Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Anadoludaki Üniversitelerden Mezun Bir İnşaat Mühendisi İş Bulabilir mi?  (Okunma sayısı 4279 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 22, 2017, 10:27:47 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Forumda pek çok deneyimli mühendis arkadaş var. Onlara sormak istiyorum, anadoludaki üniversitelerden birinde inşaat mühendisliği okumuş birisi iş bulabilir mi?
“Tehlikeli bir dönemde yaşıyoruz, insan kendine hükmetmeyi öğrenmeden doğaya hükmetmeyi öğrendi.” Albert Schweitzer

Ocak 23, 2017, 09:19:58 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Belki de sitenin formatıyla alakası olmayışındandır, bu tarz sorulara (her ne kadar masum ve içten de olsa) maalesef yanıt almak pek mümkün olmuyor. Ama zaman zaman da olsa, birbirimizle de ilgilenmeliyiz diye düşünüyoruz. Sitede o kadar çok şey yazıldı ve üzerine konuşuldu ki, artık üyeler, masonluk üzerine konuşmak isteseler de maalesef bilgi ve tecrübeleri daha derinlere yetmediği için yazmaktan çekinir oldu. (Ben de bu üyelerden biriyim.) Neyse, lafı daha fazla uzatmadan Sayın kurt'a yanıt vermeye çalışıyım.

Sayın kurt;

İnşaat mühendisi değilim fakat, inşaat mühendisi tanıdıklarım var. Ayrıca farklı bir alanda da olsa ben de mühendisim.

Sorunuzun cevabı "Evet, iş bulabilir." Emin olun Türkiye'de çok ciddi bir mühendis açığı var ve hemen hemen her mühendis iş bulabilir. Özellikle inşaat gibi işe giriş çıkış oranları (turnover) çok yüksek olan bir alanda iş bulmak sorun olmaz. Fakat şöyle bir gerçek var ki, ilk başta verilecek maaş/çalışma şartları oranı oldukça kötü olacaktır. Bu yüzdendir ki bir çok mezun işleri beğenmediği için işsiz konumda. Ama biraz dişini sıkarak ve çalışarak, çok daha iyi noktalara gelinebilir. Hiç olmadı proje ofislerinde çalışılabilir. Belli bir deneyimden sonra da hangi üniversiteden mezun olduğunun da önemi kalmayacaktır.

Fakat üzülerek söylüyorum ki, şu an Türkiye'de adı bilinen inşaat firmalarına bazı üniversiteler haricinde girmek ilk aşamada imkansıza yakındır. Şirket politikası gereği bu üniversiteler dışından gelen talepleri dikkate dahi almazlar.

Özetlemek gerekirse, iş bulmak zor değildir. Özellikle şantiye sahalarında. Fakat ilk aşamada gelir düşük, çalışma saatleri zorlayıcı olacaktır. Tutunmak ise tam tersine zor oldur. Şartlar hep zor kalır, gelir hızlı bir şekilde artar. Ayrıca proje ofislerinde çalışılabilir. Çalışma saatleri uzundur, geliri oldukça düşüktür. Buralardan girişimci bir ruha sahip olmadıktan sonra ilerlemek oldukça zordur. Gelir kolay kolay da artmaz.

Yardımcı olabileceğim başka bir şey olursa mesaj atabilirsiniz Sayın kurt. Tabii sitede muhtemelen çok daha tecrübeli kişiler de vardır.

Saygılarımla...

Size ne yapacağınızı söyleyebilirler ama ne düşüneceğinizi asla!

Ocak 24, 2017, 11:37:15 ös
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Ocak 26, 2017, 01:02:01 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn.asimov, Sn.MMT Anadolu'da ODTÜ dışında olan üniversitelerden bahsediyor sanırım.

Ocak 26, 2017, 06:46:35 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Doğru Sn. Enkidu. Ama maalesef eksik olduğunu söylemek zorundayım. Sadece ODTÜ dışındaki değil, Anadolu'da bulunan bir çok üniversitenin haricinde konuşuyorum. Bu üniversiteleri görmezden gelemezsiniz. Bugün Anadolu'da, yurtdışında bilinirliği ODTÜ kadar olmasa da, Türkiye'de bilinirliği en az  ODTÜ kadar olan üniversiteler var. Burada ODTÜ'yü Anadolu üniversiteleri arasında tekelleştirmek, diğer üniversitelere açıkça haksızlık olacaktır. Ayrıca burada bahsettiğim üniversitelerin eğitimleri de en az ODTÜ kadar iyi durumda şu an. Bu üniversiteler LYS-YGS başarı puan tablosunda da rahatça görülebilirler.

Şunu da eklemek isterim ki; ODTÜ'nün Anadolu'da olup olmadığı konusunun Sayın kurt'a yardımcı olacağını sanmıyorum. Çünkü burada Anadolu'ya bir küçümseme yok ve hangi diğer üniversitelerden bahsedildiği açıkça belli oluyor.

Saygılarımla.
Size ne yapacağınızı söyleyebilirler ama ne düşüneceğinizi asla!

Ocak 26, 2017, 07:40:17 ös
Yanıtla #5
  • Aktif Uye

Merak etme diplomasiz bu ulkede en zirveye bile cikabilirsin. Rizkin varsa...
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Ocak 27, 2017, 01:20:05 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ocak 28, 2017, 11:16:43 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İstanbuldayım kentsel dönüşüm projeleri yapıyorum çalıştığım inşaat mühendisleri şirket sahipleri genellikle anadoludan mezun inşaat mühendisi çalışanları da öyle.

Bulabilirsin. En kötü mühendislik ünvanına sahip oldugun için iş güvenliği uzmanlıgı vs. yaparsın
İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil prensipleri ve inançlarıdır.   A. Einstein

Ağustos 29, 2021, 10:37:09 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Belki kimsenin umrunda değil ama yıllar sonra durumumu yazayım dedim. Bilgisayar mühendisliği okumayı seçtim, şu anda Türkiye'nin en büyük şirketlerinden birinde çok güzel imkanlarla çalışıyorum.
“Tehlikeli bir dönemde yaşıyoruz, insan kendine hükmetmeyi öğrenmeden doğaya hükmetmeyi öğrendi.” Albert Schweitzer

Kasım 14, 2023, 02:45:50 öö
Yanıtla #9
  • Yeni Katilimci
  • *

Sevgili Kurt,
yeni mezun bir mühendis olarak öncelikli kaygının iş bulmak değil de deneyim kazanmak olmasını temenni ediyorum. İş bulma kaygısı içerisinde olduğunu varsayarak eğer eğitim sürecin boyunca yeterince deneyim kazandığını düşmünüyorsan kpss gibi sınavlara hazırlık yapıp devlet çalışanı olmanı tavsiye ederim. İnşaat sektöründe özel sektörde yer edinmek istiyorsan iyi seviyede deneyim veya sosyal çevre edinmen gerekiyor. Hedefin hakkında emin olduğun zaman bana ulaşırsan sana bu konuda deneyimlerimi seve seve aktarabilirim. (-Özel sektörde bir miktar deneyime sahip firma sahibi inşaat mühendisi.)
FORTIS FORTUNA ADIUVAT