Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: HER İLDE MASONLUK LOCALARI VAR MI !  (Okunma sayısı 23227 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 25, 2014, 09:21:42 ös
Yanıtla #20
  • Aktif Uye

Sanırım emekli denilince hemen aklınıza maaşı yarıya düşmüş hala bir ton kredi borcu ödeyen kıt kanaat geçinen insanlar aklınıza geliyor. Masonluğun prensiplerine göre ne demiştik maddi açıdan zorluğu bulunmayanlar. Yani o bölgelerde yaşayan üyeler sanmıyorum ki çok zor şartlarda geçim sağlayan insanlar olsun. Ayrıca o sayılan ilçe ve illerin hepsine gittim belli bir süre kaldım ve gözlem yaptım. Bu gözlemlerime dayanarak şunu söyleyebilirim ki evet emekli cennetidir ve bu cennetteki emekliler Türkiye'nin kalbur üstü tabir edilen insanlarıdır.

Eylül 27, 2014, 01:00:42 ös
Yanıtla #21
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !

Bu mantığa göre ben 43 yaşında emekli oldum denebilir. Ancak aynı mantık üzerinden halen çalışmaktayım.
Öncelikle Bölgesel ve kentsel olarak ayrım yapmadan önce şuna bakılabilir.
Farklı bölgelerde hayatını devam ettiren Masonlar, yaşadıkları bölgede belli bir sayıya ulaştıklarında mensubu bulundukları Büyük locanın izin ve olayı ile ve dahi buyuk loca kendiside bu faaliyeti bizzat yönetebilir sanırım. İlgili bölge yada illerde loca açarak bünyesinde orda yaşıyan yada hayatını bundan sonra bu illerde ve bölgelerde devam etitrecek  üyelerine kolaylık saglıyor olabilir.

Sayın Waldow sanırım " :D HKMBL üyelerinin yaşlarına bakınca da çok şaşırtmadı :) " demekle bunu kasdetmiş.

Aslında hem iş hem tatilin bir arada yaşanabilecegi bir yaşam tarzı çokta kötü gelmiyor insana; kaldıki bu şekilde yaşamını devam ettiren bircok arkadasım mevcut.
Benim jenerasyonumun çoğu mesleki açıdan bir şehre bağlılık göstermekte.
Hem sektorel hemde uğrastıkları iş , meslek yada meşgalenin arz ve talep taraflarının buyuk şehirlerde olması ister istemez onları zorunlu kılıyor.

Ancak Serbest meslek diye tabir edebileceğimiz ; Doktor , Avukat , Bilişim Uzmanları , Muhasebeci , Mühendis , Mimar , Sanatçı .. Vb. meslek sahipleri için bu pekte gecerli degil.
Hayatın bir noktasında bambaşka bir İl yada bölgeye taşınmaları mümkün.
Elbette orada yaşamlarını sürdürebilecekleri kaynaklar mevcut ise...:)

Yani her halükarda Serbest meslek erbabı Mason üyelerin ikamet yerlerininde yapacakları büyük çaplı değişiklikler oluşabilir.

Kerberos;

« Son Düzenleme: Eylül 27, 2014, 01:03:17 ös Gönderen: kerberos »

Eylül 27, 2014, 01:58:01 ös
Yanıtla #22
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

1- Bir masonun daha önce bir büyük kentte yaşarken, sonradan daha küçük bir kente, özellikle bir sahil kasabasına yarleşmesi, yaşamını bundan böyle orada sürdürmesi için emekli olması gerekmiyor.

2- Büyük kentte yaşayan kimi masonların sahil kasabalarında ya da yakınlarında yazlık evleri olabiliyor. Masonik çalışmalarını oradaki bir locada da sürdürüyorlar. Masonların dediğine göre; o sahil kasabalarındaki locaların toplantıları yaz aylarında da (diğerleri tatil yaparken) devam edebiliyor ve çok da katılım oluyor.

3- Özellikle söz konusu sahil kasabaları İzmir ve Antalya dolaylarında. (Ayrıca bir de Adana dolayları var ama burada daha önce sözü edilmediği için ben de onu bir yana bıraktım.) Öteden beri zaten oralarda yaşayan kişiler arasında Masonluğa girip, uzunca bir süre loca toplantıları için yakındaki kente gidip gelmiş olanlar var. Bu kişiler kendi kasabalarındaki masonların sayısını da artırıyor. Sonra bir bakıyorsunuz ki bu masonların sayısı artık orada bir loca kurabilecek düzeye varmış.

Bu türden, bazı kentlerde daha önceki tarihlerde kurulmuş başka localar da var. Ancak o localar, zaman içinde çeşitli nedenler ya da etkilerle artık çalışamaz hale gelmiş, düzenini yitirmiş ya da kapanıp dağılmış.

Günümüzde daha başka kent ya da ilçelerde yeni localar kurmak üzere çalışmalarda bulunulduğunu da duyuyoruz. Yöntem hep aynı... Ancak bunların gelişimi bizim yaşam dönemimize oranla çok ağır ilerliyor. Nedeni de belli. Ne yapacaksınız, olduğu kadar oluyor, olamayanı kalıyor. Masonlardan kimileri (özellikle gençler) bu bağlamda durumdan pek hoşnutsuz; kimileri (özellikle daha deneyimli olanlar) "Buna da şükür!" diyor.     

« Son Düzenleme: Eylül 27, 2014, 02:04:13 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Eylül 27, 2014, 02:41:28 ös
Yanıtla #23
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !

Değerli Adam;
Açıklayıcı bilgi ve yorumunuz için agzınıza elinize saglık...

Kerberos;

Kasım 09, 2014, 11:00:23 ös
Yanıtla #24
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

HKEMBL bünyesinde İstanbul, Bursa, Çorlu, Ankara, Adana, Antalya, Eskişehir, Kayseri, İzmir, Bodrum, Marmaris, Fethiye, Kuşadası, Çeşme il/ilçelerinde localar mevcuttur.

Henüz benim için önemli olmayan bu bilgi için teşekkür ederim Sn.Spock.Bu konuya da bir üyemizin bilgilendirmesi sonucu ulaşmıştım kendisine tekrar teşekkürler.

Yaşadığım şehre önyargı ile yaklaşmışım bu da bana ders olsun.
Görmek, varlığın yükselişidir.

Kasım 09, 2014, 11:32:46 ös
Yanıtla #25
  • Aktif Uye

Ön yargılı olmamak gerekli ama son yargılı olabiliriz.

Gerçi burada verilen locaların olduğu şehirler HKEMBL'na ait ama sanırım ÖMBL'nın da localarının olduğu yerler aşağı yukarı aynıdır.

Bu locaların olduğu şehirlerin dağılımına baktığımızda çoğunlukla Türkiye'nin batısında ve güneyinde olduğunu görüyoruz.

Peki kuzeyinde , doğusunda ve güneydoğusunda neden yok? Geçmişte acaba var mıydı?

Buralarda aydın nitelikte kişiler yok mudur? Yoksa bunlar uzak mesafeleri göze alıp diğer şehirlerdeki locaların toplantısına mı katılıyorlar?

Son yargıda demek oluyor ki masonluğun buralara ulaşamaması Türk halkının masonluğa olumsuz bakış açısından kaynaklanıyor olsa gerek. Belki de Büyük Locaların çabaları yetersiz kalıyor.

Forumdaki masonların bu konudaki yorumlarını merak ediyorum.
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Ağustos 24, 2015, 02:36:23 öö
Yanıtla #26
  • Aktif Uye

Guneydogu anadolu bölgesinde aydınlanmayı bekleyen çok insan var... ancak bu kisiler kimlerle konuşacak, nasıl kendini geliştirecek bilemediğinden eriyip gitmekte...
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Eylül 28, 2015, 01:15:13 ös
Yanıtla #27

Sayın Ruzber'e sonuna kadar katılıyorum. Bence locaların sağlıklı bir şekilde artırılması ve yayılması Mason'larca planlanmalı. Bilhassa Doğu ve Güneydoğu Bölgelerinde

Eylül 01, 2016, 10:47:57 ös
Yanıtla #28
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Konuya gelmeden önce bir kaç şey söylemek istiyorum. Raskoln'un aradan bir kaç sene geçmesine rağmen vakit geçirmeden tedavi olmasını öncelikle tavsiye ediyorum..
1. Bilgisayar bilgimi keşfederek ? yerlerini buldum demiş.. Bir insan kendi bilgisayar bilgisini nasıl keşfedebilir? Burada çok büyük bir sorun var. ve neden arıyor ?
2. Raskoln arkadaş o bulduğu çevrelere gidiyor ve ( bilgisayar ile mi ya da direkt somut olarak mı ) buna açıklık getirmemiş..
3. O bulduğu çevredeki evlere giderek insanların bilgilerine ulaşıyor.. Nasıl ulaşıyor ve Masonlukla alakası yok diyor illaki olması mı gerekiyor?
4. Bilgisayarda bulduğu o evleri haritadan inceliyor ve çok gizemli bir havası olduğunu anlıyor.

Raskoln arkadaş Satanlardan bahsediyor olabilir.

saygılarımla.
“Bize verilen sırları, kalbimizin en derin köşelerinde saklamalıyız. Bir ölü kadar sessiz, bir mezar kadar ketum olmalıyız.”

Şubat 13, 2017, 02:46:33 ös
Yanıtla #29
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bildiğim kadarıyla İstanbul ve İzmir'de mason locası var. Konya'da olduğu ile ilgili internette araştırmalarım olmuştu, varsa ziyarete yani en azından binanın mimarisine bakmak isterim. Tabi bu bilgi doğru da olmayabilir. Tek bildiğim dünyada daha öğrenilebilecek çok fazla şeyin olduğudur.  :)
Öldükten sonra yaşamak istiyorsanız;
Ya okumaya değer şeyler yazın ya da yazılmaya değer şeyler yaşayın!