Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Devlet cinayete adeta izin verdi.......  (Okunma sayısı 45502 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 27, 2011, 01:40:00 öö
Yanıtla #30
  • Ziyaretçi

Sayın Laus Deo'ya katılıyorum. Özgürlük hissi kişiden kişiye değişir. Bir özgürlük kriteri yaratıp insanları o kritere göre yontmaya çalışmak örneğin üniversiteli kızların başını örtmelerini engellemeye çalışmak çağdaşlık ve özgürlük gibi yansıtılıyor. Bence asıl sorun insanların ellerine güç geçtiğinde diğer insanları ezmeye çalışmayı engelleyememeleridir. Bu ezmeyi de din adına, siyaset adına, çağdaşlık gibi kavramlar adına; bu değerlerin işlerine gelen şekilde arkasına sığınarak yapıyorlar. Kadın ve erkeğin eşit olduğuna katılmıyorum. Kadın ve erkek her ne kadar insan sınıfında görülse de çok farklı yaratıklardır. Kadınların taciz edilmesi, tecavüze uğramaları, dayak yemeleri, öldürülmeleri ise bu fiili uygulayan kişilerin psikolojik bozukluklarından ötürüdür diye düşünüyorum. Bu tarz bozuk dürtülere sahip insanları engellemek imkansızdır, idam gibi caydırıcı cezalarla belki frenlenebilir bu olumsuz görüntüler. Fakat yine de engellenebileceklerini zannetmiyorum.

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Haziran 27, 2011, 01:53:27 öö Gönderen: Masor1976 »

Haziran 27, 2011, 07:46:40 öö
Yanıtla #31
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Evet bu bir ozgurluktur. Bir bayan eger dayak yemekten hoslaniyorsa ne yapacaksiniz? Veya hak ettigini dusunuyorsa? Zorla polise goturup zorla sikayet mi ettireceksiniz? Zorbalik olmaz mi bu? Despotluk olmaz mi?

Bir ozgurlugu secip (yani dayakci kocadan kurtulmak) secmemek de (kurtulmamak) bir ozgurluktur. Buna kisinin kendisi karar verebilir. Biz kim oluyoruz da hayatindan memnun olan birisi, sirf bizim normlarimiza uyan bir hayat yasamiyor diye onu olmadigi sekilde algiliyoruz?

Sayın laus Deo, iddialarınız gün geçtikçe ilginçleşiyor.
Bir bayan dayak yemekten hoşlanıyorsa polise götürmezsiniz, Psikoloğa götürürsünüz. Bunun adı psikolojide var. Dayak yemekten hoşlanan insanlara veya acı çekmekten zevk alanlara mazoist deniyor, yada daha derinlerde şizofren de çıkabilir. Daha da derinlerde din korkuları yatar.

Özgür olmakla, özgür hissetmek ayrı şeylerdir. Kişiyi özgür kılan sadece ve sadece bilgidir. Bu bilgi sabit olmayan, zamanla gelişen değişen bir şeydir.

Üniversiteli kızlarımızın başını örtmeleri, sadece politik bir hareketin maşaları olmalarından dolayıdır. Yoksa ben size başı örtülmüş kıçı açıkta binlerce kızımızı örnek gösterebilirim. Sokaklarda, varoşlarda özellikle bir dolaşın, içlerine girin, bu kızların çoğunun bakire olmadığını görün. Ben bakirelik taraftarı asla değilim. Ancak hem bunu savunup hemde oldukları gibi olmamalarını eleştiriyorum. Yoksa bu konuda tercih onlarındır ama seçimleri hep başkaları yapar. Bu gün başı örtük kızlarımızın genelindeki eğitim seviyesi ilkokulu geçmez. Hayatlarında neredeyse bir tane bile bir araştırma yazısı okumamışlardır. Sanırım kişi başına böyle bir kitap okuma oranı 0,024'tü. Zaten hangi taraf yaparsa yapsın bütün istatikler de bu sonuç değişmedi bu güne kadar.
İdeolojileri yoktur, kendilerine has gelecek planları yoktur, sadece uçları alınmış, törpülenmiş, kaba beklentileri vardır ve hiçbiride hayata dair değildir. Zımparalanmış hayatlarında alacakları hazlar basittir. Zaten böyle şeyleri ne bilirler ne isteyebilirler.
Lütfen burada kimse, onlar inançları yüzünden örtünmek istiyor gibi laflarla bizi aptal sınıfına sokmasın.

Tekrar ediyorum, kişi, bilgi sahibi olduğu sürece özgür olabilir, bizi ve herkesi ancak bilgi özgür kılabilir.

Saygılarımla...
« Son Düzenleme: Haziran 27, 2011, 07:59:50 öö Gönderen: Prometheus »
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Haziran 27, 2011, 08:13:42 öö
Yanıtla #32
  • Ziyaretçi

Sayın Prometheus fikirlerinize katılıyorum.. Başörtüsünü politik ve ideolojik olarak rakiplerini ezmek amacıyla kullanmak isteyenler mevcut. Fakat başörtüsünü yasaklayarak onların ekmeğine yağ sürer, adamlar güç ellerine geçince başörtüsü takmayanlara karşı yaptırım uygulamalarına bir intikam gibi geçerli sebep üretmelerine neden olursunuz. Sizin de değindiğiniz gibi günümüzde tesettür ölçüsünde kapanan fazla kadın yok zaten. Türkiye'ye iran tarzı batılı yaşamı kısıtlayacak baskıcı bir rejimin gelebilme ihtimali toplumumuzun sosyal dengeleri açısından bakınca imkansız olduğunu görebiliriz. Bunu yani iranın da bir zamanlar Türkiye gibi batılı çağdaş bir yaşam şeklinden bu hale geldiğini dile getirerek bizim çağdaş insanımızı korkutarak dindar kesime bu denli baskı yapılmasına nasıl alkış tutabiliyorsunuz bunu anlamış değilim.  Benim ve sayın Laus Deo'nun değinmeye çalıştığı şey özgürlüğün sınırlarını sadece kendi inanç ve kafa yapımıza göre değil toplumda yaşayan her kesime özgürlük getirecek şekilde mantıklı bir ölçütü olması gerektiğidir. Laikliğin ve demokrasinin sevdiğim yönü budur.

Saygılarımla..
« Son Düzenleme: Haziran 27, 2011, 09:17:24 öö Gönderen: Masor1976 »

Haziran 27, 2011, 09:36:37 öö
Yanıtla #33
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Masor1976,

Soylediklerinize cok buyuk oranda katiliyorum elbette. Ancak iki noktanin altini cizmek gerek: Evet, kadin ve erkek esit degildir. Ne anlamda esit degildir? Fiziksel guc anlaminda esit degildir. Bunun disinda yapilacak her turlu genelleme bence yanlistir. Bu genellemeler yanlis oldugu gibi, bu kavramlar arasinda bir ustunluk alcaklik kurmamiz da mumkun degildir. Dolayisiyla kadin erkek esitligine inanmak ayri bir mevzu ike, kadin erkek esitligini desteklemek ayri bir mevzudur.

Kadin ve erkek esit degildir, cunku ... dersiniz bu kendi fikrinizdir elbette ancak, kadin erkek esitligi her zaman hukuksal acidan olmalidir oncelikle. Yani kisi erkeklerin kadinlardan ustun oldugunu dusunmekte kesinlikle ozgurdur veyahut da tam tersi. Ancak bu kisinin kendi fikirleridir ve sadece onu baglar.

Ama fikrimiz ne olursa olsun, bizim savunmamiz gereken hukuk karsisinda kadin ve erkegin esitligidir.

Bahsetmek istedigim diger nokta da idam konusudur. Hangi amacla olursa olsun, ister caydirici, ister cezalandirici; idam insanliga ve demokrasiye yakisan bir yontem degildir. Kisinin sucu ne olursa olsun, idam kesinlikle yanlistir.

Bunu bir cok insanla konustum ve aldigim tepki, "senin ailene biri birsey yapsa, bunu yapanin idam edilmesini istemez misin?" oldu. Ancak hepimiz cok iyi biliyoruz ki, kisisel nefret, onyargi ve buna benzer unsurlardir, hukukun en buyuk dusmanlarindan bir kaci...

---

(Bu iletiyi yazarken sayin Prometheus'un da katkida bulundugunu gordum basliga, onun yazdiklarina da cevap vereyim kisaca:)

Sayin Prometheus,

Oncelikle dayak yemekten zevk alan bir kisiyi zorla polise goturemeyecegimiz konusunda anlastigimiza sevindim. Bu bahsettigimiz kisiyi psikologa goturme konusunda ise sadece kisinin yakinlarinin bu kisinin rizasini alarak boyle bir hakka sahip olduklarini dusunuyorum. Kisinin rizasi yoksa bu yine zorlama olacaktir ve bireyin kisisel ozgurlugune aykiridir. Siz dayak yemekten zevk almiyorsunuz diye baskasini anormal ilan etmek bence yanlis bir dusunce, cunku kisinin bireyselligine saygi duymamak gibi anlasiliyor bu durum.

Turbanli kizlardan bahsetmissiniz. Bahsettiginiz durumun ben de oldukca farkindayim. Ancak sosyal veya psikolojik sebepleri ne olursa olsun, bu insanlarin turban takmalarini yargilamak bizim isimiz olmamali. Isterlerse turban takarken bikini ile gezsinler, bu bizi ilgilendirmemeli, cunku kisi hangi sebeble olursa olsun, buna kendi rizasiyla evet diyorsa, o zaman isterse her gece baskasiyla birlikte olurken, gunduzleri de turban takip gezer. Bu ne perhiz bu ne lahana tursusu demek de kimsenin hakki degildir, cunku kisi giydikleri, yaptiklari ve konustuklari ile alakali tutarlilik hakkinda da kimseye hesap verme zorunlulugunu tasimaz.

Her ikinize de esenlikler dilerim,
Laus Deo.

YY & Y

Haziran 27, 2011, 08:38:10 ös
Yanıtla #34
  • Ziyaretçi

Sayın Laus Deo kadın ve erkek eşit değildir derken hiç bir anlamda aynı değildir demek istedim. Bunu fiziksel güç, duygusal boyut, etkileyicilik, cinsel dürtüler vb. pek çok açıdan değerlendirilebilir. Tabiki hukuki boyut açısından eşit olmalarından yanayım ben de.

Hukuk üretilirken isviçrede bir kasabanın hukuk sitemini alıp acemice Türkçeye çevirerek yapılmasını yanlış buluyorum. Hukuk toplumu tatmin edebilmelidir. Aynen karı kocanın cinsel hayatı gibi tatmin şarttır yoksa aile dağılır. Örneğin idam bizim toplumumuzda gerekli bir kavramdır. Eğer idam olmuş olsa kan davalarında ölen yüzbinlerce insanı ve politikacıların  özel sektörün hortumladığı trilyonlarca doları kurtarabilirdik. Sizin içiniz şefkat ve merhamet kaynıyor olabilir fakat genelde insanlar aile bireylerine zarar veren birinin nefes almasından rahatsız olurlar. Dünya nüfusunun yarısına yakınına şizofreni teşhisi koyabileceğiniz bir evrende yaşadığımızı unutmayalım. Umut etmek ayrı şeydir realiteleri görmezden gelmek ayrı şeydir.

Saygılarımla.

Haziran 27, 2011, 09:47:10 ös
Yanıtla #35
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Masor1976,

Idam cezasi Ortacag donemine yakisan bir cezadir. Bunun gerekliligi degildir onemli olan, islemin kendisi insanlik disidir.

Ayrica izninizle size bir soru sorayim o zaman: Ailenizden bir yakininiz bir iftiraya ugrasa ve islemedigi bir suctan oturu idam edilse bunu nasil karsilardiniz? Ya da kendi uzerinizden de cevap verebilirsiniz. Biliyorsunuz ki bir cok kisi haksiz yere mahkum olmaktadir. Hele Turkiye gibi bir ulke de boyle haksizliklarin onune nasil gececeksiniz ki?

Dunya nufusunun yarisina yakinina sizofreni teshisi koyabiliyor olmamiz, tam tersine sizin iddianizi curutur bence. Eger sebep buysa, iste tam da bu ve bunun gibi sebeplerden oturu, idam cezasi tamamen kaldirilmalidir.

Esenlikler,
Laus Deo.
YY & Y

Haziran 27, 2011, 10:12:47 ös
Yanıtla #36
  • Ziyaretçi

Sayın Laus Deo size de katılıyorum aslında aynı fikirdeyim. Fakat her ne kadar idam gibi cezalar nedeniyle haksız yere idamlar görülebileceği gerçeğini inkar edemesem de ceza bireyden intikam almak değil toplumda yaşayan insanların huzuru için gereklidir. Yani örnek veriyorum 1 kişinin idam edilmesi 1 milyon kişinin huzurunu sağlayacaksa bunu kabullenmek gerekir. Aslında her kötülüğün cezası ahirete ve  Allaha bırakılmalıdır. Hukukta amaç toplum huzurunun dengelenmesini sağlayabilmek için suç işleyebilecek insanlara göz dağı verebilmek ve suçu mümkün olduğu kadar engelleyebilmek olmalıdır. İdam cezası olmadan ne göz dağı verebilirsiniz ne de haksızlığa uğramış insanları rahatlatabilirsiniz diye duşunuyorum.

Saygılarımla.

Haziran 28, 2011, 12:37:26 öö
Yanıtla #37
  • Uzman Uye

Sayın Lous Deo ve sayın  Masor1976, sizleri anlamakta güçlük çekiyorum. Söylediklerinize gerçekten inanıyor musunuz ? yoksa laf olsun diye mi yazıyor sunuz ? Erkeklerin kadınlardan  daha üstün  olduğunu hangi kritere göre söylüyorsunuz. Öyle kadınlar var ki bir yumrukta adamı yere oturtur. Siz bunları  hiç görmüyormusunuz?.
       Doğrusunu isterseniz gerek hukukun üstünlüğü ve gerekse dini inanç bakımımdan anlatılarınızı tatminkar bulmuyorum. Bence  fikirleriniz son derece mesnetsiz.
       Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Haziran 28, 2011, 01:11:31 öö
Yanıtla #38
  • Ziyaretçi

Sayın Lous Deo ve sayın  Masor1976, sizleri anlamakta güçlük çekiyorum. Söylediklerinize gerçekten inanıyor musunuz ? yoksa laf olsun diye mi yazıyor sunuz ? Erkeklerin kadınlardan  daha üstün  olduğunu hangi kritere göre söylüyorsunuz. Öyle kadınlar var ki bir yumrukta adamı yere oturtur. Siz bunları  hiç görmüyormusunuz?.
       Doğrusunu isterseniz gerek hukukun üstünlüğü ve gerekse dini inanç bakımımdan anlatılarınızı tatminkar bulmuyorum. Bence  fikirleriniz son derece mesnetsiz.
       Saygılar-sevgiler.

Sayın Alşah kadınlar ve erkekler eşit değildir derken kastımı izah etmeye çalıştım yanlış anlaşıldım eşitlikten kastım üstünlük alçaklık değil farklılıktı.. Hiç bir hukuk, kutsal kitap ve din bir insandan üstün olamaz hem maddi hem manevi açıdan insan üstündür ve bu kavramlar da insan için var olmalıdır. İdam gibi çirkin bir kavramı desteklerken de yine insanların huzuru için destekliyorum. Yani anlaşılmayacak bir şey değil bence dediklerim.

Saygılarımla.

Haziran 28, 2011, 01:40:01 öö
Yanıtla #39
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Alsah,

Erkekler kadinlardan fiziksel olarak daha kuvvetlidirler. Bu tabii ki bir genellemedir, her erkegin her kadindan daha guclu oldugu anlamina gelmez. Ancak bilimsel temelini soyle bir seye dayandirir; izin verirseniz anlatmaya calisayim:

65 kilo ve 175 boyunda ve ayni yasta bir kadin ve bir erkek alin. Ikisine de ayni diyeti uygulayin ve ayni spor aletlerini ayni sekilde kullandirin. 1 sene sonrasinda ortaya cikan sonuc, erkegin kadindan yaklasik 2 kat daha fazla agirlik kaldirabildigi gercegidir.

Bunu kafamdan uydurmuyorum elbette, bu bilimsel olarak denenmis ve kanitlanmis bir durum. Ayni fiziksel ozelliklere sahip bir bayan ve erkek arasindaki kuvvet farki yaklasik %100 oraninda. Bu arastirmayi bulabilirsem sizinle de paylasirim.

Ayrica sunu da sormak isterim size: Kac bin yildir ataerkil toplumda yasiyoruz. Bazi istisnalar haricinde, butun dunyada erkegin egemen oldugu toplumlar mevcut, cok ama cok uzun suredir. Eger erkek ve kadin esit olsalardi sizce boyle bir durumla karsilasilir miydi?

Bu durumu feministler genellikle erkeklerin uc kagitciligina, onlarin egemen kalmaya calismasina baglarlar. Oysa ki madem kadinlar erkeklerle ayni gucteler, neden bir turlu bahsedilen gucu erkeklerden alamamislardir? Hatta almayi birakin, buna yaklasamamislardir bile.

Siz fikirlerimi idrak edemediginiz icin muhtemelen bu soylediklerimi seksist buluyorsunuzdur. Oysa ki ben ne kadar esitlikci ve ozgurlukcu oldugumu ozellikle bu konuda belli ettigimi zannediyorum.

Ve ayrica da tekrarliyorum: Dayak yemekten zevk alan birakin da dayak yemeye devam etsin.
YY & Y