Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Türkiyede neden sadece iskoc riti var?  (Okunma sayısı 18337 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 21, 2007, 05:09:36 ös
  • Uzman Uye

diğer ritlerin olmama sebepleri nelerdir?

Mart 21, 2007, 05:19:00 ös
Yanıtla #1
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Yayilma politikasini; uye sayisi, (2 tarafli) istek derecesi ve guvenlige baglayabilirsiniz.
« Son Düzenleme: Mart 21, 2007, 08:22:57 ös Gönderen: MASON »
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Mart 23, 2007, 12:06:31 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Bildiğim kadarı ile ülkemizdeki;

Özgür Masonlar Büyük Locası da İskoç Ritini kullanmakta ancak Tanrıya inanmak konusunda daha esnek durmaktalar.

Bu sebeple satorota6666'in söylediği konunun bir kez daha araştırılması faydalı olabilir.

Mart 23, 2007, 02:04:58 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Anlamadim simdi ben. MASON un dedigimi dogru, seninkimi? hangisi duzenli simdi?

Ozgur Masonlar Locasi, Kadin aliyormu? Ateist aliyormu? eger bu sorulara cevabin evet ise. Ki aliyorlar herkes biliyor. O zaman onlar Duzenli degil demektir. Kendilerine Iskoc Riti degil, isterse Tapinak Sovalyeleri desinler. Duzenli degil bence onlar. Ben sahsen, Kadinlarin ve Ateistlerin girebildigi uye sayisi az olan bir toplulukansa, Duzenli olanlara girmeyi tercih ederim. Birbirlerine ve yaptiklari ise saygilari, inanclari cok daha fazla olur dusuncesindeyim.

Bu kadar yagdan sonra benide alirsiniz araniza herhalde :P
Ayrica rituellerindede biton farklilik falan varmis. :D

Mart 23, 2007, 02:23:35 ös
Yanıtla #4
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Alıntı
İskoç  ritnde  de  tanrıya  inanmak  mecburidir.
Dogru. Iskoc Riti Duzenli Masonlugun 3. Derecesinden sonra baslayan "Zincirin Halkalari"ndan birisidir. Duzenli Ustat bir Mason olmadan Iskoc Ritine giremezsiniz.

Ozgur Masonlar Locasi Bizler tarafindan Duzenli olarak kabul edilmemektedir.
Tanri inanci konusunda "esneklerdir" demektense, bu konuda "Ozgurlerdir" demek daha aciklayici olur sanirim. Ateisleri ve kadinlarida Mason olarak kabul edebiliyorlar. Dunya Muntazam Masonlugu tarafindan taninmiyorlar. Rituelleri ve Kutsal Kitap tanimlari dahi, farkli. Onlarin Gayrimuntazam olmasinin nedenlerinden bir kacidir bunlar.

Bu yazdiklarim kisisel yorumlarim yada dusuncelerim degildir. Ozgur Masonlar Locasi`nin kendi aciklamalarida bu sekildedir. Bu konu icerisindeki onceden yazdigim mesajlarda okudugunuz gibi; Gayrimuntazam ve Muntazam nasil olunur sorularini cevaplamistim. Verdigim linklerdende faydalanrsaniz, sanirim yeterli bilgiye sahip olabilirsiniz. Fakat, elbette tek tarafli arastirma yapmamanizi tavsiye ederim. Bilgileri nasil burdan aliyorsaniz, Ozgur Masonlar Locasinin sitesinede girin ve onlarin kendi aciklamalarinida okuyun. Soylenenlere inanmayip, (yapacaginiz arastirmalar dogrultusunda) kendi dogrularinizi yaratmaniz, sizin cok daha bilge oldugunuzu gosterir.
« Son Düzenleme: Mart 23, 2007, 02:26:43 ös Gönderen: MASON »
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Mart 23, 2007, 08:35:05 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

sayın  hamlet dereceler  hakkında bilginiz  olmadığından  dolayı  sadece  nette  yazanlara  dayanarak   yani  dışarıdan  bakmaya  bu iş  olmaz  :)
ayrıca  düzenli  bir  loca  olmak  sadece  büyük  locanın  o  locayı  kabulüne  bağlıdır.Ayrıca  "tanrı  inancı"  konusunda  da  Türkiyede  mason  locaları açılışı tanzımat öncesine   dayandığı  için  tanrı  inancı  hususunda  esnek  olan  york  ve diğer  fransız  riüellerinin  türkiyede  kabulü  imkansızdır.Bu  bakımdan  bakıldığında    mısır büyük locası  da  iskoç  ritine  mensuptur."tanrı  inancı" bu  bakımdan  önemlidir.

Mart 23, 2007, 10:10:45 ös
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

masonluğa uygun bir insan sadece inanmıyor diye alınmazmı?

Mart 23, 2007, 10:11:42 ös
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

masonluğa uygun bir insan sadece inanmıyor diye alınmazmı?
Hayir alinmaz.

Mart 23, 2007, 10:13:01 ös
Yanıtla #8
  • Uzman Uye

inancı ne olursa olsun mutlak bir inancı olmasımı lazım?

Mart 23, 2007, 10:16:37 ös
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

inancı ne olursa olsun mutlak bir inancı olmasımı lazım?
Bir yuce yaratana inanci olmasi  gereklidir.