Masonlar.org - Harici Forumu

Masonluk Bilgidir. Bilimdir. Ilimdir. => Genel Bilim - İlim => Konuyu başlatan: Waldow - Temmuz 28, 2013, 10:55:17 ös

Başlık: Bilimsel mitler -7
Gönderen: Waldow - Temmuz 28, 2013, 10:55:17 ös
MİT 7: Bilim insanları kusursuzdur ve diğer insanlardan farklıdırlar

Çoğu insanın zihninde “bilim insanı” ile ilgili aşağıdaki resime benzer bir görüntü vardır, halbuki bu yanlıştır:

(http://img850.imageshack.us/img850/2931/zpla.png)

Bilim insanının özellikleri arasında en çok rastlanan kavram yanılgısı bilim insanının “bilim adamı” olarak nitelendirilmesidir. Bu söylem, bilimin sadece erkekler tarafından gerçekleştirildiği manası taşımaktadır. Halbuki bilim sadece erkekler tarafından yapılmamaktadır. Günümüzde eskisine nazaran çok daha fazla kadın bilim insanı mevcuttur. Dolayısıyla “bilim adamı” demek doğru değildir, doğrusu “bilim insanı” dır.

Bilim insanlarının hep laboratuvarda çalıştığı hayal edilmektedir, oysa bilim insanın yeri her zaman laboratuvar olamaz. Örneğin, Mendel çalışmalarını manastırın bahçesinde sürdürmüş, Newton ise uzun yıllar çiftlikte vakit geçirmiştir. Bilim düşünsel bir etkinliktir, bu nedenle bu sürecin sadece laboratuarda gerçekleştirildiğini düşünmek yanlış olur.

Çoğu kişi tarafından bilim insanı, diğer insanlardan farklı, toplumdan izole bir canlı olarak düşünülmektedir. O, diğer insanlara göre aile ve sosyal hayatı olmayan, sosyal ve kültürel çevreden etkilenmeyen biri olarak tanımlanmakta ve diğer insanların çok üstünde, mükemmel bireyler olarak görülmektedirler. Hâlbuki bilim insanı da diğer insanlar gibidir, onun tek ayrıcalığı meraklı olması ve hayal gücü ve yaratıcılığını kullanıyor olmasıdır.

Kaynakça

McComas, W. F. (1998). The principal elements of the nature of science:Dispelling the myths. The Nature of Science in Science Education. Kluwer Academic Publishers. Printed in Netherlands.Başlık: Ynt: Bilimsel mitler -7
Gönderen: ADAM - Temmuz 29, 2013, 09:16:11 öö

Zaten aynı aktarımı bir diğer başlık altında gördük.