Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Roger Garaudy Mitler ve yanılgılar  (Okunma sayısı 3226 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 20, 2010, 03:18:51 ös
  • Seyirci
  • Uzman Uye
  • ****
  • İleti: 4031
  • Cinsiyet: Bay

İslam dinine geçen ve Auschwitz'i inkâr eden Fransız filozof Roger Garaudy, Arap dünyasında hâlâ büyük ilgi görüyor. Yeni yayımlanan bir kitap Garaudy’nin ideolojik ve dinsel düşüncesindeki değişiklikleri sergiliyor. Bernhard Schmid’in haberi.

Bugün 94 yaşında olan Garaudy’nin yaşamı boyunca bürünmediği kılık kalmadı: önce Protestandı, sonra Katolik oldu ve en sonunda Müslümanlığı kabul etti. Bir yandan da 1970 yılında partiden atılıncaya kadar Fransız Komünist Partisi’nin 'parti filozofu'ydu; daha sonra Latin Amerika’da özgürlük teolojisinin yandaşı oldu ve kendi hesabına "devlet başkanı adayı" oldu. Sonra Auschwitz’in yaşandığını inkâr etti; bir anlamda, ideolojik açıdan ters şeritte yol alıyordu.

Roger Garaudy Holokost’u sözlü ve yazılı olarak inkâr ettiği için mahkum edilmişti; bu ay, bu mahkemenin üstünden 10 yıl geçmiş olacak. Garaudy’nin yargılandığı dava komplo teorisyenlerine ve seçkin tarih revizyonistlerine aynı ölçüde cazip gelmişti: Bu kişiler Garaudy’nin son müttefikleri olmuşlar ve onu desteklemek için yığınlar halinde Paris mahkemesine gelmişlerdi.

Mit oluşturma ve düşman imgeleri

Michaël Prazan ve Adrian Minard yeni yayınlanan kitapları "Itinéraire d’une négation"da, bu tartışmalı filozofun içyüzünü ortaya koyuyor ve karanlık yönlerini aydınlatıyorlar. İki yazar da Garaudy’nin davasını izlediler, sayısız kitabını okuyup değerlendirdiler ve dönemin farklı tanıklarıyla görüştüler.

Roger Garaudy artık aktif olamayacak kadar yaşlı. Son olarak tarihi değiştirmeye yönelik savlarıyla kamuoyunda kendisinden söz ettirmişti.

Garaudy’nin değişken angajmanının son evresi 1995/96 kış aylarında başlıyor: O sıralar Garaudy "İsrail Politikasının Kurucu Mitleri" (Les myths fondateurs de la politique israéelienne) başlıklı bir makale yayımlamıştı.

Bu makale önce, Garaudy’nin yandaşlarına posta ile gönderiliyordu, ancak birkaç ay sonra bir kitap olarak yayımlandı. Bu kitapta Garaudy, Avrupa Yahudilerine soykırım uygulanmış olmasına kuşkuyla bakıyor ve bunun, İsrail devletinin saldırgan politikası için bir bahane olarak uydurulduğunu öne sürüyordu.

Garaudy, kitaptaki çeşitli bölümler yüzünden 1998 Ocak ayında yapılan mahkemein ilk oturumunda Holokost'u inkâr etmek suçundan dokuz ay tecilli hapis ve 160.000 Fransız Frangı para cezasına çarptırılmıştı.

İslam dünyasında bir "süperstar"

Aynı tarihlerde Arap dünyasının bazı kesimlerinde, Garaudy’ye bir tür süperstar muamelesi yapılıyordu. Özellikle Mısır ve Ürdün'de 1998 yılında Garaudy’ye muhteşem karşılama törenleri yapıldı ve üniversitelerde büyük toplantılar düzenlendi; Batılıların ve "Siyonistlerin" dünyasında, onları rahatsız eden düşünce farklılıkları yüzünden, zulme uğramış bir kahraman gözüyle bakılıyordu ona.

O tarihlerde Garaudy’nin Yakın ve Ortadoğu turnesinin son durağı İran'dı. Garaudy 1998 Nisan ayında Tahran'da İslam Cumhuriyeti'nin en üst otoriteleri tarafından kabul edildi; bu otoriteler arasında, ılımlı kabul edilen Başkan Muhammed Hatemi ve Devrim lideri Ali Hameney de vardı.

Garaudy İran’da popülerliğini bugüne kadar korudu. Kendisinden "Raca" diye söz ediliyor ve Müslüman medyasında ondan sık sık alıntı yapılıyor.

Bunun nedenlerinden biri açıkça ortada: Garaudy "İsrail politikasının kurucu mitleri" hakkındaki argümantasyonuyla, İsrail’in varoluş nedenlerinden birini; 20. yüzyıl Avrupasındaki antisemitizmin ölümcül sonuçlarını, kökten yok sayıyor, ve böylece İsrail'le karşı yürütülen politik çatışmaya açıkça mühimmat yardımı yapıyor.

Arap cephesinden aykırı sesler

 Minard Garaudy üzerine detaylı bir inceleme hazırlamışlar. Kitabın yazarları Prazan ve Minard daha ziyade İsrail yanlısı olsalar ve batılı devletlerin politikalarını savunsalar da, Garaudy'nin Araplara gerçekte bir iyilik yapmadığını çok iyi ortaya koyuyorlar. Çünkü Garaudy'nin, İsrail'e yönelik eleştirileri tarihsel, politik ve ahlaki açıdan kuşku götürür, tutar yanı olmayan bir 'temele' dayanıyor.

Ancak Arap dünyasında ve İran'da Roger Garaudy'nin dostu olmayanlar da var: Prazan ve Minard bu bağlamda Garaudy'nin ve Auschwitz'i inkâr edenlerin önde gelenlerinin "Revizyonizm ve Siyonizm" konulu büyük bir konferansa yaptıkları davetten söz ediyor.

Bu konferans 2001 yılında, Mart sonu ile Nisan başında Beyrut’ta yapılacaktı; ancak iç politikada ve uluslararası camiada protestolarla karşılaşılması yüzünden, son dakikada iptal edildi.

Önde gelen bir dizi Arap entelektüel bu toplantıya ve Garaudy’nin popülerliğine karşı ortak imzalı bir bildiri yayınlamışlardı. İmzacılar arasında Lübnanlı şair Adonis ve yazar Elias Khoury, Filistinli entelektüeller Edward Said, Elias Sanbar ve şair Mahmud Derviş, Cezayirli-Fransız tarihçi Mohammed Harbi de vardı.

Bernhard Schmid

Almancadan çeviren: Mustafa Tüzel
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
0 Yanıt
3069 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 09, 2010, 05:14:07 ös
Gönderen: sundance
2 Yanıt
2094 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 31, 2012, 12:49:47 öö
Gönderen: asimov
2 Yanıt
5578 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 24, 2012, 11:17:51 öö
Gönderen: EdgarCayce
0 Yanıt
2094 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 21, 2012, 07:16:13 ös
Gönderen: asimov
0 Yanıt
2848 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 28, 2013, 10:38:51 ös
Gönderen: Waldow
0 Yanıt
2177 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 28, 2013, 10:43:10 ös
Gönderen: Waldow
0 Yanıt
1964 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 28, 2013, 10:45:07 ös
Gönderen: Waldow
0 Yanıt
1962 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 28, 2013, 10:48:02 ös
Gönderen: Waldow
0 Yanıt
1983 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 28, 2013, 10:49:09 ös
Gönderen: Waldow
0 Yanıt
1987 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 28, 2013, 10:52:04 ös
Gönderen: Waldow