurduğu düzenin sonuçlarından biri olarak “bu dünyanın reisi”, tam bir zorba hükümdar oldu. (Yuhanna 12:31) O, Tanrı’ya ve insana karşı koyan baş kişi, İblis Şeytan diye tanındı. (Yuhanna 8:44; Vahiy 12:9) Yehova’nın iyiliksever yönetimine rakip bir yönetim kurmak için yaptığı bencil plan, Havva yaratıldıktan kısa süre sonra açığa çıktı. Âdem Tanrı’nın iyiliğini tamamen reddederek O’nun yönetiminden bağımsız olmayı seçtiğinde, bu kötü yönetim başlamış oldu. (Tekvin 3:1-6) Âdem ile Havva kendi kendilerini yönetmek yerine aslında Şeytan’ın bencil ve gururlu etkisi altına girdiler ve onun yönetimine boyun eğdiler.

13-15. (a) Yehova’nın adil yönetimini reddetmenin bazı sonuçları nelerdir? (b) Dünya neden dayanılmaz bir yer haline geldi?
13 Bunun sonuçlarından bazılarını ele alalım. Âdem ile Havva, yeryüzünün cennet haline getirilmiş kısmından kovuldular. Yaşam koşulları değişti. Besleyici sebze ve meyvelere her an ulaşabildikleri yemyeşil bir parkta yaşamak yerine, artık Aden bahçesinin dışındaki çetin koşullara alışmalıydılar. Tanrı Âdem’e şöyle dedi: “Karının sözünü dinlediğin, ve: Ondan yemiyeceksin, diye sana emrettiğim ağaçtan yediğin için, toprak senin yüzünden lânetli oldu; ömrünün bütün günlerinde zahmetle ondan yiyeceksin; ve sana diken ve çalı bitirecek.” Toprağın üzerine gelen lânet, ekip biçmenin artık çok zor olacağı anlamına geliyordu. Âdem’in torunları bu lanetin etkilerini –dikenleri ve çalılarıyla– öyle derinden hissetti ki, Nuh’un babası Lamek ‘RAB’bin lanetlediği bu toprak yüzünden çektiği eziyetten’ [YÇ] söz etti.—Tekvin 3:17-19; 5:29.

14 Bunun yanı sıra, Âdem ve Havva’nın sahip olduğu huzurun yerini sıkıntılı bir hayat aldı. Tanrı Havva’ya şöyle dedi: “Zahmetini ve gebeliğini ziyadesile çoğaltacağım; ağrı ile evlât doğuracaksın; ve arzun kocana olacak, o da sana hâkim olacaktır.” Daha sonra, ilk çocukları Kain, kardeşi Habil’i zalimce öldürdü.—Tekvin 3:16; 4:8.

15 Resul Yuhanna ‘bütün dünyanın kötü olanın denetiminde’ olduğunu söylemişti. (I. Yuhanna 5:19, YÇ) Bugünkü dünya da yöneticisi gibi, bencillik ve gururu da içeren kötü özellikler sergiliyor. Dolayısıyla dünyamızın bu kadar dayanılmaz bir yer haline gelmesi doğaldır. Fakat bu böyle sürmeyecek. Yehova, Kendi Krallığında kabalık ve gaddarlığın değil, iyilik ve şefkatin hüküm süreceğini garantiliyor.
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Mart 04, 2017, 03:25:35 öö
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sizce de çok bariz değil mi? İnsanlara çocukluklarından itibaren gerçek hayatta işe yaramayan iyilik masalları anlatılıyor. Hayatımda ne kadar pasif insan gördüysem hepsi iyi insanlardı. İyi yetiştirilmiş temiz aile çocuklarıydılar. Onlar başka bir ütopya için yetiştirilmişlerdi. Hal böyle olunca da öğrencilik hayatları boyunca uzaylı muamelesi gördüler. Çünkü hayat bir masal kitabı değil. Dinlere inanmak zaten başlı başına bir gariplik. Ben de 21 yaşındayım ve yavaş yavaş şu iyilik hastalığından kurtuluyorum. İnanın dünyanın en güzel duygusu iyilikten kurtulmak. Lütfen boş masalların peşinden koşmayın. İçinde yaşadığımız dünyanın kendi kuralları var ve bu kuralları çocuklarımıza öğretmediğimiz sürece dünya böyle bir yer olmaya devam edecek.
“Tehlikeli bir dönemde yaşıyoruz, insan kendine hükmetmeyi öğrenmeden doğaya hükmetmeyi öğrendi.” Albert Schweitzer

Mart 04, 2017, 05:35:20 öö
Yanıtla #2

İçinde bulunduğunuz zaman diliminde ve yaşayış biçiminde sürekli size kötülük edilse veya sürekli size iyilik edilse bu kavramları sorgulamanın bir anlamı varmı? İyilikte kötülükte yaşadığımız zaman diliminde ve geçmişten geleceğe hep var olacak.Marifet odurki iyi olabilmek için cabalayip kendimizle birlikte çevresel ve toplumu değiştirebilmek.kendimden örnek verirsem bulunduğum ülkede şartlarında dürüstlük ve iyiliğin yaşadığım ülkeyi çok güzel yaşanır biryer haline getirildigine sahit oldum.Toplumda saygıyı,sevgiyi,iyiliği normları  hal hareket olarak ogretebilirsek iyiliğin kazanacağını biliyoruz ama ilaki diyorsanız iyi olmak istemiyorum.Hayatınızı hep karamsarlıklar ve kötü bir ruh hali alır.Meziyet odurki iyi olabilmek.Bu kavramda erdem ve vicdan da girer.Bebekler doğarken  çok mahsumlar.Yasayis ve yetişme biçimiyle toplumun kültürel faktörleriyle yaşayarak aldıkları ahlaki eğitimleri ile iyi kötüyü ayırt etmesini öğrenirler.Saygilarimla.
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!