Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: NEVRUZ  (Okunma sayısı 3281 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 21, 2012, 06:06:01 ös
  • Uzman Uye

Bütün forumdaki arkadaslarin ve ortadogu ve uzakdogu halklarinin Nevruz Bayramini kutluyorum.

Nevruz kutlu olsun.

Newroz piroz be.

Newroz piroz bo.

Saygilarimla

Mart 21, 2012, 08:40:53 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

İNSAN GİBİ KUTLAYANA !!! 

Saygılar   :'(
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mart 21, 2012, 08:56:49 ös
Yanıtla #2
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Babam 1940'ların Erzurum'unda Nevruz/Hıdrellez bayramında tüm mahallelerde evlerden masalar çıkartılarak sokak ortasına sıralı dizildiğini, herkesin evlerde yaptığı yemekleri tencere tencere bu masalara yerleştirdiğini, tüm halkın karışık olarak oturup güle oynaya yiyip içtiğini, mahalle aralarına yakılan ateşlerin üstünden atlandığını anlatırdı.
"Dilimin sınırları, dünyamın sınırlarıdır."
Ludwig Wittgenstein

Mart 21, 2012, 09:16:29 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Sain gnothi,
 ismini andiginiz sehirde bende hem nevruzu hem hidírellez bayramlarini kutladim hemde senelerce.
Ama bildigim kadariyla bunlar anlam itibariyla veya kutlanilan sey itibariyla cok benzer olsalarda farkli tarihlerde kutlanilan bayramlardir, Nevruz 21 Martta
Hidirellez 5 Mayisi 6 Mayisa bagliyan gece kutlanir.

Saygilarimla

Mart 21, 2012, 09:21:21 ös
Yanıtla #4
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın Tij,

Haklısınız, hangisi olduğunu hatırlayamadığımdan birlikte yazdım, muhtemelen Hıdrellez'dir, zira 21 Mart Erzurum'da sokakta yiyip içmek için biraz soğuk bir dönem  :)

Lütfen bilgisizliğimi bağışlayınız.

Ludwig Wittgenstein

Mart 21, 2012, 09:31:33 ös
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

Rica ederim sayin gnothi,

dediginiz gibi biz 21 Martta kendi yaptigimiz kizaklarla Top Dagi"ndan assagi cok güzel kayardik ve daha kar kalinligi bir metrenin üstünde olurdu.
Özlüyorum hemde cok özlüyorum oralari, nede olsa gitmeyeli 30 yili gecti.

Saygilarimla

Mart 21, 2012, 10:21:58 ös
Yanıtla #6
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Babam da giderse dönüşmüş olduğu hale dayanamayacağından 45 yıldır gitmiyor.
Sizin oralarda yaşadığınız yıllarda dayımız Orhan Şerifsoy belediye başkanıydı ;)
Ludwig Wittgenstein

Mart 21, 2017, 09:03:19 ös
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

Demindendir forumumuzdaki Nevruz bayramiyla ilgili yapilan kutlamalari okuyorum.

Dikkat ceken sey, bu bayrami kutlayan halklar özellikle iklimsel olarak bir birlerine cok benzeyen bir cografyada yasiyorlar.

Hep söyleriz " bizi biz eden icinde yasadigimiz  sartlardir" diye.Bayramlarimiz, örflerimiz, adetlerimiz, genis anlamiyla kültürümüz icinde yasadigimiz, sosyal, ekonomok ve dogasal sartlar icinde sekillenmislerdir.

Nevruz´da kanimca dogadan gelen veya doganin bize verdigi belkide bizim dogaya sundugumuz bir bayramdir. Kis, yani doga zorluklari bitmistir, kar kalkmis, cicekler acmis, kuslar daha bir canli ötmeye baslamis, irili ufakli yüzlerce hayvan, canli, börtü böcek yeniden ortaya cikmis ve doga yeniden yasamaya baslamistir.

Ve bu canli doga bir bayrami haketmistir.
 Tabi her halk bu bayrami kendi inanci cercevesinde degerlendirmis , kendi Tanri´larina uygun hikayeler ve yine kendi doga sartlari icinde ve kendi hayal gücleri icerisinde ürettikleri Mitleri cercevesinde anlamlandirmis ve hikayeler üretmistir.

Diye düsünüyorum.

Bu vesileyle bütün forumdaki arkadaslarin ve ortadogu ve uzakdogu halklarinin Nevruz Bayramini kutluyorum.

Nevruz kutlu olsun.

Newroz piroz be.

Newroz piroz bo.

Mart 22, 2017, 01:03:49 öö
Yanıtla #8
  • Uzman Uye

Güzel İnsan seninde kutlu olsun ...
Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mart 22, 2017, 02:52:32 öö
Yanıtla #9
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Babam 1940'ların Erzurum'unda Nevruz/Hıdrellez bayramında tüm mahallelerde evlerden masalar çıkartılarak sokak ortasına sıralı dizildiğini, herkesin evlerde yaptığı yemekleri tencere tencere bu masalara yerleştirdiğini, tüm halkın karışık olarak oturup güle oynaya yiyip içtiğini, mahalle aralarına yakılan ateşlerin üstünden atlandığını anlatırdı.

Bu memlekette bir zamanlar imece kültürü vardı.
Birlik ve beraberlik içinde daha mutlulardı.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo