Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bilgi sorusu - 41  (Okunma sayısı 6027 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 31, 2015, 07:36:02 ös
  • Aktif Uye

Masonlukta mabet üç destek üzerine oturur. Bunlar nelerdir? ve Üçlü sembolizmaya neler örnek verebiliriz ?

Ocak 01, 2016, 09:57:06 öö
Yanıtla #1
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Akıl, kuvvet ve güzellik.
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Ocak 01, 2016, 10:07:34 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Bir loca üç temel sütun üzerinde yükselir. Bunlar, Güzellik, Kuvvet ve Akıl sütunlarıdır. Yemin masasının üstünde, Gönye, Pergel ve Kutsal Kitaplar bir üçleme oluşturur. Locayı Üstadı Muhterem ve onun iki yardımcısı, yani üç kişi yönetir. Locada mutlak iradeyi temsil eden Üstadı Muhteremin sembolü, hemen arkasındaki üçlü ışıktır. Yine doğuda, Ay, Güneş ve Üçgen İçindeki Göz sembolleri de bir diğer üçlemeyi oluşturur.

ALINTI ...
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ocak 02, 2016, 08:09:42 ös
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

Sn.Risus'un ve Sn.NOSAM33'ün cevapları yanlış değil ama eksik.

Mabet bildiğiniz gibi dikdörtgen şeklinde bir yapıya sahiptir. Buna göre bir desteğe daha ihtiyaç vardır. 4. destek ölümlünün gözüyle görülemeyen ilahi Zeka'yı temsil eder.

3'lü sembolizmaya örnek verecek olursak.

Üç destek,
Akıl ve Hikmet - Kuvvet - Güzellik
İonik - Dorik - Korentiyen
İman - Ümit - Şefkat
İsis - Osiris - Horus
Üç Işık: Işıklı Delta - Güneş - Ay

Ocak 02, 2016, 08:51:07 ös
Yanıtla #4
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Akıl ve Hikmet ayrıdır. Demek ki dört oluyor. Bir de Bilim eklenmeli. Olur beş.

Sütunlar üçle bitmez.Tuskan ve Kompozit de eklenir. Gene beş olur.

Mısır'da iş daha Horus'a gelmeden Typhon'u da içerir. Bir de Thot katılır. Gene beş oldu.

Öteki beşlemeleri de sayayım mı?

Demek ki üç eksik kalıyor. Masonluk da bu yüzden eksik olsa gerek.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 02, 2016, 08:55:57 ös
Yanıtla #5
  • Aktif Uye

Mehmet Fuat AKEV üstada göre benim dediğim şekilde. Sn. Adam sizin söyledikleriniz neye göre kime göre onu bilemiyorum.

Ocak 02, 2016, 09:08:14 ös
Yanıtla #6
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bana göre...

Mehmet Fuat Akev HKEMBL sınırları içinde sıkışıp kalmış. 19. yüzyıl Amerikalı mason yazarların yorumlarını tekrarlayıp duruyor.

Zaten bu masonlaın çoğu öyle yaptığı için çağdaş Masonluğu anlayemıyor ve sadece tü kaka diyorlar. İçine sıkıştıkları cevizin kabuğunu bir kırsalar ne iyi olacak.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 02, 2016, 09:51:05 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Yanlış anlamadıysam Yüce ADAM demek istemiş ki;
"Hür ve Kabul Edilmiş bir mason olan Mehmet Fuat Akev üstadın sözüne itibar etmeyin, benimkine edin."
Peki senin masonluktaki vasfın nedir de bir masona itibar etmememizi, onun at gözlüğü takan kendi kabuğuna sıkışıp kalmış bir mason olduğunu ima edip seninkine itibar etmememizi söylüyorsun?
Yani HKEMBL'na bağlı bir sitede, yine HKEMBL'na bağlı bir masonun sözlerine itibar etmememizi söyleyen bir harici, kendisinin sözüne itibar etmemizi söylüyor.

Tanrı aşkına bu neyin özgüven patlamasıdır?
Bunu başka bir harici yazsa büyük ihtimal moderatör tarafından "Masonluk, masonlardan öğrenilmelidir" sözü hatırlatılarak uyarılır hatta yaptırım bile uygulanırdı.
İlk sorumu cevaplarsan sevinirim.
« Son Düzenleme: Ocak 02, 2016, 10:41:06 ös Gönderen: BuZ »
"Biz, ilhamlarımızı gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz."

K. Atatürk

Ocak 03, 2016, 01:47:10 öö
Yanıtla #8
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Burdan sayin ADAM ayricalikli bir uye oldugu var sayilmis ve ceza almayacagi vurgulanmis ceza almama gibi bir durumu yok sayin ADAM kendi actigi basliklarda moderayon yetkisine sahip bu yetki sayin ADAM a yuruttugu genis kapsamli projelerden dolayi verilmistir. 

Sayin ADAM gibi genis kapsamli projeniz varsa ayni yetkiler sizede verebilir.

Sayin ADAM muhalif bir renk oldugu bir gercektir. Bizim amacimiz bagci dovmek degil uzum yemektir. Bu tur farkliliklar foruma ahenk ve dinamizim katmaktadir. Siz secilmis uyelerimizin dusuncelerine kurallarimiz cercevesinde hosgoru ve toleransimiz sonsuzdur. Tum insanlik ayni seyleri dusunse sevse benimsese tek duze bir yasam surerdik.

Saygilarimla
« Son Düzenleme: Ocak 03, 2016, 01:53:47 öö Gönderen: Arais »
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Ocak 03, 2016, 02:50:17 öö
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sanırım ben yanlış anlaşıldım,
inanın yetkisi veya şahsiyeti umrumda değildir, masonların dediği gibi "Masonluk masonlardan öğrenilir."
Kendisine ne kadar sanal yetki verilirse verilsin hepsi benim için hava-civadır.

Bakın yaklaşık 3-3,5 sene önce söz konusu zat ile bir başlık altında tartışmıştık.
Tartıştığımız konu ise, kendisi HKEMBL'na bağlı masonların, Özgür masonları ve buna bağlı Kadın masonları tanıdığını iddia etmesiydi.
Bende bunun kocaman bir yalan olduğunu belirtmiş ve Üstadı Muhterem Remzi Sanver'in TekeTek programındaki canlı yayınında "Her 2 locayıda tanımıyoruz." demesine rağmen kendisinin, HKEMBL'nın bu 2 locayı tanıdığını nereden çıkardığını sormuştum ve kendisi sağlıklı bir cevap veremeden konudan çekip gitmişti. (Bana koyan bu yalan yanlış bilgiye benden başka kimsenin ses çıkarmamasıydı ki buna Hür ve Kabul Edilmiş Masonlarda dahil.)

Şimdi yanlış bilgilerine hiçbir ses çıkarılmayan aynı harici üye diyor ki "HKEMBL'na bağlı masona değil, bana itibar edin" ve yine benden başka kimsenin gıkı çıkmıyor.

Ya bir insan yaptığı her yorumda "seninki yanlış sadece benimki doğru" vurgusu yapıyor ve foruma sürekli negatif elektrik veriyor ise ortadaki sorun bilimseldir.
Soruyorum kendisine,
senin HKEMBL içerisindeki vasfın nedirki aynı locaya bağlı masonun ve masonların çoğunun açıklamalarını yetersiz görüp, "ona değil bana itibar edin" diyebiliyorsun.

Bu arada niyetim bağcı dövmek değil ama kendisinin artık çürük üzüm yedirmeye başladığını söylüyorum, miğdesi alan yesin ama benim niyetim yok!

Tutupta Waldow "O mason yetersiz, benim sözüme itibar edin" vurgusu yapan bir açıklama yapsaydı başta Yüce ADAM olmak üzere haklı olarak herkes üzerine çullanırdı.
« Son Düzenleme: Ocak 03, 2016, 03:01:58 öö Gönderen: BuZ »
"Biz, ilhamlarımızı gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz."

K. Atatürk