Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İslâm’ın Şartları  (Okunma sayısı 13746 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 26, 2020, 05:45:27 ös

İslâmın beş şartı;

1) Kelime-i şehadet
2) Oruç Tutmak
3) Namaz Kılmak
4) Zekat vermek
5) Hacca gitmek.

Bunlar islâma göre gerçekten yapılması farz olan şeyler midir?
Bazı eski alimler sadece Kelime-i Şahadet getirmek şarttır derken bazıları hepsi şarttır demişler. Yani diğer 4’ünü ibadet çerçevesinde ‘âmel’ olarak görenler olmuş ve itikatın dışında tutmuş.

Her ne kadar Fıkıh uzmanı, İlahiyatçı ve ya İslamiyet uzmanı olmasam da, kendi küçük penceremden düşüncemi ileteyim;

Bana göre bir müslüman için 1, mali gücü olan bir müslüman için ise 1 ve 4 şart olmalı. Ama dış kapının dış mandalı olduğum için bu konu hakkında yorum yapmam da saçma aslında. İslamın şartlarına tamamen inananlar için ukalalık yapmış olabilirim, affola.

Aslında forumda aktif bir Şrayn masonu olsa, ondan dinlemek çok hoş olurdu, ama nitekim şu aralar şrayn masonları aktif değiller.

Sevgiler.

Dip not; Başlığı İslami Ezoterizme ve ya 3 büyük dine taşır mısınız? Sanırım yanlış yere açtım.
« Son Düzenleme: Nisan 26, 2020, 05:51:58 ös Gönderen: Mandıra Filozofu »
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Nisan 26, 2020, 06:10:32 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

İslamı kalıplardan çıkaralım. Nereden biliyorsun kişinin bir anında Tanrının hoşuna gidecek bir şey yapmayacağı  ve o andan itibaren , belkide sevgili kulu olmayacağı. 

Yapabilene; ne mutlu riyakar sız biçimde ibadetini ...

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Nisan 26, 2020, 06:20:25 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İslamı kalıplardan çıkaralım. Nereden biliyorsun kişinin bir anında Tanrının hoşuna gidecek bir şey yapmayacağı  ve o andan itibaren , belkide sevgili kulu olmayacağı. 

Yapabilene; ne mutlu riyakar sız biçimde ibadetini ...

Saygılar
Gariptir ki çevremdeki müslümanlar, bir kişi dünyanın tüm iyiliklerini de yapsa cennete gidemez diye düşünüyorlar. Yukarıda sayın Mandıra Filozofu'nun yazdığı şartları yerine getirmeliymiş önce. Fikrimce çok saçma. 1. Madde dahi saçma. Ağzımla o cümleyi söylemezsem olmazmış.
Tüm inananlara saygı duyuyorum ama benim de fikrim budur. Dinlerin mantığı yoktur. Zaten mantık arama ve sorgulama, yoksa dinden çıkarsın denir. Kitapta yazan şu deyince de, meale bak derler. Çünkü meal orada yazmayan şeyi aslında şunu demek istiyor diye düzeltme hâlidir. Tanrı işi gücü bırakıp bu şeylerle uğraşmaz diye düşünüyorum.
Saygılar.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine...

Nisan 26, 2020, 06:23:01 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Alıntı
Zaten mantık arama ve sorgulama, yoksa dinden çıkarsın denir.

HALT ETMİŞ onu diyen YOBAZ ... ALLAH sanki kendi tekelinde ...

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Nisan 26, 2020, 06:34:06 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Alıntı
Zaten mantık arama ve sorgulama, yoksa dinden çıkarsın denir.

HALT ETMİŞ onu diyen YOBAZ ... ALLAH sanki kendi tekelinde ...

Saygılar
Din çok da kötü değil ama bu yobazlar yüzünden elle tutulur tarafı kalmıyor maalesef. Ben zaten dinde değilim onun değimi ile ama kendisinde o cüreti görmeleri ilginç. Akla ve mantığa uymayan hiçbir şeye inanmam. Onun dinini de çoğu kişiden fazla okudum. Ne diyor anlamaya çalıştım. Çoğu gibi körü körüne Arapça okuyup ezbere gitmedim. Öbür dinlere de baktım ön yargısız. Hiçbiri bana uymadı ama yine de hakkı ile inananlara saygılar ve sevgiler sunuyorum.

Mayıs 06, 2020, 01:15:26 öö
Yanıtla #5

Şart dendiği zaman yapılmadığı takdirde İslam'dan çıkılmış olmasını anlarım. Bu sebeple islam'ın 5 şartı kavramı kesin ve net bir şekilde yanlıştır. "İbadetler" açısından İslam'ın 5 farzı denmesi sanırım en doğru yaklaşım olur. Yani yapılması Allah tarafından emredilmiş, yapılmaması durumunda cezası olan ibadetler. Ama bunları yapmamak İslam'dan çıkarmaz.

Eğer gerçekten İslam'ın şartı nedir diye sorarsak, tek bir şartı vardır.

Allah'a ve indirdiği kitap Kuran'ı Kerim'e  inanmak ve içindeki ayetleri inkar etmemek. Sadece inkar eden müslüman olamaz. Doğru olduğunu kabul eden, hiçbir emri yerine getirmese dahi halen müslümandır.

Mayıs 06, 2020, 03:47:32 öö
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Şart dendiği zaman yapılmadığı takdirde İslam'dan çıkılmış olmasını anlarım. Bu sebeple islam'ın 5 şartı kavramı kesin ve net bir şekilde yanlıştır. "İbadetler" açısından İslam'ın 5 farzı denmesi sanırım en doğru yaklaşım olur. Yani yapılması Allah tarafından emredilmiş, yapılmaması durumunda cezası olan ibadetler. Ama bunları yapmamak İslam'dan çıkarmaz.

Eğer gerçekten İslam'ın şartı nedir diye sorarsak, tek bir şartı vardır.

Allah'a ve indirdiği kitap Kuran'ı Kerim'e  inanmak ve içindeki ayetleri inkar etmemek. Sadece inkar eden müslüman olamaz. Doğru olduğunu kabul eden, hiçbir emri yerine getirmese dahi halen müslümandır.
Kur-an'ı Kerim'i okursanız elle tutulmaz maddeler olduğunu görürsünüz. Kadınlar ile ilgili, savaşlar ile ilgili, küçük kız çocukları ile ilgili, birisini öldürme veya cezalandırma ile ilgili vb. Bunları Müslüman bir kişiye bu çağda sorarsak kabul eden pek bulunmaz. Ama sorsak herkes Müslüman. İyi niyetle inananlara saygılar sunuyorum ama Tanrı kavramı o kadar basit değil diye düşünüyorum.
Saygılarımla.

Mayıs 06, 2020, 12:11:36 ös
Yanıtla #7

Kur-an'ı Kerim'i okursanız elle tutulmaz maddeler olduğunu görürsünüz. Kadınlar ile ilgili, savaşlar ile ilgili, küçük kız çocukları ile ilgili, birisini öldürme veya cezalandırma ile ilgili vb. Bunları Müslüman bir kişiye bu çağda sorarsak kabul eden pek bulunmaz. Ama sorsak herkes Müslüman. İyi niyetle inananlara saygılar sunuyorum ama Tanrı kavramı o kadar basit değil diye düşünüyorum.
Saygılarımla.

Tamamını okudum.

Elle tutulur bulmadığınız bir ayete örnek verebilir misiniz?

Mayıs 06, 2020, 01:29:51 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Saygılarımla.

Tamamını okudum.

Kadınları dövün diyor mu? Sebep ne olursa olsun!

Mayıs 06, 2020, 01:35:58 ös
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Saygılarımla.

Tamamını okudum.

Kadınları dövün diyor mu? Sebep ne olursa olsun!
Aslında biliyorsunuz ki başka da yazarım ama bu topa girmeme kararı aldım. Özellikle bu ülkede kimse ile din, siyaset ve futbol konuşmamak lâzım. Sonu hayırlı bitmiyor. İnananlara saygı duyuyorum ve aynı saygıyı da bekliyorum.
Saygılar.