Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Neden Engeli Olanlar Mason Olamaz  (Okunma sayısı 12884 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 05, 2015, 03:19:18 ös
Yanıtla #20
  • Aktif Uye

Ben ilk defa böyle birşey duydum. Nitekimde yanlışmış Sn.SkullG gerekli açıklamayı yaptığı için teşekkür ederim.

Şubat 05, 2015, 03:49:30 ös
Yanıtla #21
  • Aktif Uye

Masonluğa göre noksan olan, ışığı ve karanlığı birbirinden ayıramayandır.
Zihinsel anlamda bu ayrımı yapabilen her birey sağ ve tamdır.

Şubat 05, 2015, 04:05:05 ös
Yanıtla #22
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Belkide büyük localara göre değişkenlik gösteriyordur bilemiyorum. Sayın Spock ve Sayın skullG birbirlerini tamamlayaci şekilde güzel bir cevap verdiler. Her ikisine de fiziğin maneviyata,maneviyatin fiziğe olan tamamlayaciligini açıkladıkları için canı gönülden teşekkür ederim.

Saygılar...
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Şubat 05, 2015, 04:24:13 ös
Yanıtla #23
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sayın Spock ve Sayın skullG birbirlerini tamamlayaci şekilde güzel bir cevap verdiler.

Bir kısmı tamamlayıcı, bir kısmı değil. Ben ritüellerin gerektirdiği duruş ve hareketleri yapabilecek durumda olmanın önemi üzerinde durdum. SkullG Kardeşim ise bunun da kendi içinde derecelendirilebileceğini ve bazı durumlarda bu hususun bile engel teşkil etmeyeceğini vurguladı. Ben bazı şeyleri yeni öğreniyorum. Daha öğrenecek çok şey var...
Live long and prosper.

Şubat 05, 2015, 04:28:48 ös
Yanıtla #24
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Ayırıcı değil birleştirici olmayı tercih ettim sayın Spock. Her ikinizde konuya ilim kattiniz. Yüreğinize ve aklınıza sağlık. =)

Saygılar...
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Şubat 05, 2015, 05:17:43 ös
Yanıtla #25
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Demek "engelli"yi daha iyi tanımlamak gerek...

- İki gözü birden kesinlikle ve hiç görmeyen, gelecekte de göremeyecek olanlar;

- İki kulağı birden kesinlikle ve hiç duymayan, tedavi ya da aparatla da duyamayacak olanlar;

- Kesinlikle konuşamayan ve hiç konuşamayacak olanlar; (Bu biraz sorgulu)

- Tedavi ile düzeltilemeyecek bir zihinsel engeli olanlar;

- Masonluğa girerek başka amaçlar peşinde koyşacak olan art niyetli engelliler.

Diğer fiziksel kusurların ya da eksiklerin sonra da olması söz konusudur. Bir masonun, geçirdiği bir rahatsızlık sonrasında engelli (sakat) duruma düşmesi, onun Masonluktan çıkarılmasına neden olamayacağına göre, bu konudaki değerlendirmeyi akıl ve bilgeliği kullanarak yapmak gerekir.

Günümüz, bir inşaatta yatiştirilerek ileride kalfa hatta belki usta olması söz konusu bir inşaatçı çırak adayının bir bedensel sakatlığının bulunması durumunda masleğe alınmadığı 17. yüzyıl ve öncesi değildir.

Kaldı ki, Masonluğun tarihinde, bu kurala karşı alınmış olanlar da vardır. Örneğin İskoçya'nın güneyindeki ünlü Rosslyn Şapeli'nin pek ünlü "Çırak Sütunu"nu yapan çırağın engelli olduğu biliniyor. O konuyla bağlantılı dramatik olay da zaten bir bakıma ondan ileri gelmiş.   

« Son Düzenleme: Şubat 05, 2015, 05:19:59 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Şubat 05, 2015, 05:20:58 ös
Yanıtla #26
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Demek "engelli"yi daha iyi tanımlamak gerek...

- İki gözü birden kesinlikle ve hiç görmeyen, gelecekte de göremeyecek olanlar;

- İki kulağı birden kesinlikle ve hiç duymayan, tedavi ya da aparatla da duyamayacak olanlar;

- Kesinlikle konuşamayan ve hiç konuşamayacak olanlar; (Bu biraz sorgulu)

- Tedavi ile düzeltilemeyecek bir zihinsel engeli olanlar;

- Masonluğa girerek başka amaçlar peşinde koyşacak olan art niyetli engelliler.

Diğer fiziksel kusurların ya da eksiklerin sonra da olması söz konusudur. Bir masonun, geçirdiği bir rahatsızlık sonrasında engelli (sakat) duruma düşmesi, onun Masonluktan çıkarılmasına neden olamayacağına göre, bu konudaki değerlendirmeyi akıl ve bilgeliği kullanarak yapmak gerekir.

Günümüz, bir inşaatta yatiştirilerek ileride kalfa hatta belki usta olması söz konusu bir inşaatçı çırak adayının bir bedensel sakatlığının bulunması durumunda masleğe alınmadığı 17. yüzyıl ve öncesi değildir.

Kaldı ki, Masonluğun tarihinde, bu kurala karşı alınmış olanlar da vardır. Örneğin İskoçya'nın güneyindeki ünlü Rosslyn Şapeli'nhin pek ünlü "Çırak Sütunu"nu yapan çırağın engelli olduğu biliniyor. O konuyla bağlantılı dramatik olay da zaten ondan ileri gelmiş.   

Sayın ADAM, sıraladığınız maddeleri konuya eklemek isterim. Neden engeli olanların olamayacaklarini söyledik engelin ne olduğunu unuttuk. Siz ve değerli mason büyükler bunu güzel ve açıklayıcı bir detayla anlattiniz. Teşekkür ederim.

Saygılar...
Gnothi Seauton