Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk-Murat Bardakçı-Fatih Altaylı-Sorular  (Okunma sayısı 51542 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 22, 2010, 10:05:48 ös
Yanıtla #70
  • Ziyaretçi

Şu ezoterizm muhabbeti de en sonunda "özgürlük adı altında bıdı bıdı yapılan zırvalar" veya "özgürlük adı altında inanacaksın (!)" gibi saçma tahakkümlerin bir parçası olmayacaktır umarım. Yani en azından şahsen ben en azından Türkiye'de içi boşaltılan bu kadar çok kavram görmüşken sıranın ezoterizme gelmesinden korkuyorum.

Efendim, nedense ben programı sonuna kadar izlememe rağmen yukarıda söylenilenlerin neredeyse hiçbirini görmediğimi söylemek zorundayım. Birincisi öncelikle daha programın başında Murat Bardakçı ezoterizme, ezoterik bilgiye inanmadığını söylemiştir. Hiç kimse de buna inanmak zorunda değildir takdir edersiniz ki...

İkincisi, programın sonlarına rastlayan "ezoterizme inanmanın şirk olduğuna" dair söylediğiniz şey kesinlikle sizin yanlış anlamanız diye düşünmekteyim. Murat Bardakçı ezoterizme inanmanın şirk olduğunu değil bazı "Batıni" hareketlerin İslam dünyasında en sonunda uluhiyyet iddiasına dayandıkları ve çoğunun söylediklerinin dinen küfür olduğunu söyleyerek doğru da söylemiştir. Bunun yanında Murat Bardakçı ezoterizmle alakadar olduğunu fakat bunu sadece bir salon eğlencesi olarak gördüğünü belirtirken, az önce bahsettiğim dinen küfür hadisesinin de zaten "asla" Ergun Candan'ın şahsıyla alakalı olmadığını söylemiştir ki bu daha sonra programın kapanışı sırasında Fatih Altaylı'nın da üstünü çize çize söylediği şeydir.

Bu yüzden Murat Bardakçı'nın masonlar hakkında yaptığı programın etkisinde kalarak böyle bir şeyi yazdığınızı düşünmekteyim zira bahsettikleriniz o programda olduysa farklı programları izlemişiz herhalde...

Mart 23, 2010, 12:30:16 öö
Yanıtla #71
  • Ziyaretçi

Tam bir fiyaskoydu... Daha yazdıklarıyla ilgili soruları cevaplayamadı ki , kaldı konuyu savunsun... Hayal kırıklığına uğradım.

Mayalar dışında somut kanıt veya  dayanak sunamadı 2012 de demir çağın bitip altın çağın başlayacağına dair...

Belki de  bildiğini aktarma gücü yoktur  ya da çok heycanladı aklı uçup gitti ... Sonuçta canlı yayın , kolay bişey değil ...

Konuşmak , hitabet  gerçekten bir sanatmış :)

Mart 23, 2010, 01:33:07 öö
Yanıtla #72
  • Uzman Uye

Canlı yayın kolay değildir, ayrıca ağzınızdan söylenmemesi gereken herhangi bir şey çıktığı durumlarda ve bizimkisi gibi ülkelerde yaşadığınız takdirde terk bile etmek zorunda kalabilirsiniz.
E.C. kitaplarındaki bilgileri bile anlatamadı, aslında bu onun bilgisiz olduğu anlamanı doğurmamalı, sonuçta bir araştırmacı anlatma kasını geliştirmek zorunda değil. Ancak araştırmalarını insanlarla paylaşmalıdır, kaldı ki E.C. , kitap aracılığıyla bildiklerini mümkün olduğu kadarıyla insanlarla paylaşmaktadır. Bunlara ek olarak, kendileri çok büyük laflar söylemekten kaçındı, açıkçası ilgili yazarın hangi ekolden geldiğini ben bilmiyordum, bunu öğrenmiş oldum. Not almadan izledim ama değişik bakış açısını da zaman zaman konuşturdu, dvd’ ye çektim yakın geçmiş zamanda tekrar izleyip notları alacağım, belki paylaşırım.
Bay Ayn’ ın dediğine de katılıyorum.
İnsanlar egzoterizmden ziyade ezoterizme, bu yanında parapsikolojiye, metafiziye, kuantuma önem vermeye başladılar. Bunun bir nedeni 2012 itibariyle bir çağın bitecek olması olarak gösterilse de bilgi kirliliği aldı başını gidiyor, belki diyebilirsiniz ki doğru olmayan bir teori neye zarar verebilir, bilgiyle kendini donatma evresinde olan birine zarar vermeyebilir ancak, bilgiyi iten, öğrenmek istemeyenin hep o öğrendiği doğru olmayan bilgiler kafasının bir köşesinde kalacak ve böylelikle o düşünce yapısından hiç kurtulamayacak.

M.B. bu programda da Masonluğa laf attı, 50 sene evvelki Masonlukla şimdiki Masonluğun bir olmadığını söyledi.
Belki, "değişmeyen tek şey her şeyin değişeceğidir" sözünü baz alırsak, Masonluk da evrimleşmekte olduğunu düşünebilirmiyiz. Dışrak biri olarak sormak isterim, 50 sene evvel fark varmıydı?

Sevgiler
« Son Düzenleme: Mart 23, 2010, 01:40:01 öö Gönderen: Mozart »

Mart 23, 2010, 07:43:40 öö
Yanıtla #73
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Şu Fatih Altaylı-Murat Bardakçı söyleşileri konusuna karışmam çünkü onları söyleşi olarak niteleyemiyorum. Fatih Altaylı'nın teke tek yaptığı konuşmalarda, konunun uzmanı sayılan kişinin bilgi aktarımı olabiliyordu önceki programlarda ama öteki işin içine girince bence cıvıklaştı.

Sayın Mozart'ın yazısının sonunda ortaya attığı soruya gelince, ben bu gibi soruların masonlarca yanıtlanmasının daha uygun olduğunu düşünüyorum ama Sayın MASON geçende bana bunun doğru olmadığını, burası bir forum alanı olduğu için herkesin görüşünü belirtebileceğini, doğrusunun da bu olduğunu söyledi.

Böyle olunca, kişisel yargımı söyleyebilirim: 50 yıl önce yani 1960'lı yıllardaki Masonluk ile günümüzdeki Masonluk arasında çok fark var. Çünkü Masonluk toplumdan soyutlanmamış, kendi gerçeğini kendi başına değil toplumla birlikte yaşayan bir kurumdur. Dolayısıyla 50 yıl önceki toplum ile bugünkü toplum aynı ise Masonlukta da bir değişim olmamıştır. Farklı ise,  farklılaşmıştır. Kuşkusuz burada "farklı"   deyince bunun hangi açıdan olduğu, ayrıca "evrimselleşmek" denilince de bunun ne anlama geldiği belirtilmeli ama ben o belirtme üzerinde durmayacağım.

Sevgiler.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.