Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonlukta ritueller degistirilebilir mi?  (Okunma sayısı 14277 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 13, 2010, 11:27:14 ös
Yanıtla #10
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Masonluk dogmatik değildir ama gelenekçidir. Görevlilerin ünvanları bile değişmezken, rit için kullanılan "Skoç" kelimesi bile değişmezken, ritüellerde değişiklik yapılması bana mümkün gelmiyor.

Saygılarımla.
Sayın masonun bir yazısında masonların dogmaları oldugunu okumuştum.
Sayin bilmeliyimgalilei,

Ogretiler, verilen bilgiler, vakif olunan sirlar, derece sistemi dahi farklidir. Dusunce yapisi olarak farkli bir temele oturtulmus bir dernegin bize benzemesini beklemek ayanlis olur. Benzer sembollerin kullanildigi dogru. Ancak ayni mantik cercevesinde bir matematikciyide (pergel kullanmasi nedeni ile) bir Mason a benzetebilirsiniz.

Onemli olan kullanilan araclar degil verilen egitim, ogretiler, sistem, bagli olunan kurallar ve uzerine Mabedinizi kurdugunuz dogmalardir.

Saygilarimla

Ben ritüeller dahil her şeyin değişebileceğine inanıyorum. Hatta ritüeller tamamiyle de kaldırılabilir. Değişmeyen hiçbir şey kalıcı olamaz. Ancak değerlerinin birkaç bin yıla yayılabileceği şeyler daha uzun ömürlü olabilir. Masonluğun değerlerininde böyle bir özelliği olabilir.  Şimdilik bilemiyorum.
Bildiğim kadarıyla masonluk iki devreden oluşur. Bu bile bir değişim geçirebileceğini gösterir diye düşünüyorum.

Ancak benim şu anda kafama takılan en büyük soru ritüellerin doğru bir şey olup olmadığı. Şu an linkini veremiyorum ama çok güzel bir yazıda ritüellerin insanı yönlendirdiğini, bütün dinlerinde bu yüzden ritüellere sımsıkı sarıldığını okumuştum.
Mimarlıktan öğrendiğim bilgilerde mekânların insan psikolojisi üzerinde büyük etkileri olduğunu biliyorum. Tek bir mekânın değil, ardı ardına gelen mekânların insanların düşüncelerini etkilemesi hatta yön vermesi neredeyse çok basit bir bilgidir.
Mekânlara eklenecek veya çıkarılacak ışık, ses, görüntü ve eşyalarında bu etkiyi arttırması elbette ki doğaldır. Yönlendirilmiş düşünce ve inisiyasyonların ise doğruluğu ancak bunu isteyen kişilerin insafına, birikimine ve istediği şeylere ve hayat felsefesine bağlıdır. Hasan Sabbah’ın Alamut Kalesini okuyanlara belki bu konuyu daha iyi anlatabilirim.
Bu sebeplerden dolayı, ritüel bende henüz bilmediğim bir kavram olduğu için ne açıklama yapmak nede fikir belirtmek istiyorum.

Saygılarımla...
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Aralık 14, 2010, 12:43:04 öö
Yanıtla #11
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Prometheus-

Rituellerin dogru bir sey olup olmadigi sorunuza kisaca cevap vereyim...

Bakiniz cok onemli bir aciklama yapayim, Masonluk rituelleri ile beslenir. Bu ne demek? Masonluk'ta rituel cok onemlidir cunku dersler ve sembolizma bu ritueller vesilesi ile ogrenilir ve hayatta kalir demek. Bunlari kaldirmak Masonlugu tamamen baltalamaya es degerdir, keza rituellerin olmadigi yerde Masonlugun olmasi beklenemez. Dolayisi ile rituellerin kaldirilmasi soz konusu bile degildir.

Bu baslik altinda gerek diger Ustadlarin gerekse zatialimin belirttigi "Muntazam Masonlarin" rituellerin degismezligi ile ilgili konusundaki gorusunun nasil oldugu artik cok belirgin bir sekilde aciklandigi icin konu uzerine daha fazla yorum yapmayi gereksiz buluyorum. Fakat sizin sorunuz olan rituellerin onemi olayin baska bir boyutu oldugu icin uzerine deginmek ve sorunuza cevap vermek istedim.

Umarim cevabim sizi tatmin etmistir.

Saygilar

-Potentate

In Thy name we have assembled!

Aralık 14, 2010, 01:12:39 öö
Yanıtla #12
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Sayın Potentate,

Sanırım ben yine anlatmak istediğimi anlatamadım.
Ben ritüellerin masonlar için önemini konuşmak istemiyorum. Çünkü mason değilim, bilemem.
Ben bütün dinlerdeki, hatta ilkel kabilelerdeki ve her yerde ki ritüellerin doğruluğu ve yanlışlığını merak ediyorum.
Yani ritüel, iyinin elindeki bir silahla, kötünün elindeki bir silahın farklı amaçlara hizmet edebileceğini, ritüellerin insanı şekilden şekle sokabileceğini, özgür düşüncenin ritüellerden uzak durması gerektiğini konuşmak istiyorum.
Buradaki amacım masonların ritüelleri değil genel anlamda ritüelin tartışılması gerektiğidir.
Sırf bu amaçla Hasan Sabbah'ın Alamut kalesini örnek verdim. Orada ritüelin en inanılmazları yapılır ve bir insan kayaların üstüne kendini atarken güzel bir şey yaşadığı için orgazm olur. Oysa az sonra parçalanmıştır.
Ve ne için? Hasan Sabbah'ın ideolojine bir tatmin için.

Kötü veya iyi demiyorum.
Ben böyle öğreniyorum, soru sorarım, aptal durumuna da düşebilirim, hatta o anki fikirlerimi de inatla savunabilirim.

Buradaki soru net olarak şu; Ritüel tehlikeli bir şey olabilir mi? Yâda kötü amaçlar için kullanılabilir mi?

Saygılarımla..
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Aralık 14, 2010, 01:17:19 öö
Yanıtla #13

Sn. Prometheus,

"Eski ve Kabul Edilmiş Skoç Riti “Dogma” kelimesini iğrenç bir terim olan dogmatik  anlamında değil, gerçek anlamında, yani doktrin veya öğreti olarak kullanır."

Bu cümle, Morals and Dogma kitabının önsözünden aynen alınmıştır.

Ritüel kelimesi de Masonlar açısından özel, belki de günlük kullanımının biraz dışında, bir anlam taşır. Masonluk için ritüel nedir konusunda Sn. Potentate'ye ekleyeceğim bişey yok, son derece güzel açıklamış bence.

Velhasılı kelam, "dogma" ve "ritüel" örneklerinde görüldüğü gibi, bazı özel deyimlere yüklenen anlamlar üzerinde hemfikir olunduktan sonra paylaşımların daha verimli olacağı kanaatindeyim.

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Aralık 14, 2010, 01:21:47 öö
Yanıtla #14

Ben mesajımı yazarken Sn. Prometheus da cevap yazmış. Sanırım daha iyi oldu böylesi. Anlaşılamama nedeni belki de benim söylemeye çalıştığımdır :)

Aralık 14, 2010, 01:47:11 öö
Yanıtla #15
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Ama böyle neyi tartışabiliriz ki?
Benim bildiğim kelimelerin, sizin için başka anlamları varsa, ne ben size birşeyi anlatabilirim, nede sizin söylediklerinizi doğru anlayabilirim.

O zaman en baştan başlamaya hazır olarak soruyorum;
Ritüel nedir?
Ritüeller kötü kişilerin elinde, kötü bir amaca hizmet edebilirmi?
Dogma nedir?
Doktrin ile dogmanın arasındaki anlam farkı nedir?

Saygılarımla...

Aralık 14, 2010, 09:49:18 öö
Yanıtla #16
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Gerek Sayın Potentate gerekse Sayın Mustafa Kemal ile aykırı düştüğümüz durumlar oluyor.

Ritüellerin, törenlerin akış ve kapsamının, simgelerin zaman içinde ve yerel kültürlerin gereği uyarınca değişmesi olağan ve gereklidir. Aykırı düştüğümüz nokta özetle bu.

Ancak Masonluk simgeleriyle, ritüelleriyle ve törenleriyle vardır. Ezoterik bir kurumdur ve hiçbir ezoterik kurumun simgesiz, ritüelsiz ve törensiz olması düşünülemez. Dolayısıyla Masonluğun da bunlar olmadan düşünülebilmesi, var olması olanaksızdır. En azından günümüzde bu böyledir. Kim bilir belki gelecekte başka türlü olur.

Kuşkusuz Masonluğun var olabilmesi sadece bunlara bağlı değildir ama bunlarsız Masonluk olmaz. İşte bu bağlamda Sayın potentate ve Sayın Mustafa Kemal ile görüş birliği içindeyim.

Benim görüşümün esamisi okunur mu? Belki okunmaz ama bu özgür forum ortamında belirtmek istedim. 

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 14, 2010, 03:27:07 ös
Yanıtla #17

Sn. Prometheus,

Ritüel kelimisinden ne anlaşılması gerektiğini Sn. Potentate ve An. Adam açıkladı zaten. Benim ilave edebileceğim bişey yok.

Dogma; Bir kişi ve sistemin kendi fikirlerinin ve iddialarının mutlak doğru olduğunu ileri sürmesidir. Masonluk kesinlikle bu anlamda dogmatik değildir. Dogma kelimesini doktrin/öğreti anlamında kullanır. Anlam olarak verdiğim için bu kelimeleri normal anlamlarında düşünebilirsiniz.

Saygılarımla.

Aralık 14, 2010, 06:51:10 ös
Yanıtla #18
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn. ADAM,

Mesajima kinayeli bir latife ile baslayacagim..

"Teessuf ederim, benimle hic ayri fikre dusmuyor musunuz?"

Saka bir yana benim sizin yazinizda dikkatimi ceken bir kisim oldu o yuzden bu mesaji gonderiyorum."Benim gorusumun esamesi okunur mu? Belki okunmaz" demissiniz ve ben bu konuda kendi fikrimi vurgulamak istedim. Tabi ki fikirlerimizi paylasiyoruz bilgi alis verisinde bulunuyoruz bu surecte ayni fikirde olacagiz, zit fikirde olacagiz ancak sizin fikirlerinizin yazilarinizin tabi ki esamesi okunur! kaldi ki yazdiklarinizi buyuk bir ilgi ile takip ediyorum. Lutfen boyle dusunmeyiniz.

Konu ile alakasiz bir mesaj attigimin farkindayim ama Sn. ADAM'in o cumlesini gorunce bu mesaji yazmak ihtiyaci hissettim. Uyelerimizden ozur diliyorum.

En icten sevgi ve saygilarimla,

MMC
Behold! How good and how pleasant it is for brethren to dwell together in unity.

Aralık 15, 2010, 02:48:26 öö
Yanıtla #19

Ben de kendi fikrimi söyleyeyim...

Sn. Adam yorum yapmamışsa ben başlığı eksik sayarım...