Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: BANA GÖRE MASONLUK???  (Okunma sayısı 30668 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 14, 2008, 10:47:30 öö
Yanıtla #20
  • Ziyaretçi

Bence ayrilma karariniz cok yerinde. Ben hala eski mesajlari okuyup forumun genel havasini anlamaya calisiyorum. Sizin gonderdiginiz bir cok mesaj dinlere ve peygamberlere yonelik saldirilarla dolu. Sadece saygisizlik degil ama dupeduz hakaret ve saldiri. Size cevaben mesaj gondermemin sebebi ise sizin hala bu forumu okudugunuza en azindan gonderilen cevaplarin emailinize geldigine inanmamdan dolayi.
Lutfen masonlugun temel taslarindan biri olan dinsel hosgoruyu dinlere karsi saygisizlikla karistirmayin. Hic bir locada herhangi bir din ya da peygamber hakkinda sizin uslubunuzla konusmaniza izin verilmez. Eger verilirse bu ya cok buyuk bir hatadir ve derhal duzeltilir ya da o loca buyuk ihtimalle clandestine denilen taninmayan ve gizli amaclari olan bir locadir. Dolayisiyla onlarin faaliyetlerini biz tanimayiz.
Forumdan ayrilma kararinizi saygiyla karsiliyor ve devamini diliyorum.

Sayın Free and Accepted;

Forumdan ayrıldığım esnada Sizinle bir şekilde tanışmadığıma üzgünüm, ancak söyledikleriniz itibariyle hakkımda bulunduğunuz atıflara dayanarak kişisel görüşlerimi belirtmemde bana tanınan/tanınacak ''Kendini İfade Etme Özgürlüğü'' ne istinaden belirtmiş olduğum görüşlerin her ne kadar bazı Dinsel Duyguları ön planda tutan Siz başta olmak üzere birçok Tutucu Kesimleri olumsuz ve derinden etkilediğini/etkileyeceğini düşünsem de gitme kararımda bu gibi etkenlerin herhangi bir rol oynamadığını özellikle belirtmek isterim.

Sonuçta Her İnsan Fikrini/Kişisel Görüşünü açık bir şekilde İfade edebilme Hakkına sahiptir, her ne kadar görüşlerinize ters gelse de!.....

Saygılar.

Sayın SkullG;

Buradaki beyan ettiğim Özgürlük kapsamında değerlendirilebilecek Görüşlere/Fikirlere ve İnançlara yönelik atıfta bulunurken gösterilmesi gereken hassasiyetten bahsemiştim, yoksa Kamusal Alanda ya da bir başka anlamda herhangi bir durumu kastetmemiştim.

Saygılar.

Cok guldum valla. Saygisizliginizin esas sebebini aciklayamayinca camur atmya kalkmaniz bayagi komik yani. Tutucu filan degilim (Tutucu ne demekse?. Yani tutunca birakmaz filan mi demek?). Sizin uslubunuzla Mason Localarinda konusulsa, peygamberlere bakkal Mehmet Aga gibi hitap edilse o tur saygisizligi yapan kisinin Masonlugu iki gunden fazla uzun surmez. Lutfen tereciye tere satmayin. Ayrica daha once de dedigim gibi Masonlugun dinsel hosgorusunu de "ben buraya gelir belirli bir dinin peygamberine saygisizlik ederim bunu yaparken de baska bir dinin de satis elemani olarak gorev yaparim kimse de bir sey diyemez" mantigiyla karistirmayin. Bence yaptiginiz saygisizliklar zaten cok uzun bir sure gormez gelinmis.
Bon voyage!
« Son Düzenleme: Mayıs 14, 2008, 10:50:01 öö Gönderen: Free and Accepted »

Ocak 14, 2009, 06:55:58 ös
Yanıtla #21

Bir bilinmezken araştırmaya, ilgilenmeye başladığım;
hala devam ettiğim;
uğraştığım;
Mason olsam da olmasam da uğraşmaktan kendimi alamadığım
bilinmez bir uğraştır !
Bilgi , en kutsal güçtür !

Ocak 14, 2009, 06:59:52 ös
Yanıtla #22

Spes mea in Deo est

Ocak 26, 2009, 09:36:06 öö
Yanıtla #23
  • Ziyaretçi

Kavramlarla anlatılmak ve değerlerin aktarılması, asılı tam olarak gösteremese de sürekli genişleyen algımızda yeni ufukları birlikteliğinde getireceğini de unutmamak gerekir. Bir zamanlar matematikteki terimler yetersiz kalıp yeni açılımlara ihtiyaç duyulmuştu. Pozitif sayıları negatif sayıları, tam sayılar rasyonel sayıları, irrasyonel sayılar, karmaşık sayılar derken üstün sayılar vb. uzayıp gitti. Emin olunan bir şey varsa da bu sürekliliğin devam edeceği.
İşte masonluk da bu noktada kendini sürekli kılan değişimler zincirinin bir ürünü. Kendini sürekli nefis muhasebesine tutarak sürekli tanımlayan, eksiklerini bu çerçevede tamamlayan, tamamladığı hiçbir şeyden geri kalmayan ve her tamama erdiğinde yeni bir hesaba giren bir disiplinler sistemidir. Slogan laflar ve duygusal ifadeleri bir kenara bırakarak masonluk yorumunu (olgusu demiyorum zira Nietzsche' nin dediğine tamamı ile katılıyorum:''...olgular yoktur, yorumlar vardır!'' ) akıl ve diyalektik temelde ele almak gerekir. bazı zamanlarda masonluğun, belkide diyalektiğinde bir ön safhası olabilceğini de aklıma getirmiyor değilim.

Saygılar,

NOT: Karakam masonik olmasa da şamanik perspektiften masonluğu değerlendirmiştir. Karakam kışın soğuğunda üşüyen kimseye bir acı vermez, belki her zaman faydalı olamadığı gibi...

Ocak 26, 2009, 04:04:04 ös
Yanıtla #24
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

"Söylediklerinizin hiçbirinde sizinle aynı görüşte değilim; ancak, onları söyleme hakkınızı ölünceye değin savunacağım" dır Masonluk...
Bakmak yetmez, gormek gerek...

Ocak 31, 2009, 10:10:45 ös
Yanıtla #25
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Aydınlığın ve ışık savaşçılarının yoludur...Geceden sıyrılıp güneşe çıkmak gibi..güneşe doğru bir yolculuktur...
Dışarıdan içeri baktığında anlayamazsın;içeriden dışarı baktığında anlatamazsın.

Şubat 02, 2009, 08:37:16 ös
Yanıtla #26
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Masonluk; İnsanın kendini yaratana teşekkürüdür... ( Bu ifadeyi de eklemeden yapamadım...)
Dışarıdan içeri baktığında anlayamazsın;içeriden dışarı baktığında anlatamazsın.

Şubat 06, 2009, 06:16:09 öö
Yanıtla #27
  • Ziyaretçi

Masonluk bana gore daha iyi ve ahlaklı bir insan olmanın ısıgında adım atmak ve istikrarlı bir sekilde bu yoldan ayrılmadan yurumektir

Mart 01, 2009, 12:31:47 ös
Yanıtla #28

Şu yazı dizinime başlayamadım aslında benim için çok önemliydi ama terslikler, aksilikler yanlış anlaşılmalar vs. giderek çoğaldığı için başlamadan bitirmem Masonluk hakkında yanlış tutumlara, düşüncelere sahip olduğum görünümünü ortaya çıkarmış olduğu için üzülmedim desem yalan olur. Çünkü başlangıçtaki düşüncelerimde iyi bir görüşe sahip olarak sonrasında bir fikir değişimi olmuş gibi bir durum ortaya çıkması kendi açımdan üzücüdür. Tutarsızlık ve benzeri durumlar insnalık halini kolaylıkla ortaya çıkarabiliyor. Değişkenlik gibi..

Herneyse, aslında bir Kitap üzerinde çalışıyorum. Sanıyorum ki Masonluğa ait birtakım ipuçları bulunmakta ve bitirdikten sonra güzel bir paylaşım sergileyeceğimi umud ediyorum.

Kişisel görüşlerime gelince, Masonlar hoşgörülü, toleranslı, erdemli ve yüksek seviyede olan Kişiler diye düşünüyorum.  Sahip oldukları Bilgi, Onları bence daha farklı bir biçimde bulunduklarını gösteriyor. Saygının en bariz örneğini sergileyen bir Sitede seviyenin de en üst noktada tutulmak istenmesi Onların ne kadar çok Seviyeli oldukları izlenimine böylelikle sahip oldum:)

Saygılarımla,   
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Mart 07, 2009, 02:03:58 ös
Yanıtla #29
  • Ziyaretçi

tabi ki bu sayın üyenin görüşleridir saygı duymaktayım ve kendisine bir sefer daha HOŞÇAKALIN diyorum...

ama burada uzun zamandır olan ve bayağı bir vakitte harcamış bir üye olarak, fikirlerin özgürce belirtilmesi hususundaki söyleme katılmadığımı ifade etmek isterim.

özgürlük, ucu buca görülmeyen bir denizdir, ama her deniz mutlaka bir karaya ulaşır... özgürlüğün karası ise sınırlarıdır... peki özgürlükte sınır niçn olmalıdır? en kısa ifadesiyle "özgürlüğün olması için" biçiminde cevaplanabilir, birlikte yaşamanın bir getirisidir sınır, kamu düzeninin bozulmaması içindir, kam düzeni bozulursa özgürlük ortamı da ortadan kalkacağı içindir. . "nasıl olmalıdır?" özgürlüğün özüne dokunmaksızın, ölçülü, önceden belirlenmiş şekilde olmalıdır. bu sınır nasıl uygulanmalıdır? yine ölçülü olarak ve önceden belirlenmiş şekli aşmaksızın...

tüm bunlar bir arada değerlendirildiğinde, www.masonlar.org'un özgür bir forum olduğu sonucuna ulaşmaktayım. kişiler olaylara ilişkin görüşlerini, konulara ilişkin düşüncelerini tamamen özgür olarak ifade etmektedirler. bu özgürlüğün sınırı ise daha başında belirlenmiştir ki bu da "forum kuralları"dır. izlemlediğim kadarıyla bu kurallara göre de site yönetilmektedir. şu ana değin verilen cezalar, hep forum kuralları çerçevesinde verilmiş ve istisnasız olarak hepsi -kendi şahsi görüşümdür- verilebilecek en az hadden verilmiştir. isteyen herkes bunları inceleyebilir.

bu kendimi zorunlu hissettiğim açıklamadan sonra bir kez daha sn. Sevil'e HOŞÇAKALIN diyorum.

Sevgi ve Saygılarımla...

sayın  Isabell  katılıyorum çünkü burda en ufak bir şey de özgürlükler kısıtlanıyor bende efendim türkçeyi düzgün kullanmadım diye ceza aldım insanın özgür düşüncesi ve hele dili hakkında yargısız infaz gibi ceza alması insanın zoruna giden bir şeydir