Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Faiz ve Faiz Yiyenler Hakkında Ayetler  (Okunma sayısı 4634 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 18, 2016, 10:40:46 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Kur'an-ı Kerim de faiz ve faiz yiyenler hakkında geçen ayetleri bir sayfada topladım.

Çok açık ve keskin ifadeler yer alıyor.
İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil prensipleri ve inançlarıdır.   A. Einstein

Ağustos 19, 2016, 10:20:45 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Faiz de bir nevi , paranın kirası değil mi ? Gayrimenkulu kiraya vermek ile parayı kiraya vermek arasında bir fark göremiyorum ben.
Denemeyi bilene imkansız yoktur / Büyük İskender

Ağustos 19, 2016, 11:05:15 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İnce bir nüans var yalnız burada. Siz paranızın karşılığında aldığınız evi ya da arabayı kiraya verirsiniz. O sizin mal varlığınızdır ve kira karşılığında bir para alırsınız ama karşı tarafta sizin malınızı kullanır ve eskitir.

Sizin betimlemenizle anlatmaya çalışırsam, paranızı kiraya verdiğimizde karşılığında bir para alıyorsunuz ve ömrü azalan, yıpranan, değer kaybeden hiçbir mal veya ürün yok.

İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil prensipleri ve inançlarıdır.   A. Einstein

Ağustos 19, 2016, 11:14:58 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Faiz de bir nevi , paranın kirası değil mi ? Gayrimenkulu kiraya vermek ile parayı kiraya vermek arasında bir fark göremiyorum ben.

Gayrimenkulu kiraya verdiğinizde içerisinde insanlar oturur. Yani doğrudan bir alışveriş gerçekleşir. Faizi ise şöyle düşünün, bir daireyi kiralayan kişi başkasına kiralasın o da başkasına kiralasın ve bu zincir şeklinde 10 kez devam etsin. Sonuç itibariyle bu zincirin en uç halkasındaki kişi en büyük zararı gören olacaktır, en çok kazancı sağlayan da zincirin başındaki olacaktır. Bu sebeple ikisi aynı şey değildir.
“Tehlikeli bir dönemde yaşıyoruz, insan kendine hükmetmeyi öğrenmeden doğaya hükmetmeyi öğrendi.” Albert Schweitzer

Ağustos 19, 2016, 11:20:12 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sonuçta faize verdiğimiz parayı da aldığımiz eşyayı da , emek vererek kazanıyoruz. Eskime ve yıpranma mevzusuna gelecek olursak. Paranın değerinin düşmesini de eskime veya yıpranma payı olarak düşünebilirsin 😊

Ağustos 19, 2016, 11:32:16 ös
Yanıtla #5
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Açıkçası sayın Herakles'e katılıyorum. Neticede evi kiraladığı zaman evet bir ihtiyacı görülüyor ve siz biraz eskimiş evi geri alıyorsunuz ancak para verdiğiniz zaman da o kişi bir süre ihtiyacını görüyor, durumunu toparlıyor ve size geri ödüyor. Bu noktada belki islami açıdan enflasyona göre faiz eklenebilir. Neticede bugünün 100.000 Lirası 1 yıl sonra aynı değer ve alım gücüne sahip olmayacak.
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Ağustos 19, 2016, 11:35:02 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

@kurt  İkisi de aynı şey. Her ikisi de alışveriş.  Sen nasıl kiraya verdiğin malını günlük, aylık veya yıllık olarak veriyorsan faiz de aynı hesap. Senin paranı da günlük , aylık veya yıllık olarak başkasına kiralıyorlar.

Ağustos 19, 2016, 11:39:49 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Paranızın değerini düşürmemek sizin finans bilginizle ilgilidir. İslama uygun bir şekilde de paranızı değerlendirebilirsiniz. Örneğin altın alabilirsiniz. Bu bir alış-veriştir. Altın enflasyona yenik düşmez.

"De ki: “Allah’ın kulları için yaratıp ortaya çıkardığı zineti, temiz ve hoş rızıkları haram kılmak kimin haddine?” De ki: “Onlar, dünya hayatında iman etmeyenlerle birlikte, iman edenlerindir. Kıyamet günü ise yalnız müminlere mahsustur. İşte Biz, bilip anlayan kimseler için, âyetleri bu şekilde açıklıyoruz." (A’raf, 7/32)

Zinet olarak bahsedilen burada altındır.

Bende yakın bir zamana kadar paramı bankaya koyup azda olsa faizin alıyordum. Bunları paylaşmamın amacı nasıl faiz alırsınız, bankaya para yatırılır mı gibi şeyler söylemek değil.

Okudukça, bize çok normal gelen durumların İslam dininde karşılığının bir azap olması beni endişelendirdi.

Açıkçası ben faiz almayı bıraktım, hatta bankadan çektim bile o kadar rahatsız oldum yani :)

Ağustos 19, 2016, 11:44:18 ös
Yanıtla #8
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Bankaya para koyup faizini almak pek de akıllı bir tercih değildir zira bankalar enflasyonu her daim göz önünde bulundurur. Yani şöyle anlatalım;

Yıl: 2016
Para mevcudu: 100.000 Lira
Alım gücü: 100.000 Lira

Paranızı 2 yıllığına bankaya yatırdığınızı ve %10 faiz aldığınızı düşünelim. Bankalar enflasyonun altında bir rakamı tercih ederler. Yani 2 yıl sonra:

Yıl: 2018
Para mevcudu: 110.000 Lira
Alım gücü 2016 yılına göre: 90.000 Lira

Yani bugün 100.000 Lira ile alabileceklerinizi yıllar sonra 110.000 lirayla bile alamayabilirsiniz.  Bu yüzden sayın @burakc'nin altın önerisine katılıyorum. Bu noktada altına yatırım yapmak biraz daha mantıklı kanımca.

Saygılarımla
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Ağustos 19, 2016, 11:52:17 ös
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Mutlaka banka olması gerekmez. Sonuçta dolaylı da olsa bir şekilde faize bulaşıyoruz. Ödediğimiz gecikmeli kredi kartı , vergi , trafik cezası vb. faiz ödüyoruz. Devletin kasasına giden bu paralar bize devletten maaş olarak döndüğünde aldığımiz maaş da bile faizin etkisi görülüyor.