Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Yeniçeriler(Resimli)  (Okunma sayısı 13997 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 17, 2007, 01:58:54 öö
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

Tarihçilerin yaptığı bazı büyük hatalar vardır. Yeniçeriler bilindiği gibi sadece devşirmelerden oluşmuyordu. İlk başlarda savaş esirlerinden kurulmuş, daha sonrasında ülkedeki gayr-i müslim tebaa' dan devşirilen askerlerden, en sonunda da ise özbeöz Türk askerlerden oluşan Osmanlı'da ki bir askeri sınıftı!..

Sanıldığı gibi yani filmlerde gösterildiği gibide Osmanlı'nın başarılarında pekte pay sahibi değillerdir. (hatta faydalarından daha çok zararları olmuştur) En parlak dönem olan Sultan Selim ve Kanuni dönemlerinde dahi sayıları  12.000' i dahi geçmemiştir...

Yeniçeriler barış zamanlarında ise de İstanbul' da ve şehirlerde kalelerde ikamet etmekte, aynı zamanda önceliki görevleri padişahı ve şehirlerin güvenliğini sağlamaktaktı...

Osmanlı' nın başarısında ki asıl sır tımarlı sipahilerdir. Tımarlı sipahiler savaşlarda yararlılık gösteren kişilere verilen toprak karşılığı bu kişilerin yetiştirmek zorunda olduğu ve savaş zamanı orduya katılmak zorunda olan, barışta ise toprağın işlenmesi sorumluluğuna sahip Osmanlı tebaasıydı. Sevlet böylece toprağın işlenmesi ve vergisi karşılığında bedavadan orduya sahip oluyordu. Sanırım 300.000 kişilik bir orduda 10-15.000 yeniçeri herhalde oransal olarak pek te önemli değildir...

Saygılarımla.

Mayıs 17, 2007, 02:22:28 öö
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

Toprak sistemi bozulunca gerekli askeri gücü toplayamayan Osmanlı,yeniçeri seçmekteki özenini yitirmiştir. Başıbozuklar yeniçeri olabilmekte,yeniçerilik babadan oğula geçen bir hal almaktaydu. Barış zamanında da dağılmayan bu ordu, padişahı koruyacağı yerde istediğini yaptıran baskı unsuru olmaya başlamıştı. İstedikleri yapılmadığında ise devamlı olarak Sadrazamların kelleleri gitmiştir...

Padişahları dahi komplolarla değiştirmeye başlamışlardır. Bunları lağvetmek ise ilk olarak Genç Osman' ın aklına gelmiştir...

Planı da şudur;

Gizlice Mısır' a gidecek Mısır ve Anadolu' dan toplayacağı askerlerle yeni bir ordu oluşturup, Anadolu' yu kat edip İstanbul' a ulaşacak ve yeniçerileri ortadan kaldıracaktır. Yeniçeriler bu planı duyar duymaz ise Genç Osman boğdurularak öldürülmüştür. Çeşitli denemelerden sonra bu ocağı kaldırmak 2. Mahmut' a nasip olmuştur. Top atışına tutulan kışlalar halkın da desteği ile ele geçirilmiş, ölen yeniçeriler arasında çok sayıda sünnetsiz ve boynunda haç olana rastlanması ise yıllarca halkın da kanını emen türlü zorbalıkla halkı sindiren yeniçerilere öfkeyi daha da arttırmıştır!..

Mayıs 18, 2007, 11:48:32 öö
Yanıtla #12
  • Ziyaretçi

Alıntı
Tarihçilerin yaptığı bazı büyük hatalar vardır. Yeniçeriler bilindiği gibi sadece devşirmelerden oluşmuyordu. İlk başlarda savaş esirlerinden kurulmuş, daha sonrasında ülkedeki gayr-i müslim tebaa' dan devşirilen askerlerden, en sonunda da ise özbeöz Türk askerlerden oluşan Osmanlı'da ki bir askeri sınıftı!..

Dogru ama devsirmeler ile, savas esirlerini bir araya getir. Sonrada bu orduyu en once en degersiz ordu olarak sur dusmanin uzerine, elinede sadece bir kilic ver o kadar. Yani resmen, "Oleceklerse bunlar olsun. Bizimkilere bisi olmasin" diye kurulmus bir takim.

Sayilari dusuk olabilir ama belgeselde izlediysensunu gorursunku, cok basarili ve cesurlarmis. Osmanlilarin savasin ortasinda kactigi ve gheriye dondugu savaslarda bile onlar kacmamis ve karsi tarafi tek baslarina yenmis, birde padisaha karsi tarafin kralinin kellesini getirmisler.

SImdi bu noktada bir durmak isterim. Neden osmanlilar kacarken bunlar kacmamis? cok mu cesurlarmis? yada cok mu olmek istiyorlarmis? bence hayir. Bence kesin kazanamadan geri donerlerse olduruleceklerdi. Bu yuzden , padisah kellemizi kesecegine savas meydaninda olelim bari diye, kahramanca girdiler. ve kazandilar. kralin kellesinide padisaha getirerek, hem kendi kellelerini kurtardilar hemde sayginliklari artti.

Savas meydanlarinda (su gunlerde dahil) SALDIR emri verildikten sonra, herkes dusmanin uzerine kosarken, eger birisi geri doner, ve oldurmek istemedigini yada korktugunu soylerse ne olur??? ben soyliyim ne olur. O adami orada herkesin gozu onunde kendi komutani oldurur. Neden? digerleride geri kacmasin diye. Bu yuzden askerler "Komutan oldurecegine, en azindan dusman oldurur sehit olurum" diyerek. Sehitlik kavramina inanmak zorunda kalip dusmanin uzerine Allah Allah diye kosuyorlar. Ne kadar mantiklidir? Yorum yok.

Alıntı
Sanırım 300.000 kişilik bir orduda 10-15.000 yeniçeri herhalde oransal olarak pek te önemli değildir...

Onemliymis iste. Neden? cunku en degersiz asker oldugu icin ve kaybederlerse oelcekleri icin, en cesurlar onlarmis. en cesur onlar oldugu icinde, en basarililarda onlarmis. o 300.000 kisilik ordu savas meydaninda geriye kactigi zaman, yeni ceriler kazanmislar o savaslari. bence bu cok onemli bir ayrintidir.

Alıntı
Toprak sistemi bozulunca gerekli askeri gücü toplayamayan Osmanlı,yeniçeri seçmekteki özenini yitirmiştir. Başıbozuklar yeniçeri olabilmekte,yeniçerilik babadan oğula geçen bir hal almaktaydu. Barış zamanında da dağılmayan bu ordu, padişahı koruyacağı yerde istediğini yaptıran baskı unsuru olmaya başlamıştı. İstedikleri yapılmadığında ise devamlı olarak Sadrazamların kelleleri gitmiştir...

Bak bu dogru. Yeniceriler bir sureden sonra simarmis ve neredeyse devleti yonetmek istemisler. Bu yuzden arada onlarinda toplu katliami gerekmis ve sehir meydanlarinda asilmislar.

Belgeselin en can alici yerlerinden biride, 2. Mahmut yeni cerilere sinirlenip, sehirin icinde, toplari yeni ocagina yonelterek, sehir ciinde toplari atesletmesi ve yeniceri ocagini topa tutarak bircok yeniceriyi oldurmesiydi. kalanlarda meydanlarda asilmislar. bu kadar piskopatca bir hareket olabilirmi? istanbulun gobeginde, baris zamani, kendi sehrinin icinde, yeniceri ocagina, yuzlerce top atiyorsun ve kendi ordunu olduruyosun. Bence bu cok buyuk bir olay. demekki padisah ne dereceye gelmis. yada nasil gaza gelmiski istanbulun icinde toplari atesletmis.

Bu yaptigi dogrumudur tartisilir ama cok buyuk bir olaydir. ve kimsenin kolay kolay yapmayacgi birseydir. ne kadar sinirlenmis artik dusunun.

Mayıs 18, 2007, 01:46:54 ös
Yanıtla #13
  • Ziyaretçi

Dogru ama devsirmeler ile, savas esirlerini bir araya getir. Sonrada bu orduyu en once en degersiz ordu olarak sur dusmanin uzerine, elinede sadece bir kilic ver o kadar. Yani resmen, "Oleceklerse bunlar olsun. Bizimkilere bisi olmasin" diye kurulmus bir takim.

Saçma... Yeniçerilerde bizdendi zaten, Yeniçerileri Britanya ordusundamı sanıyorsunuz ki? :) Hem Yeniçeriler herzaman en önde gitmezdi, sanırım Akıncılar ile karıştırıyorsun?

Sayilari dusuk olabilir ama belgeselde izlediysensunu gorursunku, cok basarili ve cesurlarmis. Osmanlilarin savasin ortasinda kactigi ve gheriye dondugu savaslarda bile onlar kacmamis ve karsi tarafi tek baslarina yenmis, birde padisaha karsi tarafin kralinin kellesini getirmisler.

Belgesel izlemem, objektif olmayabiliyorlar, kendi bildiklerime daha fazla güveniyorum... Yeniçeriler çok başarılı ve cesur değillerdi, sadece Hüdavendigar döneminde ilk kurulduğunda faydaları olmuştur. Sonraları ise faydalarından çok zararları dokunmuştur. Osmanlının bütün askeri birimleri zaten atak, başarılı ve cesurdu. Yeniçerilerde savaşmayı akıncılar ve diğer birliklerden kapmışlardır. Akıcılar sadece Türklerden olşurdu, bu şarttı... Akıncılar 15-17. yüzyıllarda  bütün Avrupa'nın korkulu rüyası olmuşlardır. Ayrıca bahsettiğin gibi Osmanlı savaş alanından hiç kaçmazdı. Eski Türk devletlerinin bazı taktiği vardır savaş alanından kaçar arkadan gelen düşmana aniden saldırır ve kazanırlardı...

SImdi bu noktada bir durmak isterim. Neden osmanlilar kacarken bunlar kacmamis? cok mu cesurlarmis? yada cok mu olmek istiyorlarmis? bence hayir. Bence kesin kazanamadan geri donerlerse olduruleceklerdi. Bu yuzden , padisah kellemizi kesecegine savas meydaninda olelim bari diye, kahramanca girdiler. ve kazandilar. kralin kellesinide padisaha getirerek, hem kendi kellelerini kurtardilar hemde sayginliklari artti.

Tamamen yanlış, bilgisizliğinize bağlıyorum... Sizin anlayamadığınız birşey var Yeniçerilerde Türk adetleriyle yetiştiği için ölmekten korkmazlardı ve bütün askerler için şehitlik çok yüce bir kavramdı.  Bütün askerlerde bu inanış ve ruh vardı.

Onemliymis iste. Neden? cunku en degersiz asker oldugu icin ve kaybederlerse oelcekleri icin, en cesurlar onlarmis. en cesur onlar oldugu icinde, en basarililarda onlarmis. o 300.000 kisilik ordu savas meydaninda geriye kactigi zaman, yeni ceriler kazanmislar o savaslari. bence bu cok onemli bir ayrintidir.

En değersiz asker diye bir kavram yok. Osmanlı'da bütün ordular eşit derecede idi ve hepsi Padişahın göz bebeği gibiydi. Yeniçeriler abartıldığı gibi hiçbir zaman Osmanlı'da pek faydaları olmamış aksine zararları olmuştur. En cesur onla değil Türklerden oluşan Tımarlı Sipahiler ve Akıncılardır. Ki en değersiz diye bahsettiğin Yeniçeriler her Allah'In günü padişahtan bahşiş isterler, savaşlarda ganimetlerede hemen çöreklenirler ve en çok payı onlar alırlardı ve refah içinde yaşarlardı...

Belgeselin en can alici yerlerinden biride, 2. Mahmut yeni cerilere sinirlenip, sehirin icinde, toplari yeni ocagina yonelterek, sehir ciinde toplari atesletmesi ve yeniceri ocagini topa tutarak bircok yeniceriyi oldurmesiydi. kalanlarda meydanlarda asilmislar. bu kadar piskopatca bir hareket olabilirmi? istanbulun gobeginde, baris zamani, kendi sehrinin icinde, yeniceri ocagina, yuzlerce top atiyorsun ve kendi ordunu olduruyosun. Bence bu cok buyuk bir olay. demekki padisah ne dereceye gelmis. yada nasil gaza gelmiski istanbulun icinde toplari atesletmis.

Belgeseli izlemedim. Yalnız yazdıklarımı okuduysanız bende farklı birşey söylemedim. Yeniçerilerin ülkeye zararı çok büyüktü o yüzden yeniçeri ocağı kaldırılmıştır. Durduk yere padişahta ordusunu lağvetmek istemez herhalde... Halktan zorbalıkla haraç kesmişler, Onca Sadrazamın ve Genç Osman'ın da kellelerini yeniçeriler almışlardır. Padişahları bile entrikalarla değiştirmeye başlamışlardı. Devlettte fazla para yokken dahi ayaklanıp hergün altın istemeye başlamışlardı. Yeniçerileri lağvetmek ise ilk olarak Genç Osman' ın aklına gelmiştir...

Planı da şuydu;

Gizlice Mısır' a gidecek Mısır ve Anadolu' dan toplayacağı askerlerle yeni bir ordu oluşturup, Anadolu' yu kat edip İstanbul' a ulaşacak ve yeniçerileri ortadan kaldıracaktır. Yeniçeriler bu planı duyar duymaz ise Genç Osman'a tuzak kurup boğdurarak öldürültmüşlerdir. Çeşitli denemelerden sonra bu ocağı kaldırmak 2. Mahmut' a nasip olmuştur. Top atışına tutulan kışlalar halkın da desteği ile ele geçirilmiş, ölen yeniçeriler arasında çok sayıda sünnetsiz ve boynunda haç olana rastlanması ise yıllarca halkın da kanını emen türlü zorbalıkla halkı sindiren yeniçerilere öfkeyi daha da arttırmıştır!..

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Mayıs 18, 2007, 01:55:08 ös Gönderen: Ittihatci »

Mayıs 18, 2007, 02:16:31 ös
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

Bak arkadasim sen bana biton laf etmissin ama anlamiyosun beni. Ben kendi fikirlerimi degil, belgeselde anlatilanlari soyluyorum. Bari belgeseli izlede oyle yorum yap. alti ustu 30 dakika birsey toplam.

Alıntı
En değersiz asker diye bir kavram yok. Osmanlı'da bütün ordular eşit derecede idi ve hepsi Padişahın göz bebeği gibiydi.
olaya bu kadar dar bakma bence. padisahin 3-5 askeri yada yenicerilileri umursadiginimi saniyorsun hakakten? adamlar hem musluman degil hem turk degil hemde savas esiri. sence bir padisah, hemde osmanli padisahi bu adamalri ne kadar umursar?

daha biton cevap veririmde, benim cevaplarimi kisisel aliyorsun sonra ben BILGISIZ, CAHIL ADAM oluyorum. Belgeseli izle sonra konusalim.

Mayıs 18, 2007, 02:22:57 ös
Yanıtla #15
  • Ziyaretçi

Bak arkadasim sen bana biton laf etmissin ama anlamiyosun beni. Ben kendi fikirlerimi degil, belgeselde anlatilanlari soyluyorum. Bari belgeseli izlede oyle yorum yap. alti ustu 30 dakika birsey toplam.

Dedim ya belgeselden daha doğruyum ve daha çok biliyorum, bakmama gerek yok. İstersen ukala de...
Ayrıca demek belgeselin fikirleride sana uyuyorki ben doğruyu anlattığım halde üsteliyorsun. :)

olaya bu kadar dar bakma bence. padisahin 3-5 askeri yada yenicerilileri umursadiginimi saniyorsun hakakten? adamlar hem musluman degil hem turk degil hemde savas esiri. sence bir padisah, hemde osmanli padisahi bu adamalri ne kadar umursar?

Ben diyorum ki bütün askerler eşitti eğer illahada kıyaslamaya gidersek Yeniçeriler asker olarak en ayrıcalıklı sınıftı. Sonra ben sana bilgisiz, cahil demiyorum ama bunuda bilmiyorsan sana hiçbir şey söylemeye gerek yok..

Mayıs 18, 2007, 04:38:42 ös
Yanıtla #16
  • Ziyaretçi

Neyse boşver zaten sana görede ben taraflıyım, belgesel doğru... :) Biz seninle hiç bir konuda uzlaşamayacağız. :)

Temmuz 25, 2007, 01:42:48 ös
Yanıtla #17
  • Ziyaretçi

guzel bir belgesel bence. belgeselden sonra yazilmis olanlarda ilginc ve faydali bilgiler. herkes duzgun normal sekilde fikirlerini belirtmis. ama nedense 2 uyede sornadan atilmis :D

Temmuz 25, 2007, 04:21:56 ös
Yanıtla #18
  • Ziyaretçi

Sn. Piyon, bahsi gecen uyeler bu basliktaki yazilari sebebi ile degil, baska sebeplerden ihrac edilmislerdir.

Ağustos 13, 2007, 05:53:37 ös
Yanıtla #19
  • Ziyaretçi

yeni yeni ogreniyorum. saolun.