Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bedelli Askerlik Halka Sorulamaz.......  (Okunma sayısı 4091 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 21, 2011, 05:50:58 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bazen Türkiye’de öyle şeyler söyleniyor ki; aklıma mantığıma sığmıyor.. Açıp ‘Demokrasi Kitabı’na bakıyorum orada da yeri yok..
Tezat şurada..
‘Demokrasi Kitabı’nda yeri yok ama nedense demokrasinin gereği olarak söyleniyor..
Siz ‘ne mesela’ demeden ben söyleyeyim..
Bedelli askerlik meselesi..
Kılıçdaroğlu, bedelli askerlik istediklerini açıkladı, CHP bu konuda yasa önerisi verdi..
Erdoğan, bu beni aşar dedi, milletim karar versin. Seçimden sonra referanduma götürelim halkım ne derse o olsun..
İlk bakışta güzel söz.. Yakışıklı söz..
Ama sakat!..
Şundan..
Demokrasilerde bir zümreye, bir gruba, bir azınlığa verilecek hakkı, imtiyazı, geniş kitlelere soramazsınız..
Ey halkım, bu insanlara şu hakkı verelim mi vermeyelim mi diyemezsiniz?
Derseniz ne olur?
Ayıp olur!..
Neden mi?
* * *
Düşünün askerlikle ilgisi olmayan, milyonlarca kişiye soracağız; gençler, kısa dönem bedelli mi yapsın, uzun dönem bedelsiz mi yapsın?
Askerliğini yapalı 40 yıl olmuş amcaya soracağız..
Ununu elemiş eleğini asmış teyzeye soracağız..
Hak mıdır?
Bedelli yapsın deseler de yanlıştır, uzun dönem gitsinler deseler de..
Çünkü mesele onların meselesi değildir, söz söyleme hakları yoktur..
‘Demokrasi’nin Kitabı’na da aykırıdır..
Bu sebeple ayıp dedim..
* * *
Şunu da söyleyeyim.. Türkiye bu ayıbı daha önce işledi.. Altı ay oluyor!..
Referandumda; işçiye, çiftçiye, esnafa, işverene, devleti yönetene, devleti yönetmeyene, işsize, evde oturana sorduk..
Memurun sendikası olsun mu olmasın mı?
Yani memura verilecek bir hak için kasap tan onay istedik..
Ayıptı!..
* * *
Ne yazık ki; kendini liberal demokrat diye tanımlayanlar hükümete destek adına, bu ayıba ses çıkarmadı.. Dilerim bedelli konusunda çıkartırlar..( Mehmet Tezkan )

IŞIK ve SEVGİ ile KALIN.......

Işık, sadece ışık ama daha fazla ışık.......

Mart 21, 2011, 06:05:00 ös
Yanıtla #1
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Hakların referandum konusu yapilmasindaki absurdluk yazıda cok çarpıcı olarak açıklanmış.

Be halkoyu düşüncesinin sakatlığı bir yana zaten mevcut anayasal düzende her konu referandum konusu yapılabilir mi? Haydi anayasa degisikliklerini referanduma goturebildiler -Anayasa'da var olan düzenlemeye gore-, peki bir kanun degisikligini nasil referandum konusu yapabilecekler? Bizim anayasal düzenimizde Kanunlar halkoyuna sunulamaz.

Aslında normalde yürütmenin düzenleyici islemleriyle yapılanları yasamanın asliligi ilkesine dayanip kanunla yapıyorlar eh kanunla yapılabilirleri de anayasa degisikligi ile yapıyorlar. Secimden sonra anayasaya geçici madde eklenmesine dair bir degisiklik yaparlar oraya eklerler bedelli ile ilgili hükmü getirirler referanduma eh bizim halkımız sahin masallah hepsi hayir der, kadınlar hayir der, ne de olsa ateş düştüğü yeri yakar, erkeklerden askerliğini yapmışlar da hayir ser biz yaptık onlar da yapsın düşüncesiyle... O yuzden galiba referandumlar faşist sistemlerin sıklıkla başvurdukları bir yol olmuştur.

Saygılar

Mart 21, 2011, 07:31:21 ös
Yanıtla #2

öncelikle herkese sevgiler saygılar,
bir problemin bütün olarak ele alınmadan önce tamamıyla çözülmesi mümkün değildir,türkiyede askerlik kavramının ve yasal mevzuatların kökten ve devrimsel nitelikte düzenlenmeye ve yeniden yorumlanmasına ve dolayısıyla gelişmiş ülke lerin parelelinde tekrar yapılandırılmasına ihtiyaç vardır,
aksi halde günübirlik politikalarla bugün bedelli tartışması, yarın kısa dönem uzun dönem, öbürgün üniversite mezunu yada komando alımı gibi küçük detaylar hem büyük problemin üzerini örter , hemde problemin çözümünü büyüterek sadece öteler..
yenilmek te iyidir, mühim olan her seferinde yenilsende , daha iyi olarak yenildiğini bilmektir

Mart 22, 2011, 02:45:27 öö
Yanıtla #3

Başlık askerlikle ilgili olduğu için, oradan başlayım. Ben bedelli yapmak hakkım varken, bunu kullanmayan birisiyim. Buna salaklık denilebilir, ama bir subay çocuğu olarak içime sinmedi parayla askerlik yapmak. Tamamen şahsi görüşümdür, ne kimseyle tartıştım bunu, ne bundan sonra tartışırım. 17 sene geçti, zaten geçmiş olsun :)

Üretim sürecinde olan insanların askerlik yapmak üzere işlerinden uzak kalmalarına sıcak bakmıyorum aslında. Ama sadece tek bir meslek grubuna ayrıcalık sağlandı. Bu grubun bir tarikatla alakası olduğu için bu ayrıcalık sağlandı mı gerçekten, bilemem... Öyleyse çok yazık. Her halükarda, aklıselim bir yönetim altında meslek grupları bazında bir adalet sağlanacağına inancımı kaybetmedim hala (hayır adım Polyanna değil).

Son dönemde bir teklif geldi. Yaz tatilinde askerlik... Arkadaşlarımdan biliyorum, 1983 yılında İskoçya'da bu vardı. Okul bittiği zaman askerlik de bitiyordu. Bence makul. Süre konusunda halimize şükredelim, ya o yöneticilerimizin çok sevdiği (!) İsrail'de yaşıyor olsaydık... Yıllar sürerdi...

Son olarak, temel hakların referanduma konu olup olamayacağı... Demokrasi nedir bir kere daha düşünmemiz lazım sanırım. Demokrasinin amacı çoğunluğun tahakkümüne cevaz vermek deği, azınlıkta kalanların haklarını korumaktır. Çoğunluk istiyor diye benim temel haklarımın şekillendirilmesi, bence de faşizimdir (teşekkürler Sevgili slullG).

İçtima duruşlarımla (aklıma neşeli bir üyemiz geldi, anlayanlar anlamayanlara söylesin) :)

Sevgiler.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Mart 22, 2011, 08:07:29 öö
Yanıtla #4
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Askerliğin yeniden yapılandırılması şu an için çok gereksizdir. Gelişmiş ülkelerin seviyesinde teknolojiniz yoksa, veya teknolojik olarak onlara bağımlıysanız, mecburen ortaçağ düzeni askerliğe devam etmek zorundasınız.
Başka bir çözüm olabilir mi?

Demokrasi azınlık haklarının korunması olduğuna cidden inanıyormusunuz bilmiyorum. Öyle olsaydı azınlıkdaki aydınlarımızın tarihde bir kere olsun korunmazmıydı?

Saygılarımla...
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.