Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İyi insan olma yolunda Masonluğa neden ihtiyaç duyulur?  (Okunma sayısı 10694 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 11, 2014, 09:33:38 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Herkese merhabalar.
Uzun süredir Masonluk hakkında birden fazla kaynaktan, internetteki mason sitelerinden, gerek leyhlerinde gerekse aleyhlerinde yazılan çizilen hazırlanan videolardan masonluk hakkında bilgi edinmeye çalıştım, okudum, izledim, takip ettim, merak ettim ve topladığım bilgilerle kafamda bi' resim oluşturmaya çalıştım. Hiç fikri olmayan insan olmaktansa masonluk hakkında söylenebilecek birkaç cümleden ötesini konuşabilmek daha önemli derken, masonluğun rengarenkliğini farkettim...
Her dine ve inanışa olan büyük saygılarının yanı sıra aslolanın insanın kendisi olduğunu, ÖZ'de varsa eğer başka herhangi bir inanışa, kuruma, kişiye ve zümreye ihtiyaç olunmadığını savunduklarını inceden inceye de olsa hissettim... Peki madem durum böyleyse MASON'luğa hangi noktada ihtiyaç duyulur? Eğer ÖZ'de iyiysek Masonluk bu noktada ihtiyaç duyulan başka bir akım, bir oluşum değil midir? Burada bir paradoks yok mudur? Yoksa MASONluk paradokslar bütünü müdür?

Saygı, Sevgi ve Sadakatle... E'S

Nisan 11, 2014, 11:39:01 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Sayın Erbeks;
İyi insan olmak için öncelikle iyi bir ÖZ'e (ham bir taşa) ihtiyaç vardır. ÖZ yeterince iyi olduktan sonra onu şekillendirmek (ham taşı yontmak) gereklidir ki bu sayede mükemmellik ÖZ'e işlesin. Bunun için muhakkak mason olmak gerekir mi veya her mason mükemmele uluşmak için seçilmiş doğru insan mıdır?Bu tartışılır ama biraz daha derin kapsamda konuya vakıf olunması için forumda bulunan "önlüksüz masonlar" kavramını  incelenebilir. Tabi doğru veya yanlış kişilerle de olsa masonluk öğretileri ve ritüelleri ile ham taşın yontulmasını sağlayan bir aydınlıklar yoludur.

Nisan 12, 2014, 07:23:11 öö
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. remz benim anlatmak istediklerimle sizin konuyu taşımaya çalıştığınız yer bambaşka. Dikkatinizi çekerim.

Nisan 12, 2014, 08:48:28 öö
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu başlık ile bağlantılı ilk aşamada gözüme çarpan iki nokta var.

Birincisi, başlık öyle konmuş ki, bir ön kabul var, "İyi insan olma yolunda Masonluğa ihtiyaç duyulur." diye, ve soru bunun üzerine: Neden?

Sanki iyi insan olma yolunda Masonluktan başka seçenek yokmuş gibi...  Sanırım önce buna açıklık getirilmeli.

İkincisi, Sayın remz'in kısa sözü üzerine başlığın sahibi Sayın Erbeks, Sayın remz'e konuyu bambaşka bir yere taşımaya çalıştığını belirtiyor. O zaman şunu sormalı: Konunun asıl yeri neresi?  Sayın Erbeks'in asıl anlatmak istediği nedir?

Bunları açarsak, konuyu saptırmadan paylaşımda bulunabilir, sorulması istenen soruya yanıt arayabiliriz belki.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Nisan 12, 2014, 12:57:31 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. Adam önce bi kabulleniş daha sonra bi irdeleyişten bahsedildiğini vurgulamış, biraz daha açayım konuyu madem. "iyi insan olma yolunda masonluğa ihtiyaç duyulur" çıkarımı forumdaki yazışmalardan ve forum  üyelerinin mesajlarından anlaşılabilecek bir düşünce olarak görüyorum. Bu noktada bu cümle bir kabullenişten ziyade bir irdeleyişe dönüşmektedir.

Yanı sıra bana kalırsa bütün peygamberler, ilahi dinler, beşeri dinler ve kabul edilmiş bütün kutsal kitaplar "iyi insan" olma yolunda kendi çaplarında insanlığa bir kılavuz, bir önder. (Bana göre kutsal kitaplar o zamanın anayasaları peygamberler de o dönemin siyasetçileri) Fakat yine kendi yorumum; bütün kutsal kitaplar güncellenip zamanın koşullarına ve şartlarına uygun olarak değiştirilip onarılmadığı için insanlar üzerinde etkisi önemli derecede değildir ve bundandır ki eminim şimdilerde seçimlerinde özgür bırakılan henüz ergen olmuş hiçbir insan mensubu olduğu dinin kutsal kitabını okuyup inceleme isteğinde bulunmaz.

Konunun asıl yerine gelirsek yine forumdaki genel resme bakıp bir cümleyle ifade etmek gerekirse masonların iddiası "ÖZ'de varsa eğer başka herhangi bir inanışa, kuruma, kişiye ve zümreye ihtiyaç olunmadığını savunuşları" fakat bunun yanı sıra iyi insan olma yolunda masonluğun ışık olacağı, masonluğa duyulan ihtiyaç, masonluğun bu noktadaki lüzumu da vurgulanıyor...  Bu da bence bi paradoks oluşturuyor.

Bilmem daha açıklayıcı olabildi mi ??

Saygılarımla..

Nisan 12, 2014, 03:39:34 ös
Yanıtla #5
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Ben anlayamadım.

Frekanslamız mı tutmuyor yoksa bir değerlendirme noksanlığı mı var?

Bir mason zaten Masonluğa girebilmişse masonlara göre iyi bir insandır. (Ara sıra hatalar yapılmaktadır, o ayrı.)

Bir mason hiçbir zaman kendini iyi bir insan olma bakımından yeterli saymaz ve daha iyi olabilmek için çaba gösterir.

Burada Masonluk konusuna geliyoruz.

Masonluk o mason için böyle bir gelişimi gösterebilmek bakımından bir ortamdır. (Sadece bu bakımdan değil. Burada iyi insan olmak tek bir öğe. Daha birçoğu var.)

Bir mason, locasında ve Masonluğun ortamında mason kardeşleriyle bu bağlamda paylaşımda bulunur.

Masonluğun üstünlüğü buradadır. Bu ortamın dışındakiler belki aynı şeyi bir başka ortamda gerçekleştirebilir ama o ortam Masonluk değildir.

Bu açıdan bakıldığında da, Masonluk, böyle bir işlevin gerçekleşebileceği tek kurum değildir. (Batı ülkelerinde çok benzer kurum var da, Türkiye'de az.)

Kişinin Masonluğa ihtiyaç duyması kadar, Masonluk da kişilere ihtiyaç duyar çünkü mason olan kişiler olmazsa Masonluk da olmaz.

Ancak Masonluğa ihtiyaç duyan kimdir? Bunu belirleyelim. Kişi mi toplum mu?

Bu sorunun gerekçesi, Masonluğun diğer birçok bireysel gelişim kurumlarından farkıdır. Her şeyden önce ezoterik oluşudur. Ancak diğer ezoterik kurumlardan da farklıdır çünkü bir masonun işlevi ve görevi sadece kendini iyileştirme ya da geliştirmeye çalışmakla bitmez; bunu çevresine de yansıtmakla yükümlüdür. (Dikkat: İyileştiren, gelişimi sağlayan  Masonluk değil masonun kendisidir.)

Acaba benim bu deyişlerimle bu konuyu biraz daha belirgin bir düzeye çekebilir miyiz?

Nisan 12, 2014, 05:38:55 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İnternet üzerinden iletişimin en çaresiz kaldığı durumlar bunlar; anlatımlardaki ifade eksiklikleri, kafada mevcut bi çok şeyi bi' kaç paragrafa sığdırabilme çabasından kaynaklanan zaman zaman cümle düşüklükleri, anlam kayıpları.. Bu bağlamda Frekansların tutup tutmadığı konusunda kesin bir ifadeden kaçınırım..
 Fakat Memnun olduğum konu şudur ki Sn. Adam; sıkıştırılmış ifadeleri açma ve karşıdakini anlama yeteneğiniz sayesinde gerekli cevaplara yavaş yavaş ulaşabildiğimi düşünüyorum..

Masonluk toplum için mi yoksa kişi için mi derseniz eğer; toplumu oluşturan bireylerdir ve gelişim, değişim bireyseldir yani bireyde başlar ve toplumun bütün kanatlarına yayılır. Yetiştirdiğiniz örnek bireyler ; gerek aile yaşamlarında, gerek toplum içinde kısacası yaşamlarının her anlarında "düzgün" yaşayan insanlar diğerleri için de örnek teşkil etmektedir. Toplumun kendi içindeki inanılmaz geçirgen ve etkilişimli yapısı nedeniyle ne kadar iyi örnekler yetiştirirseniz toplumunuz da o kadar ilerler, değişir ve gelişir... Bu bağlamda eğer ki Masonluk eğitici öğretici bir kurumsa ve bahsedildiği üzere son derece ciddi prensipleri, ritüelleri varsa ve "iyi insan"lardan oluşuyorsa, iyi insanları yetiştiriyorsa hatta ötesinde daha iyi insan yapmaya çalışıyorsa masonluk elbette toplum içindir ve faydalıdır çünkü sistemdeki eşitsizlikler, adaletsizlikler ve imkansızlıklar nedeniyle toplumun bütün bireyleri aynı gelişimi gösteremeyeceğinden dolayı ancak "örnek"ler üzerinden yola çıkılarak düzgün bir toplum elde edilebilir diye düşünüyorum. Bu noktada masonların bir diğer kişisel özelliklerinin öncülük olduğu ve masonluğun öncü, örnek bir kurum olduğudur...
Bahsettiğiniz üzere yurt dışında bu işlevde çalışan birçok kurum olmasına karşın Türkiye'de olmayışı Masonluğu bir adım daha da ileri götürmekte ve değerli kılmaktadır...

Benim sorularımın ana fikrine gelirsek eğer; masonluk dini inançlara son derece saygısı olan fakat ilk iletimde de belirttiğim gibi kişi ÖZ'de zaten iyi insansa herhangi başka bir aracı kuruma ihtiyacı yoktur düşüncesini yansıtmaya çalışırken masonluğa hangi bağlamda ihtiyaç duymamız gerekir?

Yoksa şöyle mi düşünmemiz gerekiyor : "Masonluk her türlü inanç, oluşum ve etkileşimden kendisini sıyırmış, herşeyin ötesinde veya üzerinde bir kurumdur"?

Saygılarımla...
« Son Düzenleme: Nisan 12, 2014, 05:46:39 ös Gönderen: Erbeks »

Nisan 12, 2014, 06:32:41 ös
Yanıtla #7
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Erbeks'in son tümcesindeki iddiayı doğrulamak olanaklı değil çünrkü Masonluk dünya yüzünde homojen değil. Çeşitli Masonluklar var. Bunlardan kimisi böyle bir duruma yaklaşır ama kimisi çok uzaktır. Forumda bir zamanlar Masonluktaki bu bölünmeleri ayrıntılı bir şekilde irdelemiştik.

Masonluğun kendi içinde amaçlarından biri (bireylere yönelik ilk amaç) hamtaşların (sıradan masonların) yontularak küptaş (yetkin mason) olmasıdır. Bunun yapılıp yapılamağını ya da ne ölçüde yapılabildiğini bir yana bırakalım. Böyle olunca, o yetkin masonlardan herhangi bir dışarıdaki bir yetkin insandan (öyle birisi varsa) üstün müdür?

Hayır. Kesinlikle değil. İnsanların yetkin olabilmek için Masonluğa , mason olmaya ihtiyaçları yoktur. Nitekim bu nedenle dünya yüzündeki yetkin insanların sayısı (varsa)  yetkin masonların sayısından kat kat fazladır.

Fakat o yetkin insanlar Masonluğun ortamını, hiç de yetkin olmayanlardan çok daha fazla arar. Gerçekten yetkin olan insanların mason olma istemi, sıradan insanlardan daha çoktur.

Neden acaba?

Yoksa Sayın Erbeks bu sorunun mu yanıtını arıyor?

Nisan 13, 2014, 05:50:33 öö
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. Adam öncelikle şunu ifade etmeliyim ki titiz açıklamalarınız beni derinden etkilemektedir. Fakat şöyle de bir durum var ki bana sorduğunuz sorulara ben konuyla ilgili direkt ve NET cevaplar verirken ben sorularımın yanıtlarını biraz yuvarlanmış veya flu gibi aldığımı hissediyorum.

Ayrıca şöyle bir durumdan da bahsetmem gerekirse şahıslar forumda sorulan sorulardan uzaklaştırılıp cevaplayan kişinin istediği noktaya getirilmeye çalışılıyor bir şekilde...(genel olmamak kaydıyla bu sadece benim hissettiğim bi' durum)

Bilmem yanılıyor muyum?

Sn. Adam sorumu hatta ötesinde merakımı yinelemem gerekirse ;  MAson'luğa hangi noktada ihtiyaç duyulur? Eğer ÖZ'de iyiysek Masonluk bu noktada ihtiyaç duyulan başka bir akım, bir oluşum değil midir? Burada bir paradoks yok mudur? Yoksa Masonluk paradokslar bütünü müdür? Masonluğa bu gizi bu lezzeti ve sihri veren paradokslardan oluşuyor olması mıdır?

Saygılarımla...

Nisan 13, 2014, 07:15:52 öö
Yanıtla #9
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Masonluğun niçin bir paradoks olduğu/içerdiği ya da paradokslar bütünü gibi düşünüldüğünü anlayamıyorum.

Paradoks bunun neresinde?

Amlaçlarında mı, ilkelerinde mi, örgütlenme tarzında mı, çalışma sisteminde mi, ritüelik uygulamasında mı, öğretiminde mi?

Masonluk bir ortamdır, bir kurumsallaşmadır, bireyden topluma yükselmenin bir yoludur ama tek yolu değildir. Tüm bunlarda nasıl paradoks bulunabiliyor ki?

Belki Masonluk denildiği üzere baştan sona paradıoks ama ben paradoksun ne olduğunu bilmediğim için böyle diyorum.

Bu durumda paradoksun ne olduğu tanımlanıp Masonluğun neden paradokslar içerdiği açıkça, örneklenerek gösterilmeli ki anlayalım. Sonra ya doğrulayalım ya da karşı çıkalım.

Ancak korkarım bu işin bu başlık ile doğrudan bağlantısı kurulamayacak. Belki bir başka başlık açmak daha uygun olacak. Çünkü iyi insan olma yolundan Masonluğa ihtiyaç duyanlar, olsa olsa masonlar ve mason olmak isteyenlerdir, başkaları değil.