Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Modern çağ müslümanları ve türban yasağı  (Okunma sayısı 20967 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 02, 2008, 11:34:37 öö
  • Ziyaretçi

Bir dinin özü ne kadar modern ve çağdaş olursa olsun,din ancak onu pratik hayata akrataracak insanların kapasiteleri nispetinde gelişim gösterebilir.Türkiye'de yıllardır devam eden türban tartışmalarının sonuna gelmiş bulunmaktayız.Türkiye'deki laik kesmin kaygılarını oluşturan unsurları görmezden gelmek ahmaklık olur.Yıllardır müslümanlık adı altında yaşatılan cehalete bu ülke tanık olmadı mı?Din için patlatılan bombalar,türbelere çaput bağlayan insanlar,müridlerine cinsel organlarını öptüren sapık şeyhler,tarikat-cemaat yapılaşmasıyla sömürülen trilyonlar,dinin siyasi rant aracı olarak kullanılması,insanları tehdit ederek kendi cemaatlerine çekmeye çalışan modern dinci çeteler, batının gelişimi karşısında kabuğuna çekilmek isterken gittikce cahilleşen müslümanlar.Türkiye ve daha bir çok müslüman ülkede islamiyet malesef fazlasıyla bağnaz cahil ve köylü bir kesmin elinde oyuncak olmuş durumda.Müslümanların yayın yaptığı hilal-tv- tv 5 - Vakit ve yenişafak gazetesi türü yayın organlarını incelediğimizde günümüz müslümanlarının içinde bulunduğu cehaleti rahatlıkla algılayabiliriz.2008 yılında gazete köşelerinde forumlarda, hala müziğin haram olup olmadığını tartışan insanların eline dünya egemenliğini emanet etmek insanlığı karanlığa teslim etmek anlamına gelmiyor mu?Müslümanların şöyle bir problemi vardır : bilim,siyaset,ekonomi,sanat,spor,medeniyet herşey batının elindedir,en güçlü devletler batılı devletlerdir,en medeni toplumlar batılı toplumlardır,en güzel filmleri batı çeker,en önemli kupaları batı alır,en güzel kitaplar batı da yazılır,bütün bilimsel gelişmeler batıda gerçekleştirilir,hastalıklara çare batıda bulunur,dünyaya medeniyeti batı öğretir ama ne hikmetse namaz kılıp tespih çekmekten başka işe yaramayan müslümanlardan batının ödü kopar.Batı tüm gün oturur "ya ne yapsak da şu müslümanların önünü kessek" diye düşünür.Bilim,kültür,sanat,siyaset,ekonomi,spor,mimari 2000'li yıllarda hala sakal bıyık tartışması yapan insanların elinde ne hale gelir? Paranoyanın kibre dönüşmesinin en güzel örneklerinden biri olan bu durum karşısında kayıtsız kalabilmek mümkün değil.

Uzun lafın kısası türban üniversiteye girmemelidir.Türbanlı kızlarla dolu üniversitelerin modern ve çağdaş türkiye için karanlığa atılan ilk adım olacağı kanaatindeyim.Din üzerinden yürütülen siyasetin had safaya ulaşması,imam hatipler gibi üniversitelerin de dincilerin arka bahçesi olması kaçınılmaz bir son gibi duruyor.Her gecenin ardında bir gündüz var derken aydınlıktan sonra karanlık zamanı geldi mi dersiniz?

Şubat 02, 2008, 12:26:45 ös
Yanıtla #1

Sn Santander,

Yapılan devrimi halkın bir kısmı özümsiyebilmiş ancak büyükçe bir kısmı ise özümsiyememiştir.Atatürk ün ölümünden sonra bu grubun aydınlanmasının sağlanmasının önü kesilmiştir.Aydın kesim etrafına duvar örmüş , diğer kısmı dışlamıştır ve hor görmüştür.Yaratılan veya büyümesine göz yumulan canavar tabiatını sergileyecektir.Aydınlanma topyekün olamaz ise karanlıkta kalan grup diğer grubu aşağı çeker.Kurallar öyle güzel konulmuştur ki kendini kurtarmak yeterli olmadığı gibi sorumluluktan kaçmakta mümkün olmamaktadır.Çünkü her insan birbirine bağlıdır.Aydınlığa hep birlikte ulaşabilmeyi dilerim...

Saygılarımla,
Omnia mors aequat

Şubat 02, 2008, 12:35:01 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Batının modernlik bahanesiyle her türlü rezilliğin içine girmesi müslümanları din ve kültürlerini yaşatabilme adına kabuğuna çekilmeye zorladı.Şöyle sapkın bir mantık var günümüzde : ben dinsizim o halde her türlü pisliği yapabilirim.Bu anlayış kişisel gelişimi sınırlı yoz dincilerin eline güzel bir fırsat verdi ve gittikce sapıklaşan insanların karşısına islamın tek ahlak yolu olarak konulmasında yardımcı oldu.İnsan yaratılış olarak iyiyi ve kötüyü ruhunda barındıran bir varlıktır,din iyi insan olmayı emreder ama dindar insan iyi insandır diye bir anlayış oldukca tek taraflı bir düşüncedir.Dindar insan iyi olmak zorundadır ama ben dindar oldum o halde iyiyim gibi bir görüş kesinlikle saçmalıktan ibarettir.Bunun bilincinde olan insanların kesinlikle bu aydınlanma bilincini topluma karşı bir görev haline getirmesi gerekiyor yoksa sadece dindar olduğu için kendisini üstün insan olarak algılayan ve tek yolun kendi yolu olduğunu düşünen sapık dincilerin eline kalacağız.

Şubat 02, 2008, 01:18:28 ös
Yanıtla #3
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn,Santander yazdığınız paragrafı harfi harfiyen okudum.Her cümlede tüm müslümanlığı ne kadar aşağıladığınıza tanık oldum.Okuduğum metinde bir takım insanların dini ne kadar istismar ettiğini bende sizin gibi gazete ve çeşitli yayın kuruluşlarınlarından bilmekteyim fakat bunu tüm müsmanlara mal etmeniz açıkcası müslümanlığa at gözlüğünden bakmaktan ileri gitmez bunu kabullenin artık dininiz her ne olursa olsun kimsenin dinini bu kadar küçümsemenin ve çamur atmanın hevesinden bir an önce vazgeçin.Bilim,siyaset,ekonomi,sanat..vs lere takılıp kalmışsınız belliki İslam dinin yetiştirdiği bilim adamlarından tutunda sanatı benimsemiş siyasette adını tüm dünyaya duyurmuş ekonomi alınında ihtisas yapmış çok değerli kişiliklere sahibiz bunların hiçbirinden  haberiniz yok galiba,kim bilir belkide yazdıklarınızın bunlardan dolayı 3,5 satır saçmalıktan ileri gitmediğini açık bir şekilde ortaya koyuyor

Ayrıca türban konusuna değinmişsiniz.Türban yasağı kalkacak mı?
kal ka cak
imam hatiplerin önü açılacak mı?
a çı la cak
kamu alanlarında türnalı grelebilecek mi ?
gi ri le cek

Hayal görmeyin!Her insanın hakkı olduğu gibi onların da hakkı vardır.Eğer bir nebze olsun birşey yapmak istiyorlarsa rektörler önce özgürlük alanında yapmalıdırlar.Çünkü gayyında da bu gereklidir
Bu ülkede kimse satranç oynamayı bilmez.Bu millet kaderini zar atarak belirler.

Şubat 02, 2008, 01:37:32 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Aslında aşikar olan bir fikrin yavaş yavaş kamuoyuna zerkedilmeye başlandığını gösteren bir önerme. bir kısmı bu görüşte olduğu halde takiyye yapıp sadece üniversitede türban serbestliği üzerinden özgürlük söylemi geliştirirken daha dürüst olanları açıkça hayatın her alanında, kamu hizmeti veren, alan ayrımı yapmadan türban denen aparatın serbest olması konusunda fikirlerini paylaşıyorlar. türbanlı hakimler, türbanlı polisler, türbanlı savcılar, türbanlı subaylar vs. özledikleri türkiye bu. ancak koşulları uygun görmediklerinden, bir kısım ceylanları ürkütmemek için bunu açıkça dillendirmiyorlar. bugün biri dillendirmiş. bakalım:

bugün'de yazan ahmet taşgetiren:

"bu da bir bayanın müslüman olarak kendisini bu görevle sorumlu hissettiği tüm zaman ve mekanları kapsar. zaman büluğ yaşıdır, mekan ise, mahrem olmayan bütün alanlardır. yarın bu ülkede herhangi bir bayan, başörtüsü ile, üniversite dışında var olmak isterse, diyelim bir mhp hükümeti, buna mani mi olmak isteyecektir? bu, özgürlükler açısından sorunun yeniden başlaması anlamına gelmez mi? meselenin oturduğu ana zemin açısından sağlıklı değil, dediğimizde de şunu anlatmak istiyoruz:

başörtüsü, yukarda da belirttiğimiz gibi "islami tesettür"ün kadınla ilgili bölümüdür. sorun da bir müslüman bayanın "ben hayat tarzımda bu görevi ifa etmek istiyorum, hayatın tüm alanlarında bunu yaşamak istiyorum" talebinden kaynaklanmaktadır. şayet mhp olayı "islami bir görevin ifası" açısından görüyorsa o zaman ya, bu görevin bütün alanlarda ifası gibi bir talebin sözcüsü olması gerekir, ya da geleceği bağlamaması, en azından "şimdilik bu kadar özgürlük sağlayabiliyoruz, bu uygulama başlasın, daha uygun zamanlarda özgürlük çerçevesi genişleyebilir, bizim de gönlümüz ondan yanadır" demesi gerekir. "
http://www.bugun.com.tr/yazar.asp?yaziid=12926

bakın büluğ çağı demiş. dogmatik akideye göre, bir kızın büluğ çağı 9 yaşında başlar. en geç dokuz yaşında tak kafasına türbanı, paketle yani. şimdi sizi 25 sene öncesine götürmek istiyorum sayın sözlükçüler.

sene 1983. hıfzı veldet velidedeoğlu, hikmet çetinkaya ile konuşuyor:

"şeriatçıya verilen ödünlerin sonu gelmez; her ödünden sonra yeni ödünler istenir. çünkü amaçları türkiye cumhuriyeti'ni din dogmalarına dayanan bir islam devleti durumuna getirmektir. bu amaca ulaşıncaya kadar uğraşacaklar, üst üste verilen ödünlerle güçlenecekler ve bir gün silahlı kuvvetlere de meydan okuyacak duruma geleceklerdir. bunu şimdiden görmemek için kör veya uykuda olmak gerekir" #10790112

bir de yakın zamana bakalım. malezyalı bir avukat malik imtiaz konuşuyor:

"oysa başlangıçta olup bitenleri ciddiye almıyorduk. "malezya, afganistan mı, iran mı olacak yani?" diye şakalaşıyorduk. ama şimdi anayasal din özgürlüğünü savunduğum için şehirde benim resimlerimi 'ölü olarak aranıyor' afişi yapıp dağıtıyorlar. binlercesini..."
http://www.milliyet.com.tr/...6/yazar/temelkuran.html

şüphesiz bunlarda düşünenler için ibretler vardır. bir tarafımdan sallamıyorum bunları. yavaş yavaş aşama aşama. bekleyin. kurbağa gibi. (bkz: haslanma surecindeki kurbaga)

söz söyleme mecburiyeti notu: demokrasi adına, kerhen de olsa üniversitelerde türban yasağının kalkması gerektiğini düşünüyorum. tamam türban denen aparatı hijyenik bulmuyorum, estetik bulmuyorum, kadının insanlık onurunu ayaklar altına alan bir erkek egemen zihniyet dayatması olarak görüyorum ama reşit biri de tercihini bu yönde kullanmışsa yapacak bir şey yok. hani biri hocaya gidiyor "hocam sinek yemek caiz midir?" diye soruyor. hoca da "yiyebilirsen caizdir" diyor. o bağlamda takan taksın işte. lakin demokrasi adına, özgürlük adına bu serbestliği savunanlar da hiç olmazsa artniyetleri görebilsin. bu serbestlik dinsel bir gereklilik diye değil demokratik ifade özgürlüğü kapsamında teorize edilsin. bunlara güven olmayacağını da bilsin. daha geçtiğimiz seçimlerde baskın oran "hizmet alan hizmet veren" ayrımdan bahsettiğinde kötü adam olmuştu bu türbancılara göre. bu tek bir örnek. zihniyetlerinde dayatma, sadece kendi istediklerini, dinsel dogmalarını hakim kılmak her şey var. yalan, riya, takiyye durmak yok yola devam.

Şubat 02, 2008, 01:54:28 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Sn.MYSTICPROVOCATEUR çok güzel bir yorum da bulunmuş.Devrimlerin adım adım gerçekleşmesini benimseye Atatürk'ün ölümü arkasndan aydın? kesimler avrupadan her aldıklarını örnek diyerek betimlemiş uçurumları daha da fazlalaştırmıştır.Avrupa daha doğrusu batının gelişim ve üretim taslaklarını değil sadece tüketim taslaklarını parti ve kıyafet şablonlarını alabilmekle sınırlı kalmışlardır.
     Sn.Santander,yazısında gerçekten güzel konulardan bahsetmiş fakat bana göre eksik bir yorum getirmiş.Ülkenizde yaşayan insanlar eğer ki dinlerini bile saptırıyorsa bu yönetimin ve sorumlu kişilerin eksik verdiği eğitimden kaynaklanır.
Eğer ki siz din eğitimini elinize alıp en doğrusunu veremezseniz bazı sakalı uzun aklı kısa yaratıklar bu eğitimlere el atıp türbelerde çaput bağlamayı,Emniyet Müdürü öldürmeleri halkın uçurumun aşağısında kalmış olan kısmına empoze ederler ve bunu kullandıkları,eğitimsiz ve dışlanmış halkın vicdanında meşrulaştırmak için dini kullanırlar.
      Aynı şekilde elimize geçen bir fırsat olarak kabulleniyorum bu üniversitede türban konusunu.Sonuç olarak bu ülkede yaşıyan kimse cahilliğinden ve bilgisizliğinden ötürü dışlanamaz!Hele ki bu dışlamayı,din ve şeriat'a karşı duruş kisvesi altında gerçekleştiren ve kendisini aydın?? olarak niteleyen kesim ise zaten var olan eğitim eksikliğini ve uçurumları daha da arttırmaktan öteye gidilemez.Zaten bu aydınlar? aslında maddi anlamda ve yaşadıkları çevre bakımından 'kalburüstü' insanlar olduklarını ve dışladıkları insanların ne derece eğitimsiz kaldığını nasıl sömürüldüklerini görememekteler.
      Evet bahsettiğiniz yayın organlarından özellikle yazılı basın gruplarını çok tehlikli görüyorum.Eğitimsiz olan halkı kesinlikle kışkırtma amaçlı yayınlarda bulunuyorlar fakat tv kanallarını hiç izlememiş olmamdan herhangi bir görüşümde yok.
      Bu sorunlar bir inanç sorunu ve çağdaşlık sorunu olarak değil,eksik verilen bir eğitimin sonuçları olarak görünmelidir.
Yapılacak yegane çözüm yasak koymak değildir.Yapılacak yegane ve en mantıklı çözüm din ve ahlak eğitimine yeni düzenlemeler getirilmesi ve devletin gerekli organlarının bu eğitimi veren kurumlar üzerinde baskıdan ziyade yapıcı yöntemler izlemesidir.Bu sorunun büyümesini engelleceği gibi geleceğe aydınlkla bakmanın bir gereği ve yoludur.

Saygılarımla!!
Bu arada belirtmek isterim ki bu "çaput" bağlama meselesi neden sadece müslümanlarla bağdaştırılıyor??senenin belirli günlerinde belirli kliselerin yaptığı programları tv kanallarından bile takip edebiliyoruz fakat nedense Hristiyan vatandaşlarımız yapınca bir şirinlik abidesi oluyor ama müslüman vatandaşlarımız yapınca çağdışı oluyorlar....garip.

Şubat 02, 2008, 02:31:22 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

SAYIN Santander  şuanda sizin yaptığınız yorum mantık yorumudur ki hangi din olursa olsun o din ile alakalı tüm yorumlarınızı matıkla doğrulayamazsınız çünki dinde matıkla çözülemiyecek onu kabul etmek zorunda olduğunuz bir çok kural vardır bundan dolayı yaptığınız matıki yorumun içinde  bir miktar bir noktaya kenetlenmiş fikir gördüm bundan dolayıdırki  herşeyi matığa dayandırarak açıklamamız harf kalabalığından başka birşey değildir

insanlar özgürdür  sen kimsinki insan özgürlüğünü sınırlandırıyorsun  laiklik laiklik  bizim yada sizin bununla sıkıntısı yok bu bir kelimedir istediğin gibi yorumlarsın türban üniversiteye girsin dendiğinde çıldırıyor bazıları iyide neden çıldırıyorsun sizi özgürlükçü değilmisiniz insanın düşüncesi neyse dini neyse ona göre haraket etsin  ona karışmak sanamı düşüyor.

bu noktaya gelindiğin dede laiklik laiklik diye bağrılıyor  ozaman ben soruyorum laiklik nedemektir.

ben asker çoçoğumun annesiyim başörtülüyüm çocuğum askeri hastanede vs... ben çocuğumu ziyarete gittiğimde başörtülü olarak beni içeri almıyorlar yasak  ama çoçuğum pkk ile savaşda ölünde şehit iyi güzel de  sen askeriyeden kimi içeri sokmazsın  teröristi vs.. eee  başörtülü kadını neden sokmuyorsun içeri? yoksa onu terörist olarakmu görüyorsun hani iltica varya o bakımdan.

askerin lafı var biz burayı kanla aldık ancak kanla  veririz diye dolaylı   tabi bu kan pkk savaşda akılan kan değil ve ya ruslarla yapılan savaşda yada çanakkale cephesinde akıtılan kan değil bu   bu kanı anlayan anlar zaten.

bazılaıda baş örtüsü için diyor  köylüler şehiri elegeçirecek köylüler baş örtülüler oluyor bu bağlamda çeşitli çeşitli zava zingolar  bunlardan biride  BAYKALIN açıklaması ATATÜRKÜN ilkeleri halk oyuyla  kabul edilmediki bu(başörtüsü) halk oyuyla seçilsin  hani sen halkdan yanaydın  herşeyi halk belirler o nederse o bu laf insanımıza yapılmış en büyük hakarettir.

ben diyorumki bu savaşların hepsi din savaşıdır. başka birşey değil     ve insanların özgürlüğünü kim keserse bu museviyede zarar verse hristiyanada müslümanada kime zarar veriyorsa versin özgürlük sınırlandırıcıların hepsine karşıyım.

sonra irana karşısın o adamlar kendi şeriatını uyguluyor çeşitli yollarla sende bu ülkede şeriat uyguluyorsun  kapalı oraya giremezsin buraya giremezsin irana karşısın ama kurallar sert senin kurallarında bazılarına sert illaki herkez  orasını burası açmak zorundamı?

bu ülkede kimse hayrına çalışmıyor herkesin işi ülkeyi karıştırmak  gerek taraftarlık gerek particilik gerek vsvs... yok şu clup şunu yaptı bunu yaptı işte çoçuklara öğrencilere vs bu işleri bıraksınlar  ya ne yaptıklarını idrak edemiyorlar yada bile bile sızıyorlar ama insanlarda  akılsızya bunları anlamıyorlar akıllı insanlar yapıcaklarını biliyorlar merak etmeyin size söylüyorum üzerine alınanlar.  ülkeyi bölmekden başka bir halta yaradığınız yok  hiç bir kuruluş  ülkesi ve insanları için çalışmıyor çoğu mezopotamya için itopya için birilerinn isteklerini karşılamak için çalışıyor.

asa111,112,113 dan başla oku anla.  

« Son Düzenleme: Şubat 02, 2008, 02:41:38 ös Gönderen: klmtrs »

Şubat 02, 2008, 02:39:00 ös
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Sn.klmtrs Tsk nın koymuş olduğu kuralların gerekçeleri çok başka.Tsk sadece bağlama stilinden dolayı bir sınırlama getiriyor bunun dışında saç kapatmakla ilgili bir  sınırı yok.

Şubat 02, 2008, 02:42:24 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Şubat 02, 2008, 02:46:14 ös
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Bunu şöle açıklayabiliriz sevgili klmtrs eskiden ninelerimiz taktığı bir tülbent tarzı olan seye karsı değildir. Yoksa suan ki duruma kesinlikle karşı durumdaTSK. Şuan ki durum biraz abartılmışdır.