Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: masonluk doğuştan mı gelir  (Okunma sayısı 22774 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 05, 2011, 02:09:29 öö
Yanıtla #10
  • Aktif Uye

Ben zaten soruyu size sormadım sayın hailstorm, siz araya girdiniz. Dikkatli bakarsanız sayın Alşah dediğimi görürsünüz. Dolayısıyla
''Mason olmadan, Mason gibi yaşanır'' diyen sayın Alşah. Bende ''bir Mason nasıl yaşıyor bunu biliyormusunuz'' tarzında mevzuya girdim.
Not: Birilerine hitap ederken mecaz kullanılmaz...
Saygılarımla

Ağustos 05, 2011, 09:45:03 öö
Yanıtla #11
  • Orta Dereceli Uye
  • **

aslında özümüz karşı gibi de dursanız aynı hepinizden anladığım kadarı ile... zira doğuştan kastım ana rahminden çıkmak değildir. Doğumdan itibaren kazandıklarımızı anlatmak istedim orada... şunu unutmayalım bu kişilik sanırım 5-6 yaşına kadar da büyük evrede oluşan bir durum. (yanlışım varsa düzeltin bilimsel bir açıklama değil benim ki) burada oluşan kişilik bence mason olup olamayacağını da oluşturan bir evredir. Bu işin sonradan oluşacağına inanmıyorum ben. Zİra kişilik oturduktan sonra değişmeyecektir. Belki değiştiğini zanneceksiniz ancak bence değişmeyecek tek şey varsa buda küçücükken oluşan kişiliğiniz olacaktır. 
« Son Düzenleme: Ağustos 05, 2011, 09:48:47 öö Gönderen: papoose »
bekle, izle, gör, hisset, anla...

Ağustos 05, 2011, 11:06:58 öö
Yanıtla #12
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Papoose bu başlığı benim kendisine önerim üzerine açmıştı.

Ne iyi etmiş değil mi?

Gayet düzeyli bir şekilde tartışılıyor; konu kapsamı dışınıa çıkılmıyor; umarım daha da katkılarla zenginleştirilir bu başlık.

Bu arada ben bir şeyler yazacaktım ama gerek kalmadı gibi; Sayın MMT yazmış benim tüm yazmayı düşünbiliceklerimi; hem daha fazlasıyla ve kindine özgü yazım tarzıyla. ALTINA İMZAMI ATARIM.

Bir nokta var dikkatimi çeken... Sayın Papoose sonradan belirtti ama ben bir kez daha vurgulayayım. Bu bir bilimsel olgu ve üstealik bilimsel yöntemle gerçekliği %95 düzeyinde kanıtlanmış bir olgu: İnsanın kişiliği 7 yaşına kadar oluşur; pek ender olarak bu 10 yaşına kadar sürebilir. Bundan sonra insanda oluşan değişimler karakteri üzerindekilerdir.

Psikoloji (Ruh Bilim) "kişilik" ve "karakter" sözcüklerinin anlam ve kapsamlarını birbirinden ayırıyor.

Dolayısıyla, kişiliği uyarınca mason olamayacak ve mason olabilecek kimseler vardır. Bunlardan mason olabilecekler, Masonluğu girdikten sonra karakterleri üzerinde daha da çalışarak (masonların deyişiyle hamtaşlarını yontarak) karaktarlerini danah daü geliştirip yetkinleştirme doğrultusunda çaba gösterirler.

Bu arada kişilikleri bakımındn mason olamayacaklardan da yanlışlıkla Masonluğa girebilmiş olanlar vardır. Onlar, Masonluktan çekip gidene kadar bulundukları masonik ortamda sürekli sorun yaratırlar.

Kiyşilikleri bakımından mason olabilecekler arasında Masonluğa girdikten sonraü hiçbir gelişim gösteremeyenler yani taşları nasıl ise onu olduğu gibi bırakanlar da vardır. Onları sormalı niçin kalabalık ediyorsunuz orada diye?

Ancak bunlar istisnadır. Masonların büyük çoğunluğu kişilikleri bu kuruma elverişli kişilerdir. Orada hamtaşlarını yontarlar.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 05, 2011, 11:44:39 öö
Yanıtla #13
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın ADAM aslında sizlerin dediğiniz ile benim dediğim aynı yola çıkmıyor mu???

zira bende diyorum ki bu bir kişlik meselesi yani kişiliğiniz buna uygun değilse her nasılsa mason olduysanız dahi orda bir şekilde kişiliğiniz elvermediğinden bir süre sonra dışarıı  çıkmak zorunda kalırsınız.

sonuçta hamtaşları yontulacak olanlarda aslında kişilik itibarı ile buna uygun ancak bulundukları ortam itibarı ile kişiliklerini bu yönde ortaya çıkartamamış olanlardır.

bu durumda doğuştan mason olunduğu (sizin deyiminizle kişliğin oluştuğu 7 yaşına kadar) iddiam doğru değilmi... aynı kapıya çıkmıyormuyuz...

Ağustos 05, 2011, 03:58:37 ös
Yanıtla #14
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Aslına bakarsanız Sn. papoose ifadenizi daha sonra daha anlaşılır bir şekle büründürmeniz daha iyi olmuş. Çünkü "doğuştan mı" ifadesini sanıyorum ki bir çok üye benim gibi "ana rahminden çıkış" ifadesi olarak algıladı.
   Bir yanlış anlaşılmayı düzeltmiş oldunuz.
   Öyleyse bizim tartışmamız gereken konu, genellikle 7 yaşına kadar şekillenen kişilikte mi bir insanın mason olacağı belli olur. Yoksa daha sonradan insan kendisinde bir şeyleri değiştirebilir mi?
   Bu konuda söyleyecek çok bir şeyim yok.
   Evet, bu bilimsel araştırmadan haberim vardı. Peki insan 7 yaşına kadar oturmuş kişiliğinin dışına çıkamaz mı?
   Bana kalırsa "neden olmasın?"
   İnsan okuyarak gelişir, öğrenerek gelişir, duyarak gelişir, görerek gelişir... İnsan yaşayarak gelişir. Öyleyse değişmesi için yaşaması gerekir. Ve yaşayan herkes öğrenir, gelişir.
   Öyleyse insan davranışlarını ve tutumlarını değiştirebilir. Evet, belki hazlarını, duygularının şiddetini, hoşlandığı şeyleri değiştiremeyebilir. Belki konuşma tarzını değiştiremeyebilir, bakışlarını değiştiremeyebilir.
   Ama insan hayata bakışını da mı değiştiremez? İnsanlara davranış biçimini de mi değiştiremez? Kullandığı kelimeleri de mi değiştiremez. İnsan, isteklerini değiştiremez mi?
   Bana kalırsa, evet! Değiştirebilir.
   Zaten mason olmak için de bunlar gerekli değil midir? Hayata bakış açısı, insanlığa bakış açısı, davranış biçimleri... İnsan yaşayış biçimini değiştirebilir.
   Öyleyse insan 7 yaşından sonra da mason olabilir. Bu kişilik araştırması bence bizim konumuzla ilgili değil. Çok fazla bilgim yok ama bu araştırmada bahsedilern kişilik, çok kalın çizgileri kapsıyor gibi.
   Tabi bunlar işin "bence" tarafı.
   Bu konuda daha bilgili üyelerimiz elbette vardır ve yanıtlarını merakla bekliyorum.
   Saygılarımla...

Size ne yapacağınızı söyleyebilirler ama ne düşüneceğinizi asla!

Ağustos 05, 2011, 05:30:44 ös
Yanıtla #15
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Uzmanı olmadığımız, pek de iyi bilmediğimiz bir alanda görüş ileri sürüyoruz. Bunları "bilgi" olarak niteleyemeyiz.

Sanırım Prof. Özcan Köknel'in "Kişiilk" adlı bir kitabı vardı. Burçok bilimsel konuyu doğrudan bilimsel olmayan bir tarzda çok iyi anlatıp açcıklıyordu. Kim bilir, belki benim şu kişilik konusuyla söylediklerim oradan aklımda kalanlardır.

GDediğimice kişilik ve karakteri birbirine pek karıştırıyoruz. bunlar iki ayrı bilinç düzeyinde oluşuyor. Biri alt, öteki üst bilinç. Kişiylik alt bilinçte olduğu için ona dokunmak ve değiştirmek pek zor bir iş. Kişinin alt bilince inebilmesi gerek.

Bu bağlamda bazı zorunlu tedavilerde dışarıdan alt bilince müdahele edilebildiğini biliyorum.  Keşke Sayın Kerem Doksat buralarda olsaydı, ona sorar öğrenirdik.

Alt bilince yerleşmiş ilginç kişilik özellikleri var. Bunları fobilerden biliyoruz. Örneğin kapalı yerde kalma fobisi, yalnızlık fobisi, düşme fobisi, fasülye fobisi... Say sayabildiğin kadar. (Benim kızımın delikli düğme fobisi vardı. Çok uğraşıyor geçirmeye ama zor. Torunumda bir salatalık çekirdeği fobisi oluşuyor gibi; ona çok dikkat ediyoruz.)

Dilimizde bir öğüt vardır: "Çcuunu döv gerekiyorsa ama sakın eline vurma." denir. Bilir miydiniz? Kişilik üzerinde olağanüstü etkisi olan bir durum yaratır bu. Mecazi değil, somut nörolojik bir olaydır. Eline vurulmuş çocuğun yeteneksiz, becerisiz olması olasılığı büyük ölçüde artar. Sonra o çocuk nasıl yontacak ham taşını mason olursa?

Ağustos 06, 2011, 01:23:55 öö
Yanıtla #16
  • Aktif Uye

Saygılar
Ben Neyim?
Küçük yaşlarımda havaya elimi kaldırıp yattığım yerde ,incelerdim elimi. '' Ben neyim diye''. Hala gözüm elime takıldığında parmaklarımı oynatıp
'' Ben Neyim? '' diye sorarım... Bu soruyu kendisine sormayan da yoktur. Az bir aklı çalışan herkez kendisine bu soruyu sorar '' Ben neyim?'' . sanırım
sayın MMT mevzuya ilk buradan başlattı. Ardından insanın kendisini sorgulamasının7 yaşında başladığı,ehliyet yaşı,cumuk yasası,korkulr falan derken
konu giderek dağlıyor. Benim anladığım kendisine ''Ben neyim'' ''burası neresi'',''biz kimiz'' sorularını kafasına taktığı için Mason olmuyor.
Doğuştan,üstün olunduğu doğrudur, fakat bu ayrı bir konu.
Saygılarımla

Ağustos 06, 2011, 08:27:59 öö
Yanıtla #17
  • Orta Dereceli Uye
  • **

işte burayı bu yüzden seviyorum... Konuştukça genişliyor... konuştukça gelişiyoruz...

Ağustos 06, 2011, 09:26:32 öö
Yanıtla #18
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Hacamat'ın dediği doğrudur.

Asıl Masonluk doğuştan gelir ve asıl masonlar doğuştan üstündür.

Musevi oldukları için.

Onların dışında hiç kimse mason olamaz. Sadece mason olmuş gibi gösterilerek kandırılırlar.

Ne yazık ki Türkiyle'de kendilerini mason sananlar bu kandırmacanın içine düşmüş durumdadırlar.

Bize doğruları göstermiş olduğu ve bu sitedeki masonları da uyardığı için Sayın Hacamat'a teşekkürler.

Ağustos 06, 2011, 09:45:11 öö
Yanıtla #19
  • Orta Dereceli Uye
  • **

şimdi burada mason olanların ve türkiyedeki masonların aslında mason olmadıklarını mı anlayacağız Sayın ADAM...