Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: CIA kabul şartları  (Okunma sayısı 6970 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 10, 2008, 03:50:59 ös
  • Ziyaretçi

Eğitim Düzeyi:

CIA adaylarının, akredite olmuş ve üniversite düzeyinde bir öğretim kurumundan alınmış bir lisans diplomasına veya onun eğitim düzeyi açısından muadiline sahip olmaları gerekir. Adayın müracaat formuyla birlikte veya onun hemen ardından, adayın diploması, transkriptleri veya bir lisans programını bitirdiğini tevsik eden başka bir yazılı kanıtın ibraz edilmesi gerekir.

Herhangi bir akademik diploma kazandırmayan mesleki eğitim kurslarına katılmak ve iş deneyimine sahip olmak, gereken diplomanın yerini alamaz. IIA, sadece uygun bir uluslararası mesleki statüye sahip olan adayların ya da akredite olmuş ve üniversite düzeyinde bir öğretim kurumundan diploma almak için gereken öğretim süresinin yüzde 90’dan fazlasını tamamlamış bulunan adayların eğitim denklik müracaatlarını inceleyecek ve değerlendirecektir.

Bir üniversite lisans diploması bulunmayan ve eğitim düzeylerinin veya mesleki statülerinin denkliğinden emin olmayan adaylar, müracaat formlarıyla birlikte eğitim düzeyi /mesleki statüleriyle ilgili bilgileri de sunmalı ve Yönetim Kurulu’nun denklik incelemesi yapmasını talep ettikleri bir kapak sayfası göndermelidirler. Verilen bilgiler, Yönetim Kurulu’nun denklik incelemesi yapabilmesi için yeterince detaylı olmalı ve sınav kaydı için belirlenen son tarihten yeterli bir süre önce gönderilmelidir.

Müracaat edenlerin eğitim denklikleri tespit edilene kadar, sınav için kayıtları yapılmayacaktır. Müracaat formunun ve denklik talebinin ibrazından itibaren dört hafta içinde denklik/kayıt durumu hakkında herhangi bir ihbar almayan adaylar, sınava kabul edilip edilmediklerini öğrenmek için derhal TİDE’yle temas kurmalıdırlar.

Not: Bir üniversite lisans diploması yerine sunulan eğitim düzeyinin kabul edilebilir olup olmadığı konusunda nihai karar yetkisi Yönetim Kurulu’na (IIA Board of Regents) aittir.

Karakter Referansı:

CIA adayları, yüksek ahlâki ve profesyonel niteliklere sahip olmalı ve bir CIA’dan, başka bir IIA sertifikasına sahip bir kişiden, adayın âmirinden veya adayın profesöründen alınmış bir karakter referansı sunmalıdırlar. Karakter referans formu, adayın müracaat formuyla birlikte veya hemen ardından gönderilmelidir.

Etik Kuralları:

CIA’lar ve CIA adayları IIA’nın belirlediği Etik Kurallarına uymayı kabul ve taahhüt etmelidirler. (Etik Kuralları bilgisayarınıza indirmek için tıklayın)   http://www.tide.org.tr/TIDEWEB/IcSayfa.aspx?KodAl=323

Mesleki Deneyim:

Adayların CIA sertifikası almadan önce iç denetim mesleğinde en az 24 ay deneyime veya muadiline sahip olması gerekir. Bu koşula uyan adaylar, deneyimlerini tevsik eden belgeleri müracaat formuyla birlikte göndermelidirler veya bu belgeler daha sonra bu koşul yerine getirildiğinde de sunulabilir. Mesleki deneyimi tevsik eden belgelerin müracaat formuyla birlikte sunulması, aday sınavı geçtikten sonra sertifikayı alma sürecini hızlandırır.

- Denk mesleki deneyim terimi, dış denetim, kalite güvencesi, uyum ve iç kontrol de dahil denetim/ değerlendirme disiplinlerinde deneyim anlamına gelir.

- Master derecesi ya da ilgili mesleklerde (muhasebe, hukuk veya finans gibi) iş deneyimine sahip olmak bir yıllık deneyim yerine kabul edilebilir.

- İş deneyiminin bir CIA, başka bir IIA sertifikasına sahip bir kişi veya adayın âmiri tarafından onaylanması gerekir (Form için tıklayın). Eski iş deneyimi kişinin işe alınması sırasında teyit edilmişse, adayın eski iş deneyimi onun şimdiki âmiri tarafından da onaylanabilir.

- Adaylar bu mesleki deneyim koşulunu yerine getirmeden önce de CIA sınavına girebilirler, fakat programla ilgili bütün koşulları yerine getirene kadar sertifika alamazlar

Nisan 10, 2008, 06:46:44 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Sn.santander CIA ye basvurmak istiyorsunuz galiba.... :D :D :D

Nisan 11, 2008, 05:37:10 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

hayır yazı ilginç geldi buraya aktardım

Mayıs 23, 2008, 03:23:45 öö
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

MIT, FBI,CIA veya MOSSAD  bunlardan birinde çalışmak isterdim...

Mayıs 23, 2008, 09:07:31 öö
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

MİT'e belki girebilirsiniz ucundan belki :) ancak; diğer istihbarat birimleri ki buna MİT de dahil kendi ülke vatandaşı dışında birilerini alacağını hiç zannetmiyorum.

Mayıs 23, 2008, 04:17:05 ös
Yanıtla #5

Yaniliyorsunuz Sn. Isleo.
Spes mea in Deo est