Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Aytunç Altındal roportajı (Türkiyede Masonluk)  (Okunma sayısı 18243 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 15, 2007, 07:00:28 ös
  • Ziyaretçi

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası Derneği'nin eski Büyük Üstadı Kaya Paşakay'la Genel Sekreter Koray Darga ve sayman Prof. Sait Sevgener, yolsuzluk yaptıkları gerekçesiyle Masonluktan ihraç edildiler. Masonlar üzerine yaptığı araştırmalarla tanınan yazar Aytunç Altındal da savcıların basına yansıyan yolsuzluk iddialarının üzerine gidemeyeceği iddiasında. Altındal'a bizim Mason olup olamayacağımızı da sorduk.

Bir yolsuzluk tartışması yaşandı. Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası'nın bazı yöneticileri yolsuzluk yaptıkları gerekçesiyle Masonluktan ihraç edildiler. Eski Büyük Üstatları Kaya Paşakay dışındaki iki yöneticinin 'Masonist Mahkeme'de yargılandıklarına dair haberler okuduk. 'Masonist Mahkeme' yasal mıdır? Yürürlükteki mahkemeler dışında mahkeme kurmak suç değil midir?

'Masonist Mahkeme' diye bir şey yok. Gazetecilerin yanlış yazmasından kaynaklanıyor. Konsey var. Yüksek Haysiyet Divanı gibi. Bunlar kişinin ifadesini almıyorlar da ihtilaflı grupları karşılıklı oturtup dinliyorlar. Bütün derneklerde vardır.

Dernek tüzüğünün ihlal edilip edilmediğini saptamak için mi?

Evet, aynen öyle. Mahkeme demek yanlış. Türkiye Cumhuriyeti devletinde tek mahkeme vardır. O da devletin mahkemesidir. Mahkeme kurmak Anayasa'ya aykırıdır. Maazallah ipe kadar götürür.

Gazeteciler 'Masonist Mahkeme' diye bir şey uydurmuş olabilir mi? Belki de gazetecilere bilgi veren Mason böyle bir tabir kullanmıştır. Bu mümkün değil mi?

Anladığım kadarıyla gazeteciler meseleyi tam anlayamadıkları için 'Masonist Mahkeme' diye yazmışlar. Öyle mahkeme olmaz. Mason Locası dernekler yasasına tabii. Mesele şurada: Türkiye'de 'Kelebek Sevenler Derneği' kursanız, orada bir suistimal olsa derhal Cumhuriyet Savcıları el koyar. Sokakta kestane satan adama "Gel buraya, sen vergini verdin mi?" diyor bu devlet. Burada bedeli 7 milyon dolar olduğu öne sürülen bir suistimal var. Cumhuriyet Savcıları niye üstüne gitmiyor, belli değil. Bazı Masonlar, gazetecilere, şenlikli bir dava olacağını, medyaya çok malzeme çıkacağını söylüyorlardı. Ancak konu bir şekilde kapandı. Şimdi mahkeme sürecinden kimse söz etmiyor& 

Siz 'Masonist Mahkeme' yok dediniz ama haberlerde Kaya Paşakay'ın eskiden Büyük Üstad olduğu için bu mahkemede yargılanamadığı belirtiliyor.

O palavra. Olur mu öyle şey? 7 saatlik bir toplantı yapmışlar. Orada suçlananlar ve suçlayanların tamamı karşılıklı oturup konuşmuşlar. Şimdi iki ayrı mesele var yanlış değerlendirilen. Tabii Türkiye'de basın bilmiyor bu işleri. Yazıları yazan genç çocuklar neyin ne olduğunu bilmiyorlar.

Doğrusunu isterseniz ben de pek anlamıyorum bu işlerden&

Masonluktan ihraç var. Bir de dernekten ihraç var. İkisi farklı. Anlatabildim mi? Mason Locası'ndan ihraç edilmekle Masonluktan ihraç edilmek farklı iki durum. Burada eski Büyük Üstad ve diğer ikisi, verilecek en ağır cezayla cezalandırıldılar. Masonluktan ihraç edildiler. Yani artık kayıtları yok, Mason değiller. Senin gibi, benim gibi ben-i adem sıfatına düştüler. (Gülüyor) Anlatabildim mi? Şimdi bizim gibi sıradan vatandaş oldular.

Peki Masonlar içerisindeki bu tartışmaları neye bağlıyorsunuz? Kısa süre öncesine kadar Büyük Üstad olan Kaya Paşakay, sürekli olarak 'şeffaflık'tan bahsediyordu. Şeffaflıktan rahatsız olanlar mı var?

Paşakay denilen adam egosantrik bir adam. Kendine aşıktır. Çok da dengesiz bir şahıstır. Eskiden beri bilinir bu. Dolayısıyla bunun zaten Maşrık-ı Azam (Büyük Üstad) olması bile başlı başına bir hataydı onlar açısından. Bunun yaptığı pek çok iş var. Ama kendisi gibi bir çok adam var orada. Tam bir çıkar yeri, üçkağıtçılık müessesesi. Kaldı ki bizim Masonlar üfürükten, dandik masonlar. Sadece emir kulları. Avrupa'dakiler, Amerika'dakiler şöyle şöyle yapacaksınız diyor, bizimkiler de onu yapıyor. Zaten bu tartışmalar da dışarıdan gelenlerin verdikleri raporlar üzerine yaşandı.

Paşakay sadece egosantrik olduğu için mi yaşandı tüm bunlar?

Suistimaller de var tabii. 44 bin dolara yemekler verdiği falan söyleniyor. Biliyorsunuz Masonların bir lafı var. "Din adamları bizim kadar ahlaklı değildir. Gerçek ahlakı biz temsil ederiz" diyorlar. Ben yıllardır Masonların aslında ahlaksızlığı temsil ettiklerini söylüyordum. Son örnek bu oldu. Yıllardır söylüyoruz, ahlakmış, toleransmış, hoşgörüymüş, cart curtmuş, dinlere açıklarmış, hepsi palavra. İşte gördük.

Söz Masonlardan açılmışken& Hep merak etmişimdir. Bir insan neden Mason olur? İnsana ne gibi çıkarlar sağlar Mason olmak? Hem Mason olmanın yolu nedir? Bir insan nasıl Mason olabilir?

Ooooo! Uzun hikaye.

Kısaca dinleyelim öyleyse:

Mason olmaya heveslenme. Lion olmaya bak.

Mesela ben Mason olabilir miyim?

Sen Mason olamazsın. Senin baban Mason muydu?

Hayır.

Deden?

Hayır.

Unut sen. Mason olmak için hiç heveslenme. Lion olmaya bak sen. Lion olduktan sonra Rotaryen olmaya çalış. (Gülüyor) Roteryenlerin arasında sivrilirsen belki Masonluğa da geçebilirsin. Fakat deden Mason olsaydı, baban Mason olsaydı bir de Galatasaray Kulübü'nün üyesi olsaydın Mason oldun demekti.

Teklifler de oluyor ama değil mi? Yani üst düzey bir bürokrat, babası veya dedesi Mason olmasa da Mason olabiliyor öyle değil mi?

Onlar karar verir. Kendi aralarında şu müsteşarı Mason yapalım derler. O da bilir zaten müsteşarlığa geldiği zaman teklifler geleceğini. Yani Masonluğa açık olduğunu anlarlar evvela. Bir iki yoklama yaparlar. Ailesine bakarlar. Dönme varsa, -dönme derken Sebataycıları kastetmiyorum- kişinin ailesinde mesela Ermeni, Rum veya Yahudi varsa işler kolaylaşır. Yoksa yine de alırlar ama biraz daha zor olur. Senin deden gayrimüslim miydi?

Hayır.

Senin hiç şansın yok. Unut bu işi.

Mason localarının geçen yüzyılda olduğu gibi siyaset üzerinde etkili olamadıkları, sıradan bir kulüp veya dernek haline geldikleri söyleniyor. Aynı görüşte misiniz?

Yok etkililer. Avrupa'da& Bizimkiler zaten söylediğim gibi dandik masonlar. Bir halt bildikleri yok. Zaten burada 17 derece var, 16. dereceye geliyorsun, ondan sonra 33. derece falan diyorlar. Aradakiler yasak. Türkler olamıyor. Benim konuyla ilgili kitabım var Gül ve Haç Kardeşliği. 16'dan 29'a kadarki dereceler burada yok zaten.

Masonluk insana ne gibi çıkarlar sağlıyor?

Bu loca 7 milyon doları nasıl topluyor? Verilen aidatlar belli. Dernekler yasasına göre aidat dışında para vermek yasak. Bu aidatlarla 7 milyon dolar toplanır mı? Savcının esas bunları soruşturması lazım. Bir locasınız. Elinizde 7 milyon dolar varmış. Bunun üzerinde kavga çıkıyor. Bu 7 milyon dolar belki de 50 milyon dolardır. Kim bilir. Sonra bu para, bir yerlere rüşvet olarak veriliyor mu acaba? Ya da bazı köşe yazarlarına Avrupa Birliği üyeliğini, dinler arası diyalogu destekleyin diye para veriliyor mu acaba? Bunlar da soru işareti. Locaların basınla, belli merkezlerle çok yakın ilişkileri var. Birilerine şu adam sizin gazetede köşe yazarı olsun, maaşını biz öderiz deniyor mu acaba?

Öyle bir şey olabilir mi?

Olmaz mı? İşte bunlar sorulması gereken şeyler. 7 milyon dolarlık bir suistimal var ortada.
Bu suistimal bir dernekte olmuş. Az önce söyledim 'Kelebek Sevenler Derneği' veya 'Kertenkele Sevenler Derneği' olsa devlet bütün gücüyle üstüne gider. Basılır. Derneğe 550 tane rambo polis girer. Evraklar varsa bulurlar, o yetmezse başka şeyler de bulurlar. Fakat Masonların 7 milyon dolarlık bir loca davası var. Bizzat kendileri söylüyorlar bunu. Buna rağmen Cumhuriyet Savcıları oturdukları yerden seyrediyorlar.

Savcıların çekindiği birileri mi var?

İşte işin aslına geliyorsun. Güçleri var mı, yok mu görüyorsun. Adam Genelkurmay Başkanlığı'na Türk Silahlı Kuvvetleri hakkında iddianame yazıyor. Bir Mason locası hakkında takibata geçemiyor. Gücü var mı yok mu bu Masonların?

Soruşturma yapacak savcıyı nasıl engellerler? Tehdit mi edilir, terfi mi edemez?

Yerine göre hepsi olur. Birdenbire kendini Şırnak'ta savcı olarak bulabilir. Değil mi? Ya da başka şeyler olur. Bir sürü şey olur. Mesela birdenbire Hürriyet gazetesinde manşet olursun. Sonra büyük bir gazetecilik başarısıyla senin kasetlerini bulur, güçleri var mı yok mu görürsün. Savcı, Yaşar Büyükanıt çete kurdu diye bir şeyler yazıyor. Sıkıyorsa Mason locasındaki 7 milyon doların peşine düş. Durum budur.
« Son Düzenleme: Temmuz 15, 2007, 07:04:48 ös Gönderen: Draug »

Temmuz 15, 2007, 07:45:51 ös
Yanıtla #1
  • Mason
  • Uzman Uye
  • *

çok yanlış bilgilendirmeler var.

dedesi, babası mason olamayan mason olamazmış?

bir kardeşin "önerisi" yeter
Tempus fugit...

Temmuz 15, 2007, 07:50:06 ös
Yanıtla #2
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

"Aytunç Altındal" bir Mason degildir. Bu nedenle verdigi bilgiler elbette yanlis yada eksik olacaktir.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Temmuz 15, 2007, 07:56:07 ös
Yanıtla #3
  • Mason
  • Uzman Uye
  • *

"Aytunç Altındal" bir Mason degildir. Bu nedenle verdigi bilgiler elbette yanlis yada eksik olacaktir.

Elbette Sayın Üstadım, lakin bu derece yanlış bilgilendirme ancak kasıt ile mümkündür, "araştırmacı - gazetecilik" ile değil.

Vurgulamak istediğim asıl husus budur.
Tempus fugit...

Temmuz 16, 2007, 02:18:17 öö
Yanıtla #4
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Omnia Tempus Alit , Maalesef tamamıyla haklı ...
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..

Temmuz 16, 2007, 11:09:25 öö
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

draug arkadasim. yazilarina baktimda. sana bisi sormak istiyorum.

bu sitede sevdigin herhangi birsey varmi? (muhtemelen hayir diyeceksin tabi LuckyEye haric. Onu seversin. :) )

bu sitede yaptigin antimasonik gosterilerin ne kadar etkili oldugunu dusunuyorsun? (muhtelemen etkisiz oldugunu sende farkindasin)

LuckyEye haricinde sitede sevdigin bir allah kulu varmi? (muhtemelen hayir diyeceksin)

Sitedeki herhangi bir kisi tarafindan sevildigini dusunuyormusun? (gene LuckyEye haric diyim)

E Peki! NEDEN HALA BU SITEDESIN be adam???

illa butun uyeliklerini yok mu etsinler senin? yada agirmi konussunlar buranin kurallarina ve ortamina uyman icin? senin gibi insanlardan turkiyede o kadar cok varki. ne gittiginiz yok belli, nede savundugunuz sey. bilgisizliginiz, saldirmaniza neden oluyor. saldirinizin en buyuk nedenide korku.

senin gibi kisilerin cok olmasindan dolayi zaten turkiyede secimlerde ulke hep husrana ugruyor.

al sana bide saygi gondereyim. belki degerini bilirsin.

Saygilarimla

Temmuz 16, 2007, 12:36:02 ös
Yanıtla #6

Sayın Piyon,

Fikirlerini paylaşmasanız bile düzgün bir uslup kullanmanız konusunda sizi uyarıyorum.Kurduğunuz cümlelere dikkat edin.Seviyesiz yazışmalara bu forumda izin verilmez.
Omnia mors aequat

Temmuz 16, 2007, 02:40:29 ös
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Ben şahsı tanımam etmem nasılda benimle kıyaslıyorsunuz anlamış değilim her gelen muhalefet beni seveccek yada ben onu seveeğim diye bir husus mu var SN. Piyon umuyorum ve diliyorum bir gün bana da böyle imalı laflar gönderirsiniz sabırsızlıkla bekliyorum o günü...

Temmuz 16, 2007, 05:10:28 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Piyon nickli üyeyi ciddiye almıyorum..En üstte bir arkadaş roportajın niteliksiz olduğundan bahsetmiş,katılıyorum.Masonlar tarafından nasıl karşılanacağını merak ettiğim için aldım buraya,babası mason olmayan mason olamaz gibi laflar malesef bilgiziliğin göstergesi.Aytunç Altındal adına üzüldüm

Temmuz 16, 2007, 05:14:54 ös
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Keske bu son mesajinizi eklediginiz yazinin sonuna yazsaydiniz da, amaciniz belli olsaydi.