Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Tanrı ne olabilir?  (Okunma sayısı 10409 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 19, 2020, 05:00:20 ös

Öncelikle nöbetten selamlar, iyi günler dilerim.

İki meslektaşım biraz önce Tanrı(Allah) kavramı üzerine konuşuyorlardı. Benim de bir anda aklıma evrenin bütünlüğü, bilgi ve hafızası geldi nedense. Sizce etrafımızdaki çoğu şey bir neden sonuç ilişkisiyle ilerlemiyor mu? Karşılıklı etkileşimler etki ve tepki olarak bizlere yansımıyor mu? Burada Karma’ya girmek gerek ama konudan uzaklaşmayayım.

Demem o ki bana göre Tanrı, evrenin tamamıdır, evrenin total düşünce, bilgi ve suptil enerjisidir. Ve bu da bir nevi şunu getirmektedir; Bizler de Tanrı’nın parçasıyız, ve eninde sonunda gideceğimiz yer ise total evrensel bilinç, bilgi ve süptil enerji, yani Tanrı.

Doğrusunu bilmiyorum ama hissettiğim bunlar.

Öylesine aklıma geldi, yazayım dedim. Sizlerin de bu konu hakkında yorumlarınız, analizleriniz varsa bunları okumayı dört gözle bekliyorum.

Sevgiler.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Nisan 19, 2020, 06:48:38 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

"Tanrı ne olabilir?" sorusu tek başına çok zor cevaplanabilecek bir sorudur. Öncelikle "Tanrı ile evren arasındaki ilişki ne olabilir?" sorusu üzerine düşünmek fikirlerimizi daha yerli yerinde oluşturmamıza yardımcı olabilir.

Genel olarak, teizm'de, Tanrı evrenden aşkın'dır.
Genel olarak, panteizm'de, Tanrı evrene içkin'dir.
Genel olarak, panenteizm'de, Tanrı evrenden hem aşkındır hem de ona içkindir. Bunu daha iyi anlayabilmek için konuyu venn şemalarıyla gösteren bir jpg ekliyorum.

Race of man!
The errors of a wise man make thy rules
Ye shall see
Rather than the perfection of the fool

Nisan 19, 2020, 07:17:04 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bana göre Tanrı veya adına kim ne derse, bize bu güne kadar öğretilen sınırlı olduğu için metafizik bir kavramdır. Ama aklımın düşündüğü ise bunu bilmenin şu anki insanlığın "cahil" aklı ile tam olarak bilip anlaması mümkün değildir. Evrene bakınca var olduğunu düşünüyorum lakin öyle basitçe koltuğunda oturup buraya baktığını düşünmüyorum. Bu dünyada halâ kutsal kitaplardaki cehennemin, altına odun atılıp yakılarak oluşturulduğunu düşünenler var. Memleket'in en ünlü komedyeninin dediği gibi: Belki de dijital fırınlar vardır. Olamaz mı? Pek halâ her şey gibi belki bu da olabilir. Ama olmayabilir de...
Saygılarımla.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine...

Nisan 19, 2020, 08:21:12 ös
Yanıtla #3
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Protogoras ile Thomas Henry Huxley'in ortak yanı nedir acaba?

İkisinin de agnostik olması olabilir mi?
Sayın ANARCHOSA bir kaç soru sormak isterim size,
Aynı zamanda da ateistler miydi sizce?
Yoksa inanıyorlar ama kanıtlayamıyorlar mıydı?
O zaman da şöyle bir çıkarımda bulunabiliyorum,
Eğer ateist değillerse, kanıtlayamadıkları bir şeye nasıl inanıyorlardı?

Nisan 19, 2020, 08:31:53 ös
Yanıtla #4

"Gnostisizm" inancına yakın bir üyemiz form içinde mevcut mudur?

Kendince tanımlamak isterse,nasıl tanımlar?
Sen Özelsin

Nisan 19, 2020, 09:38:54 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bravo sayın Mars.

Neymiş Agnostik acaba?

Tanrının varlığı, yokluğu ve hatta ne olduğunun bilinemeyeceğini söyleyen akım...

Bir de bu bakış var.

Sanırım benim ilk dediğim de biraz bu yola çıkıyor lakin aklım evrenin işleyişine bakınca rastlantı eseri olamayacağını, oluşturulmuş (yaratılmış) olmasının akla daha yatkın olduğunu söylüyor.
Saygılarımla.

Nisan 19, 2020, 09:43:46 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Her görüşe ve inanışa gerçek anlamda saygı duyuyor olmam ile birlikte bir dine aşırı bağlı birine göre inanmayan birisi daha mantıklı ve sempatik geliyor bana. En azından Tanrı var mı yok mu diye sorguluyor ve akılcılığın yolundan gidiyor.
Sevgiler, saygılar.

Nisan 19, 2020, 10:52:07 ös
Yanıtla #7
  • Aktif Uye

Gnostizm tanrıya anlık sezgi ve aydinlanmayla ulaşabileceğini düşünen akımdır.
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Nisan 20, 2020, 04:13:03 öö
Yanıtla #8
  • Uzman Uye

Issız bir adada yetiştirilen ve hiç bir şekilde  Tanrı inancı olmadan büyütülse İnsan , O İnsanda bir gün Tanrı kavramını sorgular mı kısacası akıl yoluyla bir yaratanın  var olduğunu  bulabilir mi ?

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Nisan 20, 2020, 05:28:19 öö
Yanıtla #9
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Issız bir adada yetiştirilen ve hiç bir şekilde  Tanrı inancı olmadan büyütülse İnsan , O İnsanda bir gün Tanrı kavramını sorgular mı kısacası akıl yoluyla bir yaratanın  var olduğunu  bulabilir mi ?

Saygılar

Tarihimiz bundan ibaret değil mi sanki? Bunu bir insan olarak düşünmek yanlış olur, her insan bir tuğla koydu.