Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Var Olan Her Şeyi Tanrı mı? Yarattı.  (Okunma sayısı 22874 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 22, 2010, 05:01:53 ös
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Bir universite profesoru ogrencilerine su soruyu sorar;

- Var olan her seyi Tanri mi yaratti?

Bir ogrenci ayaga kalkar ve cevaplar.

- Evet, her seyi Tanri yaratti!

Profesor sorusunu yineler ve ogrenci yine ‘Evet efendim’ diye cevaplar.

Profesor devam eder.

- Eger her seyi yaratan Tanri ise ve seytan var olduguna gore seytani da Tanri yaratmis olur. Calismalarimizda uyguladigimiz kesinlestirme prensibine gore de Tanri seytandir.

Ogrenci boyle bir onerme karsisinda sasirir ve yerine oturur.

Profesor ogrencilerine bir kez daha Tanri’nin icindeki kaderin bir efsane oldugunu kanitlamaktan oturu oldukca mutludur.

Bu arada baska bir ogrenci ayaga kalkar ve ‘Bir soru sorabilir miyim profesor’ der.

Profesor sorabilecegini soyler.

Ogrenci ‘Soguk var midir’ diye sorar.

Profesor; ‘Nasil bir soru bu boyle, tabii ki vardir’ di ye cevaplar. ‘Sen hic soguktan usumedin mi?’

Ogrenci;

-‘Aslinda, fizik yasalarina gore soguk yoktur; yasamda/ gercekte biz sogugu sicakligin yoklugu olarak dusunuruz. Herkes veya nesneler o enerji oradaysa veya bir sekilde enerji iletiyorsa onu deneyimler. Ornegin, Absolute 0 (273 derece C) sicakligin kesin yoklugudur. Soguk yoktur, o yalnizca sicakligin yoklugunda duyumsadiklarimizi tarif etmek icin yarattigimiz bir kelimedir’ der ve devam eder.

- Profesor, karanlik var midir?

- Tabii ki vardir.

-"Korkarim gene yaniliyorsunuz efendim. Cunku karanlik da yoktur.

Yasamda/ gercekte karanlik isigin yoklugudur.

Biz isIk uzerinde calisabiliriz ama karanligi calisamayiz..

Gercekte, biz Newton’un prizmasini kullanarak beyaz isigi kirar ve renklerin cesitli dalga uzunluklari uzerinde calisabiliriz. Ama karanligi olcemeyiz.

Bir basit isIk karanlik bir mekâni aydinlatarak karanligi kirmis olur yani karanligi gecersiz kilar.

Siz belli bir mekânin/uzayin ne kadar karanlik oldugundan nasil emin olursunuz? ,

Isigin miktarini olcerek!

Bu dogrudur degil mi?

Karanlik insanlik tarafindan, isigin olmadigi yer/ mekân icin kullanilan bir kelimedir.

O zaman size son bir soru daha sormak isterim, efendim. Seytan var midir?"

Bu kez profesor pek emin olamamakla birlikte cevaplar..

- Tabii vardir. Acikladigim gibi, biz onu her gun, her yerde goruruz. O, dunyadaki islenmis tum suclarda, siddette yer alir. Bunlarin tumu seytanin kendisinden baska bir sey de degildir.

Ogrenci itiraz eder.

- "Seytan yoktur efendim. Yani o kendi basina yoktur.

Seytan basit olarak Tanri’nin yoklugudur.

O aynen karanlik ve sogukta oldugu gibi insanin Tanri’nin yoklugunu tarif etmek uzere yarattigi bir kelimeden ibarettir.

Tanri seytani yaratmadi.

Seytan/ kotuluk insanin Tanrisal sevgiyi yureginde hissetmedigi zaman yaptiklarinin bir sonucudur.

O, aynen sicakligin olmadigi yere gelen soguk, ya da isigin olmadigi yere gelen karanlik gibidir. "

Profesor kursudeki yerine coker.

Ogrenci kim mi?

Albert Einstein
« Son Düzenleme: Temmuz 21, 2011, 02:39:46 ös Gönderen: dogudan »
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Kasım 23, 2010, 09:45:10 öö
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Yaradılan olarak kabul görmüş formlar,yaradan olarak benimsenmiş olanın tezahürlerinden ibarettir.Bu yansımayı algılayamayan beşer bilinci,içine düştüğü yanılsamalardan kurtulmak için,ötede,uzakta ve kendine göre forma büründürdüğü bir yaratıcı arayışına yönelir.

Tanrı tek dir,Tek olan Tanrı'dır,varolan herşey tek Tanrı'dandır,şeyler yoktur anlamlar vardır,algılananlar aslında Tek olanın yansımalarıdır vb. iddiaların üzerine şekillendirilmiş felsefeler,aslında bu bilmecenin çözümü olarak takdim edilmişlerdir.

Var olan,kuvveti ve formu bünyesinde negatif olarak barındırır.Varolan,varoluş sürecinde dönüşümlerle devinir;beşer bunu yaradılış olarak benimser.Bu prensibi idrak edenler,konu başlığı altında sorulan sorunun yanıtını kendileri bulacaklardır.

Saygılarımla
« Son Düzenleme: Temmuz 21, 2011, 02:40:04 ös Gönderen: dogudan »
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Kasım 23, 2010, 10:54:29 öö
Yanıtla #2
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu yazıyı okurken bir başka zoru bekliyordum. Gelmedi.

Tümünün sonuna şunu da eklesek: "Peki Tanrı'yı kim ya da ne yarattı?"

Bu soruyu sorunca ister istemez İmran Ökten'in ölümü ertesinde başına gelmiş olanları anımsadım.

Sevgiler.
« Son Düzenleme: Temmuz 21, 2011, 02:42:36 ös Gönderen: dogudan »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 23, 2010, 12:02:42 ös
Yanıtla #3
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Bu soruyu sorunca ister istemez İmran Ökten'in ölümü ertesinde başına gelmiş olanları anımsadım.

Sevgiler.

Sn.Adam

Bu dünyada cevabını bulamayacağın belkide tek sorudur.Aklın yada bilimin sınırları ile cevaplandırılacak bir soru değil bu.Belkide insanı ateist yapabilecek bir soru.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Kasım 23, 2010, 12:51:40 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Tabii ki biz. :) Ancak varoluşta O'ndan başkası yok ki, biz de O'nu yaratmış olalım. ;) Özetle; sizin bu soruyu soracak benim de alıntılayarak size yazacak olduğumda göründüğü gibi, zaten her şey baştan netti ve belli bir plan dahilinde işliyordu...

Çöl Bilgesi

Kasım 23, 2010, 12:52:22 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Yazıda geçmekte olan Tanrı şeytan konusuna gelirsek, tanrı gabriel ve digerleri ile yapar azazil ve digerleri ie yıkar, kendi hikmeti dogrultusunda yapar bunu. Yani yapmak olumlu iken yıkmak olumsuzdur ve bu varoluşun iki kutbudur hani derler ya hayır de şer de Allah'tan... O hesap. Amaç ne?İnsanı yaratan seviyesine çıkarmak. Eğer bu dünya yaratılmadan Yaratan bunu yapsaydı mahçup olurduk. Bu dünya madde alemi ortaya çıktı ki, biz mahçup olmadan enkarnelerimiz sonucunda kazandığımız tecrübeler ile "bilinçlenerek"  O'nun seviyesine çıkalım. Yani aslında şurada geçtiği gibi: "İnsanlar ölümlü tanrılar, tanrılar ölümsüz insanlardır."
« Son Düzenleme: Kasım 23, 2010, 01:03:31 ös Gönderen: Texan »
Çöl Bilgesi

Kasım 24, 2010, 12:07:39 öö
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

karahan bey çok güzel bir paylaşım olmuş öncelikle teşekkür ediyorum ve kısa bir açıklama örneği vermek istiyorum.bunu mantıksal açıdan düşünürsek eğer en basit şu örnek bile bize bir çok gerçeği anlatıyor.farzedelimki çok güzel bir resim tablosu monalisa o kadar güzelki tam bir ustalık eseri...peki düşünürsek dünyada evrende tam bir ustalık eseri en ince ayrıntılarına kadar ayarlanmış bir sistem var örneğin güneş dünyaya 3 cm yakın yada 3 cm uzak olsa yanar veya donardık.lafı uzatmadan söyleyim bunu her insan bilir ve inanan yada inanmayan her insan bu soruya aynı yanıtı verecektir emin olun.soru şu : bir resim ressam olmadan kendi kendine var olabilirmi ? bir ev müteahhiti olmadan kendi kendine oluşabilirmi ? peki dünya bir ustalık bir yaratıcılık olmadan oluşabilirmi? cevap:tabiki hayır. tanrıya inanmayan insanlar ilk iki soruya hayır cevabını vererek 3. soruyuda kabullenmiş oluyorlar.ama yinede inanmadıklarını savunuyorlar aslında bunun farkındalar ama onlarında kendilerine göre nedenleri vardır herhalde diye düşünüp herkesin kendi özgür seçimine saygı duyuyorum.saygılarımla.Blackwolf

Kasım 24, 2010, 12:37:07 ös
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

sizler  ne düşünüyorsunuz  arkadaşlar ?

Kasım 24, 2010, 04:50:25 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Her görüşe saygı duyuyorum tabii ki ama kardeşlerim Tanrının varlığı şüphe edilmez, şöyle bir soru soruldu şahsıma tanrı varsa şu soruma cevap ver :
- Tanrı kaldıramayacağı taşı yaratabilir mi ?
Benim cevabım şudur :
- Tanrı biz insanlara beyin vermiştir düşünür icatlar yaparız evrenin en akıllı varlıklarıyız ama Tanrı bize kendisini düşünme gücünü vermemiştir O nun büyüklüğünden sual sorulmamalıdır, zaten ne kadar düşünürsek düşünelim bir cevapta bulamayız sonuç olarak insana tanrının büyüklüğünü düşünme yetkisi verilmemiştir. Örneğin :
- Bir araba yapalım, arabaya bir güç belirleyelim 200 beygir (hp) ve bir müşteriye (talipli) bu arabayı satalım ama satmadan önce o arabanın normal olağan gücü olan 200 hp yi 150 hp olarak tanımlayıp ta satalım, alıcı ne kadar gaza basarsa bassın o araba 200 hp ama 150 hp den fazlasını devreye sokmaz, sokamaz çünki arabayı üretirken yaptığımız programlama buna müsade etmez...
Her görüşe saygılarımla...
להאיר את הפריבילגיה

Kasım 24, 2010, 05:05:21 ös
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Her görüşe saygı duyuyorum tabii ki ama kardeşlerim Tanrının varlığı şüphe edilmez, şöyle bir soru soruldu şahsıma tanrı varsa şu soruma cevap ver :
- Tanrı kaldıramayacağı taşı yaratabilir mi ?

Yaratan dünyayı yaratırken kendini bizzat saklamıştır eğer saklamasaydı biz sürekli 'sonsuz mutluluk olduğu için' hep O'nun peşinde olur bu dünyada hiçbir şey yapamazdık (Kabala'nın Baal Sulam açıklamasında geçer bu ifade), bu sebeple dünyadaki her mutluluk kasıtlı olarak geçici sonlu yaratıldı ki, insan "asıl olan mutluluğun" ne olduğunu aramaya koyulsun. Bu dünya, Yaratan ve onun hakiki nimetleri için, tozdan dahi ufaktır, değersizdir. Sorunuza tam olarak gelirsek;  "Tanrı kaldıramayacağı taşı yaratabilir mi ? " Buna cevap verirken şunu sormalıyız: Tanrı kim, yukarıda oturan sakallı mı? Eğer öyleyse kaldıramayacağı taşı yaratır ve kaldıramaz, ya da ölçüsü/sınırı olduğundan bizzat yarat(a)maz, ancak O'nun AHIH/Eheieh isminin anlatımında da geçtiği gibi "Ben Varolanım",  "Ben Benim" diyor (http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=10486.0),  yani, ne orada ne şurada ne burada ne bende ne sende... bizde, her şeyde, soruyu soranda aynı zamanda cevap verende...  Saygılar.
« Son Düzenleme: Kasım 24, 2010, 05:13:40 ös Gönderen: Texan »
Çöl Bilgesi