Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: G Harfi Üzerine  (Okunma sayısı 60398 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 22, 2015, 08:20:28 ös
Yanıtla #20
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Çok ilginç yorumlar okumakla birlikte  "G" harfinin Masonlukta "GOD (Tanrı) ve/veya birbiriyle bağlantılı olarak GOVERNMENT (Hükümet) anlamına geldiğini düşünmekteyim..
Saygı, Sevgi ve Sadakatle... E'S

Mayıs 23, 2015, 10:09:02 öö
Yanıtla #21
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Eliphas Levi'nin değerlendirmesi bambaşka bir olay... Zaten kendisi başlı başına bir olay; büyük araştırıcı ve mistik yazar... Onun burada sözünü ettiği, beş kollu yldız biçimindeki bir simge. O simgenin de benim bidiğim kadarıyla iki ayrı türü vardır ve farklı yorumlara yön verir. Bu arada işin içine A harfi değerlendirmesi de girer. Bunun Masonluğun bazı ileri ya da yüksek derecelerinde yeri vardır ama buradaki konu o değil. Daha önce değinmiş olduğum üzere, G harfi Masonlukta başka bileşik simgeler çerçevesinde kullanılır ve bunlardan biri de beş kolla yıldızdır. Elphas Levi'nin sözünü ettiği de bu. Fakat işte orada G harfi Masonlukta bambaşka açılımlar getirir. Bunun ötesini burada irdeleyemeyiz. (17. madde)

Ancak bu durum bize şunu gösterir: G Harfinin Masonluktaki simgesel değerlendirmesi tek (bir tane) değildir.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mayıs 23, 2015, 10:14:44 öö
Yanıtla #22
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

GOVERNMENT olursa, bununtürü ne olabilir? Nerede ve ne şekilde uygulaması olan bir hükümet bu?

Mayıs 23, 2015, 12:05:58 ös
Yanıtla #23
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Düşünürlerin, siyaset bilimcilerin, uluslararası ilişkilercilerin ve aydınların yıllardır gerçekleştirmek istedikleri ulus üstü bir yapı olarak algılamak geliyor içimden.. Yani devletlerin sözümona taraf oldukları politik düzlemde imzaladıkları (UN, NATO, UNESCO, WHO, EU vb.) anlaşmalardan çok daha farklı  boyutta bir sistem olarak çiziyorum resmini kafamda.. Yazımı tekrar tekrar okudum ve biraz eksiklikler hissediyorum, münkünse tamamlayınız veya farketmemi sağlayınız Sn. ADAM.
Saygı, Sevgi ve Sadakatle... E'S

Mayıs 23, 2015, 03:14:00 ös
Yanıtla #24
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Masonluk ile bağlantılı bu gibi konularda (bir smge ya da simgesel terim üzerine, iki sorunun yanıtını aramak gerekir.

1- Bu simge, özgün olarak ne zaman hangi amaç ya da nasıl bir niyetle oluşturulmuştur? Daha sonra, günümüze dek nasıl değerlendirilmiştir?

2- Bu simge günümüzde de canlı mıdır? Öyle ise, şimdi çağcıl koşullarda nasıl değerlendirilebilir?

Konu G Harfi olunca, Sayın Erbeks'in dediği geçmiş için geçerli değil.

Günümüzdeki değerlendimede ise Sayın Erbeks'in dediği o hükümetin Masonlukla nasl bir bağlantısının olduğunu (varsa) belirterek göz önünde tutmak gerek.

G Harfi temel olarak iki yerde geçer.

Önceki, herkesin bildiği, gönye ve pergelden oluşan bir simetrik düzenlemenin ortasıdadır. Bu bir bileşik simge olarak da değerlendirilebilirse de, ondan önce Masonluğun amblemidir.

Gönye ve Pergel de bir amblem olabilir ama bunu kullanmış ve kullanan başka örgütler de vardır. Ortasına G harfi yerleşince, Masonluğa özgüleşir. (Bu özgüleşme ile bağlantılı olarak, Anglosakson tarzı Masonlukta yapılan bir yorum var ama şimdilik ona girmeyelim.)

Masonlar localarda çalışır. Localar da mabetlerde çalışır. Şu halde G harfine mabette bakmak gerekir.

Mabette gönye ve pergel vardır. Hatta bunların bulundurulmasının zorunlu olduğu bile söylenebilir. Bu zorunluluk örgütsel değil, ritüeliktir.

Nitekim G Harfi de, Masonluğun ambleminde yer alışının öteside ve ondan çok daha önemli olarak, diğer birçok simge gibi ritüelik bir değer taşır. Birtakım başka simgelerle bir bileşik simge kapsamında yer alışı da bundan ileri gelir. Yıldız örneğini vermiştik; başkaları da var.

Hükümetler böyle bir durumda nasıl girer işin içine? Ritüellerde bir yerleri var mı? Olabilir mi?

Masoluktaki G harfinin bir sözcük ya da terimin baş harfi olduğu söylenirse, bunun ritüelik bağlantısının kurulması gerekir. Nitekim bu konuda masonların yorumlarının çoğu öyledir.

Fakak bu, sadece o yorumların geçerli, başkalarının yaptıkları ya da yapabileceklerinin geçersiz olduğunu göstermez. Yeter ki yapılan yorumun ritüelik bağlantısı kurulabilsin... 

Mayıs 24, 2015, 02:06:00 öö
Yanıtla #25
  • Aktif Uye

Son günler de ben arıyorum G'yi.

Ararken bir an hiç şehir görmemiş bir kızılderili olsaydım veya hiç keşfedilmemiş bir yerde bir kabile üyesi olsaydım dedim. Ve hep hayretle baktığım o uçakların birinden önde pergel, arkada gönye, ortasında da 'G' olan bir rozet atılsaydı. Ben de tesadüfen onu bir ağacın dibinde görseydim. Herhalde önce bir merakla bakar sonra da dişimle yoklıyp heybeme atardım.

Ne goverment bilirdim, ne gamal, ne de gen. Bir tek doğayı bilirdim. O rozeti şöyle bir güneşe karşı gözümün tekini hafif bir kırparak keskin nişancılar gibi hemen yoklardım.

İki şekil arasında bir 'G' var ; hareket edemiyor, çıkışı yok bir de tam ortada duruyor. Acaba ne ola ki diye içimden geçirirdim.

Peki bu 'G' buradan nasıl çıkacak.Gönlüm razı olmaz onun burada hapis yatmasına.  Gönye açılmıyor, ee esnetirsem de kırılır.Öyle olmaz başka yolu olmalı bunun. İlk işim onu buradan kurtarmak olmalıydı.

Buldum sonra.

Tek çaresi vardı G'nin çıkabilmesi için. O da pergeli açmak. Kendi kendime mırıldanarak, 'eğer pergelin açısını genişletirsem o G oradan çıkar ve kurtulur dedim.

Hemen denedim, zor da olsa açtım pergeli. Her şey düşündüğüm gibi oldu ve incitmeden çıkardım G'yi. 

Bir sorun oluştu sonra.Öyle olunca da bu şekillerin ortası çok boş kalmıştı. Olmaz, bu şekillerin ortasına bir şey yerleştirmem gerek dedim. G'nin yerine bir şey bulmam, ya da G'yi tekrar yerine,yurduna yerleştirmem gerecekti.

Yıllarca aradım G'yi.Uzun bir yolculuk yaptım onunla. Herkese anlattım onu. Doğanın çok sevdiği büyüklerimize götürdüm, günlerce baktılar ve eli boş döndüm çadırıma. Kimse bir çare bulamadı. 

Doğada ona benzeyen, onun gibi kıvrımlı harekete sahip olan, bu şekle yakın bir şeyler bulmalıydım. Ne yaptıysak olmadı.  Çubuk koyduk, kemik, ekmek, çamur koyduk olmadı. Öylece boş kaldı ora. Ama böyle boşluklu kalınca da hiç rahat gelmiyordu bana. Üzülüyordu, koparmıştım bir parçasını. 

Hissediyordum ama, G bizden bir parça.

Bulacaktım onu.

Çünkü o bana doğanın bir hediyesiydi ve onu ancak doğada bulabilirdim.

Sonunda bir bahar sabahı bulundu G. Sevinç çığlıkları ile uyandım.

Onu ilk bulduğumda nasıl ki bir gözümü kırparak güneşe tutup tanımaya çalıştıysam, kabilemizin yaşlı bir üyesi de ilk günkü gibi aynı şekilde keskin bir nişancı edasıyla meydanda onu güneşe tutmuş öylece bakıyordu.

Tanrım dedim!

O yıllarca heybemde taşıdığım pergel ile gönyenin ortasından yansıyan artık G değil ; kocaman bir güneşti.

Derin bir mutluluk duymuş,  işte artık oldu demiştim.

Ve bir gece, onu küçük çocuklar gibi aya karşı tutarak ve yine ilk günkü gibi bir gözümü kırparak uyuyakalmış, düşümde uçaklar görmüştüm. Güneşler atıyordu bana. Tutmaya çalışıyor, kucaklamaya çalışıyordum. 

Uyandım ;kalbim ökseye tutulmuş bir serçenin kalbi gibi çarpıyordu.

G yoktu yanımda.

Ama artık biliyordum, onun yerini dolduracak, ortayı boş bırakmayacak daha büyük şeyler vardı.

Ve gülümsedim sonra.

'Çünkü O şey bize aitti.'

Not : Yukarıda kullanılan kızılderili kullanımı hikaye diline uygunluk açısından kullanılmıştır. Aksi takdirde hiçbir kesimi rengi ile tarif etmek doğru değildir.
İsteyenler ve bu durumdan rahatsız olan arkadaşlarım o kelime yerine ' native americans' kullanabilir. Ayrıca kurgu tamamen şahsımca tasarlanmıştır, eleştirilebilir.

« Son Düzenleme: Mayıs 24, 2015, 02:26:59 öö Gönderen: İNSAN »

Mayıs 24, 2015, 09:54:19 öö
Yanıtla #26
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Öykü güzel...

Öykünün kapsamında bana göre o G Harfinin anlamı da var. Birkaç kez değinilmiş.

Burada o "kızılderili"nin bir simge olduğunu göz önüne almalıyız. O, harfi çözümleyemiyor çünkü dil onun dili değil ve o G Harfinin dilini bilmiyor.

Nitekim o dili bilmeyen başkaları da başka yorumlar yapıyor, yaklaşıyor, kimileri teyet geçiyor ama tam yerine ulaşamıyor.

Pergeli açmak da güzel... Daha geniş bir açıyla bakmak...

Mayıs 24, 2015, 11:46:09 öö
Yanıtla #27
  • Seyirci
  • Uzman Uye

ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mayıs 24, 2015, 02:52:32 ös
Yanıtla #28
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Karahan'ın son iletisinde, konuyla bağlantılı bir katkısı varsa onu ortaya koymasını beklerdik.

Burada bir film parçası verilmiş. Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası'nın 1999 yılında Türk Ulusal Masonluğu'nun oluşumunun 90. yılı dolayısıyla açılmış olan bir serginin basına tanıtılışını içeriyor.

Onu içeriyor da, içeriği bu kadarla kalmıyor ve ardıdan fasa fiso geliyor: Sayın Remzi Sanver'in bir TV kanalındaki söyleşisine katılmasını reddettiği mason karşıtı zıpırın hezeyanlarını da kapsayan...

Uygun olacak başka bir başlık altında değerlendirilebilirdi. Fakat buradaki konu başlığıyla bağlantısı yok. Ancak, Sayın Karahan bu eskimiş filmi belki olmasının uygun düşeceği bölüme taşıtmak ve kendisi de birkaç kelime katmak zahmetine katlanmamayı yeğleyebilir düşüncesiyle dokunmadık.

Başlığımızın kapsamı daha önce gelmiş bulunduğumuz noktadadır.

« Son Düzenleme: Mayıs 24, 2015, 02:59:09 ös Gönderen: ADAM »

Mayıs 24, 2015, 04:48:19 ös
Yanıtla #29
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Remzi Sanver o programa birlikte çıkmak istememiştir doğaldır çünkü tarzı değil.Murat Bardakçı zor duruma düşürebilirdi,herneyse konu bu değil G harfi.

Videonun en başına dikkat edin demişim,orada sergide simgeler tanıtılıtken sn.Akev herşeyi gören göz içerisindeki g harfininde allahı simgelediğini söylüyor.

Şimdi burada ne tartışılıyor?

Herkes birşeyler türetiyor,en son gelinen nokta G nin nerede ise sır olduğuna dayanacak. Masonluğa giren bir masonun G harfinin simgesel anlamını bilmeyecek/bilemeyecek durumda ise, hatta nerede ise en önemli simgelerinin de başında gelen bir simgeyi, orada işleri nedir?

Burada tartışılan konun sonu nereye varacak?

Benim aklıma şu soru geliyor:

HKEMBL bu simgeyi herşeyi gören göz yani dolayısı ile tanrı olarak görüyor ve kabul ediyor.

Operatif Masonluk ise tanrı olgusuna her zamanki gibi farklı baktığından G harfinin başka anlamlarının da olabileceğini düşündürüyor.

Öncelikle sn.adam bunun böyle olup olmadığını açıklasın.

Sonra da belki de bu forumdaki masonlar da dahil herkesten çok iyi bildiğine inandığım bu G harfinin aslını, ilk halini açıklasın.

Bu konu başlığı ile içerisinde sorular sorarak bir yerlere gelinmeye çalışılıyor sanki. Ben dolambaçlı yol izlemeyi sevmem. Net ve açık şekilde konunun anlatısı yapıldıktan sonra sonuç olarak ne öğreneceğiz bu G harfinden benim için önemli olan o.

G harfi değişik mason localarında değişik anlamları var mı?

Eğer var ise bu ne anlama geliyor?

Daha önce belli konularda bu tip farklı düşüncelere çeşitlilik denmişti. Buna da verilecek cevap bu mudur?

Bir simgeye birden fazla anlam yüklenmesi normal midir Masonlukta?

Konu ile alakasız son sorum: Bu sorduklarımın konu ile alakalı bir bağlantısı varmıdır?

« Son Düzenleme: Mayıs 24, 2015, 05:57:20 ös Gönderen: ADAM »
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo