Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Forum a ne oldu.....?  (Okunma sayısı 9650 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 23, 2009, 05:53:32 ös
  • Uzman Uye

Değerli arkadaşlar,

Birara arkadaşlardan birisi,"forum"un amacına hizmet edip etmediği konusunda bir başlık açmıştı.Bazılarımız görüşlerini bildirmiş;"Amacına hizmet etmiyor"diyenlerle,"tam olarak hizmet etmiyor"görüşünü savunan arkadaşlar eleştirilere maruz kalmışlardı.

Şimdi bakıyorumda;uzun zamandır süre gelen rehavet durumu artık zirve yapmak üzere olduğu gibi,açılan konuların,forumun amacıylada alakası kalmadı.Üyelerin genel çoğunluğunun,metafizik konuları içeren görüşleri araştırırken karşılaştıkları masonluk u anlamak,tanımak ve ön yargılardan arınmak arzusu ile geldiklerine inandığım bu foruma ne oldu....?

Üyeler merak ettikleri herşeyi öğrendilermi?Zannetmiyorum.Site yöneticisi mason arkadaşlar niçin üyelerin katılımını sağlayacak,forumun amacına uygun konular başlatmaktan vazgeçtiler?Bu arada,yaklaşık 13.000 masonun bulunduğu ülkemizde,bu foruma masonların katılımı neden bu kadar düşük?

Üzülerek görüyorum ki,başta mason üyeler olmak üzere,arkadaşların büyük çoğunluğu siteyi ziyaret bile etmiyorlar;siteye girenler de "gazete başlıklarını okur"gibi yaptıkları ziyareti adeta rutin bir uygulamaya dönüştürmüşler.

Hep birlikte tekrar eski heyecanını kazandırmamız gereken forumun,mevcut halinin Osmanlı imparatorluğunun son günlerini andırdığını üzülerek belirtmiş olmakla birlikte,eleştri mahiyetinde algılanacağını tahmin ettiğim serzenişlerimin üretime dönük bir tahrik olarak kabul edilmesini  umud eder,arkadaşların tamamının yeniden foruma odaklanması dileklerimle hepininize,

Saygılar sunarım...
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Haziran 23, 2009, 11:04:46 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Ceycet,

Müsadenizle nacizane kişisel fikrimi dile getirmek isterim. Yazdıklarınızı anlıyorum fakat biliyorsunuz ki herkesin internet dışında bir işi ve bir hayatı var ve herşey her zaman aynı kalmıyor ne yazıkki. Bir dönem yoğunluk olur, bir dönem olmaz. İnsan hayatı da böyle. Siz de biliyorsunuz ki, forum konuları arasında öylesine güzel ve okunmaya değer bilgiler mevcut ki insan keyifle okuyor, öğreniyor ve üzerinde düşünüyor. Tabiki insan istiyor ki, aklına takılanı sorsun ve fikir paylaşımında bulunsun, tartışsın.  Bu dediğimi forum da zaten fazlasıyla yapabilirsiniz. Birileri mutlaka görüp, fikirlerinizle ilgili yorumlarını yapacaklardır. Yalnızca sabırlı olmak gerekiyor hepsi bu :)

Saygılarımla

Haziran 24, 2009, 10:25:17 öö
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Sayın Isleo,

Sizi anlıyorum.Elbette hepimizin günlük uğraşları,foruma olan ilgimizi kısmen azaltıyor.Ama ben yoğunluktan ziyade,forumun ilgi alanlarının dağılmasından ve gerçek amacına hizmet etmesindeki zafiyetinden muzdaribim.Dikkat edilirse,forumun kuruluş aşamasında açılan başlıklar ile son zamanlardaki konular birbirine hiç benzemiyor.Kendini kurtarma azmiyle bu sahaya iştirak eden bizler,memleketi kurtarma gayretine düştük.Şahsen ben,memleketi kurtarma gayretiyle geçirdiğim uzun yıllarda anladım ki,kendini kurtaramayanın memlekete,millete,çevresine faydası olmadığı gibi,ortaya çıkardığı kuru gürültü ile bilakis çevreye farkında olmadan zarar verebiliyor.

Mutlaka güncel konuları,memleket meselelerini tartışmalıyız.Ancak ağırlıklı olarakta,forum ile yakından ilgisi olduğuna inandığım,

Hermes'i,İsi'i,Osirus'u,Hz.İbrahim'i,Hz.Musa'yı,Tevrat'ı,Kabala'yı,

Hz.Süleyman'ı,Tapınağını,Tapınak şovalyelerini,Hiram'ı,

Hz.İsa'yı,İncil'i,Yuhanna İncil'ini,

12 Havariyi,12 İmamı,12 yahudi kabilesini,

Gnostizmi,Sufizmi,Mistizmi,

Hz.Muhammed'i,Hz.Ali'yi,Ehlibeyti,Kur'an'ı

Batıni tarikatları,İsmailileri,Dürzileri,Fatımileri,

Hallac-ı Mansur'u,Fazlullah Hurufi'yi,Şeyh Bedrettin'i,Nesimi'yi,

Bektaşileri,Melamileri,Alevileri,Mevlevileri,

Kiliseyi,katolikleri,ortodoksları,PROTESTAN ları,Papa'yı,Vatikan'ı

ve daha saymakla bitiremeyeceğim onlarca;konuyu,olguyu,kişiyi,oluşumu konuşmalı ve tartışmalıyız ki,Masonluk u,İnsan-ı Kamil-i,tekamülü,ermeyi,olgunlaşmayı,tasavvufu,Vahdet-i vucudu,birliği,varlığı,evreni vs. anlayabilelim,algılayabilelim,kavrayabilelim ve Yüce Yaradan'ı hissetme halini yaşayabilme konusunda mesafe alabilelim...Derim...

Saygılarımla...

Haziran 24, 2009, 05:42:33 ös
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

Sayın Ceycet ,

Bahsetmiş olduğunuz "Forum amacına hizmet ediyor mu?" başlığını ben açmıştım.
http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=7082.0
Sizinle  benzer kaygılarla ama farklı nedenlerle açmıştım konuyu.

Bu forumda masonlukla ilgili sorularımın bir kısmına cevaplar buldum. Sorularımın tümüne olmasada büyük bölümüne gerekli cevapları da aldım. Sormak istediklerim hala var ve  hatta yazmak istediklerim.
Ne soracağımı bilmediğim konularda eminim hayli fazladır.

Ancak forumda her türlü konuyu tartışmak düzeyli olmak kaydıyla  serbest malumunuz üzere. Şimdi bir düşünün  "Komplocu gazetesi'nin sözde belgesi ve psikolojik harp "başlıklı yazıya cevaben düşüncelerimi paylaşsam ne değişecek. Bırakın tartışmayı, karşılıklı fikir paylaşımını, bazı üyelerce hemen fişleneceğim (!) ve hain muamelesi göreceğim.

Üstelik ne ordu karşıtıyım nede devlet düşmanı. Sıradan bir vatandaş olarak tek dileğim bizden geçti bari çocuklarımız huzur bulsun, yarınları kurtaralım.

İnsanlar farklı düşünebilirler, farklı yaşayabilirler, ne yazıkki bundan uzak düşünceler taşıyan  üyeler var forumda. Bir konuyu tartıştığınızda, onların kalıpları dışına çıktığınızda, hemende şucu bucu  ilan ediyorlar karşısındakileri.

Elbette korkmuyorum düşüncelerimi paylaşmaya, ama paylaştığımda karşımda kalıp düşünen ve gözleri tamamen kapalı biri karşısında ne cevap vereceğim. Elbette bende yanılabilirim ama bu yanılgıysa iletişimle ikna edilmeliyim, atıp tutarak veya mesnetsiz kanıtlarla değil.

Konu açılmışken arte rumuzlu üyenin "Işık, Biraz Daha IŞIK" başlıklı yazısını okudum bugün. Sizinde olumlu cevap verdiğiniz yazı. http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=7297.0

Birde o yazı içinde değerlendirelim konuyu, herkes kendi ışığının sihrine kapılıp asıl  gayeyi unutmuştur. Bazı üyelere göre, kendi aydınlattıkları  yer tek doğrudur.  Başkalarının ışığına gerek olmadığı gibi kendi ışıkları başkalarınıda aydınlatacaktır. Farklı ışık yakanlar da kendilerinden değildir.

Bu eleştirileri yaparken amacım polemik yaratmak değil, heyecanımın azalması ve seyirci statüsündeki gibi foruma girme nedenlerimi sizlerle paylaşmaktır.

Sevgi ve saygılarımla,
« Son Düzenleme: Haziran 24, 2009, 05:50:26 ös Gönderen: dogudan »

Haziran 24, 2009, 06:12:54 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Sayın Ceycet ,

Bahsetmiş olduğunuz "Forum amacına hizmet ediyor mu?" başlığını ben açmıştım.
http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=7082.0
Sizinle  benzer kaygılarla ama farklı nedenlerle açmıştım konuyu.

Bu forumda masonlukla ilgili sorularımın bir kısmına cevaplar buldum. Sorularımın tümüne olmasada büyük bölümüne gerekli cevapları da aldım. Sormak istediklerim hala var ve  hatta yazmak istediklerim.
Ne soracağımı bilmediğim konularda eminim hayli fazladır.

Ancak forumda her türlü konuyu tartışmak düzeyli olmak kaydıyla  serbest malumunuz üzere. Şimdi bir düşünün  "Komplocu gazetesi'nin sözde belgesi ve psikolojik harp "başlıklı yazıya cevaben düşüncelerimi paylaşsam ne değişecek. Bırakın tartışmayı, karşılıklı fikir paylaşımını, bazı üyelerce hemen fişleneceğim (!) ve hain muamelesi göreceğim.

Üstelik ne ordu karşıtıyım nede devlet düşmanı. Sıradan bir vatandaş olarak tek dileğim bizden geçti bari çocuklarımız huzur bulsun, yarınları kurtaralım.

İnsanlar farklı düşünebilirler, farklı yaşayabilirler, ne yazıkki bundan uzak düşünceler taşıyan  üyeler var forumda. Bir konuyu tartıştığınızda, onların kalıpları dışına çıktığınızda, hemende şucu bucu  ilan ediyorlar karşısındakileri.

Elbette korkmuyorum düşüncelerimi paylaşmaya, ama paylaştığımda karşımda kalıp düşünen ve gözleri tamamen kapalı biri karşısında ne cevap vereceğim. Elbette bende yanılabilirim ama bu yanılgıysa iletişimle ikna edilmeliyim, atıp tutarak veya mesnetsiz kanıtlarla değil.

Konu açılmışken arte rumuzlu üyenin "Işık, Biraz Daha IŞIK" yazısını okudum bugün. Sizinde olumlu cevap verdiğiniz yazı. http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=7297.0

Birde o yazı içinde değerlendirelim konuyu, herkes kendi ışığının sihrine kapılıp asıl  gayeyi unutmuştur. Bazı üyelere göre, kendi aydınlattıkları  yer tek doğrudur.  Başkalarının ışığına gerek olmadığı gibi kendi ışıkları başkalarınıda aydınlatacaktır. Farklı ışık yakanlar da kendilerinden değildir.

Bu eleştirileri yaparken amacım polemik yaratmak değil, heyecanımın azalması ve seyirci statüsündeki gibi foruma girme nedenlerimi sizlerle paylaşmaktır.

Sevgi ve saygılarımla,

Sayın Doğudan,

Benim de sık,sık gözlemlerimden dolayı paylaştığım kaygılarınızı, gayet iyi anlıyorum.Malesef toplumun herkesiminde olduğu gibi buluduğumuz ortamda da,kendileri ile ilgili kişilik problemlerini çözmekte zorlanan arkadaşlar var.Fikirler,anlayışlar,inançlar farklı olmadıktan sonra,iletişimin ne anlamı kalabilir?

Ayrıca bu foruma gelen arkadaşların büyük çoğunluğunun tekamül yolculuğunda erdem sahibi olma gayreti içerisinde olduklarını biliyorum.Şişirilmiş egoların tatmin edilmesine aracılık yapacak onca forum sitesi mevcud iken,bu ortamda sergilenen kibir mahsulü saldırı tarzındaki söylemlerin,söylem sahiplerine birşey kazandırmayacağını bile,bile muhataplığı idame ettirmek zorunda kalmak,zaman zaman karşılık verme zorunluluğunun altında ezilmek, hepimizin ortak sorunu olduğu gibi,özellikle bazı arkadaşların girişimciliğinin de,bu yolla engellendiğinin farkındayım.

Ancak yapılabileceklerin de sınırlı olması nedeniyle;hoşgörü,sabır ve sukunet sergileyerek,bu durumdaki arkadaşların biran önce yapacakları sorgulamanın neticesinde farkındalıklarının artması için dua etmekten başka elimizden fazla birşey geleceğini sanmıyorum.Gelişime açık,tevazuya istekli olanlar kendilerini kurtaracaklardır.Diğerlerini de,zaman zamanla acı vererekte olsa o çizgiye getirecektir.

Saygılarımla...

Haziran 24, 2009, 06:17:28 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Sn.Doğudan
Ben fikirlerimi özgürce savunuyorum evet bazıları tarafından fişlendiğim o cu bu cu ilan edildiğim doğru ama ki de değilim yine de saygı çercevesinde cevap veriyorum ve ısrarla fikirlerimin konunun takipçisi oluyorum eğer özgür bir ortam bulunmazsa nasıl kendimizi ifade edebiliriz nasıl kendimiz olabiliriz eğer baskı varsa burda bzide varız demeliyiz burda bu sıkıntıları çeken sadece biz değiliz snSkullg forum moderatoru bile çekiyor bir konuda onun da üstüne çok gidilmişti haksızca maalesef bunlar oluyor demem şu ki beni bizleri yalnız bırakmayın bu forumda hiç kimse vatan haini değil gerici değil ama bunu anlayabilene fikirlerinizi sizde beyan edin çekinmeyin sizin bahsetmiş olduğunuz konuda bakın benim başıma neler geldi ama yılmadım yine de paylaşımda bulundum sonunda benim gibi düşünenler çoğaldı..

Özgürlük modernizm kimsenin tekelinde değildir kendini öyle sananlar asıl kendilerini check etmelidirler..

Saygılarımla...

Haziran 25, 2009, 09:18:45 öö
Yanıtla #6
  • Aktif Uye

Bahsedilen konuda fikir ayrılıklarının olması doğal , zaten fikir ayrılıkları olmasa konu tartısılamazdı. Ama önemli olan fikirlerimizi özgürce paylaşmak ve paylaşırken karşımızdaki kişilerle karşı seviyeli olmak kişileri suçlamamak ve ön yargılı olmamaktır. Sn.Amurdad kardeşimle o konuda fikir ayrılıklarımız vardı ve sözlerimden kendisini suçladığım yönünde bir düşüncesi varsa bu tamamen bir yanlış anlamadır. Herkes fikirlerinde özgürdür ve her fikrede aynı görüşlerde olmasakta saygı duyulmalıdır.

Haziran 25, 2009, 10:38:58 öö
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Sn.Waldov
Sözüm kesinlikle size değil emin olun hatta o konu da ben sizlerden özür diledim.Ben de yazdığım bir cümle yanlış anlaşılmasın diye ama yine o konuda bayağı bir beni hırpaladılar.Hiç olmadığım şeylerle itham ettiler üzüldüğüm nokta buydu.

Saygılarımla Waldov...

Haziran 27, 2009, 09:11:11 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Forumların bu yanını sevmiyorum, bir süre sonra sıradanlaşıyor, sanırım her forumun hazin sonu böyle ama burası üye sayısı ve üye kalitesiyle paralel bir platformdu. Yeni konular, açılmaya değer olmadıkça forum kan kaybedecektir(gündemdeki sorunlar vs.). Kaliteli konular açılarak gerektiği ilgi üyelerce gösterilirse sorun oratadan kalkacaktır.

Aralık 11, 2009, 10:35:05 öö
Yanıtla #9
  • Uzman Uye

Bu başlığı 6 ay önce açmıştım;kendime göre haklı olduğunu düşündüğüm gerekçelerim vardı.

O günden bugüne ne değişti?

Değişen şeyler oldu ama benim beklentilerimi karşılayacak yönde değil...Hatta,haklı olduğuma ikna olabileceğim gelişmeler yaşandı.

Foruma,sayın ADAM geldi.Masonlardan beklediğimiz,ama beyhude olduğunu ergeç idrak ettiğimiz,bizleri oldukça aydınlatan paylaşımlarıyla kısa sürede bizleri eskisine oranla çok daha ötelere taşıdı.Sağolsun.Kendisinden çokşey öğrendik.

Bizler gibi harici olduğu halde,özellikle masonluk ve masonluk tarihi ile ilgili geniş bilgi yelpazesinden herbirimiz az yada çok faydalandık.Yüzlerce konu açtı.Çoğu tartışılamadan kapanıp giden bu konulara yeteri kadar ilgi olmasa da,okuyanların ciddi anlamda mesafe kat ettiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bu bağlamda kendisinin üzerimizde emeği ve hakkı olduğunu  iddia edebilirim.Zaman,zaman kendisini üzseler de,o,yılmadı,devam etti...

Şimdi....

Beklenenin aksine,ogün bugündür,masonluk hakkında açılan onca konuya,forum üyesi masonlar ilgi göstermediklerine göre,sayın ADAM'ın bizleri bilgilendirmek adına aktardığı materyellerin tamamını doğru olarak mı kabul etmeliyiz?Bunların içinde,farklı görüşlerin de savunulacağı iddialar yokmuy du?

Olması lazım dı;ama itiraz eden veya kendi görüşlerini savunan olmadı...Acaba neden?Ben bu soruya da yanıt geleceğini düşünmüyorum;ama sormadan da edemiyorum.Böylesine ciddi bir kurumun üyeleri bukadar duyarsız olabilir mi?Zannetmiyorum.Ozaman tek seçenek kalıyor,o da açılan konuların  okunmuyor olması...Peki bu seçenek daha mı kabul edilebilir?

Hayır.Bence bu ihtimal daha kötü...

Ne yapılabilir?

Ancak sorabiliriz...

Ben de,onu yapıyorum,soruyorum;neden?....

Saygılarımla